Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Sub mobila de bucatarie si sub fr...

Rezultat RMN

Numar circuite IPAT si prindere t...

Pareri brgimportchina.ro - teapa ...
 Lucruri inaintea vremurilor lor

Discuții despre TVR Sport HD

Cost abonament clinica privata

Tremura toata, dar nu de la ro...
 Renault Android

Recomandare bicicleta e-bike 20&#...

Bing-Content removal tool

Nu pot accesa monitorulsv.ro de l...
 Cum sa elimini urmele de acnee?

Wc Geberit

Routere detinute in trecut si in ...

Teii din fața casei
 

Casa pe structura metalica in Bucuresti

* * * * * 2 votes
  • Please log in to reply
202 replies to this topic

#163
valceanuraoul

valceanuraoul

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,562
  • Înscris: 19.12.2009

View Postcatalijns, on 16 martie 2021 - 19:52, said:



Eu stiu ca functioneaza in ambele sensuri adica in acele conditii descrise aerul care intra cedeaza energia termica celui care iese, kolf, pls help!
Nu cred ca nu au luat in calcul scenariul acesta specific verii. Plus ca imi pare logic ca in conditiile in care aerul care intra este mai cald atat timp cat exista (deci nu e pe bypass/purge) schimbul de energie termica nu are cum sa se faca decat invers, nu cred ca e posibil altfel nici dpdv al fizicii :)
Eu am descentralizate in dormitoare, insa modelul cu flux continuu incrucisat. Cred ca cea mai buna solutie este ca pe timpul zilei, ventilatiile sa lucrezi normal, iar pe timpul noptii, cand este mai rece afara, doar pe admisie. Voi face asta in acesta vara si va voi tine la curent.

#164
kuniva

kuniva

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 455
  • Înscris: 04.08.2008
Dupa vreo saptamana de săpat constant câte 4-5 ore pe zi, târnăcop, cazma, sapă, lopată my new friends, am terminat cu santul de canalizare apa si gaze. Le-am ingropat pe toate! NENOROCITA MUNCĂ SĂPATUL DE ȘANȚURI! Acum inteleg de ce fuge toata lumea de asa ceva. Doamne fereste... nici nu am avut vreo 20 metri liniari. Jezas!!!

Attached Files



#165
kuniva

kuniva

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 455
  • Înscris: 04.08.2008
Am terminat cu șapa. A mers brici echipa. La 8:30 au inceput si pana la 13:00 au fost gata.

Consum: 11mc aprox nisip, vreo 52 sau 53 saci de Holcim ȘapaBet, 8 sau 9 litri de aditiv Romstal Vision si 6 pachete de Sika Fiber12 de 600gr.

Mă duc mâine cu o stropitoarea să ud puțin.

Attached Files



#166
edi10000

edi10000

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,883
  • Înscris: 06.09.2008

View Postkuniva, on 28 aprilie 2021 - 14:44, said:

Am panou de electricitate misto, zic eu.
) Mie imi place.
Am vorbit cu electricianul meu. Ai luat lucruri de calitate. Intr-adevar executia lasa de dorit, dar materialele sunt bune.

#167
kuniva

kuniva

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 455
  • Înscris: 04.08.2008
N-am mai scris de ceva timp pe aici pentru ca am fost prins cu treaba, de la etapa asta incolo cam trebuie să mă descurc în regie proprie, cu ocazionalul ajutor de la socru si tată.

* am nivelat grămezile de pământ rămane în curte, să fac mai ușoară navigarea prin curte.
* am săpat un canal pentru burlanul din spatele casei (o să urmeze și cel din față la fel) pentru scurgere apă pluvială direct în canalizare.
* am cumpărat și centrala, un Immer Victrix Tera, a fost 4000 de lei cu tot cu kitul aferent
* a fost conectata cutia de la gaze la stradă și fixate țevile pe casă în spate - aici soluția tehnică știu că nu prea e plăcută ochiului dar ce să-i faci, nu comentez la d-astea (asta a fost treaba instalatorului)
* m-am împrietenit cu gletul, Ceresit CT 126 my new friend și gletiera Posted Image) (n-am dat niciodată cu așa ceva dar cred mă descurc la amestec și aplicare ok-uț pt un n00b total)
* am învățat șă fac și glafuri de interior, am ținut morțiș să fac la una din camere, să nu mor prost, asta până le gletuiesc pe toate. E migăleală mare, se pierde timp multicel.
* am montat scara pentru pod ajutat de tata. Am luat ceva de 348 lei din lemn, de la Leroy. 80 x 110 mm. Am lăsat-o așa momentan, pliată sus și netăiată. Astept peste 1 săptămână să vină baieții cu gresia și faianța la interior ca să o tai la nivel.

TO DO
* sâmbătă să vină electricianul ca să scoatem dozele de la parter (cel puțin) și poate să montam panoul și să conectez casa la curent.
* rămâne pe mai departe să torn perimetralul de beton și să fac soclu casei
* decorativă și glafuri (când, nu știu exact, alți bani altă distracție)
* de finisat gardul de la poartă + cumparat modelul metalic

Attached Files


Edited by kuniva, 26 May 2021 - 19:29.


#168
autom2

autom2

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,555
  • Înscris: 26.01.2007
Mie imi place tot ce vad!  Succes in continuare si nu lasa greul sa te copleseasca.

#169
catalijns

catalijns

    je

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,231
  • Înscris: 14.05.2007

 kuniva, on 26 mai 2021 - 19:28, said:

* a fost conectata cutia de la gaze la stradă și fixate țevile pe casă în spate - aici soluția tehnică știu că nu prea e plăcută ochiului dar ce să-i faci, nu comentez la d-astea (asta a fost treaba instalatorului)

Am mai vazut teava de gaze in forma de arcada la poarta pietonala, sau "semi-bolta" ori "bara de uscat rufe"..  dar recunosc ca una cadru de fereastra nu am mai vazut. Nu inteleg cum permiteti instalatorilor sa isi puna in practica prima solutie ok dpv tehnic care ii ii trece prin minte...Bine macar ca e in spatele casei, macar atat.

#170
kuniva

kuniva

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 455
  • Înscris: 04.08.2008
Nici nu mai stiu pe unde am ramas, sunt cam deconectat de online in ultima vreme.

* am terminat de incastrat cutiile de la panourile de distributie sus/jos
* facut incastrarea cu rigips la suportii de WC sus/jos
* pus banda izolatoare  Ceresit CL 125  la rosturile de jos de la perete, unde se intalneste șapa cu rigipsul + dat cu hidroizolatie Mapei Mapelastic la baia de sus integral pe toata suprafata de podea, ca sa nu apara infiltratii in planșeu... altfel risc enorm si nu are rost pe termen lung.
* s-a inceput si placarea cu gresie de sus de la etaj, de Marti. Azi e joi si este 'aproape' complet etajul, mai sunt rosturi de aplicat + baia de sus (integrala cu gresie si faianta) dar de maine.

Attached Files



#171
kuniva

kuniva

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 455
  • Înscris: 04.08.2008
Update 23 iunie

* Ultimele 3 zile am tras sa termin prima camera, cu lavabila 2 straturi - bucataria. Acum urmeaza sa vina instalatorul sa monteze centrala termica.
* Am izolat podul cu 10 cm de vata de sticlă dar cred că o să mai pun încă 10 cm, poate la toamnă, ca să se calmeze cu căldura afară, nu se poate sta.
* Ambele băi au faianța pusă dar probabil o să mă focusez pe cea de jos momentan, să o finisez și echipez complet. O las pe cea de sus pentru următoarele luni.
* Ploile mi-au stricat zen-ul cu trotuarul perimetral dar trag tare să conturez măcar cofrajul, poate cu noroc torn și beton duminică
* Tot zilele următoare o să vreau să mă apuc să montez gardul la stradă

Attached Files



#172
edi10000

edi10000

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,883
  • Înscris: 06.09.2008
Ce gard vrei sa pui?

#173
kuniva

kuniva

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 455
  • Înscris: 04.08.2008

 edi10000, on 24 iunie 2021 - 22:09, said:

Ce gard vrei sa pui?
Am luat gata facute panourile din Leroy, nu ma pasioneaza modele inflorite si alte brizbrizuri, costa prea mult si prefer sa-i bag efectiv in casă.
https://www.leroymer...ga-neagra/53494 (din gama Clara)

Ah, ca sa vă amuzați puțin și voi (cel puțin eu am căzut pe spate). Cer o ofertă la o firma pentru un gard metalic cât mai simplu, fară nimic special și le-am trimis planul atașat....

Ce credeți? Un scor? Direct 3700 Euro. De la momentul ăla m-am sucit pe Leroy că simțeam că-mi pleznește capu.

Attached Files

  • Attached File  gard.PNG   52.16K   108 downloads

Edited by kuniva, 25 June 2021 - 05:45.


#174
crocko.dilul

crocko.dilul

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,506
  • Înscris: 30.07.2007
Sa ai in vedere, macar la anul, sa le vopsesti.
Ele vin cu o vopsea/grund subtirel si incep sa prinda rugina destul de repede.

#175
kuniva

kuniva

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 455
  • Înscris: 04.08.2008
* Trotuarul perimetral - gata
* La gardul de la strada am montat doar cele 3 panouri ca sa nu ma mai impiedic de ele. Urmeaza poarta auto si pietonala (nu stiu exact cand) Plus că mai trebuie să-l și tinciuesc și bibilesc și pe el că e la stadiu de beton chel, e urât cu spume.
* Am dat cu prima lavabila dormitoarele

- Cred ca ma focusez tare de tot pe interior si mai amân cu exteriorul, parcă chiar aș vrea să mă mut, nu de alta Posted Image Posted Image

Attached Files


Edited by kuniva, 07 July 2021 - 05:37.


#176
mediatix

mediatix

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 10
  • Înscris: 03.04.2008
Coltul acela arata ciutat rau. Pare ca nu este in 90.

#177
kuniva

kuniva

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 455
  • Înscris: 04.08.2008
Am fost la Comtec pe Calea Calarasi sa iau tot necesarul de prize si intrerupatoare etc.
750 de lei toata casa. Am ramas prost cat de ieftin a fost. Modular, gama Stil.

Sa le dea Dumnezeu sanatate si maicuta Domnului direct!

Attached Files


Edited by kuniva, 28 July 2021 - 08:21.


#178
anaki

anaki

    IES-CONSULTANTA DE SPECIALITATE

  • Grup: Moderators
  • Posts: 11,223
  • Înscris: 17.03.2009
Sa vedem cu ce urare vii dupa ce o sa incerci sa le montezi.Posted Image

#179
kuniva

kuniva

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 455
  • Înscris: 04.08.2008

View Postanaki, on 28 iulie 2021 - 09:43, said:

Sa vedem cu ce urare vii dupa ce o sa incerci sa le montezi.Posted Image
Nu le montez eu.
Știe electricianul, el le-a lăudat și tot el mi-a făcut lista de necesar.

Doar le-am cumpărat de la ăștia și merg pe mâna lui 100%.

#180
anaki

anaki

    IES-CONSULTANTA DE SPECIALITATE

  • Grup: Moderators
  • Posts: 11,223
  • Înscris: 17.03.2009
Esti singurul care are cuvinte laudative despre acea marca,bine tu si electricianul ala.
Un al doilea dezvoltator mi-a adus  marca aia de prize intrerupatoare,cam 2000 de bucati,i le-am refuzat din start.

Anunturi

Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă

Tehnicile minim invazive impun utilizarea unei tehnologii ultramoderne.

Endoscoapele operatorii de diverse tipuri, microscopul operator dedicat, neuronavigația, neuroelectrofiziologia, tehnicile avansate de anestezie, chirurgia cu pacientul treaz reprezintă armamentarium fără de care neurochirurgia prin "gaura cheii" nu ar fi posibilă. Folosind tehnicile de mai sus, tratăm un spectru larg de patologii cranio-cerebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate