Salt la conținut

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Huawei pura 70

Notele de subsol sa inceapa de la...

Termoizolare elevație interior

Timpi asteptare in contract de tr...
 Parere amenajare/loc disponibil u...

Producatori/masini care nu sunt f...

Ventilator perete

Simbol "bec aprins" tele...
 Oakley - recomandare site pt oche...

Aer conditionat racire A+++/A++

Problema umiditate AC

Propuneri pentru imbunatatirea pr...
 Conectarea la internet a Centrale...

recomandare ups si surge protector

La multi ani @2Unlimited!

zgomot (bazait) plita gaz Samsung...
 

sfaturi achizitie aparat de facut paine si aparat de feliat paine

* - - - - 1 voturi
  • Vă rugăm să vă autentificați pentru a răspunde
29 răspunsuri în acest subiect

#19
adrian_r5

adrian_r5

    23:58

  • Grup: Senior Members
  • Mesaje: 12.804
  • Înscris: 23.04.2007

Vizualizare mesajmaccip, pe 28 octombrie 2020 - 16:55, a scris:

Masina de facut paine mi-am luat si eu.
mi-am dat seama ca muncesti prea mult pentru o paine. Pentru ca, da, e de munca, unele chestii nu le face automat.
Care sint acele "chestii" pe care "nu le face automat" ?
Nu stiu ce inseamna pt. tine "muncesti prea mult" ... folosesc asa ceva din 2010 (3 piini / saptamina) ... n-am cronometrat ... da' nu cred ca dureaza mai mult 5' toata "manopera" de la scoaterea cuvei din masina pt. pregatire pina la punerea ei la loc spalata.

Vizualizare mesajDihorul Razboinic, pe 28 octombrie 2020 - 16:57, a scris:

La masina de facut paine trebuie sa te joci destul pina iti iese bine. De ex. nu te lua dupa retete decit orientativ
Eu fac cea mai simpla reteta de piine alba (program de 3 ore) ... in afara de reglat putin cantitatea de drojdie restu' e exact ca in reteta.

#20
slai

slai

    User Incredibil

  • Grup: Senior Members
  • Mesaje: 30.959
  • Înscris: 25.01.2007
Fișier atașat  20201028_213048.jpg   462,96K   17 download-uri

Noroc de topicul asta, ca am pus și am făcut o pâine. E a doua oara când am făcut anul asta, ca am mai făcut odată în primăvara...

Editat de slai, 28 octombrie 2020 - 22:00.


#21
inu1711

inu1711

    Active Member

  • Grup: Members
  • Mesaje: 1.184
  • Înscris: 23.03.2008
Masina pentru facut paine - cumpara un model ieftin.
Toate fac exact acelasi lucru si toate tin la fel de mult.
Noi folosim masina de facut paine de aproape 18 ani si facem paine cam la doua zile.  
Nu am avut doar o masina de facut paine. Am avut si mai scumpe, si mai ieftine. Nici una din masini nu a rezistat mai mult de 2 ani - ori nu au mai copt, ori s-a defectat sistemul e mestecare.

#22
maccip

maccip

    46 ani

  • Grup: Senior Members
  • Mesaje: 33.590
  • Înscris: 06.01.2007

Vizualizare mesajadrian_r5, pe 28 octombrie 2020 - 21:52, a scris:

Care sint acele "chestii" pe care "nu le face automat" ?
Nu stiu ce inseamna pt. tine "muncesti prea mult" ... folosesc asa ceva din 2010 (3 piini / saptamina) ... n-am cronometrat ... da' nu cred ca dureaza mai mult 5' toata "manopera" de la scoaterea cuvei din masina pt. pregatire pina la punerea ei la loc spalata.

Degeaba incerci sa ma iei la impins vagoane pe mine, pe on64 trebuie sa-l convingi. Eu sunt lamurit, sper ca nu incerci sa ma convingi. Spune-mi ca nu, pliz!
Am vazut niste ghilimele acolo si am crezut ca am gresit ceva pe partea gramaticala, dar am verificat acum si pare totul in regula.

#23
inu1711

inu1711

    Active Member

  • Grup: Members
  • Mesaje: 1.184
  • Înscris: 23.03.2008

Vizualizare mesajrich1974, pe 28 octombrie 2020 - 16:50, a scris:

vrei sfatul meu sincer: renunta la paine. sa nu ai impresia ca painea facuta la aparat e mai sanatoasa decat cea industriala, nici vorba!

Cand inlocuiesti faina alba (sau macar o parte din ea) cu faina integrala si mai adaugi si niste seminte, sigur e mai sanatoasa decat cea industriala.
Si macar stii ce ai pus in ea.

#24
adrian_r5

adrian_r5

    23:58

  • Grup: Senior Members
  • Mesaje: 12.804
  • Înscris: 23.04.2007

Vizualizare mesajmaccip, pe 28 octombrie 2020 - 22:07, a scris:

Degeaba incerci sa ma iei la impins vagoane pe mine,
Nu te iau la impins vagoane ... am pus niste intrebari legate de afirmatiile tale ... daca ai disponibilitate si raspunzi - multumesc ... daca nu vrei sa raspunzi - multumesc.

Vizualizare mesajmaccip, pe 28 octombrie 2020 - 22:07, a scris:

sper ca nu incerci sa ma convingi. Spune-mi ca nu, pliz!
Nu incerc sa te conving nici pe tine ... nici pe nimeni altcineva. Am facut niste afirmatii ... fiecare e liber sa traga ce concluzii vrea.

Vizualizare mesajmaccip, pe 28 octombrie 2020 - 22:07, a scris:

ghilimele acolo
Intre ghilimele am pus cuvinte folosite de tine in post-ul citat ... le-am pus intre ghilimele fara alta intentie decit aceea de a sublinia ca te citez.
Exceptie cuvintul manopera - l-am pus intre ghilimele pt. ca mi s-a cam exagerata folosirea lui pt. a descrie operatiunile manuale ocazionate de prepararea piini.

Editat de adrian_r5, 28 octombrie 2020 - 22:30.


#25
maccip

maccip

    46 ani

  • Grup: Senior Members
  • Mesaje: 33.590
  • Înscris: 06.01.2007
Ok, s-a lamurit si treaba asta cu ghilimelele, mai raman "chestiile".
Acum sa vedem ce va alege on64. Iti da dreptate tie sau mie.
Glumesc, evident. Daca el vrea sa-i zic despre "chestii", cu mare drag deoarece poate nu stie. Tie n-am ce sa-ti spun ca stii deja. Ramane diferenta de perceptie care-i de natura subiectiva si o disputa intre noi pe tema asta n-are sens.
E clar ca nu se fabrica masini de paine dejaba. Unorla le sunt utile, altora nu. Dar e bine sa realizezi inainte de a cumpara toate aspectele, liber exprimate.
Posted image

#26
Dihorul Razboinic

Dihorul Razboinic

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Mesaje: 16.322
  • Înscris: 01.10.2006

Vizualizare mesajslai, pe 28 octombrie 2020 - 21:54, a scris:

Atașament 20201028_213048.jpg

Noroc de topicul asta, ca am pus și am făcut o pâine. E a doua oara când am făcut anul asta, ca am mai făcut odată în primăvara...
Iti iese din 2 incercari? Posted image

Beginner's luck...

Editat de Dihorul Razboinic, 28 octombrie 2020 - 22:38.


#27
RedDev

RedDev

    Active Member

  • Grup: Members
  • Mesaje: 1.942
  • Înscris: 29.10.2014
Painea facuta in casa e floare la ureche. Iar ingrediente doar apa, ulei, zahar, sare, faina (000) si drojdie. Nici un E, nici un anticonglomerant. In 3 ore o ai aburinda si toata casa miroase a paine *love*

Editat de RedDev, 29 octombrie 2020 - 10:48.


#28
DaculScoril0

DaculScoril0

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Mesaje: 6.677
  • Înscris: 03.12.2014

Vizualizare mesajrich1974, pe 28 octombrie 2020 - 16:50, a scris:


painea ceva mai sanatoasa e aia facuta cu maia, dar aia nu se face la aparat, ca trebuie sa stea la fermentat niste ore bune.

ce-mi place de isteții ăștia care vorbesc din auzite!
Ei bine, eu nu știam treaba asta și fac de vreo zece ani pâine cu maia la aparat.

Vizualizare mesajinu1711, pe 28 octombrie 2020 - 22:03, a scris:

Masina pentru facut paine - cumpara un model ieftin.
Toate fac exact acelasi lucru si toate tin la fel de mult.
Nu e chiar așa.
Am avut un Mulinex care a ținut o grămadă de ani. Acum am una de Lidl.
Clar Mulinexul cocea mult mai bine decât cea de la Lidl. Două rezistențe în loc de una, coaja ieșea mult mai bine.

#29
GeorgeTrisina

GeorgeTrisina

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Mesaje: 2.815
  • Înscris: 19.12.2011

Vizualizare mesajmaccip, pe 28 octombrie 2020 - 16:55, a scris:

Nu recomand niciunul.
Masina de facut paine mi-am luat si eu. Am facut cateva paini la el, prima data eram incantat, dar apoi mi-am dat seama ca muncesti prea mult pentru o paine. Pentru ca, da, e de munca, unele chestii nu le face automat.
Si apoi mai si rateaza painea. Functie de tipul de faina, poate sa-ti iasa foarte buna, sau nasoala.
E multa bataie de cap si apoi tu in Cluj ai paine buna, mai buna in general ca-n Bucuresti.
Nu as lua asa ceva, bani aruncati in vant si spatiu ocupat aiurea. Daca ai fi in Bucuresti ti-as dona-o pe a mea, sta degeaba de multi ani.
Si daca o faci cu tot ce trebuie, iese mai scumpa. Nu faci economie la bani, daca asta vrei.

Feliator... la fel. De-asta nu am, dar e acelasi lucru. Degeaba cumperi 5kg de muschi pe care sa-l feliezi sa iesi mai ieftin, daca nu-l vei manca si se va strica aiurea prin frigider. Mai bine, singur cum esti tu, iei feliat, chiar daca-i mai scump. Nu faci nicio branza sa iei feliator pentru 300g de salam. Mai trebuie si spalat dupa orice folosire, costa el in sine, ocupa spatiu si nu are nici macar un aspect cat de cat sa-l poti lasa permanent in spatiul de lucru.
Nu recomand sa-ti iei asa ceva. Fa altceva cu banii.
Foloseste cutitul, nu taie asa de drept, dar se spala repede.
De unde stii ca omul nu si-a deschis vreun fast-food...

#30
maccip

maccip

    46 ani

  • Grup: Senior Members
  • Mesaje: 33.590
  • Înscris: 06.01.2007
Stiu eu.

Anunturi

Chirurgia endoscopică a hipofizei Chirurgia endoscopică a hipofizei

"Standardul de aur" în chirurgia hipofizară îl reprezintă endoscopia transnazală transsfenoidală.

Echipa NeuroHope este antrenată în unul din cele mai mari centre de chirurgie a hipofizei din Europa, Spitalul Foch din Paris, centrul în care a fost introdus pentru prima dată endoscopul în chirurgia transnazală a hipofizei, de către neurochirurgul francez Guiot. Pe lângă tumorile cu origine hipofizară, prin tehnicile endoscopice transnazale pot fi abordate numeroase alte patologii neurochirurgicale.

www.neurohope.ro

Utilizatori activi: 1

0 membri, 1 vizitatori, 0 utilizatori anonimi

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate