Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Incalzire in pardoseala etapizata

Suprataxa card energie?!

Cum era nivelul de trai cam din a...

probleme cu ochelarii
 Impozite pe proprietati de anul v...

teava rezistenta panou apa calda

Acces in Curte din Drum National

Sub mobila de bucatarie si sub fr...
 Rezultat RMN

Numar circuite IPAT si prindere t...

Pareri brgimportchina.ro - teapa ...

Lucruri inaintea vremurilor lor
 Discuții despre TVR Sport HD.

Cost abonament clinica privata

Tremura toata, dar nu de la ro...

Renault Android
 

Casa pe structura metalica in Bucuresti

* * * * * 2 votes
  • Please log in to reply
202 replies to this topic

#199
bogdantu

bogdantu

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 64
  • Înscris: 03.07.2009

View Postkuniva, on 02 august 2021 - 08:26, said:

Nu am reusit sa facem toata casa dar macar am inceput cu parterul. Un 40% done pentru prize si intrerupatoare.

Salut, intre folia anticondens si gips-carton ai pus alti montanti sau gipsul este direct peste folie?
Intreb pentru ca am vazut ca unii sunt ingrijorati de strapungerea acelei bariere cu firul/dozele.

#200
kuniva

kuniva

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 455
  • Înscris: 04.08.2008
Ma uitasem aici in topic si nu am mai postat nimic 1 an de zile aici dar nici nu am mai facut multe lucruri la casa.

Singura fericire/ușurare reală a fost că am reușit să termin cu actele vieții și să îi dea sănătate lu` Doamna Clătite :)) că am trecut peste etapa asta.

Prin Aprilie mă apucase vrednicia și am facut un fel de terasă/extindere pentru o masă și scaune în spate. Am luat de la unchi-miu niște spartură de marmură și m-am chinuit cum am știut eu mai bine să execut (poze atașate)

La anul am planuri mari - sa fac o pergolă frumoasă ca dracu în spate, sper să îmi iasă cum am în cap. Apoi o să vreau ceva asemănător în față, unde e intrarea mașinii, să fie ca un fel de carport. Fingers crossed.

Attached Files



#201
kuniva

kuniva

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 455
  • Înscris: 04.08.2008
Am prins un moment de vreme buna si am inceput sa fac pergola din spate acum cateva zile, ajutat de tata.

Calculul matematic pentru a incepe a constat din a sapa eu cele 4 picioare de sprijin, printr-o operatiune 'extrem' de compicata la un cadru de baza de 3x3m. Am luat 4 bare de lemn a 3 metri si le-am pus pe jos iar apoi am sapat gropile, nu extrem de adanci, ca oricum nu pleaca nicaieri sandramaua odata fixata. In gropi au intrat 6 saci de beton predozat si am mai completat cu ceva pietris mai fin, turnat direct in groapa si am pus apa abia la final, dupa ce m-am asigurat ca sunt toti suportii in nivel si distanta intre ei dar si diagonal.

Ca dimensiuni si date brute lemn
* 4 grinzi de sustinere 100x100x3000 77.89 lei bucata (taiat la 2600)
* 22 scanduri 22x120x4000 34.02 lei bucata
* 15 rigle de 22x46x4000 15.5 lei bucata

Toata montarea a durat efectiv o zi de munca, cam 8 ore.

Cost total ~1700 lei cu +/- 50 lei

Acum ramane sa imi treaca lenea si sa ma sui pe scara ca sa ii dau cu Oskar, ceva nuanta castanie, l-am inclus si pe asta in cheltuiala de mai sus totala.

Attached Files



#202
liviooo

liviooo

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 44
  • Înscris: 22.08.2011
Felicitari pentru casa,o intrebare ca ori mia scapat cand am citit jurnalul ori nu sa mentionat, ce firma tia produs structura?

#203
kuniva

kuniva

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 455
  • Înscris: 04.08.2008
Se numesc Hoga Construct

Anunturi

Chirurgia spinală minim invazivă Chirurgia spinală minim invazivă

Chirurgia spinală minim invazivă oferă pacienților oportunitatea unui tratament eficient, permițându-le o recuperare ultra rapidă și nu în ultimul rând minimizând leziunile induse chirurgical.

Echipa noastră utilizează un spectru larg de tehnici minim invazive, din care enumerăm câteva: endoscopia cu variantele ei (transnazală, transtoracică, transmusculară, etc), microscopul operator, abordurile trans tubulare și nu în ultimul rând infiltrațiile la toate nivelurile coloanei vertebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate