Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Unde e recomandat sa ma cazez in ...

Descarcator de supratensiune tip 2

ping digi?

Reparare "șanțuri&#...
 De ce i se zice Mariei "Stapa...

Colet valoare Londra București

BMW seria 3 rulat vs SsangYong Ko...

Share abonament Netflix
 Cum pot sa fac rost de un negativ...

Lant Bicicleta

Un designer artist: Raymond Loewy

ATS din contactor modular
 Parere apartament ~150k

Limitare la 100mb/s

Altercație

Cartonașe și stickere t...
 

Ascundere anumite foldere cu imagini, cu acțiune în tot sistemul

* - - - - 1 votes
  • Please log in to reply
8 replies to this topic

#1
cris2d2

cris2d2

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,901
  • Înscris: 16.03.2007
Știți vreo metodă de a ascunde anumite foldere care conțin imagini astfel încât să nu mai poată fi văzute din orice aplicație?
De ce doresc acest lucru? Am aplicațiile Telegram și WhatsApp setate sa descarce imaginile tot timpul (nu întrebați de ce, așa prefer). Telefonul se umple de imaginile de pe fiecare canal, grup și conversație si, atunci când vreau să atașez o imagine din Camera, Download sau alte foldere într-o aplicație de mesagerie sau alta (în afară de cele de la Telegram și WhatsApp), îmi apar întâi imaginile din Telegram și WhatsApp - și sunt zeci, sute, mii. E imposibil să navighez prin acele imagini ca să o aleg pe cea care mă interesează, mai ales că unele aplicații nu știu să afișeze un dialog extins de alegere a imaginilor (foldere din Internal Storage sau aplicații) ci afișează o amestecătură de imagini, sortate descrescător cronologic.
Bineînțeles, să fie permisă afișarea forțată a celor ascunse, la nevoie.

Edited by cris2d2, 29 October 2020 - 16:12.


#2
MKdens24kw

MKdens24kw

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,859
  • Înscris: 02.02.2014
Telefonul meu le stocheaza pe albume. Am posibilitatea sa le vad la gramada sau pe albume. Cand incarc o imagine sau foto ma duc in albumul unde stiu ca e stocata si o atasez. La fel cum exista posibilitatea de a ascunde unele albume create de mine, nu presetate de soft.

 cris2d2, on 29 octombrie 2020 - 16:12, said:

Știți vreo metodă de a ascunde anumite foldere care conțin imagini astfel încât să nu mai poată fi văzute din orice aplicație?
De ce doresc acest lucru? Am aplicațiile Telegram și WhatsApp setate sa descarce imaginile tot timpul (nu întrebați de ce, așa prefer). Telefonul se umple de imaginile de pe fiecare canal, grup și conversație si, atunci când vreau să atașez o imagine din Camera, Download sau alte foldere într-o aplicație de mesagerie sau alta (în afară de cele de la Telegram și WhatsApp), îmi apar întâi imaginile din Telegram și WhatsApp - și sunt zeci, sute, mii. E imposibil să navighez prin acele imagini ca să o aleg pe cea care mă interesează, mai ales că unele aplicații nu știu să afișeze un dialog extins de alegere a imaginilor (foldere din Internal Storage sau aplicații) ci afișează o amestecătură de imagini, sortate descrescător cronologic.
Bineînțeles, să fie permisă afișarea forțată a celor ascunse, la nevoie.
Nu ti le stocheaza pe albume? Nu ai umblat la setari in sensul asta?

Edited by MKdens24kw, 29 October 2020 - 17:08.


#3
cris2d2

cris2d2

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,901
  • Înscris: 16.03.2007

 MKdens24kw, on 29 octombrie 2020 - 17:05, said:

Telefonul meu le stocheaza pe albume. Am posibilitatea sa le vad la gramada sau pe albume. Cand incarc o imagine sau foto ma duc in albumul unde stiu ca e stocata si o atasez. La fel cum exista posibilitatea de a ascunde unele albume create de mine, nu presetate de soft.

Nu ti le stocheaza pe albume? Nu ai umblat la setari in sensul asta?
In setările WhatsApp e inactivă setarea să arate media nou downloadate în Gallery. Am uitat să clarific acest aspect, am menționat că atât imaginile din WhatsApp cât și din Telegram apar in diversele aplicații când doresc să trimit imagini din telefon. Adevărul e că doar din Telegram apar...


Revin la comentariul tău: telefonul le afișează pe albume, care reprezintă folderele în care sunt stocate imaginile. Unele aplicații știu să navigheze în stocarea internă după foldere, nu după albume, atunci când aleg o imagine pentru a o trimite. Aici apare talmeș-balmeșul, e o chestie de design al aplicației respective.

Toată chestiunea despre care discut se referă la afișarea imaginilor în diverse aplicații atunci când aleg o imagine sa o trimit, nu în galeria implicită.

#4
waterman

waterman

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 28,372
  • Înscris: 17.05.2004
Folosesti Galeria, cauti in folder poza pe care o vrei, apoi dai click pe share... etc

#5
cris2d2

cris2d2

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,901
  • Înscris: 16.03.2007

 waterman, on 29 octombrie 2020 - 18:46, said:

Folosesti Galeria, cauti in folder poza pe care o vrei, apoi dai click pe share... etc
E și asta o variantă.

#6
MKdens24kw

MKdens24kw

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,859
  • Înscris: 02.02.2014

 cris2d2, on 29 octombrie 2020 - 18:30, said:

In setările WhatsApp e inactivă setarea să arate media nou downloadate în Gallery. Am uitat să clarific acest aspect, am menționat că atât imaginile din WhatsApp cât și din Telegram apar in diversele aplicații când doresc să trimit imagini din telefon. Adevărul e că doar din Telegram apar...


Revin la comentariul tău: telefonul le afișează pe albume, care reprezintă folderele în care sunt stocate imaginile. Unele aplicații știu să navigheze în stocarea internă după foldere, nu după albume, atunci când aleg o imagine pentru a o trimite. Aici apare talmeș-balmeșul, e o chestie de design al aplicației respective.

Toată chestiunea despre care discut se referă la afișarea imaginilor în diverse aplicații atunci când aleg o imagine sa o trimit, nu în galeria implicită.
Incearca invers :
Tu stii in ce folder e imaginea sau poza respectiva , intri pe ea si alegi cu ce sa o trimiti  daca aplicatia ta de trimitere poza le incurca.
Mea culpa. S-a raspuns in acelasi sens si de colegi mai sus, Nu am fost atent.

Edited by MKdens24kw, 29 October 2020 - 19:36.


#7
cris2d2

cris2d2

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,901
  • Înscris: 16.03.2007

 MKdens24kw, on 29 octombrie 2020 - 19:34, said:


Incearca invers :
Tu stii in ce folder e imaginea sau poza respectiva , intri pe ea si alegi cu ce sa o trimiti  daca aplicatia ta de trimitere poza le incurca.
Mea culpa. S-a raspuns in acelasi sens si de colegi mai sus, Nu am fost atent.
Mai greu de făcut acest lucru, dacă vreau să atașez o imagine sau mai multe într-un comentariu aici pe Softpedia (sau alt forum), unde trebuie aleasă imaginea din acea formă tipică oferită de forum.

#8
MKdens24kw

MKdens24kw

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,859
  • Înscris: 02.02.2014
Demo
Intri pe Softpedia din telefon și alegi versiunea standard.
Te loghezi și alegi sa dai un replay sau să deschizi un topic.
După ce au redactat textul dai click să încarci poza.
Din stânga sus click pe cele 3 linii suprapuse orizontale și alegi Fișiere.
Alegi din dreapta ALBUME și apoi deschizi pe cel unde știi că ai poze. O încarci și apoi postezi.

Sa iertati mazgalelile. Replay-ul asta e scris si de pe telefon si de pe laptop ca sa-ti faci o idee.

Attached Files


Edited by MKdens24kw, 30 October 2020 - 13:51.


#9
cris2d2

cris2d2

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,901
  • Înscris: 16.03.2007

 MKdens24kw, on 30 octombrie 2020 - 13:48, said:

Demo
Intri pe Softpedia din telefon și alegi versiunea standard.
Te loghezi și alegi sa dai un replay sau să deschizi un topic.
După ce au redactat textul dai click să Ă®ncarci poza.
Din stânga sus click pe cele 3 linii suprapuse orizontale și alegi Fișiere.
Alegi din dreapta ALBUME și apoi deschizi pe cel unde știi că ai poze. O Ă®ncarci și apoi postezi.

Sa iertati mazgalelile. Replay-ul asta e scris si de pe telefon si de pe laptop ca sa-ti faci o idee.
Mulțumesc!

Anunturi

Second Opinion Second Opinion

Folosind serviciul second opinion ne puteți trimite RMN-uri, CT -uri, angiografii, fișiere .pdf, documente medicale.

Astfel vă vom putea da o opinie neurochirurgicală, fără ca aceasta să poată înlocui un consult de specialitate. Răspunsurile vor fi date prin e-mail în cel mai scurt timp posibil (de obicei în mai putin de 24 de ore, dar nu mai mult de 48 de ore). Second opinion – Neurohope este un serviciu gratuit.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate