Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Unde e recomandat sa ma cazez in ...

Descarcator de supratensiune tip 2

ping digi?

Reparare "șanțuri&#...
 De ce i se zice Mariei "Stapa...

Colet valoare Londra București

BMW seria 3 rulat vs SsangYong Ko...

Share abonament Netflix
 Cum pot sa fac rost de un negativ...

Lant Bicicleta

Un designer artist: Raymond Loewy

ATS din contactor modular
 Parere apartament ~150k

Limitare la 100mb/s

Altercație

Cartonașe și stickere t...
 

Câinii în Maghrebul Evului mediu

* - - - - 2 votes
  • Please log in to reply
35 replies to this topic

#19
Costel2014

Costel2014

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 14,276
  • Înscris: 02.09.2014

View PostPetrache_Lupu, on 18 noiembrie 2020 - 14:56, said:

Asta este chestiunea esențială: cum vedeau arabii câinii? Îi tolerau, îi foloseau, îi lăsau de capul lor?
Nu prea ii tolerau, cainele este un animal spurcat pentru ei. Exista o legenda conform careia un caine ar fi incercat sa profaneze mormantul lui Mahomed (sa-i dezgroape lesul) iar musulmanii au capatat o aversiune fata de aceste animale. In Imperiul Otoman stiu ca a fost o intamplare celebra cand nu mai tin minte ce sultan a dat ordin sa fie stransi toti cainii vagabonzi din Istanbul si dusi pe o insula pustie unde acestia s-au canibalizat la propriu pana au murit toti.

Edited by Costel2014, 18 November 2020 - 15:30.


#20
Petrache_Lupu

Petrache_Lupu

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,314
  • Înscris: 31.10.2005

View PostCostel2014, on 18 noiembrie 2020 - 15:29, said:

In Imperiul Otoman stiu ca a fost o intamplare celebra cand nu mai tin minte ce sultan a dat ordin sa fie stransi toti cainii vagabonzi din Istanbul si dusi pe o insula pustie unde acestia s-au canibalizat la propriu pana au murit toti.
Infiorător!...

#21
underb

underb

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 17,491
  • Înscris: 08.03.2015
Lumea facea foamea la greu peste tot in vremurile alea. Nu ca i-ar fi mancat dar sigur nu ieseau babele sa dea de mancare cainilor fara stapan.

#22
Beiu

Beiu

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 121
  • Înscris: 31.01.2011
Eu cred ca nu erau prea multi caini pe atunci. Am un vecin arab care mi-a spus ca la ei e ghinion maxim sa iti treaca un caine prin fata. Cainele risca sa  fie omorat din cauza asta. Si asta e mentalitatea acum, in sec XXI.

#23
Costel2014

Costel2014

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 14,276
  • Înscris: 02.09.2014

View PostBeiu, on 19 noiembrie 2020 - 09:35, said:

Eu cred ca nu erau prea multi caini pe atunci. Am un vecin arab care mi-a spus ca la ei e ghinion maxim sa iti treaca un caine prin fata. Cainele risca sa  fie omorat din cauza asta. Si asta e mentalitatea acum, in sec XXI.
Dap, si este o mare insulta sa fii numit "caine". Cand un arab spune despre altul "cainele ala de X" e grav de tot.

Edited by Costel2014, 19 November 2020 - 10:22.


#24
Petrache_Lupu

Petrache_Lupu

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,314
  • Înscris: 31.10.2005

View PostBeiu, on 19 noiembrie 2020 - 09:35, said:

Eu cred ca nu erau prea multi caini pe atunci. Am un vecin arab care mi-a spus ca la ei e ghinion maxim sa iti treaca un caine prin fata. Cainele risca sa  fie omorat din cauza asta. Si asta e mentalitatea acum, in sec XXI.
La noi e ghinion să-ți treacă pisica prin față. Dacă pățești asta, trebuie să faci trei pași înapoi :)

#25
clorel_utnapishtim

clorel_utnapishtim

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,870
  • Înscris: 05.09.2020
Am vazut in Israel o rasa de caini originara din Orientul Mijlociu: https://en.wikipedia...wiki/Canaan_Dog
Deci au existat caini acolo si in perioada medievala. Cum pe atunci lucrurile erau mult mai murdare si mai dezorganizate ca acum, cu siguranta erau si caini vagabonzi.

#26
Costel2014

Costel2014

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 14,276
  • Înscris: 02.09.2014

View PostPetrache_Lupu, on 23 noiembrie 2020 - 20:48, said:

La noi e ghinion să-ți treacă pisica prin față. Dacă pățești asta, trebuie să faci trei pași înapoi Posted Image
Pisica neagra, atentie, nu orice pisica!Posted Image

#27
WestPoint

WestPoint

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 17,054
  • Înscris: 12.12.2016
TS a anticipat bine ca se vor gasi habarnisti care sa arunce cu tot felul de aberatii, cresand ca sunt jmekeri in loc sa se abtina sau sa treaca mai departe.

Revenind la topic, fara a avea pretentia a fi un cunoscator in domeniu, persupun dupa logica ca in Africa specia cainilor asa cum ii cunoastem noi in Europa,
nu era o specie care sa-si aibe originile in Africa.
Desi exista cainele salbatic cu origini in Africa

[ https://static.hunde.de/upload/1390989264_afrikanischer-wildhund-wikimedia-commons-450x315.jpg - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

Singura si cea mai veche rasa de caini cunoscuta in Africa, este rasa, Basenji. Acesta a fost folositi de Masai, pentru paza cirezii de vite, capre, etc.
Se presupuna ca ar fi de origine egipteana, dar nu se stie de cand exista in Africa.
Primele colonii engleze s-au intalnit deja cu rasa asta.

In africa majoritatea cainilor erau liberi, sau cum numim noi "vagabonzi". Doar cei care aveau roluri de paza erau legati

O alta rasa africana ar fi Azawakh. Folosit la paza si vanatoare de indigeni

Rase de caini importate de europeni in Africa;
  • Boerboel

  • Rhodesian Ridgeback

  • Basenji

  • Armant

  • Aïdi

  • Azawakh

  • Sloughi

  • Coton de Tuléar
https://www.guter-hu...erassen/afrika/
https://de.wikipedia...Basenji_600.jpg

Edited by WestPoint, 30 November 2020 - 22:30.


#28
Costel2014

Costel2014

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 14,276
  • Înscris: 02.09.2014

View PostWestPoint, on 30 noiembrie 2020 - 22:29, said:

TS a anticipat bine ca se vor gasi habarnisti care sa arunce cu tot felul de aberatii, cresand ca sunt jmekeri in loc sa se abtina sau sa treaca mai departe.

Revenind la topic, fara a avea pretentia a fi un cunoscator in domeniu, persupun dupa logica ca in Africa specia cainilor asa cum ii cunoastem noi in Europa,
nu era o specie care sa-si aibe originile in Africa.
Desi exista cainele salbatic cu origini in Africa

[ https://static.hunde.de/upload/1390989264_afrikanischer-wildhund-wikimedia-commons-450x315.jpg - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

Singura si cea mai veche rasa de caini cunoscuta in Africa, este rasa, Basenji. Acesta a fost folositi de Masai, pentru paza cirezii de vite, capre, etc.
Se presupuna ca ar fi de origine egipteana, dar nu se stie de cand exista in Africa.
Primele colonii engleze s-au intalnit deja cu rasa asta.

In africa majoritatea cainilor erau liberi, sau cum numim noi "vagabonzi". Doar cei care aveau roluri de paza erau legati

O alta rasa africana ar fi Azawakh. Folosit la paza si vanatoare de indigeni

Rase de caini importate de europeni in Africa;
  • Boerboel

  • Rhodesian Ridgeback

  • Basenji

  • Armant

  • Aïdi

  • Azawakh

  • Sloughi

  • Coton de Tuléar
https://www.guter-hu...erassen/afrika/
https://de.wikipedia...Basenji_600.jpg


Initiatorul topicului era interesat de soarta cainilor din Maghebul medieval, aflat sub stapanire musulmana, nu de o istorie a chinologiei in general...Posted Image

#29
Petrache_Lupu

Petrache_Lupu

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,314
  • Înscris: 31.10.2005

View PostCostel2014, on 01 decembrie 2020 - 12:03, said:

Initiatorul topicului era interesat de soarta cainilor din Maghebul medieval, aflat sub stapanire musulmana, nu de o istorie a chinologiei in general...Posted Image
Da, eu am căutat în foarte multe locuri gravuri, litografii, tablouri, descrieri în cuvinte, care să prezinte imagini din locurile aglomerate ale acelor ani: piețe, târguri, porturi etc. Nicăieri nu am văzut reprezentați câini care să mișune printre picioarele oamenilor în orașe ca Tunis, Bugia, Alger etc.

#30
Costel2014

Costel2014

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 14,276
  • Înscris: 02.09.2014

View PostPetrache_Lupu, on 01 decembrie 2020 - 18:13, said:

Da, eu am căutat în foarte multe locuri gravuri, litografii, tablouri, descrieri în cuvinte, care să prezinte imagini din locurile aglomerate ale acelor ani: piețe, târguri, porturi etc. Nicăieri nu am văzut reprezentați câini care să mișune printre picioarele oamenilor în orașe ca Tunis, Bugia, Alger etc.
Pai e normal sa nu apara, ti-am spus, cainele e pentru musulmani un animal murdar, spurcat...

#31
WestPoint

WestPoint

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 17,054
  • Înscris: 12.12.2016
Mai, nu te mai satura nici dreaq de rasismul tau religios.
Asa de spurcat sunt cainii la arabi, adica islamisti ca de mii de ani, au fost „dotarea de vânătoare“ a beduinilor.
Chiar asa lispsit de cultura generala esti sau intunecat de rasism?

Saluki, ogarul persan, este unul dintre cei mai scumpi câini pe care îi poate cumpăra un iubitor de animale. Un astfel de patruped cu pedigree, provenind din
canisele arabe, poate costa până la 12.000 de euro. Alături de nobilii armăsari arabi şi de şoimii dresaţi, câinii din rasa Saluki fac parte, de mii de ani, din „dotarea
de vânătoare“ a beduinilor. În prezent, ei au devenit un simbol al statutului social al arabilor foarte bogaţi, al miliardarilor americani şi al aristocraţiei britanice.

https://www.erd.ro/c...ÄąŸertului

Si inca ceva, nu tot in Africa sunt islamisti. Ingeneral mai mutin de jumatate in media, restul sunt de alte credinte.

Quote

According to a survey by Pew, there are thirteen countries in Africa wherein at least twenty percent of the Muslim population adheres to a non-denominational form of Islam, i.e. are non-denominational Muslims. These countries, as well as the percentages of the Muslim populations who fall under this bracket include, Mali (55%), Nigeria (42%), Cameroon (40%), Tunisia (40%), Guinea Bissau (36%), Uganda (33%), Morocco (30%), Senegal (27%), Chad (23%), Ethiopia (23%), Liberia (22%), Niger (20%), and Tanzania (20%).

Edited by WestPoint, 01 December 2020 - 20:43.


#32
Costel2014

Costel2014

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 14,276
  • Înscris: 02.09.2014

View PostWestPoint, on 01 decembrie 2020 - 20:42, said:

Mai, nu te mai satura nici dreaq de rasismul tau religios.
Asa de spurcat sunt cainii la arabi, adica islamisti ca de mii de ani, au fost „dotarea de vânătoare“ a beduinilor.
Chiar asa lispsit de cultura generala esti sau intunecat de rasism?

Saluki, ogarul persan, este unul dintre cei mai scumpi câini pe care îi poate cumpăra un iubitor de animale. Un astfel de patruped cu pedigree, provenind din
canisele arabe, poate costa până la 12.000 de euro. Alături de nobilii armăsari arabi şi de şoimii dresaţi, câinii din rasa Saluki fac parte, de mii de ani, din „dotarea
de vânătoare“ a beduinilor. În prezent, ei au devenit un simbol al statutului social al arabilor foarte bogaţi, al miliardarilor americani şi al aristocraţiei britanice.

https://www.erd.ro/c.....ÄšŸertului

Si inca ceva, nu tot in Africa sunt islamisti. Ingeneral mai mutin de jumatate in media, restul sunt de alte credinte.
Bai nene, eu vorbesc de ce se spune in Coran si in hadith-uri (daca ai habar ce sunt alea), du-te si plimba-te cu rasismul tau religios pe unde vrei, nu ma acuza pe mine de prostiile pe care le visezi tu! Si biserica critica in Evul Mediu turnirurile si vanatoarea si asta nu ii impiedica pe nobili sa le practice. Asa si la musulmani, faptul ca unii dintre ei erau/sunt iubitori de caini nu inseamna ca sunt agreati de marea masa a credinciosilor ori ca nu sunt considerate animale "haram". Asa ca te poftesc sa iti mai completezi cultura religioasa si sa lasi de-o parte acuzele bolshevico-islamiste!

#33
Mizu

Mizu

    moroșan

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 18,836
  • Înscris: 10.12.2006
Caini au existat, dar aveau o functie bine definita si pentru asta erau crescuti, nu se plimbau pe strazi cersind mancare.

#34
Costel2014

Costel2014

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 14,276
  • Înscris: 02.09.2014

View PostMizu, on 01 decembrie 2020 - 21:24, said:

Caini au existat, dar aveau o functie bine definita si pentru asta erau crescuti, nu se plimbau pe strazi cersind mancare.
Pai asta am spus si eu: nu prea vedeai maidanezi prin orasele musulmane. Si acum daca te duci in Istanbul, vezi ca e orasul plin de pisici vagaboande, nu de catei...

#35
WestPoint

WestPoint

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 17,054
  • Înscris: 12.12.2016
Mai mai lasa maidanurile si maidanezii. Aici e vorba de Africa. Si in Africa se spune clar, ca in sate si in general cainii umblau liberi si atata vreme cat nu deranjau erau liberi
sa faca ce vor.

#36
Costel2014

Costel2014

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 14,276
  • Înscris: 02.09.2014

View PostWestPoint, on 02 decembrie 2020 - 11:17, said:

Mai mai lasa maidanurile si maidanezii. Aici e vorba de Africa. Si in Africa se spune clar, ca in sate si in general cainii umblau liberi si atata vreme cat nu deranjau erau liberi
sa faca ce vor.
Te referi la Africa neagra, nu la Magheb. Ca acolo nu prea umblau caini maidanezi. Hai ca e ridicol, ne certam pe un subiect pueril. Eu mi-am spus parerea, am si argumentat,  restul intelege ce vrea.

Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate