Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Sub mobila de bucatarie si sub fr...

Rezultat RMN

Numar circuite IPAT si prindere t...

Pareri brgimportchina.ro - teapa ...
 Lucruri inaintea vremurilor lor

Discuții despre TVR Sport HD

Cost abonament clinica privata

Tremura toata, dar nu de la ro...
 Renault Android

Recomandare bicicleta e-bike 20&#...

Bing-Content removal tool

Nu pot accesa monitorulsv.ro de l...
 Cum sa elimini urmele de acnee?

Wc Geberit

Routere detinute in trecut si in ...

Teii din fața casei
 

Casa pe structura metalica in Bucuresti

* * * * * 2 votes
  • Please log in to reply
202 replies to this topic

#55
kuniva

kuniva

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 455
  • Înscris: 04.08.2008

View Postautom2, on 10 ianuarie 2021 - 18:19, said:

Doamne ajuta!  Teoretic de acum ai terminat cu chestiile urate!
Exact la asta mă gândeam și eu. Partea urâtă s-a terminat. Păcat că ninge zilele astea și nu îngheață pe jos, mai trebuie să eliberez pământul rămas, cât să pot aduce structura la locație. Teoretic ar fi venit azi dar se amână până cel mai devreme vineri. Am speranțe că o să dea îngheț joi și să pot chema pe cineva să ia pământul.

#56
kuniva

kuniva

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 455
  • Înscris: 04.08.2008
Ieri s-a descãrcat un tir întreg. Mai sunt ceva pereți de adus, nu au încãput toți dar mãcar o sã vinã cu mașinã micã. Un stres în minus.

Attached Files



#57
abac

abac

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,243
  • Înscris: 28.10.2018

View Postkuniva, on 10 ianuarie 2021 - 16:34, said:

nu am avut telefonul la mine ca sa le fac poza Posted Image macar le-am vazut personal.


Mare greseala sa nu faci o tona de poze. Toate chestiile care se intampla acum raman ascunse pentru totdeauna, nu te mai poti intoarce sa repari. Pozele ajuta tare daca pe viitor ai probleme, ii ajuta pe ingineri sa inteleaga de ce se intampla anumita chestie si ce sa faca sa contracareze/repare. Altfel merg pe ghicite, trial and error, mult mai costisitor pentru tine.

Nu zic ca e musai sa se intample ceva, dar daca se intampla, e bine sa ai poze la orice, din toate unghiurile.

#58
kuniva

kuniva

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 455
  • Înscris: 04.08.2008
Nu e nicio mare greseala faptul ca nu am apucat sa fac poze la punctul acela, d-aia ziceam ca e bine ca macar am vazut personal ca s-au bagat efectiv se scrie in contract. A fost umplutura, balastru, polistiren expandat si folie peste el. Unde este marea greseala? Sub astea nu mai era nimic.

#59
abac

abac

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,243
  • Înscris: 28.10.2018
Ce zici tu e ca atunci cand parchezi masina la mall si zici ca ce rost are sa faci poza la zona de parcare ca tu tii minte unde ai parcat....

Nu mai zicem ca daca peste 1 an te calca masina si mori, nu are nimeni acces la amintirile tale Posted Image

Asculta vorbele mele, o sa regreti ca nu ai facut multe poze. Indiferent daca se intampla sau nu ceva. Tot o sa regreti.

Deci cara cu tine o janghina de telefon in buzunar daca ti-e frica sa nu-l strici p-ala scumpu'.

Edited by abac, 18 January 2021 - 11:33.


#60
kuniva

kuniva

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 455
  • Înscris: 04.08.2008
ok

#61
abac

abac

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,243
  • Înscris: 28.10.2018
Cu placere.

#62
XL700VA

XL700VA

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,123
  • Înscris: 29.04.2014
Din ce am înțeles, casa pe structura metalica are pereții interiori din rigips. Sunt curios, cum veți fixa pe acei pereți fragili, obiecte mai grele. De pilda, calorifere, corpuri suspendate, țevi de gaze, centrala termica, etc! Regimul se fixează pe niste profile din tabla subțire.... deci nici acel profil nu garantează rezistenta mare .... Cum veți proceda?

#63
EmeraldCountryHouse

EmeraldCountryHouse

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 999
  • Înscris: 31.03.2018

View Postabac, on 18 ianuarie 2021 - 10:10, said:


Mare greseala sa nu faci o tona de poze. Toate chestiile care se intampla acum raman ascunse pentru totdeauna, nu te mai poti intoarce sa repari. Pozele ajuta tare daca pe viitor ai probleme, ii ajuta pe ingineri sa inteleaga de ce se intampla anumita chestie si ce sa faca sa contracareze/repare. Altfel merg pe ghicite, trial and error, mult mai costisitor pentru tine.

Nu zic ca e musai sa se intample ceva, dar daca se intampla, e bine sa ai poze la orice, din toate unghiurile.

View Postkuniva, on 18 ianuarie 2021 - 11:13, said:

Nu e nicio mare greseala faptul ca nu am apucat sa fac poze la punctul acela, d-aia ziceam ca e bine ca macar am vazut personal ca s-au bagat efectiv se scrie in contract. A fost umplutura, balastru, polistiren expandat si folie peste el. Unde este marea greseala? Sub astea nu mai era nimic.

@kuniva

Am stat juma de zi si am citit acest jurnal aici:
https://forum.softpe...52730-casa-p1m/
Am salvat pe al meu PC apropae toate pozele.

Dupa numarul de fotografii puse sus pe jurnal, se poate invata sau sa se dea curs la o scoala de constructii.
Si,nu in ultimul rand...daca e sa fie ceva de disputat mai tarliu cu cineva, neneaAnonimul de la Targoviste are dovada necontestabila cine este de vina !

Asa ca, ia si trage si baga aici poze sa ne excite ochiul nostru si sa tina in siguranta portofelul Dvoastra !

Bafta

#64
crocko.dilul

crocko.dilul

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,506
  • Înscris: 30.07.2007

View PostXL700VA, on 18 ianuarie 2021 - 17:06, said:

Din ce am înțeles, casa pe structura metalica are pereții interiori din rigips. Sunt curios, cum veți fixa pe acei pereți fragili, obiecte mai grele. De pilda, calorifere, corpuri suspendate, țevi de gaze, centrala termica, etc! Regimul se fixează pe niste profile din tabla subțire.... deci nici acel profil nu garantează rezistenta mare .... Cum veți proceda?
Buna intrebare!
Iar raspunsul care m-ar incanta ar fi: "conform proiect, cu....in pozitiile...."



LE: si mai dezactivati autocorectiile alea..."Regimul se fixează"

Edited by crocko.dilul, 18 January 2021 - 17:41.


#65
Bottecchia

Bottecchia

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 242
  • Înscris: 26.03.2013
Cat dureaza asamblarea structurii metalice la tine? Doua, trei zile, o saptamana?
Mie la casele metalice mi se pare foarte scump montajul, de ce costa atat de mult pentru cateva zile de asamblat simplu niste table care nu trebuie masurate si debitate (decat daca ai podea de tabla cutata). 8000 euro pentru 3 zile de insurubat profile si taiat cateva coli de tabla cutata pentru pardoseli, o munca relativ usoara, pe care o poate face aproape oricine dupa ce vede cum se monteaza. Eu cred ca defapt o parte buna din aceasta manopera intra defapt tot in contul firmei de profile metalice. Crezi ca primesti un pret bun la tabla (structura), dar firma isi ia un procent mare la manopera si astfel iesi cu structura cheala montata la un pret foarte mare.

Eu cand am primit oferta pe metalic de 35000 euro pentru 150 mp construiti (peste 9000 euro era manopera + 1000 euro proiectul de rezistenta) si as mai fi adaugat si proiectul de arhitectura minim 1500 e + fundatia 15.000 euro, treceam de 50.000 de euro si aveam doar niste tabla pe o fundatie.
Da, sunt avantaje cu aceste structuri metalice, se construiesc rapid (daca ai toti banii), te poti muta in ele in acelasi an, sunt drepte,  precise, ajungi rapid la finisaje, dar nu pot sa zic ca sunt mai ieftine. Trebuie avuta multa grija la izolarea ei fonica, si la protectia structurii metalice la umiditate, care este foarte dificil de obtinut daca nu investesti serios aici.
La interior e greu sa bagi vata minerala pt ca se va lasa cativa cm gravitational, vata bazaltica mai densa e greu de taiat cu atatea diagonale si colturi inguste, cea mai buna solutie ramane tot celuloza. Daca ai firele electrice prin structura metalica faci ciur folia antivapori. Profilele alea zincate, dupa montaj, daca nu se inchide rapid casa vor prezenta si zone de rugina pe care trebuie sa le rezolvi cu spray zincat, la fel si in zonele cu sutele sau miile de suruburi care vor perfora tabla cand se prind panourile osb de 15 (era mult mai bine daca erau de 18)

Ai avut f mult curaj sa faci structura metalica inainte de autorizatia de constructie, sunt curios daca ti-au mai cerut modificari ca sa iti dea autorizatia si cum ai procedat in cazul asta.

#66
XL700VA

XL700VA

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,123
  • Înscris: 29.04.2014

View Postcrocko.dilul, on 18 ianuarie 2021 - 17:39, said:

Buna intrebare!
Iar raspunsul care m-ar incanta ar fi: "conform proiect, cu....in pozitiile...."



LE: si mai dezactivati autocorectiile alea..."Regimul se fixează"
Da, am vazut prea târziu mesajul, si nu am mai putut edita. Am vrut sa scriu "Rigipsul" dar autocorectul asta .... mama lui!

Iar referitor la intrebare ... cum adică conform proiect în pozițiile x? Pai dacă peste 5 ani schimb mobila din bucătărie, deci implicit si corpurile suspendate, ce fac daca cele noi sunt diferite?
Si trebuie sa cumpăr calorifere, centrala, corpuri, inainte de construcția casei ca sa poata baga în proiect?
Poate ne lămurește inițiatorul topicului ....

#67
Bottecchia

Bottecchia

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 242
  • Înscris: 26.03.2013
Pentru greutati mari se poate dubla rigipsul, sau sunt placi de rigips care tin si peste 100 kg. Sunt si prinderi speciale in rigips care sa tina astfel de greutati. Daca trebuie pus ceva foarte greu pe un perete si se stie din faza de proiectare, zona aia se proiecteaza special ca sa tina sarcini mai mari. Solutii sunt, bani sa fie si atentie unde se dau gaurile.

#68
kuniva

kuniva

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 455
  • Înscris: 04.08.2008

View PostXL700VA, on 18 ianuarie 2021 - 17:06, said:

Din ce am înțeles, casa pe structura metalica are pereții interiori din rigips. Sunt curios, cum veți fixa pe acei pereți fragili, obiecte mai grele. De pilda, calorifere, corpuri suspendate, țevi de gaze, centrala termica, etc! Regimul se fixează pe niste profile din tabla subțire.... deci nici acel profil nu garantează rezistenta mare .... Cum veți proceda?
Calorifere nu vor exista. In bucatarie va sta centrala, acolo voi folosi OSB + Rigips, in loc de dublu rigips. Tocmai ca sa nu am stres la ancorarea corpurilor. Ca idee, se pot sustine pana la 70kg in perete daca este placat cu dublu rigips.

View PostEmeraldCountryHouse, on 18 ianuarie 2021 - 17:13, said:

Dupa numarul de fotografii puse sus pe jurnal, se poate invata sau sa se dea curs la o scoala de constructii.
Este nasol ca a fost si vremea de asa natura, daca era primavara/vara, totul era superb. Asa, incepandu-se groapa in 16 decembrie... murdarie generala Posted Image

View PostBottecchia, on 18 ianuarie 2021 - 19:14, said:

Cat dureaza asamblarea structurii metalice la tine? Doua, trei zile, o saptamana?
Mie la casele metalice mi se pare foarte scump montajul, de ce costa atat de mult pentru cateva zile de asamblat simplu niste table care nu trebuie masurate si debitate (decat daca ai podea de tabla cutata). 8000 euro pentru 3 zile de insurubat profile si taiat cateva coli de tabla cutata pentru pardoseli, o munca relativ usoara, pe care o poate face aproape oricine dupa ce vede cum se monteaza. Eu cred ca defapt o parte buna din aceasta manopera intra defapt tot in contul firmei de profile metalice. Crezi ca primesti un pret bun la tabla (structura), dar firma isi ia un procent mare la manopera si astfel iesi cu structura cheala montata la un pret foarte mare.
Eu cand am primit oferta pe metalic de 35000 euro pentru 150 mp construiti (peste 9000 euro era manopera + 1000 euro proiectul de rezistenta) si as mai fi adaugat si proiectul de arhitectura minim 1500 e + fundatia 15.000 euro, treceam de 50.000 de euro si aveam doar niste tabla pe o fundatie.
Exorbitant de mult. Eu am platit 22K cu tot cu montajul structurii. Probabil se va termina in jur de 5-6 zile pentru ca la peretele cu calcanul, o sa fie nevoie sa placam inainte tot peretele iar abia apoi sa-l prindem in ancorele chimice si sa venim practic cu restul peretilor mai departe. Daca n-ar fi fost niciun calcan... probabil dura 3 sau 4 zile doar structura.

View PostXL700VA, on 18 ianuarie 2021 - 21:01, said:

Pai dacă peste 5 ani schimb mobila din bucătărie, deci implicit si corpurile suspendate, ce fac daca cele noi sunt diferite?Si trebuie sa cumpăr calorifere, centrala, corpuri, inainte de construcția casei ca sa poata baga în proiect?Poate ne lămurește inițiatorul topicului...
Ma faceti sa zambesc, dar nu, nu-mi permit sa schimb mobila mai des de 5 ani, poate nici 10. Atunci o sa analizez problema. Momentan sa ma vad eu instalat cu 'primul rand' de mobilier si lasam viata sa-si urmeze cursul.

View PostBottecchia, on 18 ianuarie 2021 - 22:08, said:

Pentru greutati mari se poate dubla rigipsul, sau sunt placi de rigips care tin si peste 100 kg. Sunt si prinderi speciale in rigips care sa tina astfel de greutati. Daca trebuie pus ceva foarte greu pe un perete si se stie din faza de proiectare, zona aia se proiecteaza special ca sa tina sarcini mai mari. Solutii sunt, bani sa fie si atentie unde se dau gaurile.
Corect, oricum nu sunt fanul obiectelor mari suspendate, ba chiar le urasc din ficati. Doar la bucatarie or sa fie ceva cabinete suspendate, dar nu cap-coada cum am vazut in majoritatea bucatariilor de la noi. Horror.

Edited by kuniva, 19 January 2021 - 09:12.


#69
sebulbus

sebulbus

    cereal killer

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 25,727
  • Înscris: 03.12.2005
Se pot sustine bine-mersi sarcini grele in pereti de rigips daca stii ce faci. Si posibilitati sunt multe. De la montanti diferiti, la intarituri transversale, la placare cu rigips diferit la ancore. Se aleg functie de nevoi.
Asa, cu titlu de exemplu, am agatat in perete de rigips inclusiv o usa de sticla fara rama si lavoar plus corpul aferent pe care m-am asezat si eu dupa montaj.

#70
Bottecchia

Bottecchia

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 242
  • Înscris: 26.03.2013

View Postkuniva, on 19 ianuarie 2021 - 09:02, said:

Eu am platit 22K cu tot cu montajul structurii.
16k + 8k = 24k, oricum e cu 11k mai ieftin decat oferta mea la 150 m si tu ai mai mult de 150m construiti. Probabil e vorba de alte profile si alta grosime. Daca ieseam atat de ieftin, luam in calcul serios sa fac pe metalic, acum fac proiectul pe zidarie. Dupa ce montezi structura metalica poate ne poti spune si despre ce firma este vorba.
Pare ca toate profilele tale sunt la fel, nu au dimensiuni diferite. Ce profil ai ales? De 90 /100 / 140 /160? Si ce grosimea a tablei?
Oferta mea era pe 160 mm cu 1,5 si continea patru tipuri de profile. Alesesem maximul de calitate al profilelor metalice. Arie construita 150 mp, arie desfasurata 220 mp. Oferta s-a facut pe 220mp.

#71
kuniva

kuniva

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 455
  • Înscris: 04.08.2008

View PostBottecchia, on 19 ianuarie 2021 - 11:37, said:

16k + 8k = 24k, oricum e cu 11k mai ieftin decat oferta mea la 150 m si tu ai mai mult de 150m construiti. Probabil e vorba de alte profile si alta grosime. Daca ieseam atat de ieftin, luam in calcul serios sa fac pe metalic, acum fac proiectul pe zidarie. Dupa ce montezi structura metalica poate ne poti spune si despre ce firma este vorba.Pare ca toate profilele tale sunt la fel, nu au dimensiuni diferite. Ce profil ai ales? De 90 /100 / 140 /160? Si ce grosimea a tablei?
Oferta mea era pe 160 mm cu 1,5 si continea patru tipuri de profile. Alesesem maximul de calitate al profilelor metalice. Arie construita 150 mp, arie desfasurata 220 mp. Oferta s-a facut pe 220mp.
Eu am grosime de 1.2, peretii de interior de 10cm, peretii de exterior 14cm. Vad ca tu ai ales foarte gros. De ce, as putea sa intreb? De ex pe 1.2 grosime profil poti face bloc de 3 etaje...

#72
anaki

anaki

    IES-CONSULTANTA DE SPECIALITATE

  • Grup: Moderators
  • Posts: 11,223
  • Înscris: 17.03.2009
Dupa asamblarea tuturor componentelor metalice pune-i sa verifice continuitatea din punct de vedere electric dintre ele si sa-ti indice locul de unde trebuie structura conectata la priza de pamant.
La constructiile metalice apare fenomenul de incarcare electrostatica ,diferente de potential daca doua parti conductoare sunt conectate accidental prin piese izolate din punct de vedere electric,de obicei din cauza celor vopsite,nu se intampla foarte des  dar se intampla.

Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate