Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Cum e sa locuiești la ultimu...

Huawei pura 70

Notele de subsol sa inceapa de la...

Termoizolare elevație interior
 Timpi asteptare in contract de tr...

Parere amenajare/loc disponibil u...

Producatori/masini care nu sunt f...

Ventilator perete
 Simbol "bec aprins" tele...

Oakley - recomandare site pt oche...

Aer conditionat racire A+++/A++

Problema umiditate AC
 Propuneri pentru imbunatatirea pr...

Conectarea la internet a Centrale...

recomandare ups si surge protector

La multi ani @2Unlimited!
 

Instalatie electrica apartament nou

- - - - -
  • Please log in to reply
29 replies to this topic

#19
ggelu

ggelu

    Senior Member

  • Grup: Moderators
  • Posts: 7,323
  • Înscris: 21.01.2009

View Postmarius_vfp, on 01 decembrie 2020 - 19:52, said:

atentie la plita pe inductie sa fie prevazute traseu cu 5 cabluri nu cu 3 , minim 5*4mm .cyy-f . sau fy si nu panarame litate mfy .
Vesnicul sfat " conductoarele litate sunt proaste" .Ca toate cablurile din industrie ( actionari)  sunt litate Posted Image ..... dar e clar ca aia nu sunt la curent cu noile descoperiri !

Edited by ggelu, 01 December 2020 - 20:09.


#20
ervin82

ervin82

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 34
  • Înscris: 02.05.2008

View Postmarius_vfp, on 01 decembrie 2020 - 19:52, said:

bai ma lasi , ala se pune asa doar la toaleta ceai.

atentie la plita pe inductie sa fie prevazute traseu cu 5 cabluri nu cu 3 , minim 5*4mm .cyy-f . sau fy si nu panarame litate mfy .

Probabil te referi la 5 conductori,nu cabluri. Eu am panarame litate de 6 mm, plita are 7000 W la putere maxima (boost),uite ca panaramele litate duc plita de aproape 3 ani fara probleme. Nu are ce sa faca cu 5 fire pe monofazat,eventual sa le dubleze,dar nu vad sensul atata timp cat poate sa puna conductor mai gros din prima.
Pana nu afla ce sectiune are la bransamentul dintre contor si tabloul din casa, vorbim degeaba.

View PostIPR, on 01 decembrie 2020 - 17:08, said:

Multumesc tuturor pentru raspunsuri. Maine merg la santier si revin cu impresii.



Este vorba de un 2 camere 64mp. Bucataria va avea masina de spalat, frigider, cuptor electric , plita cu inductie (o sa intreb daca se poate), hota, centrala termica si proababil un televizor.

La mine traseul de la contor pana in casa este realizat cu conductor MYF 6 mm, daca ai sectiune mai mica sau aceeasi sectiune si traseu foarte lung, nu ii chiar ok, dar detaliile astea le poti afla.

Ca si idee la doua camere, aproximativ 60 m2 am urmatorii consumatori:

-centrala
-cuptor
-plita inductie
-masina de spalat vase
-masina de spalat rufe
-aparat de cafea
-cuptor cu microunde
-frigider
-calculator (PC)
-doua televizoare
-iluminat led (10-11 circuite)
-alte maruntisuri (incarcatoare telefon,soundbar,etc.)


View PostDigix, on 01 decembrie 2020 - 15:05, said:

Au scos acum unul cu un șunt care se pune la lampă, care aduce nulul pe firul de la bec, probabil ai din ăla, dar sunt un pic mai ieftine cele cu fir de nul.

Eu le am de 3 ani si nu iti aduce nimeni nulul de la bec, te asigur!
Nulul ajunge direct la bec, iar faza este intrerupta,practic ajunge curent la intrerupator cat sa alimenteze circuitele interne prin nulul care "se intoarce" si faza care il alimenteaza.
La fel este si la intrerupatoarele clasice care au bec in interior,circuitul se inchide prin bec iar la intrerupator ajunge curent cat sa alimenteze acel bec de veghe,daca pui un bec economic sau led,vei vedea ca o sa faca ca si un stroboscop pentru ca prin beculetul de la intrerupator va ajunge o anumita cantitate de curent la bec.Am incercat sa ma fac cat mai bine inteles.
Suntul la care te referi tu se foloseste in cazul in care ai becuri de putere foarte mica si se foloseste pentru a evita "licarirea" acestora,practic este o rezistenta de putere...

#21
marius_vfp

marius_vfp

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,130
  • Înscris: 14.07.2008
bagati litzate fratilor cine va opreste , nu continui ca nu are sens .

#22
ggelu

ggelu

    Senior Member

  • Grup: Moderators
  • Posts: 7,323
  • Înscris: 21.01.2009
Pai credeam ca ai ceva argumente tehnice.  De aia ti-am spus o zona in care se lucreaza exclusiv cu multifilari.
Ok, nu-i bai !  Ai si tu opiniile tale , putine dar ferme .

#23
sdf8923jfsd

sdf8923jfsd

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 228
  • Înscris: 18.05.2014
Ia in calcul si curentii slabi (s-a amintit ceva intr-un post anterior).
La fiecare priza TV recomand si o priza internet. (E bine ca TV-urile sa fie conectate la net pe cablu, pentru streaming.)
Prevede un loc in care sa montezi un rack cu GPON, centrala de alarma, router Wi-Fi, splitter TV etc. tot ce stii c-o sa ai nevoie.
Vrei boxe in tavan? Ceva cabluri HDMI sau home cinema? Cableaza-le si pe alea acum.
Vei avea centrala de alarma antiefractie? Recomand si senzori de incendiu, de fum si chiar de inundatie. Toate trebuie cablate, inclusiv poti cabla si senzorul de gaz, daca stii unde il vei pozitiona. As evita senzorii wireless, mai ales ca esti in aceasta faza a constructiei.
Daca ai control al temperaturii in fiecare incapere, cableaza si termostatele. Sint care merg pe 230V.
Prevede circuite pentru senzori de inchidere a ferestrelor (ca sa opreasca termostatul cat timp fereastra e deschisa),  chiar daca nu echipezi din prima.
Dozele sa fie la vedere.
Cere o schema electrica a instalatiei, fa poze cu pozarea cablurilor. Insista ca toate cablarile sa fie in unghiuri drepte, sa nu ai surprize sa gauresti vreun cablu peste cativa ani.

#24
rovid

rovid

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 488
  • Înscris: 08.12.2007
Buna ziua.La un ap.cu 3 cam.,64 mp,aproximativ cate prize,intrerupatoare ar fi ok?Multumesc.

#25
marius_vfp

marius_vfp

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,130
  • Înscris: 14.07.2008

View Postggelu, on 02 decembrie 2020 - 09:34, said:

Pai credeam ca ai ceva argumente tehnice.  De aia ti-am spus o zona in care se lucreaza exclusiv cu multifilari.
Ok, nu-i bai !  Ai si tu opiniile tale , putine dar ferme .
gelu , atat timp cat sectiunea e aceeasi nu sunt probleme , punctele de conectare sa se faca ca la carte , in ideea ca odata tras un conductor prin perete el ramane "vesnic" acolo , prelungitoarele triplele  cablurile la masini-unelte mobile sau semimobile , e clar ca sunt de preferat litate , dar cele din perete nu , clar ca meseriasului ii este mult mai usor sa traga litat insa diferenta de pret o suporta beneficiarul.
opiniile mele bune rele mi le asum.

#26
Corl

Corl

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 601
  • Înscris: 11.04.2006
Vreo 6 prize in bucatarie , in dormitor prize in stanga si in dreapta patului (eventual cu USB) si prize mai aproape de tavan unde este aerul conditionat.

#27
marius_vfp

marius_vfp

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,130
  • Înscris: 14.07.2008

View Postrovid, on 02 decembrie 2020 - 10:59, said:

Buna ziua.La un ap.cu 3 cam.,64 mp,aproximativ cate prize,intrerupatoare ar fi ok?Multumesc.
bunica era multumita cu o singura priza si un bec pe camera ,mie nu imi ajung nici 4 prize in unele camere , totul depinde de cerintele fiecaruia .

spre de exemplu in bucatarie as prefera asa , cel putin 3 prize in zona blatului acolo unde vine gospodina sa isi faca treaba ca am mai vazut pe deasupra chiuvetei , o alta priza in spatele corpului de deasupra hotei , ca asa mis dragi firele care atarna de la hota la priza de la blat , priza separata pentru frigider , in spatele lui o priza dubla sa poata fi conectat si un televizor mic de bucatarie ca am vazut ca se practica televizorul peste frigider sau un radio , o alta priza in imediata apropiere a mesei , te asezi la o cafea si ti se descarca telefonul , sub chiuveta o priza speciala pentru diverse aparate gen filtrare apa , o alta pentru aspirator . deci doar pe bucatarie ar iesi 7 , senzorul de gaz se leaga direct in doza .

Edited by marius_vfp, 02 December 2020 - 12:07.


#28
anelise

anelise

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 644
  • Înscris: 13.05.2003

View Postrovid, on 02 decembrie 2020 - 10:59, said:

Buna ziua.La un ap.cu 3 cam.,64 mp,aproximativ cate prize,intrerupatoare ar fi ok?Multumesc.

Eu la bucatarie am 10 prize si tot nu mi-au fost de-ajuns. A trebuit sa o trag e a 11 de curand pentru un Nesspresso. Am 2 duble deasupra blatului. Restul impartite dupa nevoie, cum vrei sa fie amplasate electrocasnicele. Sunt de 16A, 20A si cea fixa pentru plita de 32A. Intr-o bucatarie niciodata nu ai prea multe.

Restul de camere...4 in fiecare...cel putin.

#29
IPR

IPR

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 85
  • Înscris: 22.12.2006
Salutare. Revin cu informatii dupa vizita pe santier. Am customizat numarul de prize si am adaugat prize duble suplimentare prin toate camerele, chiar si pe balcon una. Mi s-a spus ca instalatia este trasa prin sapa insa vine acoperita cu tub copex. Exista circuite separate pentru toti marii consumatori AC, masini spalat, centrala, cuptor etc... Din pacate bransamentul nu esti trifazat, tot ansamblul rezidential este monofazat a.i. montarea unei plite prin inductie cam iese din discutie.  Va exista cablu Cat5/6 iar prizele TV din living si dormitor vor avea cablu de internet tras.  Am cerut si prize cu USB in anumite zone.
Instalatia pentru corpurile de iluminat vin cu impamantare. Si cam atat. Multumesc tuturor pentru raspunsuri.

Edited by IPR, 03 December 2020 - 18:36.


#30
gicupitu

gicupitu

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 161
  • Înscris: 09.03.2014
Prize duble peste tot, și gândește-te bine unde le pui - gen nu fix în spate la Masina spălat haine ca nu ai loc dacă e incorporabil.
Și dozele încearcă sa le ascunzi în spate unde o sa ai mobilier, e urat sa vezi doze în casa când poate o sa ai de umblat la doza peste 10-15 ani.

Anunturi

Neurochirurgie minim invazivă Neurochirurgie minim invazivă

"Primum non nocere" este ideea ce a deschis drumul medicinei spre minim invaziv.

Avansul tehnologic extraordinar din ultimele decenii a permis dezvoltarea tuturor domeniilor medicinei. Microscopul operator, neuronavigația, tehnicile anestezice avansate permit intervenții chirurgicale tot mai precise, tot mai sigure. Neurochirurgia minim invazivă, sau prin "gaura cheii", oferă pacienților posibilitatea de a se opera cu riscuri minime, fie ele neurologice, infecțioase, medicale sau estetice.

www.neurohope.ro

1 user(s) are reading this topic

0 members, 1 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate