Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Sunt noile generatii care se nasc...

Butuc pedalier

Niste intrebari despre apartamente

Comentarii amuzante pe Youtube
 Nu iese laptopul din sleep mode.

Facerea de bine - ce aștepta...

Probleme drum servitute

Se pot monta placi de gresie de 1...
 Card de debit virtual emis de India

Diferenta ATS generator si PV

La multi ani @Lotusisrael!

Declarație primar
 Contestare amenda politia locala

PC se restarteaza cu erori ecran ...

Mercedes atego 815 oprire motor

Ce contine Creion rani dupa ras?
 

Daca esti insurat nu mai ai voie sa cumperi case/terenuri doar pe numele tau?

- - - - -
  • Please log in to reply
78 replies to this topic

#1
rex

rex

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,619
  • Înscris: 16.06.2004
vreau sa va povestesc intamplarea unui amic: se hotaraste omul sa cumpere un teren la tara sa iti faca casa.

dupa alergatura cu cautatul terenului, vizionari, terenuri ptr care nu s-a facut succesiunea sau cu zeci de mostenitori, terenuri ce nu corespundeau cu decrierea din anunt, etc etc etc, gaseste un teren ce corespundea din toate punctele de vedere: localizat ok, un singur proprietar, actele in regula, pretul un mic mai mare decat media dar acceptabil.

cand ajunge la notar sa faca antecontractul, notarul il intreaba daca e casatorit. cand ii raspunde ca da, notarul ii precizeaza ca nu poate sa ii faca contractul doar pe numele lui, ca trebuie sa vina si nevasta.
nu a contat ca el era cel care platea, notarul pur si simplu a refuzat sa le faca antecontractul daca nu era trecuta si nevasta in antecontract.
pana la urma s-a dus acasa, a venit cu nevasta si doar asa au putut face antecontractul.


oricum bunurile cumparate pe perioada casatoriei intra la bunuri comune si nu e ca si cum ai putea ascunde in buzunar un teren de cateva zeci de mii de euro, intabulat si inregistrat la primarie.
inteleg daca notarul ar fi fost vreo femeie ca aia poate a divortat si inca are sechele ramase in urma divortului, dar notarul era barbat !!

adica daca te-ai casatorit nu mai poti cumpara cumpara case sau terenuri doar pe numele tau si orice achizite trebuie sa o faci numai impreuna cu sotul/sotia?

Edited by rex, 06 November 2020 - 17:36.


#2
Rhesus

Rhesus

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,884
  • Înscris: 22.04.2014
E o aberatie. Asta inseamna ca la orice masina cumparata (in strainate) de catre un barbat, sa fie si nevasta de fata. Cati "samsari" merg cu nevestele in Germania Posted Image ?

Edited by Rhesus, 06 November 2020 - 17:38.


#3
britneysbitch

britneysbitch

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,295
  • Înscris: 06.01.2012
Da. Și e foarte bine așa - ori e mariaj, ori nu mai este.

#4
ericmario

ericmario

    Fenomembru

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 39,921
  • Înscris: 14.12.2007

 rex, on 06 noiembrie 2020 - 17:32, said:


cand ajunge la notar sa faca antecontractul, notarul il intreaba daca e casatorit. cand ii raspunde ca da, notarul ii precizeaza ca nu poate sa ii faca contractul doar pe numele lui, ca trebuie sa vina si nevasta.
nu a contat ca el era cel care platea, notarul pur si simplu a refuzat sa le faca antecontractul daca nu era trecuta si nevasta in antecontract.
pana la urma s-a dus acasa, a venit cu nevasta si doar asa au putut face antecontractul.
Ori notarul e prost de bubuie, ori faci mișto de noi.

#5
pasilla

pasilla

    Superior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 55,778
  • Înscris: 31.03.2012
Notarul a procedat ilegal.

#6
Naijax

Naijax

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 14,249
  • Înscris: 13.03.2017
Da mai ...
Prin casatorie intervine regimul matrimonial al comunitatii de bunuri - tot ce cumpara un sot devine si bunul celuilalt sot.
DA - notarul mentioneaza in contract ca esti casatorit si trece numele+CNP-ul sotiei.
Daca nu vrei asta, se poate face regimul separatiei de bunuri dar asta este alta poveste

Un coleg a scris de masina unde - NU - se aplica
De ce ? Pai ce, contractul de VC auto se face la notar ?
Bineinteles ca nu
In schimb casa ...

Edited by Naijax, 06 November 2020 - 17:45.


#7
george_alexandru

george_alexandru

    Mwe Austria

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 32,606
  • Înscris: 30.08.2017

 rex, on 06 noiembrie 2020 - 17:32, said:

cand ajunge la notar sa faca antecontractul, notarul il intreaba daca e casatorit. cand ii raspunde ca da, notarul ii precizeaza ca nu poate sa ii faca contractul doar pe numele lui, ca trebuie sa vina si nevasta.



Asa e....Codul Civil, csf, ncsf.

Doar pentru bunurile proprii nu se aplica. De exemplu eu pot sa fac ce vreau cu terenul pe care ai mei mi l-au donat, chiar daca l-am primit in timpul casatoriei.

EDIT. Am confundat cu vanzarea, la cumparare doar se mentioneaza sotul/sotia.

Edited by george_alexandru, 06 November 2020 - 17:50.


#8
rex

rex

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,619
  • Înscris: 16.06.2004

 ericmario, on 06 noiembrie 2020 - 17:43, said:

Ori notarul e prost de bubuie, ori faci mișto de noi.
nu fac nici un misto. notarul respectiv e intr-o localitate din jud brasov, iar alt notar era la vreo 30 km distanta.
am ramas si eu uimit de tampenia asta.

#9
CovertTwo

CovertTwo

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,057
  • Înscris: 16.09.2019

 britneysbitch, on 06 noiembrie 2020 - 17:41, said:

Da. Și e foarte bine așa - ori e mariaj, ori nu mai este.

Nu.
E o stupiditate, sunt căsătoriți, nu siamezi, să fie amandoi de față pentru achiziționarea a indiferent ce.

Dar eu cred ca n a inteles initiatorul bine, poveștile asta cu un prieten a facut si a dres sunt pline de inexactități.

#10
pasilla

pasilla

    Superior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 55,778
  • Înscris: 31.03.2012

 george_alexandru, on 06 noiembrie 2020 - 17:46, said:

Logica, banuiesc, e ca, fiind bunurile la comun, inclusiv banii, folosirea lor necesita acordul ambilor.
Nu.

#11
Naijax

Naijax

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 14,249
  • Înscris: 13.03.2017
Si eu cred ca nu s-a inteles bine
Nu este necesara prezenta fizica a sotului/sotiei
O copie dupa CI-ul sotului/sotiei este suficienta

#12
ericmario

ericmario

    Fenomembru

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 39,921
  • Înscris: 14.12.2007

 rex, on 06 noiembrie 2020 - 17:46, said:

nu fac nici un misto. notarul respectiv e intr-o localitate din jud brasov, iar alt notar era la vreo 30 km distanta.
am ramas si eu uimit de tampenia asta.
Atunci înseamnă că prima variantă e cea corectă.

Nu poți vinde fără acordul soției, sau poți vinde 50% din imobil, dar de cumpărat poți cumpăra orice.

#13
britneysbitch

britneysbitch

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,295
  • Înscris: 06.01.2012

Quote

E o stupiditate, sunt căsătoriți, nu siamezi, să fie amandoi de față pentru achiziționarea a indiferent ce.

Codul civil (art 340 și ceva din codul) spune clar că multe dintre astfel de achizții pot fi făcute doar cu acordul ambilor soți, acord pe care notarul nu poate să-l prezume. Depinde de viziunea juridică a notarului (și eventual textul antecontractului) dacă actul în sine este de dispoziție sau dă naștere unor drepturi reale etc.

#14
jimi91

jimi91

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,929
  • Înscris: 08.01.2018
Aoleu...si ce solutii exista pentru asta ? Adica, inteleg conceptul de casatorie, dar, eu sunt eu

#15
asiodf

asiodf

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,242
  • Înscris: 12.09.2011

 jimi91, on 06 noiembrie 2020 - 17:59, said:

Aoleu...si ce solutii exista pentru asta ? Adica, inteleg conceptul de casatorie, dar, eu sunt eu

In ochii tai da, in ochii statului nu. :) Ce-i al tau e al meu.

#16
danvlas

danvlas

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 11,118
  • Înscris: 04.06.2009
Daca vrei sa-i faci o surpriza sotiei, cumparand o casa, de ce vrea notarul sa strice surpriza?

#17
rex

rex

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,619
  • Înscris: 16.06.2004

 britneysbitch, on 06 noiembrie 2020 - 17:59, said:

Codul civil (art 340 și ceva din codul) spune clar că multe dintre astfel de achizții pot fi făcute doar cu acordul ambilor soți, acord pe care notarul nu poate să-l prezume. Depinde de viziunea juridică a notarului (și eventual textul antecontractului) dacă actul în sine este de dispoziție sau dă naștere unor drepturi reale etc.
inteleg ca exista niste prevederi din astea, dar cred ca alea se aplica la vanzari si nu la cumparari: adica ai nevoie de acordul ambilor proprietari sa vinzi un teren

#18
loock

loock

    Unas

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 18,675
  • Înscris: 29.03.2006
Nu intra la bunuri comune - cel putin nu dupa divort, daca ai asa zisul contract prenuptial in care este specificat ca ca nu se impart egal bunurile.

Anunturi

Chirurgia endoscopică a hipofizei Chirurgia endoscopică a hipofizei

"Standardul de aur" în chirurgia hipofizară îl reprezintă endoscopia transnazală transsfenoidală.

Echipa NeuroHope este antrenată în unul din cele mai mari centre de chirurgie a hipofizei din Europa, Spitalul Foch din Paris, centrul în care a fost introdus pentru prima dată endoscopul în chirurgia transnazală a hipofizei, de către neurochirurgul francez Guiot. Pe lângă tumorile cu origine hipofizară, prin tehnicile endoscopice transnazale pot fi abordate numeroase alte patologii neurochirurgicale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate