Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Soferii prinsi bauti sau drogati ...

geometrie autorulota

Sfat achiziție laptop ~4500 ...

A fost adoptata legea privind alc...
 La multi ani Costi

Vreau sa ofer imprumut pentru con...

Usa de garaj la o magazie existenta

The worst of evil (2023)
 Proiect de lege: Romanii vor achi...

Dopuri / casti amortizare zgomot ...

Ce componente trebuie sa schimb d...

2 job-uri de 8 ore simultan.
 VW e-Up second hand sau alternati...

Reparatie scara mozaic vechi

Cablu curte destinat deplasarii l...

Sfat de cumparare pentru un Jagua...
 

Orange Neva Jet 5G / Zte Axon 10 pro 5G

- - - - -
  • Please log in to reply
69 replies to this topic

#55
alinx1

alinx1

    JustMe

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,599
  • Înscris: 06.01.2012

 Poll77, on 20 decembrie 2020 - 15:24, said:

Nu mai Ă®ncerc să-ți explic că n-are rost.
Dacă Ă®ți cumperi o mașina superbă doar pentru că are un motor care se află și in Audi,dar n-ai Ă®ncălzire/servo și cutia e de fapt manuală si nu automată deși Ă®n descriere era automată ți se pare ok? Mie unul nu.


Te complici in explicatii pe care probabil ca nu le intelegi nici tu. Am fost destul de explicit in pct meu de vedere .
Are un singur minus dpdv al meu si anume acel qi charging. Restul sunt povesti si polemici inutile telefonul functionand EXCELENT !
Acum ca sunt altii care au pretentii..
Dar mi se pare absurd sa ai pretentii la o oferta de 1000 lei in conditiile in care telefonul functioneaza precum unul cu pret cel puțin dublu! Pe bune acum..

PS. Ca fapt divers poate fi rutat si pus custom rom de ZTE axon 10 pro . Dar deocamdată este ok asa cum e pt ca există solutii pt acele aplicatii ce functionau doar cu root,chestiune valabila  pe orice smartphone. Nu prea mai merita root si/sau vreun rom ce poate avea surprize cand nu te astepti ( desi recunosc ca am riscat putin si eu cu acest rom pt varianta de Franța)

Edited by alinx1, 20 December 2020 - 18:57.


#56
alinator

alinator

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,872
  • Înscris: 19.08.2006
daca îl iau..sa ii fac updateul ăla de Franța?? nu mă interesează qi chraging..etc..pt mine minusul cel mare e că nu e dual SIM...

#57
Poll77

Poll77

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,004
  • Înscris: 02.05.2016
Să te bucuri de el!

#58
alinx1

alinx1

    JustMe

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,599
  • Înscris: 06.01.2012

 alinator, on 20 decembrie 2020 - 22:56, said:

daca ĂŽl iau..sa ii fac updateul ăla de Franța?? nu mă interesează qi chraging..etc..pt mine minusul cel mare e că nu e dual SIM...
Nu il face pt ca pierzi optiunea 5G care iti poate fi utila mai tarziu.In plus risti si garantia. Lasa-l asa pt ca functioneaza ok

#59
gogho

gogho

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 12
  • Înscris: 06.05.2006

 alinx1, on 17 decembrie 2020 - 11:14, said:

Confirm ca functioneaza android 10 la acest model de la ZTE- Orange Neva Jet 5G de Franța pe care il puteti lua de aici :
https://www.ztedevic...ro-5g_c-orange/

Doar se extrage fisierul update.zip si se pune pe un card SD , telefonul recunoscand-l imediat .Dar probabil ca se va pierde garantia ai nostri nerecunoscand acest up. de acolo. Deocamdată nimic deosebit si ramane sa verific din nou qi charging

salut. am instalat versiunea 1.18 din link dar e Android 9. deci nu e Android 10. esti sigur asta e link-ul si nu altul?

#60
alinx1

alinx1

    JustMe

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,599
  • Înscris: 06.01.2012

 gogho, on 23 decembrie 2020 - 19:51, said:



salut. am instalat versiunea 1.18 din link dar e Android 9. deci nu e Android 10. esti sigur asta e link-ul si nu altul?
Da acela si intr-adevar este tot versiunea 9. Eu speram ca rezolva problema qi charging dar nu a rezolvat-o si de fapt  este mai mult un patch de securitate . Dar trebuia sa citesti ce am mai zis dupa aceea pe aici si anume ca nu merita facut pt ca se pierde optiunea 5G si risti si garantia .
Deocamdată nu ii mai fac nimic pt ca nu merita riscul cu alte rom-uri .Modelul nostru este o varianta pt Europa ce este usor mai diferita comparativ cu originalul zte axon 10 pro si din acest motiv pot exista riscuri cu un eventual root de la zte sau custom rom-uri

#61
alinx1

alinx1

    JustMe

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,599
  • Înscris: 06.01.2012
Le-am facut inca o sesizare in contul my orange pt 4 inadvertente care apar pe site la caracteristicile acestui model. Pun partial cu copy-paste :
"
in ordinea cum apar pe site acele inadvertente:
1. Display curbat: nu
FALS. ARE DISPLAY CURBAT
2.Wireless Charging
FALS. LA MODELELE TRIMISE IN Romania NU FUNCTIONEAZA ACEASTA FUNCTIE
3.Apel 4G: nu
FALS. ARE SI CHIAR FUNCTIOANEAZA APEL 4G INCLUSIV IN ORANGE
4.Apel Wi-Fi: nu
FALS. FUNCTIONEAZA PERFECT APEL WI-FI "

Deci ca minus ar fi doar incarcarea wireless in rest fiind chiar ok dar ma deranjeaza ca nu apar cum trebuie.De data asta au promis ca au sesizat departamentul tehnic ( in sfarsit !) si ca voi fi contactat in 3 zile lucrătoare. Le-am tot spus de problema qi charging inca de cand l-am luat dar e prima data cand ma baga in seama si fac ce trebuie. Sa vedem!

Edited by alinx1, 02 January 2021 - 18:53.


#62
gogho

gogho

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 12
  • Înscris: 06.05.2006

 alinx1, on 27 noiembrie 2020 - 14:27, said:


Rezolvat problema asta cu aplicatia Always on AMOLED, varianta pro. E chiar excelenta pt amoled-uri
Sunt multe aplicatii Amoled Always On. Care mai exact? Poate divulgi si numele autorului.

L-ai achiziționat?


#63
alinx1

alinx1

    JustMe

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,599
  • Înscris: 06.01.2012
A aparut o problema si anume face figuri portul de incarcare in sensul ca nu mai identifica prea bine castile. Adaptorul usb c/jack joaca in locas si intrerupe. Am incercat cu altul si chiar alte casti pe tip c si face la fel.Deocamdata incarca ok dar probabil va intrerupe si acolo in curand.Este inadmisibil la numai 2 luni de la achizitie :(

 gogho, on 04 ianuarie 2021 - 18:16, said:

Ai pus intrebarea in acelasi loc cu "quote" la mine :))
Uite asta :  
https://play.google....newgen.alwayson

Dar am cautat si gasit varianta paid/pro. Te descurci tu..

Edited by alinx1, 04 January 2021 - 18:48.


#64
alinx1

alinx1

    JustMe

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,599
  • Înscris: 06.01.2012

 alinx1, on 02 ianuarie 2021 - 18:51, said:

Le-am facut inca o sesizare in contul my orange pt 4 inadvertente care apar pe site la caracteristicile acestui model. Pun partial cu copy-paste :
"
in ordinea cum apar pe site acele inadvertente:
1. Display curbat: nu
FALS. ARE DISPLAY CURBAT
2.Wireless Charging
FALS. LA MODELELE TRIMISE IN Romania NU FUNCTIONEAZA ACEASTA FUNCTIE
3.Apel 4G: nu
FALS. ARE SI CHIAR FUNCTIOANEAZA APEL 4G INCLUSIV IN ORANGE
4.Apel Wi-Fi: nu
FALS. FUNCTIONEAZA PERFECT APEL WI-FI "

Deci ca minus ar fi doar incarcarea wireless in rest fiind chiar ok dar ma deranjeaza ca nu apar cum trebuie.De data asta au promis ca au sesizat departamentul tehnic ( in sfarsit !) si ca voi fi contactat in 3 zile lucrătoare. Le-am tot spus de problema qi charging inca de cand l-am luat dar e prima data cand ma baga in seama si fac ce trebuie. Sa vedem!
Ce sa vezi, acum au modificat pe site tot ce am zis eu aici inclusiv faza cu wireles charging !
Dar nu s-au mai obosit sa ma contacteze

#65
alinx1

alinx1

    JustMe

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,599
  • Înscris: 06.01.2012
Drept urmare am sesizat ANPC-ul. Nu cred ca or sa rezolve mare lucru dar mai trebuiesc scuturati câteodată pt ca prea li se rupe de clienti

#66
alinator

alinator

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,872
  • Înscris: 19.08.2006
bv foarte bine le faci!! li se rupe de clienți...

#67
alinx1

alinx1

    JustMe

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,599
  • Înscris: 06.01.2012
I-am anuntat si pe ei ca am sesizat anpc si ce sa vezi , acum au promis ca ma vor contacta in 3 zile. Am cerut retur si anulare contract. Nu e vina mea ca habar nu au ei ce vand. Numai tampenii erau trecute la caracteristicile acestui telefon. Pacat de procesor pt ca in rest m-am lămurit :(

Edited by alinx1, 08 January 2021 - 14:33.


#68
alinator

alinator

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,872
  • Înscris: 19.08.2006
bine că nu l-am luat

#69
alinx1

alinx1

    JustMe

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,599
  • Înscris: 06.01.2012
Mi-a fost acceptat returul si reziliere contract chiar si dupa 60 de zile. Orange si-a recunoscut vina.
Imi pare rau ca nu l-am verificat mai bn inainte de a deschide acest topic

#70
razor_titann

razor_titann

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 563
  • Înscris: 24.11.2006
A mai aparut vreun update intre timp ? Ultimul security patch care ar fi ? Ma gandesc sa il cumpar pentru mama ca are nevoie de un telefon nou.

Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate