Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Tencuiala exterioara casa caramid...

Contact posibil deteriorat proces...

ce se mai lucreaza remote ?

Care din urmatoarele optiuni este...
 Distante etrieri

Fisier corupt reapare in galeria ...

Ce condensator ar putea fi? TV Vo...

Problema droguri
 Soldat gradat profesionist - dipl...

Eroare incarcare formular

merita upgrade de la Ryzen 5 2600...

Intel i9 14900K cooler air Deepco...
 Curațare disc vinil

Atentie la site-ul FixShop.ro - p...

Display cu culori neuniforme

Despre Laborator Defectoscopie Ca...
 

Sufletul muritor sau nemuritor?

* * - - - 6 votes
  • This topic is locked This topic is locked
204 replies to this topic

Poll: Nemurirea sufletului (38 member(s) have cast votes)

Este sufletul nemuritor?

  1. Da (19 votes [50.00%])

    Percentage of vote: 50.00%

  2. Nu (14 votes [36.84%])

    Percentage of vote: 36.84%

  3. Nu stiu/nu ma intereseaza (5 votes [13.16%])

    Percentage of vote: 13.16%

Vote Guests cannot vote

#73
ericmario

ericmario

    Fenomembru

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 39,921
  • Înscris: 14.12.2007

 Dude_2nd, on 18 octombrie 2020 - 11:55, said:


daca tot m-ai amorsat, de ce nu discuti la subiect? Posted Image
Ok.
Dpmdv, sufletul e nemuritor până la un anumit punct, și anume până la Judecata de Apoi.
De acolo înainte, unele suflete vor continua să existe, altele nu.
Asta e părerea mea.

#74
Fluk3

Fluk3

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,630
  • Înscris: 22.03.2019

Quote

gretzareala = un concept ce vine din firea pacatoasa a omului nestatornic, plin de pofte, nemultumit, vecinic cârtitoriu, ...prototipu individului  societatzii sodomite de azi. Posted Image
nu te necaji, asfel de indivizi NU vor avea acces la pomu vietzii ca sa se plictiseasca  Posted Image
iote ce soi de indivizi vor popula pamantu. universu, pe veci:
unii, ca sa dobandeasca o inviere mai buna, n-au vrut sa primeasca izbavirea care li se dadea, si au fost chinuiti.
36. Altii au suferit batjocuri, batai, lanturi si inchisoare;
37. au fost ucisi cu pietre, taiati in doua cu ferastraul, chinuiti; au murit ucisi de sabie, au pribegit imbracati cu cojoace si in piei de capre, lipsiti de toate, prigoniti, munciti -
38. ei, de care lumea nu era vrednica - au ratacit prin pustiuri, prin munti, prin pesteri si prin crapaturile pamantului.
asfel de indivizi, fi sigur nu se vor plictisi de bine... Posted Image
Sorry prietene, tu nu ai nci un fel de concept... nici macar nu intelegi ce inseamna invingator si cum ca pentru ca sa invingi trebuie sa te si gretalesti si pe urma sa intelegi si de ce...
In imaginea voastra de crestini nu exista decat bine... ei afla tu dragu meu ca binele nu are nici o valoare fara rau :) Dar astea sunt niste chestii care va depasesc oricum.
Astfel de indivizi o sa-si doreasca si bine si rau la un moment dat ... asa cum poate si-a dorit adam...

Quote

omenirea este azi legata ombilical de conceptu "cunostintei binelui si a raului".... Orice incercare de bine a omului fara Dumnezeu, nu inseamna decat prelungirea unei agonii evidente. Posted Image
Omenirea de azi are posibilitatea sa faca si bine si rau, tu si eu avem de asemenea aceasta posibilitate. Nu te obliga nimeni sa faci doar bine sau doar rau.
Bine fara dumnezeu ? :)) Am vazut atei facand mult mai mult bine altora decat multi crestini asa ca in privinta asta te cam inseli.

#75
ericmario

ericmario

    Fenomembru

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 39,921
  • Înscris: 14.12.2007

 Fluk3, on 18 octombrie 2020 - 11:56, said:

Eu cred ca de-a lungul timpului cam asa s-a facut.... exact cum zici tu, s-a luat o mana de oameni si s-a facut un poll : ce parere aveti despre materialul aasta vechi... ce e adevarat si ce nu e? ... si uite asa dupa mai multe poll-uri.. am ramas cu ce am ramas...
Sad but true.

De exemplu nici acum evanghelia lui Enoh nu e inclusă în biblie, pentru că așa s-a hotărât în urma unui poll făcut de cei mai corupți oameni din istorie.
Ciudat totuși, că acea evanghelie există în biblia ortodoxă Etiopiană, una din cele mai vechi biserici ortodoxe.
Shame on you, BOR!

#76
Dude_2nd

Dude_2nd

    Tehnocrat nihilist cronofag feral mogofan irecuperabil mem

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 37,715
  • Înscris: 04.01.2011

 ericmario, on 18 octombrie 2020 - 11:54, said:

Chiar trebuie să mă las de votare?
Unicul Mântuitor a spus : Dați Cezarului ce e al Cezarului!
Adică nu amestecați politica cu credința religioasă.

Sau știi tu mai bine ca Iisus?
credinta si politica sunt cele doua notiuni care se bat cap in cap.
uite dece.
politica, este surprinsa in doo texte mesianice monumentale:

1. Imparatii pamantului se rascoala, si domnitorii se sfatuiesc impreuna impotriva Domnului si impotriva Unsului Sau, zicand:"Sa le rupem legaturile si sa scapam de lanturile lor!" ps. 2:2-3
2. Si am vazut fiara si pe imparatii pamantului si ostile lor adunate ca sa faca razboi cu Cel ce sedea calare pe cal si cu oastea Lui. (Apoc.19:19)

credinta crestina, are de asemenea doo texte mesianice fundamentale:

1."... vie Imparatia Ta... pe pamant..." Luc. 11:2
2. “In urma, va veni sfarsitul, cand El va da Imparatia in mainile lui Dumnezeu Tatal, dupa ce va fi nimicit orice domnie, orice stapanire si orice putere. (1Cor.15:24)"


la o simpla vedere poti constata ca statutu de votant(adica transferator a increderii catre) a imparatzilor pamantului(=politica) este cu totu si cu totu incompatibila cu credinta crestina a instaurarii Imparatiei lu Dumnezeu pe pamant. Exista un monumental conflict de interese intre cele doo pozitiuni. iar rezultatu nu poate fi decat acesta:

Nimeni nu poate sluji la doi stapani. Caci sau va uri pe unul si va iubi pe celalalt; sau va tine la unul si va nesocoti pe celalalt; nu puteti sluji lui Dumnezeu si lui Mamona. (Mat.6:24)

Posted Image

 ericmario, on 18 octombrie 2020 - 11:59, said:

Ok.
Dpmdv, sufletul e nemuritor până la un anumit punct, și anume până la Judecata de Apoi.
De acolo înainte, unele suflete vor continua să existe, altele nu.
Asta e părerea mea.
am pus mai sus un sistem de ecuatiuni pt colegu tau Dan. rezolva-l si tu, sa vezi ce enormitatzi ai crezut pana acuma. Posted Image

 Fluk3, on 18 octombrie 2020 - 12:02, said:

Sorry prietene, tu nu ai nci un fel de concept... nici macar nu intelegi ce inseamna invingator si cum ca pentru ca sa invingi trebuie sa te si gretalesti si pe urma sa intelegi si de ce...
In imaginea voastra de crestini nu exista decat bine... ei afla tu dragu meu ca binele nu are nici o valoare fara rau Posted Image Dar astea sunt niste chestii care va depasesc oricum.
Astfel de indivizi o sa-si doreasca si bine si rau la un moment dat ... asa cum poate si-a dorit adam...


Omenirea de azi are posibilitatea sa faca si bine si rau, tu si eu avem de asemenea aceasta posibilitate. Nu te obliga nimeni sa faci doar bine sau doar rau.
Bine fara dumnezeu ? Posted Image) Am vazut atei facand mult mai mult bine altora decat multi crestini asa ca in privinta asta te cam inseli.
bah... nu poci sa duc discutia cu atatia simultan, ca nu-s Balauru cu sapte capete... Posted Image
in plus, am si oarece treaba.
da reviu mai incolo sa-ti raspunz la aberatziuni... Posted Image

Edited by Dude_2nd, 18 October 2020 - 12:19.


#77
ericmario

ericmario

    Fenomembru

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 39,921
  • Înscris: 14.12.2007
Dude, nu te mai grăbi când tastezi și încetează să mai scrii greșit intenționat.
În concluzie, Iisus a fost un prost și un mincinos, asta vrei să ne spui?

Aaaa, astăzi ai voie să aberezi cu grație, că e duminică.
Ieri nu ai fi făcut așa ceva, în Sfânta zi de Sabat, este?

#78
Fluk3

Fluk3

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,630
  • Înscris: 22.03.2019

 Dude_2nd, on 18 octombrie 2020 - 12:08, said:


bah... nu poci sa duc discutia cu atatia simultan, ca nu-s Balauru cu sapte capete... Posted Image
in plus, am si oarece treaba.
da reviu mai incolo sa-ti raspunz la aberatziuni... Posted Image
Take your time...
Credeam ca astia cu viziuni se cred napoleoni...

#79
Dude_2nd

Dude_2nd

    Tehnocrat nihilist cronofag feral mogofan irecuperabil mem

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 37,715
  • Înscris: 04.01.2011

 ericmario, on 18 octombrie 2020 - 12:10, said:

Dude, nu te mai grăbi când tastezi și încetează să mai scrii greșit intenționat.
În concluzie, Iisus a fost un prost și un mincinos, asta vrei să ne spui?
in concluzie, ceteshte atent ce ti-am scris, vei intelege apoi ca nugi cazu sa dai cu peshti rosii de tip herring, dupe mine... :D

ce spune Isus este legat de impozite, adica de supunere. care supunere e conditionata si ea, la un moment dat putand sa nu mai dai cezarului nici ce-i a lui.
iote, spre exemplu ucenicii Sai, care au auzit pilda cu datu Kaiserului, i-au dat flit in mod constant Kaiserului.



cu ceea ce ti-am explicat, credinta crestina vs. politica, ai priceput? au deschiz un topic nou sa poti sa fixezi ideile? :)

 ericmario, on 18 octombrie 2020 - 12:10, said:

Aaaa, astăzi ai voie să aberezi cu grație, că e duminică.
Ieri nu ai fi făcut așa ceva, în Sfânta zi de Sabat, este?
as fi aberat cu placere ieri daca erai pe fir... :D  da azi striga toti dupa mine ca ma fofilez de la treaba, ca sa te invat niste chestiuni de baza din Crestinizm. :)

#80
ericmario

ericmario

    Fenomembru

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 39,921
  • Înscris: 14.12.2007

 Dude_2nd, on 18 octombrie 2020 - 12:08, said:

credinta si politica sunt cele doua notiuni care se bat cap in cap.

Pfff, tocmai ai descoperit mersul în autobuz.
Păi spune-ne tu, apărătorule al BOR care ești tu, și fratele tău, penticosticlarul, ce caută ultra-fericitul Daniel prin parlamentul României? Ziua de ieri cumva?

Fără susținerea financiară de la bugetul statului, adică politic, cum ar rezista locașul tău de cult?
Că eu știu sigur că Dumnezeu doar încasează, invers nu au venit bani niciodată ever!

#81
Dude_2nd

Dude_2nd

    Tehnocrat nihilist cronofag feral mogofan irecuperabil mem

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 37,715
  • Înscris: 04.01.2011

 ericmario, on 18 octombrie 2020 - 12:19, said:

1. Pfff, tocmai ai descoperit mersul în autobuz.
Păi spune-ne tu, apărătorule al BOR care ești tu, și fratele tău, penticosticlarul, ce caută ultra-fericitul Daniel prin parlamentul României? Ziua de ieri cumva?

2. Fără susținerea financiară de la bugetul statului, adică politic, cum ar rezista locașul tău de cult?
Că eu știu sigur că Dumnezeu doar încasează, invers nu au venit bani niciodată ever!
1. din cate stiu io, Ortodoxia e doar o forma particulara de Creshtinizm, si NU Creshtinizmu insusi. Plecand de la constatarea asta, tot ce ai scris e balast. Noi NU ne raportam la BOR, care in plus de faptu ca e o forma particulara, e si eronata in anumite puncte de credinta. cum e cazu "prezentei in Parlament", adica imicarea in politica. implicare in politica numita in Creshtinizm "curvie cu imparatzii pamantului". asta una e o notiune "tare", o discutam separat la cerere. Posted Image

asadar, ai asimilat/fixat forever faptu ca credinta crestina este nu doar incompatibila, dar diametral opusa cu politica? Posted Image

2. Biserica lui Dumnezeu NU a avut, nu are si nu va avea nevoie de banii si protectia Cezarului. Intotdeauna, si asa va fi si acum, cand Cezaru mascarici s-a crezut Dumnezeu sa legifereze prin Templu, si-a luat-o rau de tot.
daca spre exemplu, Cezaru tau o ia razna si incepe o prigoana de catalog, nemaiintalnita in historia Crestinizmului, Clepsidra lui va fi intoarsa. Posted Image 3 1/2 ani va avea la dispozitiune, adica un mandat nici macar complet.
asa ca, crede-ma, e maibine pt Kaiseru mascarici sa mentina status quou, aka curvia cu sectele sibisericile crestine: el le plateste de la Bujet, iar ele se fac ca-i slujesc lu Dumnezo... :whistling:... iar ramashitza Bisericii Sale isi vede de treaba ei ca pana acum. :)

Edited by Dude_2nd, 18 October 2020 - 12:31.


#82
ericmario

ericmario

    Fenomembru

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 39,921
  • Înscris: 14.12.2007

 Dude_2nd, on 18 octombrie 2020 - 12:18, said:

... ca sa te invat niste chestiuni de baza din Crestinizm. Posted Image
Dar și modestia îți curge din buzunare...

Dude, știi care-i cea mai bună legumă? Porcul! Posted Image

 Dude_2nd, on 18 octombrie 2020 - 12:23, said:

1. din cate stiu io, Ortodoxia e doar o forma particulara de Creshtinizm, si NU Creshtinizmu insusi. Plecand de la constatarea asta, tot ce ai scris e balast. Noi NU ne raportam la BOR, care in plus de faptu ca e o forma particulara, e si eronata in anumite puncte de credinta. cum e cazu "prezentei in Parlament", adica imicarea in politica. implicare in politica numita in Creshtinizm "curvie cu imparatzii pamantului". asta una e o notiune "tare", o discutam separat la cerere. Posted Image

De acord.
Dar faci risipă de litere și cel mai grav e că abuzând de zs, tz, zm, etc aiurea, suni ca ratații care încă speră ca Transilvania să se alipească țării de la vest al cărui nume nu-l pot pronunța.

Stai să vezi când intră Krugher online, ce cartonașe galbene ne dă!

#83
Dude_2nd

Dude_2nd

    Tehnocrat nihilist cronofag feral mogofan irecuperabil mem

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 37,715
  • Înscris: 04.01.2011

 ericmario, on 18 octombrie 2020 - 12:31, said:

Dar și modestia îți curge din buzunare...

Dude, știi care-i cea mai bună legumă? Porcul! Posted Image


De acord.
Dar faci risipă de litere și cel mai grav e că abuzând de zs, tz, zm, etc aiurea, suni ca ratații care încă speră ca Transilvania să se alipească țării de la vest al cărui nume nu-l pot pronunța.

Stai să vezi când intră Krugher online, ce cartonașe galbene ne dă!
iti raspunz mai departe diseara... stai pe fir. :P

#84
ericmario

ericmario

    Fenomembru

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 39,921
  • Înscris: 14.12.2007

 Dude_2nd, on 18 octombrie 2020 - 12:23, said:

asa ca, crede-ma, e maibine pt Kaiseru mascarici sa mentina status quou, aka curvia cu sectele sibisericile crestine: el le plateste de la Bujet, iar ele se fac ca-i slujesc lu Dumnezo... Posted Image... iar ramashitza Bisericii Sale isi vede de treaba ei ca pana acum. Posted Image
Te cred 100%.
Adică o spui cu așa o convingere că e clar că știi despre ce e vorba.
E chiar trist că treceți prin așa ceva...

#85
Xlander

Xlander

    Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,099
  • Înscris: 24.11.2016

 Dude_2nd, on 17 octombrie 2020 - 19:27, said:

am taiat prostiile. Posted Image

pt neamuri sunt doar "frunzele". (Apoc. 22:2)
"fructele" sunt pt biruitori. TOTI. (Apoc. 2:7)

pa. Posted Image
Pomul cu totul este doar pentru "neamuri". Biserica nu mai are nevoie de nimic. In mileniu va exista un alt mecanism al mantuirii pentru cei cu trupuri firesti. Care exact, nu stim. :ciocan:

#86
ericmario

ericmario

    Fenomembru

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 39,921
  • Înscris: 14.12.2007

 Xlander, on 18 octombrie 2020 - 12:58, said:

In mileniu va exista un alt mecanism al mantuirii pentru cei cu trupuri firesti.
Binențeles că știi ce înseamnă ”mileniu”, nu?

#87
pacopaco1967

pacopaco1967

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 25,550
  • Înscris: 13.09.2010

 Fluk3, on 17 octombrie 2020 - 19:51, said:

Asta pt ca vrei tu sa definesti astfel...
Sa inteleg ca tu traiesti pe o lume in care moartea nu are loc ?

Moartea si viata sunt in aceasta realitate ... check again !
Asa e promisiunea, ca moartea vesnica asa cum voi o stiti, va disparea, nu ca omul va fi capabil sa o invinga, va fi cineva care se va ocupa de viata eterna a fiecaruia atata timp cat nu se dileste.

Da, in aceasta realitate moartea face victime, la propriu si la figurat, dar credinciosul a invins moartea figurata, adica nu ii va fi teama ca odata si odata trupul va ceda.  

 Fluk3, on 18 octombrie 2020 - 08:49, said:

Te-ai satura si te-ai gretzali de prajitura pana si de cuvantul prajitura si de conceptul prajitura si atunci ai vra altceva si ai manca altceva... si ar trece o vesnicie (figurat)... se pare ca nu poti sa gandesti conceptul asta de aia tot o dai cu altceva si altceva...
Ca sa experimentezi in fiecare zi prajitura cu n-ai mai mancat ar trebui ca tu sa fii diferit in fiecare zi... nu prajitura... asta daca referim din nou la eternitate.
iti spun io, ca sa apreciezi din nou la aceeasi calitate , te va tine flamand 30-40 zile, si atunci vei visa ca mananci prajituri.
Si in eternitate va fi seceta, foamete si boli, insa ele vor fi corectate de divinitate abia cand omul va cauta ajutorul Lui.

#88
Fluk3

Fluk3

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,630
  • Înscris: 22.03.2019
Paco.. deci eu nu inteleg de unde stiti voi cu atata lux de amanunte tot ce se va intampla :), da-mi si mie nr de tel ..parca incepe cu 463..

#89
Dude_2nd

Dude_2nd

    Tehnocrat nihilist cronofag feral mogofan irecuperabil mem

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 37,715
  • Înscris: 04.01.2011

 ericmario, on 18 octombrie 2020 - 12:31, said:

Dar și modestia îți curge din buzunare...

Dude, știi care-i cea mai bună legumă? Porcul! Posted Image
numa sa ai grije cand meri la doftor, sa nu-i spui asta. o sa primesti direct Ciocanu lu Xlanderu... Posted Image

 ericmario, on 18 octombrie 2020 - 12:31, said:

Dar faci risipă de litere și cel mai grav e că abuzând de zs, tz, zm, etc aiurea, suni ca ratații care încă speră ca Transilvania să se alipească țării de la vest al cărui nume nu-l pot pronunța.
Tara lu Fritz Dominique? Posted Image

asadar, unde ramaseseram, Mario?

ai compilat acuma de ce ca crestin nu ai ce cauta la vot? Posted Image

 Xlander, on 18 octombrie 2020 - 12:58, said:

Pomul cu totul este doar pentru "neamuri". Biserica nu mai are nevoie de nimic. In mileniu va exista un alt mecanism al mantuirii pentru cei cu trupuri firesti. Care exact, nu stim. Posted Image
ba Xlanderule, esti ca un țînțar. Anofel. Posted Image
da-mi voe sa nu-mi mai pierz vremea cu tine. :)

Edited by Dude_2nd, 18 October 2020 - 19:17.


#90
unbeliver

unbeliver

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,435
  • Înscris: 29.11.2007
Ce-i aia suflet?

Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate