Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Huawei pura 70

Notele de subsol sa inceapa de la...

Termoizolare elevație interior

Timpi asteptare in contract de tr...
 Parere amenajare/loc disponibil u...

Producatori/masini care nu sunt f...

Ventilator perete

Simbol "bec aprins" tele...
 Oakley - recomandare site pt oche...

Aer conditionat racire A+++/A++

Problema umiditate AC

Propuneri pentru imbunatatirea pr...
 Conectarea la internet a Centrale...

recomandare ups si surge protector

La multi ani @2Unlimited!

zgomot (bazait) plita gaz Samsung...
 

sfaturi achizitie aparat de facut paine si aparat de feliat paine

* - - - - 1 votes
  • Please log in to reply
29 replies to this topic

#1
on64

on64

    DEGEABA, RAMAN O LEGENDA!!!

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,760
  • Înscris: 17.03.2012
vreau sa imi cumpar 2 aparate pentru uz casnic, unul de facut paine si altul de feliat
ce ati putea recomanda?

#2
nico99900

nico99900

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,081
  • Înscris: 09.09.2010
merita sa cumperi un aparat de feliat paine pentru uz personal?

#3
lucianburjuiul

lucianburjuiul

    Unserious member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,695
  • Înscris: 12.06.2010
Nevasta, amanta sau o vecina.

#4
eiffel

eiffel

    BusyWorm

  • Grup: Moderators
  • Posts: 68,809
  • Înscris: 15.06.2004
Doua maini dibace si un cutit ascutit.

#5
Bursul

Bursul

    alias Petrov, zilier in DE

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 52,030
  • Înscris: 30.10.2003
Daca nu sunteti o familie care sa mancati des paine, nu are rost sa iei aparat de facut paine.

#6
rich1974

rich1974

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 16,275
  • Înscris: 25.07.2007
vrei sfatul meu sincer: renunta la paine. sa nu ai impresia ca painea facuta la aparat e mai sanatoasa decat cea industriala, nici vorba!

painea ceva mai sanatoasa e aia facuta cu maia, dar aia nu se face la aparat, ca trebuie sa stea la fermentat niste ore bune.
dar cel mai bine renunta!

#7
marianvasile

marianvasile

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 538
  • Înscris: 10.05.2013
Și aerul pe care-l respirăm este nasol, hai să renunțăm la el!
Am un Starlight, sunt foarte mulțumit de pâinea făcută. Cel pătrățos, din inox.

#8
maccip

maccip

    46 ani

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 33,577
  • Înscris: 06.01.2007

 on64, on 28 octombrie 2020 - 15:59, said:

vreau sa imi cumpar 2 aparate pentru uz casnic, unul de facut paine si altul de feliat
ce ati putea recomanda?
Nu recomand niciunul.
Masina de facut paine mi-am luat si eu. Am facut cateva paini la el, prima data eram incantat, dar apoi mi-am dat seama ca muncesti prea mult pentru o paine. Pentru ca, da, e de munca, unele chestii nu le face automat.
Si apoi mai si rateaza painea. Functie de tipul de faina, poate sa-ti iasa foarte buna, sau nasoala.
E multa bataie de cap si apoi tu in Cluj ai paine buna, mai buna in general ca-n Bucuresti.
Nu as lua asa ceva, bani aruncati in vant si spatiu ocupat aiurea. Daca ai fi in Bucuresti ti-as dona-o pe a mea, sta degeaba de multi ani.
Si daca o faci cu tot ce trebuie, iese mai scumpa. Nu faci economie la bani, daca asta vrei.

Feliator... la fel. De-asta nu am, dar e acelasi lucru. Degeaba cumperi 5kg de muschi pe care sa-l feliezi sa iesi mai ieftin, daca nu-l vei manca si se va strica aiurea prin frigider. Mai bine, singur cum esti tu, iei feliat, chiar daca-i mai scump. Nu faci nicio branza sa iei feliator pentru 300g de salam. Mai trebuie si spalat dupa orice folosire, costa el in sine, ocupa spatiu si nu are nici macar un aspect cat de cat sa-l poti lasa permanent in spatiul de lucru.
Nu recomand sa-ti iei asa ceva. Fa altceva cu banii.
Foloseste cutitul, nu taie asa de drept, dar se spala repede.

#9
Dihorul Razboinic

Dihorul Razboinic

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 16,322
  • Înscris: 01.10.2006
Un Tefal + un cutit. Nu stiu daca are rost o masina de feliat, pentru ca painea tine mai bine daca sta intreaga. Deci poti taia 1-2 felii 1 data. Painea "de masina" chiar se strica repede din cauza de lipsa de chimicale.

La masina de facut paine trebuie sa te joci destul pina iti iese bine. De ex. nu te lua dupa retete decit orientativ; verifica ochiometric aluatul sa nu fie prea moale (se lasa painea); ia ceva experienta pina te prinzi. Cind se invirte iti cam dai seama. La paine rapida, daca iese mai necoapta, trece-o pe program de coacere si mai las-o 10-20 minute. La fel, aluatul mai bine il faci la inceput pe program de aluat fraged, apoi treci pe program complet de paine.

#10
maccip

maccip

    46 ani

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 33,577
  • Înscris: 06.01.2007
LE: te referi la feliator de paine? Acelasi rahat, nu merita.
Cu cutitul de paine tai feliile suficient de bine. Cutit de paine, special, nu de ala universal cu care faci de toate.

#11
Dihorul Razboinic

Dihorul Razboinic

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 16,322
  • Înscris: 01.10.2006

 maccip, on 28 octombrie 2020 - 16:55, said:

Nu recomand niciunul.
Masina de facut paine mi-am luat si eu. Am facut cateva paini la el, prima data eram incantat, dar apoi mi-am dat seama ca muncesti prea mult pentru o paine. Pentru ca, da, e de munca, unele chestii nu le face automat.
Si apoi mai si rateaza painea. Functie de tipul de faina, poate sa-ti iasa foarte buna, sau nasoala.
E multa bataie de cap si apoi tu in Cluj ai paine buna, mai buna in general ca-n Bucuresti.
Pai daca-ti bati capul iese buna pina la urma. Dar dureaza. De la Level 0 la 20 e drum lung. :)

#12
maccip

maccip

    46 ani

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 33,577
  • Înscris: 06.01.2007
Sunt convins ca-ti iese mai buna dupa ce masterizezi procesul, dar per total nu merita din simplul motiv ca-i bataie de cap.
Depinde si de ce fel de paine ai de unde cumpara in zona. Eu inainte nu aveam un magazin cu paine decenta, acum am mai multe in zona unde locuiesc. E si asta un aspect. Probabil ca daca nu gasesti decat paine proasta, merita sa depui efortul sa ti-o faci singur. Dar in Cluj ma indoiesc ca nu ai de unde lua o paine buna, eu stiu ca se face painea buna acolo.

#13
valirex

valirex

    Muzeul Lampilor

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,761
  • Înscris: 30.07.2006
Nu mai bine cumperi paine gata feliata? De ce ai da bani sa cumperi un aparat sa faca asta? Poate doar daca ai fi obligat ca nu gasesti decat paine nefeliata,dar asa...

#14
Dihorul Razboinic

Dihorul Razboinic

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 16,322
  • Înscris: 01.10.2006
Painea din comert are de multe ori un miros ingrozitor. E plina de chimicale.

#15
RedDev

RedDev

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,942
  • Înscris: 29.10.2014
Fac paine in casa de ani de zile si e mereu superioara celei din comert cu cateva exceptii (era o paine de 10 lei pe care o comandam special, nu era vanduta in magazine). Folosesc un aparat de facut paine de 200 de lei care a suferit mult. Dureaza in jur de 5 minute sa pregatesc ingredientele si sa le arunc in cuva.

Cat despre feliator, am luat si eu unul. Nu l-am prea folosit pentru ca nu ma atrage sa feliez alimentele doar cand am nevoie de ele. Ce am facut azi a fost sa feliez un salam intreg si l-am pus intr-o cutie cu capac in frigider. Daca treaba asta tine, am sa-l folosesc mai des. Pana la urma produsele nefeliate sunt mai ieftine si am terminat tot salamul de feliat in 2 minute.

#16
on64

on64

    DEGEABA, RAMAN O LEGENDA!!!

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,760
  • Înscris: 17.03.2012
vreau sa poata face aparatul ala cate o painica micuta, pe urma sa o feliez la feliator si sa o tin maxim 2-3 zile si sa tot repet procesul
nu imi place sa ies din casa
o alta varianta ar fi painea tinuta in congelator si copata la cuptor, dar congelatorul e arhiplin de carne

#17
Raku99

Raku99

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 502
  • Înscris: 21.06.2020
feliator de paine mai one?
sticluta cu biberon pt laptic ai?

#18
tacumd

tacumd

    Junior Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 144
  • Înscris: 21.06.2020
Nu recomand. Painea facuta la aparatul de paine nu are nici treaba cu painea adevarata. Mai buna este chiar si cea mai ordinara paine de la magazin decat cea facuta la aparat. Are gust si textura foarte ciudate.

Anunturi

Second Opinion Second Opinion

Folosind serviciul second opinion ne puteți trimite RMN-uri, CT -uri, angiografii, fișiere .pdf, documente medicale.

Astfel vă vom putea da o opinie neurochirurgicală, fără ca aceasta să poată înlocui un consult de specialitate. Răspunsurile vor fi date prin e-mail în cel mai scurt timp posibil (de obicei în mai putin de 24 de ore, dar nu mai mult de 48 de ore). Second opinion – Neurohope este un serviciu gratuit.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate