Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
betano.ro

Poveste fara sfarșit

I-auziti voi! - nu vor romani...

Colon iritabil
 Perioada de gratie inexistenta

Cel mai ieftin TV LED mic

Reverse proxy si htaccess pe Raps...

Statie de epurare sau fosa septic...
 "enerlux p" afisaj interm...

Adaptor usb3.1gigabit vs Adaptor ...

La multi ani @Atreides!

La multi ani @KENSINGTON!
 La multi ani @burebista!

La multi ani de Florii!

Stihl fs 70 c-e

Challengers (2024)
 

Casa pe structura metalica in Bucuresti

* * * * * 2 votes
  • Please log in to reply
202 replies to this topic

#91
kuniva

kuniva

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 456
  • Înscris: 04.08.2008

View Postrocaddy, on 27 ianuarie 2021 - 16:04, said:

@kuniva
Peretele de la calcan e izolat cu polistiren + cei 8 cm depărtare de vecin?
Cei 8 cm departare sunt in realitate vreo 20 cm rost de la polistiren pana pana in peretele lui. A fost ceva neconcordanta cand s-a masurat topo si au decalat amplasamentul cu cativa cm la stanga. Nu ma afecteaza foarte tare. Oricum acel gol o sa fie astupat de jur imprejur.

#92
rocaddy

rocaddy

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 621
  • Înscris: 11.03.2007
Foarte bine ca exista acel rost în caz de cutremur, doamne ferește! Și normal ca va fi astupat la capete 🙂.

#93
kuniva

kuniva

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 456
  • Înscris: 04.08.2008
Revin cu niste poze. Momentan am ramas la acoperis. Continuam cu el de joi incolo.

Attached Files



#94
edi10000

edi10000

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,883
  • Înscris: 06.09.2008
Foarte interesant jurnalul. Pe vremuri cei de la Timpuri Noi se apucasera sa construiasca case pe structura metalica.

#95
kuniva

kuniva

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 456
  • Înscris: 04.08.2008
Gata cu structura. Au început pe 26 ianuarie și au terminat ieri pe 6 februarie, asta în condițiile în care nu s-a muncit continuu pentru că probabil ar fi fost gata în 5 zile puse cap la cap. Luni se măsoară pentru folia de pe acoperiș și sper să rezolv cu țigla metalică relativ repede.

Câteva concluzii:
Cel mai amuzant in tot parcursul a fost sa observ multitudinea de oameni care se tot opreau in dreptul portii, se uitau lung la 'metale' si aveau priviri complet buimace. Am discutat cu oameni pe masini Romprest, persoanele care au venit sa faca bransamentul de gaze - voiau sa stie avantajele, femei care maturau strada de la Romprest, un vecin care venise de la 2 strazi distanta sa stea de vorba cu 'proprietarul' pentru ca era curios ce naiba se vedea de la balconul lui construindu-se, vecinii directi din perimetru de cel putin 5 case la stanga, 5 la dreapta. Ca la circ... ce să mai... îi înțeleg pe toți. Aș fi făcut la fel.

Attached Files



#96
iladi

iladi

    Guru Member

  • Grup: Moderators
  • Posts: 31,441
  • Înscris: 29.04.2008

View Postkuniva, on 07 februarie 2021 - 08:03, said:

Ca la circ... ce să mai... îi înțeleg pe toți. Aș fi făcut la fel.

Ceva imi spune ca n-ai vazut celebrul videoclip :D

[ https://www.youtube-nocookie.com/embed/GAP6IiHvbyI?feature=oembed - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]


Stiu sigur ca aveti o gramada de case de fer in Bucuresti. Nu stiu cu ce producatot faceti voi, noi cand am facut-o pe pagina de prezentare Mexi erau doar cateva. Acum cred ca bat suta de case, destule si din zona voastra. Numai la noi in oras sunt in canstructie cateva pe care le stiu eu si altele gata. Sunt colegi pe Softpedia care ar fi vrut sa-si faca dar au rezerva ca nu le vor putea vinde la o adica. Dar tendinta incepe sa-i contrazica.

#97
kuniva

kuniva

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 456
  • Înscris: 04.08.2008

View Postiladi, on 07 februarie 2021 - 08:43, said:

Ceva imi spune ca n-ai vazut celebrul videoclip Posted Image
Eh, dar cum sa nu-l stiu? L-am vazut numai eu de vreo 5 ori :))))

View Postiladi, on 07 februarie 2021 - 08:43, said:

Stiu sigur ca aveti o gramada de case de fer in Bucuresti. Nu stiu cu ce producator faceti voi, noi cand am facut-o pe pagina de prezentare Mexi erau doar cateva. Acum cred ca bat suta de case, destule si din zona voastra. Numai la noi in oras sunt in canstructie cateva pe care le stiu eu si altele gata. Sunt colegi pe Softpedia care ar fi vrut sa-si faca dar au rezerva ca nu le vor putea vinde la o adica. Dar tendinta incepe sa-i contrazica.
Stii tu cum e cu omul neumblat, neinformat, ne-ne-ne... care sta toata ziua in fata la televizor. Nu are de unde sa stie de constructiile astea noi pentru ca nu se intersecteaza cu ele in viata cotidiana. E ca si cum ne-ai pune pe noi intr-un tractor d-asta nou nout, care functioneaza practic singur. Normal ca ne uitam la el ca la 3 păzește, că știm că agricultura se face cu lopata :)))

#98
kuniva

kuniva

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 456
  • Înscris: 04.08.2008
Saptamana asta nu s-a lucrat la casa dar macar am bransament la gaze. Victorie! 1 an si 2 luni de asteptare.
Am ales marti tigla metalica de pe casa, din gama Novatik gri (cea din dreapta mijloc) 120mp de acoperit, 13250 lei

Attached Files



#99
laffin

laffin

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,543
  • Înscris: 16.03.2007
in pretul ala e inclus montajul tiglei?

#100
kuniva

kuniva

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 456
  • Înscris: 04.08.2008

View Postlaffin, on 11 februarie 2021 - 19:06, said:

in pretul ala e inclus montajul tiglei?
da, include sistemul complet si manopera.

#101
kuniva

kuniva

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 456
  • Înscris: 04.08.2008
Ciudata vreme ieri, am trait 2 zile intr-una singura. Dimineata ninsoare... pe dupa-amiaza soare si se uscase tot pe jos.
Anyway, am inceput usurel cu placatul pe exterior, momentan doar OSB + polistiren... urmand ca plasa si prima tencuiala sa le dam cand se mai incalzeste afara.

Attached Files



#102
laffin

laffin

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,543
  • Înscris: 16.03.2007
vezi cum faci sa nu tii mult timp polistirenul ala expus la uv ca iti vor iesi niste rosturi de toata frumusetea.

Edited by laffin, 13 February 2021 - 11:56.


#103
roman_roman

roman_roman

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,997
  • Înscris: 27.07.2017
Cu ce prind polistirenul de osb ?


#104
kuniva

kuniva

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 456
  • Înscris: 04.08.2008

View Postlaffin, on 13 februarie 2021 - 11:55, said:

vezi cum faci sa nu tii mult timp polistirenul ala expus la uv ca iti vor iesi niste rosturi de toata frumusetea.
cateva zile o sa stea, cat se mai incalzeste afara, e ok

View Postroman_roman, on 13 februarie 2021 - 15:11, said:

Cu ce prind polistirenul de osb ?
Soudal Bond Easy + dibluri cu cuie. Oricum din ce-am vazut, e al dracu de bun Soudal-ul, rupi placa cu totul decat sa se desprinda ea

#105
rocaddy

rocaddy

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 621
  • Înscris: 11.03.2007
De ce nu folosesc holzsuruburi?
Și de ce doar un diblu în mijloc și unul la intersecția a două placi? Eu am avut 5 / placă, fixate cu holzsuruburi + adeziv de la Policolor, special ptr. Osb+polistiren.

Edited by rocaddy, 13 February 2021 - 16:24.


#106
kuniva

kuniva

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 456
  • Înscris: 04.08.2008

View Postrocaddy, on 13 februarie 2021 - 16:15, said:

De ce nu folosesc holzsuruburi?
Cred ca ar fi folosit daca era nevoie, si eu aveam nedumerirea asta la inceput dar m-am calmat cand am inceput sa trag personal de placile de polistiren deja prinse. Am vrut sa vad cat de dure trebuie sa fie zmucelile ca sa desprinda. Nicio sansa. Rupeam placa daca continuam.

#107
rocaddy

rocaddy

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 621
  • Înscris: 11.03.2007
OSB de 15 mm?
Bravo pentru lipirea polistirenului pe OSB cu ceva dedicat, nu pe bază de ciment.
PS. Eu locuiesc deja de 12 ani într-o casă pe structura de metal.

Edited by rocaddy, 13 February 2021 - 16:37.


#108
iladi

iladi

    Guru Member

  • Grup: Moderators
  • Posts: 31,441
  • Înscris: 29.04.2008
unde?

Anunturi

Chirurgia spinală minim invazivă Chirurgia spinală minim invazivă

Chirurgia spinală minim invazivă oferă pacienților oportunitatea unui tratament eficient, permițându-le o recuperare ultra rapidă și nu în ultimul rând minimizând leziunile induse chirurgical.

Echipa noastră utilizează un spectru larg de tehnici minim invazive, din care enumerăm câteva: endoscopia cu variantele ei (transnazală, transtoracică, transmusculară, etc), microscopul operator, abordurile trans tubulare și nu în ultimul rând infiltrațiile la toate nivelurile coloanei vertebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate