Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Mandolina feliat legume

Atestat consilier de siguranta

alarma auto Autowatch 346 RLI

Ce se intampla cu actualii tineri...
 Descifrare reteta

Zapp fix

Rulment pt diferential 4motion

Lipire filtru la baterie ikea
 Meserias nu mai vine sa termine l...

Soferii prinsi bauti sau drogati ...

geometrie autorulota

Sfat achiziție laptop ~4500 ...
 A fost adoptata legea privind alc...

La multi ani Costi

Vreau sa ofer imprumut pentru con...

Usa de garaj la o magazie existenta
 

Orange Neva Jet 5G / Zte Axon 10 pro 5G

- - - - -
  • Please log in to reply
69 replies to this topic

#1
alinx1

alinx1

    JustMe

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,599
  • Înscris: 06.01.2012
Da ,  este unul si acelasi telefon rebranduit de Orange. Desi acest model mai apare in doua topicuri ,niciunul nu se dedica special acestui model . Intr-un topic se face referire la reteaua 5G orange cu acest model  iar in altul este comparat cu un alt model. Totusi daca vreun moderator considera ca este un topic in plus nu este nici o problema daca va fi unit cu unul dintre celelalte .

Acum despre modelul in cauza :

For Europe

NETWORK
Technology GSM / CDMA / HSPA / LTE / 5G
2G bands GSM 850 / 900 / 1800 / 1900 - SIM 1 & SIM 2
CDMA 800 / 1900 & TD-SCDMA
3G bands HSDPA 850 / 900 / 1700(AWS) / 1900 / 2100
4G bands 1, 2, 3, 4, 5, 7, 8, 12, 13, 17, 18, 19, 20, 26, 28, 34, 38, 39, 40, 41
5G bands 41, 78 NSA/Sub6
Speed HSPA 42.2/5.76 Mbps, LTE-A (3CA) Cat18 1200/150 Mbps, 5G (2+ Gbps DL)
LAUNCH
Announced 2019, November
Status Available. Released 2019, November
BODY
Dimensions 159.2 x 73.4 x 7.9 mm (6.27 x 2.89 x 0.31 in)
Weight 171 g (6.03 oz)
Build Glass front, glass back, aluminum frame
SIM Hybrid Dual SIM (Nano-SIM, dual stand-by)
DISPLAY
Type AMOLED, HDR10
Size 6.47 inches, 102.8 cm2 (~87.9% screen-to-body ratio)
Resolution 1080 x 2340 pixels, 19.5:9 ratio (~398 ppi density)
PLATFORM
OS Android 9.0 (Pie), MiFavor 9.1
Chipset Qualcomm SM8150 Snapdragon 855 (7 nm)
CPU Octa-core (1x2.84 GHz Kryo 485 & 3x2.42 GHz Kryo 485 & 4x1.78 GHz Kryo 485)
GPU Adreno 640
MEMORY
Card slot microSDXC (uses shared SIM slot)
Internal 128GB 6GB RAM
UFS 2.1
MAIN CAMERA
Triple 48 MP, f/1.7, (wide), 1/2.0", 0.8µm, PDAF, OIS
8 MP, f/2.4, (telephoto), PDAF, OIS, 3x optical zoom
20 MP, f/2.2, 11mm (ultrawide)
Features Dual-LED dual-tone flash, HDR, panorama
Video 4K@30fps, 1080p@30fps
SELFIE CAMERA
Single 20 MP, f/2.0, (wide), 1/2.8", 1.0µm
Features HDR
Video 1080p@30fps
SOUND
Loudspeaker Yes, with stereo speakers
3.5mm jack No
24-bit/192kHz audio
COMMS
WLAN Wi-Fi 802.11 a/b/g/n/ac, dual-band, Wi-Fi Direct, hotspot
Bluetooth 5.0, A2DP, LE
GPS Yes, with A-GPS, GLONASS
NFC Yes
Radio No
USB USB Type-C 2.0
FEATURES
Sensors Fingerprint (under display, optical), accelerometer, gyro, proximity, compass
Messaging SMS(threaded view), MMS, Email, Push Email, IM
Browser HTML5
BATTERY
Type Li-Ion 4000 mAh, non-removable
Charging Fast charging 18W
Quick Charge 4+
Qi wireless charging
MISC
Colors Blue
SAR EU 1.01 W/kg (head)    


L-am achiziționat la o prelungire de abonament in rate bineînțeles de la Orange la un preț surprinzator de mic tinand cont de pretul de lansare de acum un an si de caracteristicile lui. Pt inceput mi-a lasat o impresie foarte buna dar ca orice produs exista si minusuri. O sa incep ceea ce imi place:
-Design excelent, subtire de doar 7.9 mm fiind foarte usor de utilizat si placut  de tinut in mână .Aici as mentiona ca seamana perfect cu Huawei P 30 pro. De fapt am gasit  ca ar folosi acelasi display si camere ( acela are una in plus) iar foliile de sticla de la p30 pro se potrivesc perfect. Nu am incercat dar asta reiese din alte topicuri externe ZTE Axon 10 pro 5G
-Are SN 855 iar asta se cunoaste in utilizare .Se misca incredibil de rapid si pina acum nu am gasit lag in vreo aplicatie sau joc desi recunosc ca nu prea ma omor cu joacele dar l-am testat putin in cateva;
-Ecranul AMOLED care desi are numai 1080 x 2340  si refresh rate doar 60 hz ,nu mai are nevoie de prezentare . Oricum o rezolutie mai mare v-a pune presiune mai mare pe baterie;
-DTS- ul cu setarile DTS X-ultra fac o sonorizare in caști WOW. In plus are boxe stereo si chiar se aude impecabil
- Android 9 ,destul de curat si frumos customizat.Seamana perfect cu Nova Launcher. Posibil sa se fi inspirat sau sa fie chiar acel launcher adaptat. Excelent si aici!
-Sa zicem ca imi place ca are si 5G dar nu ma ajuta deloc deocamdata :).

Si acum ce nu imi place si anume vreo 2 lucruri la unul dintre ele intrand in polemica cu ORANGE :

1. Atât pe site-ul Orange cat si pe gsmarena ,sau orice alt site ce prezinta acest Orange Neva jet sau Zte Axon 10 pro ,apare ca are dual sim si NU este asa lucru confirmat si de angajații  dintr-un Orange Shop din orasul meu. In discuțiile avute cu cei de la Orange in mediul online adica din aplicatie, acestora nu le vine sa creada .Cei de la departamentul tehnic nu vor sa inteleaga ca nu este dual sim .Nu merge un al doilea sim nici fizic nici virtual ! Oricum problema a ramas deschisa si a ramas sa ma contacteze zilele următoare dar nu vad solutionare. Nu cred ca am fost mai ghinionist si numai al meu este single sim. Dar tot nu inteleg cum nu au mai gasit cazuri pina acum! Dubios si astept raspuns
2. Telefoanele rebranduite de ooeratorii nostri nu prea asigura update-uri la timp si nici Orange nu face rabat cu acest model nemaiprimind vreun update de luni bune. In schimb Zte Axon pro 10 va primii in curand Android 11!!!
Aici mi-au raspuns ca mai dureaza, ca se verifica  ca bla bla dar cu siguranță va ramane la Android 9 .

Lasand deoparte aceste inconveniente telefonul se misca si arata exemplar.Chiar nu as vrea sa arate altfel un smartphone exceptand poate camera de selfie care as fi preferat sa fie integrata in display precum la cateva modele recent aparute.
In rest numai de bine si sper sa primesc si alte opinii de la eventuali posesori ai acestui model.


Am uitat sa mentionez la avantaje despre wireless charging care este un must have pt mine. Reusesc sa stric destul de repede mufele de incarcare

Attached Files



#2
sags

sags

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,026
  • Înscris: 24.04.2013
Slot pentru card microSD are? Ca acolo, il locul cardului microSD, ar fi si slotul pentru SIM2; stii nu? (Vad ca pe la descrieri este dat ca ‘dual-SIM hibrid’.)

#3
gooroo

gooroo

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 590
  • Înscris: 21.09.2020
Ce pret are?
Cel mai probabil e limitat din softul Orange SIM2. Asa era in trecut practica operatorilor, blocau din soft SIM2 si la modele la care nu exista decat versiune Dual-SIM. Credeam ca au renuntat la ea dar se pare ca doar pe modelele de brand, nu si modelele comandate cu sigla proprie pe ele.
Oricum aia de la RC sunt varza de obicei, habar nu au raspunsuri la intrebari simple privind ofertele operatorului si raspunsurile le dadeau dupa ce cautau pe siteul operatorului in timp ce era cu tine pe fir. La telefoane sigur sunt si mai praf si n-au facut decat sa deschida pagina de produs de pe siteul Orange si au vazut ca scrie acolo dual-sim, deci sigur e dual sim si vor sustine asta indiferent de ce le spui tu. Ei nu stiu ca de multe ori siteul operatorului e plin de dezinformari la telefoane, de la chestii banale precum are/n-are slot card sau DualSIM pana la faptul ca folosesc imagini cu alt produs, o varianta mai scumpa a celui pe care il vand ei.

#4
alinx1

alinx1

    JustMe

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,599
  • Înscris: 06.01.2012
Da asa este. Nu vreau sa fiu misogin dar am nimerit la rel. cl. numai fete tinerele care habar nu aveau despre ce vorbesc. Mai grav este ca tot sustineau ca au luat legatura cu departamentul tehnic ( probabil alta tipa plictisita) si ca acest model este dual sim. Oricum dupa confirmarea celor din Orange Shop ca nu este a ramas sa ma contacteze dar nu prea mai vad rostul. Sunt multi habarnisti pe la ei, de altfel ca prin multe alte companii de pe la noi.
Pretul este destul de ciudat de mare la liber dar la abonament devine interesant de mic ,deci de înțeles. Cel putin eu mai aveam vreo 6 luni pâna la expirarea ab la ei si mi-au facut oferta  pe site la acel bf al lor .Si asa l-am achiziționat cu doar 140 lei avans si 37 lei rate 24/ luni + 15 e ab  care oricum tot atata il aveam de la telefonul precedent,deci cam 110 lunar. Eu zic ca este ok la caracteristicile lui. Inca este flagship .

 sags, on 07 noiembrie 2020 - 18:28, said:

Slot pentru card microSD are? Ca acolo, il locul cardului microSD, ar fi si slotul pentru SIM2; stii nu? (Vad ca pe la descrieri este dat ca Ăą€Ëœdual-SIM hibridĂą€â„ą.)
Da are si bineînțeles ca stiu ca doar nu am android de ieri/azi ci de pe vremea cand ma plictiseam sa tot rootez si sa scriu softuri modate sau nu pe diverse modele. Si de fapt daca citeai tot ce am zis ai fi observat ca am fost in Orange Shop unde mi s-a confirmat ca NU ESTE dual sim. In acel slot intra doar micro sd si pe acest motiv m-am tot contrat cu cei de la RC Orange .Mai mult ca sigur ca este corect raspunsul lui gooroo !

Edited by alinx1, 07 November 2020 - 21:45.


#5
alinx1

alinx1

    JustMe

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,599
  • Înscris: 06.01.2012
Am uitat sa mentionez faptul ca mi-am dat seama ca este single sim de cand am vazut cutia lui  si anume faptul ca  este un singur imei notat pe ea si apoi in el . Or fi, dar eu nu am intalnit smartphone dual sim cu un singur imei pâna acum. Fetele de la orange  tot insistau ca stiu ele sigur ca este virtual si ca se activeaza apoi acel imei. Probabil se refereau la smartphon-uri ce stiu e-sim( nu este cazul aici)  dar si acelea au ambele imei-uri afisate dupa cate stiu.

Edited by alinx1, 07 November 2020 - 22:38.


#6
ovidiudache

ovidiudache

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 58
  • Înscris: 17.07.2008
Salut. Problema husei și a foliei de ecran cum ai rezolvat-o. Tocmai ce mi-am spart LG-ul meu vechi de 2 ani și m-am gandit și eu să îmi iau acest Orange Neva la prelungire de abonament.

#7
alinx1

alinx1

    JustMe

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,599
  • Înscris: 06.01.2012
O folosesc pe cea de silicon cu care vine in pachet iar pt fața intentionez sa iau un model de folie de sticla de la Huawei P 30 pro cu care se pare ca este compatibil. Iti zic dupa ce o iau

#8
NFS01

NFS01

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,438
  • Înscris: 16.03.2011

 gooroo, on 07 noiembrie 2020 - 20:08, said:

Ce pret are?
Cel mai probabil e limitat din softul Orange SIM2. Asa era in trecut practica operatorilor, blocau din soft SIM2 si la modele la care nu exista decat versiune Dual-SIM. Credeam ca au renuntat la ea dar se pare ca doar pe modelele de brand, nu si modelele comandate cu sigla proprie pe ele.
Oricum aia de la RC sunt varza de obicei, habar nu au raspunsuri la intrebari simple privind ofertele operatorului si raspunsurile le dadeau dupa ce cautau pe siteul operatorului in timp ce era cu tine pe fir. La telefoane sigur sunt si mai praf si n-au facut decat sa deschida pagina de produs de pe siteul Orange si au vazut ca scrie acolo dual-sim, deci sigur e dual sim si vor sustine asta indiferent de ce le spui tu. Ei nu stiu ca de multe ori siteul operatorului e plin de dezinformari la telefoane, de la chestii banale precum are/n-are slot card sau DualSIM pana la faptul ca folosesc imagini cu alt produs, o varianta mai scumpa a celui pe care il vand ei.
4300 lei

#9
alinx1

alinx1

    JustMe

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,599
  • Înscris: 06.01.2012
E o aiureala pretul afisat acolo. La orice abonament scade sub jumatate. De fapt cica au bf ;)

A fost atat acum un an dar bineînțeles ca nu s-a ingramadit nimeni sa dea atat pe o firma mai puțin cunoscuta la noi

Cu 900 euro era listat zte-ul tot cam atunci pe la chinezi. Acum este aprox 500

#10
alinx1

alinx1

    JustMe

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,599
  • Înscris: 06.01.2012
Dupa ce m-am ciondanit cu ei cateva zile au modificat  pe site.
Dual sim acum apare NU

Attached Files



#11
alinx1

alinx1

    JustMe

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,599
  • Înscris: 06.01.2012
Si ca sa incerc sa fiu corect in acest "bestbuy" am mai gasit 2 minusuri :
- nu are LED notificare si imi este cam greu sa ma obișnuiesc fără  ;
-semnalul 4G cam lasa de dorit si aici ma raportez la vechiul Huawei P20 ( nu light, nu pro) unde era excelenta conexiunea la net chiar si cu o linie. Acest Axon prefera 2g/3g cam mult timp pana gaseste 4g ceea ce este iarasi un impediment !
Cu toate astea înca ramane"  bestbuy" in acesti bani. Chiar imi trecuse prin cap sa ma reorientez dar nu prea am la ce in aceasta suma si la urmatorul pe lista ar fi cam mult de plusat ( Samsung S 10,Huawei p30 pro sau p40 pro si ...cam atat in oferta Orange in legat. cu  ce ar putea sa imi atraga atenția)

#12
lois2k8

lois2k8

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 3
  • Înscris: 08.04.2011
Salutare tuturor! Încerc sa ma decid la acest telefon, dar sunt informații contrare pe site si cele date de reprezentații Orange. Vreau sa știu clar ce specificații are camera(f/ 1.?), si dacă are OIS. Pe diverse site uri scrie ca ar avea, cei de la Orange neagă.
Se pot folosi orice căști pe usb-C? Am unele de HTC care merg pe un Pixel gen 2, dar nu știu aici dacă ar merge?.. Nu e disponibil în niciun Shop Orange în București!! Cum e posibil?!
Exista un adaptor USB C la jack 3.5 mm, si ce calitate audio are în căști?
Cum ați rezolvat problema foliei, de unde și ce ați cumpărat?
Sper sa ma ajute un cumpărător de Neva Jet cu aceste informații.
Mulțumesc!

#13
alinx1

alinx1

    JustMe

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,599
  • Înscris: 06.01.2012
Lasa- i pe astia de la orange pt ca habar nu au ce vorbesc. M-am lamurit de acest lucru in lungile si inutilele discutii cu ei .
Caracteristicile acestui model sunt :

https://www.google.r...9610.php?espv=1

Cu exceptia ca nu este dual sim.In plus al meu mai are si un defect si anume nu ii merge incarcarea wireless :(  . Imi venea sa ii dau retur la un moment dat dar m-am cam atasat de el si dupa cum am zis nu prea merita diferenta de pret urmatorul si nici  dupa altul nu am chef sa mai astept.Poate o sa li-l trimit candva la garantie.

Ca sa iti raspund :
- camera principala are 48 mp, ois..deci tot ce apare pe gsmarena la acel link
-poti folosi orice casti atat pe adaptor ( este in cutie,)sau direct  C .Nu vad de ce nu ar merge.Eu folosesc unele Sony prin adaptor si se aud grozav de bine ,mult mai bn decat pe vechiul P20
-Folie am comandat din China pt modelul din link adica acest Orange neva jet. Nu se potriveste perfect cea de la p30 pro..dupa cum speram. Are curbura putin mai pronunțată acest neva..

Edited by alinx1, 17 November 2020 - 18:00.


#14
alinx1

alinx1

    JustMe

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,599
  • Înscris: 06.01.2012
Iar un alt avantaj multumitor ca sa ii zic asa , este bateria. Ma cam dezamagise im prima zi pt ca s-a consumat cam repede  insa acum nu reusesc sa o descarc pana seara. Decat poate daca il stresez in vreun joc dar ..foarte rar joc

#15
lois2k8

lois2k8

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 3
  • Înscris: 08.04.2011
Mulțumesc mult! Mi-ai fost de un real ajutor! Cred ca mi-l comand și eu până la urmă. Inițial am zis sa merg pe Mi Mix 3 5G dar l-am așteptat sa scadă în preț până a dispărut de la magazine mai respectabile...

#16
alinx1

alinx1

    JustMe

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,599
  • Înscris: 06.01.2012

 alinx1, on 12 noiembrie 2020 - 16:52, said:

Si ca sa incerc sa fiu corect in acest "bestbuy" am mai gasit 2 minusuri :
- nu are LED notificare si imi este cam greu sa ma obișnuiesc fără  ;

Rezolvat problema asta cu aplicatia Always on AMOLED, varianta pro. E chiar excelenta pt amoled-uri

 lois2k8, on 17 noiembrie 2020 - 20:38, said:

Mulțumesc mult! Mi-ai fost de un real ajutor! Cred ca mi-l comand și eu până la urmă. Inițial am zis sa merg pe Mi Mix 3 5G dar l-am așteptat sa scadă în preț până a dispărut de la magazine mai respectabile...
L-ai achiziționat?

#17
alinator

alinator

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,872
  • Înscris: 19.08.2006
sa îl iau? 45 luna plus 12 euro..110 lunar...merita?? din specs e bomba...însă eu vreau dual SIM..naiba

#18
alinator

alinator

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,872
  • Înscris: 19.08.2006
are 6 sau 8gb RAM?? că vad unii care zic de 8..

Anunturi

Chirurgia endoscopică a hipofizei Chirurgia endoscopică a hipofizei

"Standardul de aur" în chirurgia hipofizară îl reprezintă endoscopia transnazală transsfenoidală.

Echipa NeuroHope este antrenată în unul din cele mai mari centre de chirurgie a hipofizei din Europa, Spitalul Foch din Paris, centrul în care a fost introdus pentru prima dată endoscopul în chirurgia transnazală a hipofizei, de către neurochirurgul francez Guiot. Pe lângă tumorile cu origine hipofizară, prin tehnicile endoscopice transnazale pot fi abordate numeroase alte patologii neurochirurgicale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate