Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Ditra 25

Casti USB-C ptr A-54

Aplicatie medicala / asistent med...

Google Sheet - Referire la textul...
 De ce vor atația politicieni...

ERR_ADDRESS_UNREACHABLE

Legea 18/1968 Se mai aplica?

Digi conectare 2 routere prin fir
 Succesiune notar versus instanta ...

Montaj aer conditionat in balcon ...

Cont curent mulți valuta far...

Sugestii plan casa
 Experiente cu firme care cumpara ...

joc idem Half Life gratis

PC game stream catre Nvidia Shiel...

Pompa de apa HEPU ?!
 

Casa pe structura metalica in Bucuresti

* * * * * 2 votes
  • Please log in to reply
202 replies to this topic

#1
kuniva

kuniva

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 456
  • Înscris: 04.08.2008
Va salut,

Deschid acest jurnal pe care sunt dornic sa-l actualizez cat voi putea de des.
Este vorba de o constructie P+1 in Bucuresti, casa fiind pe structura metalica.

Sa incepem cu inceputul. Terenul are 240 mp, deschidere de 11m, lungime 22m. In acest moment doar gardul am reusit sa-l termin (la gri), cu o echipa de muncitori de pe langa Bucuresti. Gardul vechi era inutilizabil si nu avea nici deschidere pentru acces auto.

Bransamente existente – apa / canalizare / curent. La Distrigaz fac deja 1 an de cand astept ca sa imi faca inteparea in strada, banii i-am dat Posted Image

Fundatia o sa fie pe cuzineti, destul de adanci din cauza calcanului la care ma voi alipi. Respectiva casa are un subsol de 2 metri si eu sunt obligat sa am aceeasi adancime de fundare, ca sa nu ii borseasca vecinului subsolul. Pret fundatie 15K... stiu, stiu... intra la fier si beton de m-a indoit, dar ce sa-i fac, mergem inainte.

Casa va avea o amprenta de 75/80mp, etajul similar, si in pod o sa fie vreo 10-11mp pentru depozitare.

Am semnat contract cu o firma din Bucuresti pentru executare fundatie, confectionat structura + montatul ei (cost defalcate in 3 transe 15K / 16K / 8K euro – pentru fundatie si structura & montat structura) urmand ca mai departe sa ma descurc in regie proprie la inchideri exterioare si interioare. Inca astept autorizatia de consturctie, deja au trecut cele 30 de zile legale, dar sper sa fie gata in urmatoarele zile ca sa pot incepe sapaturile. Practic, in acest moment, stau cu structura gata pre-montata intr-un depozit, asteptand ca muncitorii inceapa treaba.

Ca si inchideri exterioare voi merge pe placarea exterioara cu OSB de 15mm, peste care voi pune strat polistiren de 15cm. Inca nu mi-e clar cum voi face la interior, cred ca ma voi adapta pe masura ce progreseaza lucrarea.

Atasat cateva poze cu planuri si diverse stadii din parcursul de pana acum.

Scurta recapitulare la data la care scriu. Astept autorizatia de constructie. Structura este gata, asteapta cuminte.

Revenim cu alte detalii cand se mai intampla lucruri.

PS: Nu dati cu parul, va rog, frumos si argumentat daca se poate.

Multumesc.

Attached Files



#2
mirc2003

mirc2003

    Emo biliar

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,594
  • Înscris: 16.03.2008
Bravo, felicitari si spor la treaba! Ai luat in calcul vata bazaltica in locul PS? Daca tot pui PS de ce nu-l pui de 20cm? Vei avea o casa pasiva. De curiozitate, cat a costat proiectul casei?
Sunt curios cam va iesi casa pe structura metalica intr-o tara in care oamenii nu stiu altceva decat fundatie, centura si porotherm invelit cu PS de 10cm. Ca in povestea cu cei 3 purcelusi.

#3
davas37

davas37

    New Member

  • Grup: Candidate Members
  • Posts: 13
  • Înscris: 06.08.2020
Multa bafta si constructie fara evenimente neplacute.
Care este costul estimat final al casei ?

#4
kuniva

kuniva

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 456
  • Înscris: 04.08.2008

View Postmirc2003, on 04 decembrie 2020 - 11:40, said:

Bravo, felicitari si spor la treaba! Ai luat in calcul vata bazaltica in locul PS? Daca tot pui PS de ce nu-l pui de 20cm? Vei avea o casa pasiva. De curiozitate, cat a costat proiectul casei?
La partea cu vata bazaltica, sunt stramtorat de bani, altfel... the sky could have been the limit. Proiectul nu se pune, l-a facut un prieten arhitect si nu mi-a luat cat ia in mod normal la alte lucrari.

View Postmirc2003, on 04 decembrie 2020 - 11:40, said:

Sunt curios cam va iesi casa pe structura metalica intr-o tara in care oamenii nu stiu altceva decat fundatie, centura si porotherm invelit cu PS de 10cm. Ca in povestea cu cei 3 purcelusi.
Sincer si eu. Iau in calcul tot ce inseamna material optim raportat la pret vs. calitate. Nu o sa pun ieftinaturi dar nici nu imi permit sa-mi fac de cap la materiale de o calitate superioara sau foarte ridicata.

Edited by kuniva, 04 December 2020 - 11:54.


#5
laffin

laffin

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,502
  • Înscris: 16.03.2007
ce dracu tot ii auzi pe toti ca stramba din nas la polistiren si recomanda vata? ce avantaje are? ii "respira" peretii? pai las-o dreacu de structura care nu se sufoca, ai grija etansezi bine pe interior sa nu treaca vaporii si te doare-n basca cu ce material izolezi niste pereti.

#6
Bylly00

Bylly00

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,729
  • Înscris: 27.06.2015

View Postmirc2003, on 04 decembrie 2020 - 11:40, said:

Bravo, felicitari si spor la treaba! Ai luat in calcul vata bazaltica in locul PS? Daca tot pui PS de ce nu-l pui de 20cm? Vei avea o casa pasiva.

Nici vorba de asa ceva, am eu polistiren de 20cm si e chiar grafitat. Nici pomeneala de casa pasiva. Nu poti sa trantesti o ditai izolatia pe orice casa si gata ai ajuns la gradul de pasiva. Pentru a face o casa pasiva trebuie o planificare atenta in acest sens - ferestre montate intr-un anume fel, o anumita suprafata si o anumita orientare, atentie maxima la etansarea casei si folosirea unor materiale care sunt necunoscute celor mai multi meseriasi; ca sa ajungi la nivel de pasiva ar cam trebui si niscai panouri fotovoltaice, nu poti avea hota cu evacuare, trebuie sistem de ventilatie cu recuperare de caldura, etc etc etc.

Edited by Bylly00, 04 December 2020 - 12:39.


#7
Kean

Kean

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,883
  • Înscris: 14.09.2016

View PostBylly00, on 04 decembrie 2020 - 12:39, said:

, nu poti avea hota cu evacuare, ,

Adica am casa si nu pot sa ejectez mirosul de ceapa prajita in afara ca trebe sa-l recircul ca la bloc.Mai sunteti multi diplomati de Spiru Haret p-aici.

#8
Bylly00

Bylly00

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,729
  • Înscris: 27.06.2015
Am vrut sa folosesc un apelativ anume, dar ma abtin, sa nu starnesc flame. Vorbesc despre casa pasiva. Daca vrei certificare de casa pasiva nu o poti obtine decat daca ai hota cu recirculare si filtrare, daca ai cu evacuare e aproape imposibil sa obtii respectiva certificare.

Edited by Bylly00, 04 December 2020 - 13:05.


#9
kuniva

kuniva

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 456
  • Înscris: 04.08.2008

View Postdavas37, on 04 decembrie 2020 - 11:48, said:

Multa bafta si constructie fara evenimente neplacute.
Care este costul estimat final al casei ?
Doamne ajuta! Estimez undeva pana in 70K la alb, fara finisajele interioare. La finisajele din interior o s-o las mai usurel, ca nu ma mai duce bugetul, o sa finisez doar parterul si probabil dormitorul de sus pana o sa mai strang ceva capital fara sa ma imprumut.

Referitor la pretentii de casa pasiva, nici vorba. Am taiat de pe lista tot ce se putea considera 'moft' pentru un muritor de rand care nu e IT'st. Repet, voi face o casa cu pretentii medii.

Singurul capitol unde NU voi face rabat este tamplaria pvc si incalzirea in pardoseala.

#10
Kean

Kean

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,883
  • Înscris: 14.09.2016

View PostBylly00, on 04 decembrie 2020 - 13:04, said:

,daca ai cu evacuare e aproape imposibil sa obtii respectiva certificare.

De ce?

#11
mircea812

mircea812

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,967
  • Înscris: 08.06.2005
Banuiesc ca ai privit fiecare minut din clipurile astea. Daca nu inca nu-i timpul pierdut Posted Image . O casa metalica construita in Romania.

https://www.youtube....cJEkNi_Q/videos

Edited by mircea812, 04 December 2020 - 14:24.


#12
kuniva

kuniva

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 456
  • Înscris: 04.08.2008

View Postmircea812, on 04 decembrie 2020 - 14:23, said:

Banuiesc ca ai privit fiecare minut din clipurile astea. Daca nu inca nu-i timpul pierdut Posted Image . O casa metalica construita in Romania.

https://www.youtube....cJEkNi_Q/videos
Afirmativ. Sa spunem ca el a avut si oaresce ghinioane si probabil e mai necunoscator pe domeniul in care s-a inhamat la inceput de drum, recte case... de orice fel. Eu macar ma duc cu capul inainte stiind toate punctele sensibile si cat de cat sa urmaresc niste planuri, sa pot vedea unde ar putea aparea probleme. Mai am si in familie + apropiati diverse persoane care ma vor ajuta cu instalatii si mana de lucru cand va fi cazul, deci macar pe partea asta stau mai linistit un pic

#13
DDooGG

DDooGG

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,568
  • Înscris: 29.11.2020
70k euro pt 150-200 mp ? Nu e cam foarte foarte mult , fara finisaje ?

#14
cristiandrei

cristiandrei

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,141
  • Înscris: 19.05.2005
La structura metalica, trebuie sa ai grija sa pui folie antivapori la interior si sa fie continua! Asta trebuie pusa si intre imbinarea peretilor interiori cu cei exteriori, altfel in acele zone vei avea probleme.
   Idea este sa nu ajunga umiditatea in perete, ca acolo condeseaza

#15
kuniva

kuniva

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 456
  • Înscris: 04.08.2008

View Postcristiandrei, on 04 decembrie 2020 - 14:31, said:

La structura metalica, trebuie sa ai grija sa pui folie antivapori la interior si sa fie continua! Asta trebuie pusa si intre imbinarea peretilor interiori cu cei exteriori, altfel in acele zone vei avea probleme.
   Idea este sa nu ajunga umiditatea in perete, ca acolo condeseaza
O sa fiu personal pe santier cand va fi pasul acesta, chit ca trebuie sa-mi iau libere, nu las la voia intamplarii nimic.

View PostDDooGG, on 04 decembrie 2020 - 14:29, said:

70k euro pt 150-200 mp ? Nu e cam foarte foarte mult , fara finisaje ?
estimat, iti dai seama ca si mie mi se pare relativ mult, sper sa am parte de o surpriza placuta sa fie mai jos cifra...

Edited by kuniva, 04 December 2020 - 14:40.


#16
sacos

sacos

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,826
  • Înscris: 17.03.2008
Izolatia cu polistiren este cea care creaza mari probleme structurilor usoare. Se pleaca de la premisa ca nu vor intra vapori in izolatie, ceea ce este falsa. Corect ar fi in cat rimp intra si cum se ventileaza. Daca nu se ventileaza e bai, mare! Eu as renunta la polistiren, as pune osb-ul cu fante de aerisire, as pune vata minerala.

#17
anothertwo

anothertwo

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,906
  • Înscris: 07.06.2019
Sa ai spor și la acte și la construcție! Îmi place ca deja ai cumpărat profilele, și sunt sigur ca îți va ieși AC curând.

Legat de izolație, și mai ales de fonoizolatie, te-ai documentat la izolarea fonică in combinația polistiren și structura metalică? Poate ca vei avea nevoie de 15-20 cm pentru a fonoizola.

#18
roman_roman

roman_roman

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,997
  • Înscris: 27.07.2017
Cum nu are AC ? Chiar eram curios cum de a putut obține autorizația pentru o casa individuala cu lățimea terenului de doar 11 m și suprafața terenului de 240 mp.

Ups , e considerata construcție la calcan. Scuze.

Ușa dintre cămară și baie as elimina-o

Edited by roman_roman, 04 December 2020 - 18:11.


Anunturi

Chirurgia endoscopică a hipofizei Chirurgia endoscopică a hipofizei

"Standardul de aur" în chirurgia hipofizară îl reprezintă endoscopia transnazală transsfenoidală.

Echipa NeuroHope este antrenată în unul din cele mai mari centre de chirurgie a hipofizei din Europa, Spitalul Foch din Paris, centrul în care a fost introdus pentru prima dată endoscopul în chirurgia transnazală a hipofizei, de către neurochirurgul francez Guiot. Pe lângă tumorile cu origine hipofizară, prin tehnicile endoscopice transnazale pot fi abordate numeroase alte patologii neurochirurgicale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate