Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Cum sterg mails din Promotions

Vanzare cumparare fara transfer b...

Receptie ciudata, in functie de t...

Donez medicamente renale ptr pisica
 Ce componenta e asta si ce ziceti...

Dupa 20 ani de facultate, am uita...

Mobile.de ofera imprumut de bani ...

problema test grila
 Digi24 a disparut de pe TV Lg

Drept de proprietate intelectuala...

Jante noi shitbox

Trinitas TV 4K
 Dacia 1316 cu 6 usi ...

Frecventa modificata radio

Un nou pericol pt batrani

Ar trebui sa vindem imobiliarele ...
 

Casa pe structura metalica in Bucuresti

* * * * * 2 votes
  • Please log in to reply
202 replies to this topic

#73
Bottecchia

Bottecchia

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 245
  • Înscris: 26.03.2013
Foartre gros nu este, sunt 3mm diferenta, tot o tabla in C este, dar mai aveam si profile mult mai mari pentru planseu si sarpanta. Daca o faceam metalica mergeam pe 1,5 pentru psihicul meu in primul rand (chiar daca ei zic ca fac cu 1,2 de 3 etaje, eu dupa ce am vazut cum arata un profil de 300 mai multa incredere am in el), rezistenta si pentru ca tabla aia va avea o viata mai lunga in contact cu umezeala. Am zis ca daca tot o faceam metalica, macar sa fie ceva de calitate, trainica. Dar pe viitor, daca mai fac o casuta mai mica, pana in 100mp, o sa o fac metalica.
Asta era structura profilelor la mine
Profile pereti ext.: C si U160/1.5mm
Profile pereti int.: C si U120/1.5mm
Profile planseu intermediar: C si U/300 1,5mm
Profile sarpanta & terasa: C si U200/300/ 1.5mm

Sper ca o sa pui o banda butilica, sau o izolatie la contactul profilelor cu placa fundatiei

#74
iladi

iladi

    Guru Member

  • Grup: Moderators
  • Posts: 31,436
  • Înscris: 29.04.2008

View PostBottecchia, on 18 ianuarie 2021 - 19:14, said:

Ai avut f mult curaj sa faci structura metalica inainte de autorizatia de constructie, sunt curios daca ti-au mai cerut modificari ca sa iti dea autorizatia si cum ai procedat in cazul asta.

Sunt foarte multe inexactitati in postarea ta sau ai avut de-a face cu carpaci (no offence) care ti-au dat oferta.
Daca ai timp si rabdare te poti informa la cald.

https://forum.softpe...adi-p-2-pisici/

View Postkuniva, on 19 ianuarie 2021 - 09:02, said:

Calorifere nu vor exista. In bucatarie va sta centrala, acolo voi folosi OSB + Rigips, in loc de dublu rigips.

La fel am facut si noi. Singurul lucru de care sa tii cont este unde ai 2 x rigips si unde ai 1 x rigips + 1 x OSB cand vei vrea sa motezi ceva pe peretele respectiv. ;)

#75
kuniva

kuniva

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 456
  • Înscris: 04.08.2008
A venit totusi al 2-lea TIR cu restul structurii. Nu a fost plin ochi, dar oricum mai mult de jumatate.
Pereti de interior si planseul peste parter.

View PostBottecchia, on 18 ianuarie 2021 - 19:14, said:

Ai avut f mult curaj sa faci structura metalica inainte de autorizatia de constructie, sunt curios daca ti-au mai cerut modificari ca sa iti dea autorizatia si cum ai procedat in cazul asta.
Nu a fost absolut nimic diferit, toate detaliile au fost cuprinse in faza scrisa in DTAC, mod de constructie, tip, etc... ce se scrie in orice alt DTAC dealtfel.

Attached Files


Edited by kuniva, 20 January 2021 - 14:34.


#76
iladi

iladi

    Guru Member

  • Grup: Moderators
  • Posts: 31,436
  • Înscris: 29.04.2008
Daca nu e prea tarziu, poate te gandesti si te informezi cu provire la izolarea planseului/podului cu celuloza.

#77
kuniva

kuniva

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 456
  • Înscris: 04.08.2008

View Postiladi, on 20 ianuarie 2021 - 14:35, said:

Daca nu e prea tarziu, poate te gandesti si te informezi cu provire la izolarea planseului/podului cu celuloza.
Nu are de ce sa fie tarziu, totul tine de bani, trebuie sa fiu super calculat, punga nu e foarte largă

#78
iladi

iladi

    Guru Member

  • Grup: Moderators
  • Posts: 31,436
  • Înscris: 29.04.2008
E drept ca eu am primit oferta pentru celuloza la acelasi pret cu vata. Si nu am mai stat sa ma gandesc. Ideea e ca vata va fi foarte greu de montat, mai ales in spatiile inguste. Cu siguranta ca cei care o vor monta vor mai taia niste colturi (in Ardeal se zice fușereala) caci le va fi realmente greu cu manopera. Teoretic cu celuloza ai avea o manopera mai ieftina (zic si eu logic) si in acelasi timp o izolatie mult mai bine facuta

#79
kuniva

kuniva

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 456
  • Înscris: 04.08.2008
Ok, iau in calcul serios atunci celuloza daca zici ca iesi la aceeasi bani ca la vata. Vorba ta, n-are rost frecusul cu manopera dificila daca as iesi la aceeasi bani.

#80
iladi

iladi

    Guru Member

  • Grup: Moderators
  • Posts: 31,436
  • Înscris: 29.04.2008

View Postkuniva, on 20 ianuarie 2021 - 14:53, said:

daca zici ca iesi la aceeasi bani ca la vata.

Nu am zis chiar asa :)

Am zis ca am avut o oferta la acelasi pret. Sa dezvolt. Eram pe santier si a venit constructorul la mine:
- Nu vreti sa izolam tavanul cu celuloza, in loc de vata?
- ? (moaca tampa)
- Adica in loc de vata sa punem niste fulgi de hartie
- ? (probabil aceeasi moaca tampa -tot io, sa fie clar). Adica imi pui hartie in pod?
Si am inceput cu intrebarile
- cum e, cum se face alea, alea si CAT COSTA?
- Pai, pentru matale tot atat ca si vata
- Mei (si moaca smechera), pai de ce? Si atunci mi-a varat soparla cu manopera.

Acum nu stiu daca te-ai uitat la mine pe topic dar am o geometrie mai altfel. Si intr-adevar mi-i si inchipuiam pe baieti cum se tarasca ca serpii cu vata aia la gurita prin toate cotloanele si-mi era limpede ca n-or sa o puna corect in multe-multe locuri.
Intre timp am apelat la cel mai bun prieten al omului (cine zice ca e cainele minte, e Google, ca pe caine nu-l intrebi ce pastile sa iei cand te doare prostata) si m-am lamurit ca celuloza nu e ceva ne-mai-vazut si ne-mai-auzit decat pe la noi. La altii se izoleaza de decenii cu hartie.

Asa ca i-am dat OK-ul.
Toata treaba a durat mai putin de o zi de lucru.

Adica banuiesc ca oferta buna a fost ca si-au dar seama ca la vata inca mai se certau si acum cu soarecii prin pod (Doamne fereste)

#81
kuniva

kuniva

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 456
  • Înscris: 04.08.2008
Hai ca m-ai facut să râd de povestea ta. Și eu aș fi reacționat la fel.

#82
iladi

iladi

    Guru Member

  • Grup: Moderators
  • Posts: 31,436
  • Înscris: 29.04.2008
Am gasit: Izolație cu celuloză în pod. 130 de saci / 130 mp. Preț 8000 lei material si manoperă (ocazie cu care am rasfoit si jurnalul: acum sunt multe chestii care m-au facut sa zambesc. Evident nu si la momentul respectiv)

#83
kuniva

kuniva

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 456
  • Înscris: 04.08.2008
Ieri s-au montat peretii de la parter intre ei dar nu s-au ancorat in fundatie, ar fi trebuit astazi dar... ninsoare, deci pauza. O sa ma duc mai tarziu sa dau zapada mai bine si sa curat profilele la partea de jos, sa nu inghete la noapte si sa putem pune sub profil membrana bitumoasa.

Attached Files



#84
blue_marlin

blue_marlin

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 655
  • Înscris: 21.05.2016
Ce fel de ancorare se foloseste la casele pe structura metalica?

#85
iladi

iladi

    Guru Member

  • Grup: Moderators
  • Posts: 31,436
  • Înscris: 29.04.2008
La mine au fost suruburi pentru beton.

#86
kuniva

kuniva

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 456
  • Înscris: 04.08.2008

View Postblue_marlin, on 27 ianuarie 2021 - 12:46, said:

Ce fel de ancorare se foloseste la casele pe structura metalica?
Conexpand. Mai multe detalii aici: [ https://www.youtube-nocookie.com/embed/3acHVzlwGRg?feature=oembed - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

Edited by kuniva, 27 January 2021 - 12:58.


#87
Prototype2

Prototype2

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,913
  • Înscris: 20.11.2008
Din cate stiu ancora chimica e mai tapanoasa.
[ https://www.youtube-nocookie.com/embed/0zi_Fd3gRyQ?feature=oembed - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

#88
blue_marlin

blue_marlin

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 655
  • Înscris: 21.05.2016
Am folosit si eu conexpanduri de tipul asta (cred ca erau de 10) la ancorarea atelierului (structura pe lemn).

Nu prea mi-au placut, am testat unul fortandu-l cu o ranga mare si s-a smuls.

La casa am ales tije filetate + ancora chimica. Pe astea nu le-am mai testat.

#89
Bottecchia

Bottecchia

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 245
  • Înscris: 26.03.2013
Poate ca rezista osb-ul la o ploaie, doua, dar doar daca se si usuca, la tine a plouat si a nins pe el, nu mai are cum sa se usuce prea curand. Polistirenul ala sta si el in apa, chiar daca are folia aia, are pe unde sa intre destula umezeala in el. Pacat ca a durat 7 zile de cand ti-au adus structura pana cand au si montat-o, acum, pe zapada. E destul de greu sa mai pui acum banda bituminoasa sub toata structura. Eu nu consider asta o vreme ok pentru un asemenea santier, in care sa lucrezi cu fier, lemn si polistiren, dar cine stie, poate constructorul tau are alta parere si nu vede o problema din asta.

#90
rocaddy

rocaddy

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 621
  • Înscris: 11.03.2007

View Postblue_marlin, on 27 ianuarie 2021 - 12:46, said:

Ce fel de ancorare se foloseste la casele pe structura metalica?
La mine ancore chimice. Constructorul meu mi-a spus că dacă placa nu s-a "uscat" 30 de zile sunt recomandate ancorele chimice (strânse la cuplu cu cheia dinamometrica).

@kuniva
De ce nu au pus prima dată membrana bituminoasa și peste profilele metalice?
Peretele de la calcan e izolat cu polistiren + cei 8 cm depărtare de vecin?

Edited by rocaddy, 27 January 2021 - 16:14.


Anunturi

Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă

Tehnicile minim invazive impun utilizarea unei tehnologii ultramoderne.

Endoscoapele operatorii de diverse tipuri, microscopul operator dedicat, neuronavigația, neuroelectrofiziologia, tehnicile avansate de anestezie, chirurgia cu pacientul treaz reprezintă armamentarium fără de care neurochirurgia prin "gaura cheii" nu ar fi posibilă. Folosind tehnicile de mai sus, tratăm un spectru larg de patologii cranio-cerebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate