Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Consum ulei masina de tuns iarba...

"Moda" tinerilor care se ...

E.on energie aplicație intre...

Masina de tuns... buruieni
 Recomandare drona

Exista un soft care sa reia autom...

Identificare plante

Cum declari o variabila care nu s...
 Schimbare certificat de inmatricu...

Poligon auto București

nelamurire legata de pret la mode...

Hotel cu restaurant si Demipensiu...
 Croaziera in Mediterana de Vest 1...

Copilot are pica pe Vladimir Putin

MicroSoft Edge: Cum pun Google in...

Dashcam
 

Sufletul muritor sau nemuritor?

* * - - - 6 votes
  • This topic is locked This topic is locked
204 replies to this topic

Poll: Nemurirea sufletului (38 member(s) have cast votes)

Este sufletul nemuritor?

  1. Da (19 votes [50.00%])

    Percentage of vote: 50.00%

  2. Nu (14 votes [36.84%])

    Percentage of vote: 36.84%

  3. Nu stiu/nu ma intereseaza (5 votes [13.16%])

    Percentage of vote: 13.16%

Vote Guests cannot vote

#55
Ramuran

Ramuran

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,790
  • Înscris: 16.01.2017

View PostDude_2nd, on 17 octombrie 2020 - 19:36, said:

sunteti extrem de deformati de societatea asta plictisitoare imbecilizanta, dar mai aveti o sansa. Posted Image
Nu-i sigur, dar nici exclus...Posted Image

#56
mario_bril

mario_bril

    Hermetic member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 52,421
  • Înscris: 13.05.2010

View PostDestini, on 17 octombrie 2020 - 15:21, said:

Totusi in cartea geneza se spune ca am fost creati dupa chipul si asemanarea lui Dumnezeu...
Nu. Nu ai citit atent. Am fost creați numai după chipul lui Dumnezeu, nu și după asemănarea Sa.

#57
cspot

cspot

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 12,855
  • Înscris: 22.07.2004
După ce o să mori existenta ta s-a terminat.
    Sufletul e doar o iluzie.


#58
Destini

Destini

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 458
  • Înscris: 24.10.2016

View Postmario_bril, on 17 octombrie 2020 - 23:17, said:

Nu. Nu ai citit atent. Am fost creați numai după chipul lui Dumnezeu, nu și după asemănarea Sa.
Tu nu ai citit atent. Geneza 1:26 "Apoi Dumnezeu a zis: „Să facem* om după chipul Nostru, după asemănarea Noastră; el să stăpânească** peste peştii mării, peste păsările cerului, peste vite, peste tot pământul şi peste toate târâtoarele care se mişcă pe pământ.”"

#59
Dude_2nd

Dude_2nd

    Tehnocrat nihilist cronofag feral mogofan irecuperabil mem

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 37,715
  • Înscris: 04.01.2011

View PostFluk3, on 17 octombrie 2020 - 20:56, said:

Mda... nu ma asteptam la un altfel de rationament din partea cuiva care gandeste atat de superficial Posted Image
Tocmai ca o viata vesnica ar fi diluata la infinit...
Hai ca-ti dau alt exemplu... gandeste-te la cea mai buna prajitura pe care ai mancat-o vreodata... ce ar fi sa mananci acea prajitura pentru totdeauna.... (ca si idee)
exemplu tau trebe pus in urmatorii parametrii: ce-ar fi ca in fiecare zi, la infinit, sa mananci cate o prajitura cum n-ai mai mancat? Posted Image

View PostFluk3, on 17 octombrie 2020 - 20:56, said:

E complicat... daca nu votezi esti vinovat ca nu ai ales si a iesit altu care face alte pacate impotriva umanitatii...
asta e o incercare jalnica  a unui sofizm de doi bani. Posted Image

in primu rand, trebe sa constienizezi ca tu nu poti fi facut vinovat de actiunile altora(cam ca in cazu actual in care Stapanu lor da cu virusu de laborator, dar Slugile gasesc ca vinovati sunt Sclavii care nu vor sa poarte botnitze... Posted Image )


azadar, vinovat e doar ala care participa la un event atroce - cum sunt votarile - in urma carora din urna ies tot soiu de perzonagii dubioase cu pretentii de conducatori, care in cel mai bun caz creaza disconfort, dar in genere nenorocesc prin actiunile lor omenirea. Posted Image  si nu, nu e nevoie sa votezi, sau sa votezi pro. e suficient sa participi, chiar daca iti anulezi votu sau votezi contra, prin prezenta ta acolo ai legitimat simulacru. Posted Image  (vezi regulamentu referendumurilor).

calea larga este un dat, nu trebe sa-ti faci tu grije sa ii cureti trotuarele pe care apoi vor sta Prostituatele sa le murdareasca. Posted Image

Edited by Dude_2nd, 18 October 2020 - 06:49.


#60
Fluk3

Fluk3

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,630
  • Înscris: 22.03.2019

Quote

exemplu tau trebe pus in urmatorii parametrii: ce-ar fi ca in fiecare zi, la infinit, sa mananci cate o prajitura cum n-ai mai mancat? Posted Image
Te-ai satura si te-ai gretzali de prajitura pana si de cuvantul prajitura si de conceptul prajitura si atunci ai vra altceva si ai manca altceva... si ar trece o vesnicie (figurat)... se pare ca nu poti sa gandesti conceptul asta de aia tot o dai cu altceva si altceva...
Ca sa experimentezi in fiecare zi prajitura cu n-ai mai mancat ar trebui ca tu sa fii diferit in fiecare zi... nu prajitura... asta daca referim din nou la eternitate.

Quote

asta e o incercare jalnica  a unui sofizm de doi bani. Posted Image
Dupa mintea ta, nici macar ala care ar vrea sa faca ceva bine pt omenire nu are nici o sansa Posted Image)
Eu inteleg ca tu traiesti intr-o tara unde orice ai vota iese acelasi drq... dar sa stii ca in lumea asta mai sunt si altfel de tari realmente democratice.
Plus ca, din nou nu o duci pana la capat... sa zicem ca toti sau majoritatea isi anuleaza votul... cine conduce ? Vrei anarhie ? Ti-ar place ca preturile la paine de ex sa fie azi 5 lei, maine sa nu fie paine si poimaine sa fie 500 de lei ?

Edited by Fluk3, 18 October 2020 - 08:59.


#61
ericmario

ericmario

    Fenomembru

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 39,921
  • Înscris: 14.12.2007

View PostDestini, on 17 octombrie 2020 - 23:40, said:

Tu nu ai citit atent. Geneza 1:26 "Apoi Dumnezeu a zis: „Să facem* om după chipul Nostru, după asemănarea Noastră; el să stăpânească** peste peştii mării, peste păsările cerului, peste vite, peste tot pământul şi peste toate târâtoarele care se mişcă pe pământ.”"
Dar versetul 27 nu-ți convine? Sau de ce îl ignori?
27. Şi a făcut Dumnezeu pe om după chipul Său; după chipul lui Dumnezeu l-a făcut; a făcut bărbat şi femeie.

Totuși, nu înțeleg care-i rostul poll-ului?
Ce crezi că se poate schimba în urma votului majorității?

Edited by ericmario, 18 October 2020 - 10:15.


#62
Notsure

Notsure

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,206
  • Înscris: 15.05.2016
Intotdeauna am fost dezgustat (intelectual vorbind) de aia care cauta prin citate din carti sfinte traduse si retraduse, incalcite si re-interpretate, ca sa gaseasca "adevarul si viata". Imi aduce in memorie imaginea de cand eram mic si vedeam tiggani cu carligele alea de fier rascolind prin tomberoane. Macar aia cresteau niste porci, nu cautau prin gunoi degeaba.

Ca e doar dupa chipul, ca e dupa chipul si asemanarea, ce conteaza? De unde stii ce vrea sa insemne dupa asemanarea? Poate se refera la lungimea nasului, poate se refera la lipsa de rabdare sau preferinta pentru vreun fetish sexual, de unde aveti voi idee ce dracu scriau aia pe acolo cand se plictiseau?

Asta este tragedia lumii moderne si a netului, orice tamp, in loc sa fie la sapa 10 ore, apoi sa se odihneasca si sa stea cu vecinu de peste drum, cauta gunoi pe internet, apoi vine sa filosofese pe diverse platforme. Nu ca inainte nu ajungeau la proeminenta unii cretini, dar acum este inflatie, ca iti faci public la un click distanta.

Edited by Notsure, 18 October 2020 - 10:31.


#63
Fluk3

Fluk3

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,630
  • Înscris: 22.03.2019

View Postericmario, on 18 octombrie 2020 - 10:09, said:

Dar versetul 27 nu-ți convine? Sau de ce îl ignori?
27. Şi a făcut Dumnezeu pe om după chipul Său; după chipul lui Dumnezeu l-a făcut; a făcut bărbat şi femeie.
Si atunci de ce sa scrie  ai intai dupa chipul si asemanarea... ca pe urma sa corecteze ? Sau au vrut prima data sa-l faca si dupa chip si dupa asemanare dar pana la urma l-au facut doar dupa chip...

#64
ericmario

ericmario

    Fenomembru

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 39,921
  • Înscris: 14.12.2007

View PostFluk3, on 18 octombrie 2020 - 10:33, said:

Si atunci de ce sa scrie  ai intai dupa chipul si asemanarea... ca pe urma sa corecteze ?
Habar n-am, că nu-s Dumnezeu.
Dar scrie? Scrie!
Lucrăm cu materialul clientului.

LE. Hai să facem un poll, să vedem ce zice lumea, de ce scrie ce scrie, ca mai apoi să precizeze.
Iar rezultatul poll-ului îl luăm ca adevăr absolut. Posted Image

View PostNotsure, on 18 octombrie 2020 - 10:30, said:

Intotdeauna am fost dezgustat ...
Chiar eram curios.

Edited by ericmario, 18 October 2020 - 11:30.


#65
Dude_2nd

Dude_2nd

    Tehnocrat nihilist cronofag feral mogofan irecuperabil mem

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 37,715
  • Înscris: 04.01.2011

View PostFluk3, on 18 octombrie 2020 - 08:49, said:

Te-ai satura si te-ai gretzali de prajitura pana si de cuvantul prajitura si de conceptul prajitura si atunci ai vra altceva si ai manca altceva... si ar trece o vesnicie (figurat)... se pare ca nu poti sa gandesti conceptul asta de aia tot o dai cu altceva si altceva...
Ca sa experimentezi in fiecare zi prajitura cu n-ai mai mancat ar trebui ca tu sa fii diferit in fiecare zi... nu prajitura... asta daca referim din nou la eternitate.
gretzareala = un concept ce vine din firea pacatoasa a omului nestatornic, plin de pofte, nemultumit, vecinic cârtitoriu, ...prototipu individului  societatzii sodomite de azi. Posted Image
nu te necaji, asfel de indivizi NU vor avea acces la pomu vietzii ca sa se plictiseasca  Posted Image

iote ce soi de indivizi vor popula pamantu. universu, pe veci:

unii, ca sa dobandeasca o inviere mai buna, n-au vrut sa primeasca izbavirea care li se dadea, si au fost chinuiti.
36. Altii au suferit batjocuri, batai, lanturi si inchisoare;
37. au fost ucisi cu pietre, taiati in doua cu ferastraul, chinuiti; au murit ucisi de sabie, au pribegit imbracati cu cojoace si in piei de capre, lipsiti de toate, prigoniti, munciti -
38. ei, de care lumea nu era vrednica - au ratacit prin pustiuri, prin munti, prin pesteri si prin crapaturile pamantului.

asfel de indivizi, fi sigur nu se vor plictisi de bine... Posted Image

View PostFluk3, on 18 octombrie 2020 - 08:49, said:

Dupa mintea ta, nici macar ala care ar vrea sa faca ceva bine pt omenire nu are nici o sansa Posted Image)
Eu inteleg ca tu traiesti intr-o tara unde orice ai vota iese acelasi drq... dar sa stii ca in lumea asta mai sunt si altfel de tari realmente democratice.
Plus ca, din nou nu o duci pana la capat... sa zicem ca toti sau majoritatea isi anuleaza votul... cine conduce ? Vrei anarhie ? Ti-ar place ca preturile la paine de ex sa fie azi 5 lei, maine sa nu fie paine si poimaine sa fie 500 de lei ?
omenirea este azi legata ombilical de conceptu "cunostintei binelui si a raului".... Orice incercare de bine a omului fara Dumnezeu, nu inseamna decat prelungirea unei agonii evidente. Posted Image

Edited by Dude_2nd, 18 October 2020 - 11:45.


#66
ericmario

ericmario

    Fenomembru

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 39,921
  • Înscris: 14.12.2007
Dude, folosești internetul, deci nici tu nu te încadrezi la pomul vieții.

ps. Doamne, ce imbecilitate de text ți-ai pus la semnătură!

Edited by ericmario, 18 October 2020 - 11:42.


#67
Dude_2nd

Dude_2nd

    Tehnocrat nihilist cronofag feral mogofan irecuperabil mem

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 37,715
  • Înscris: 04.01.2011

View Postericmario, on 18 octombrie 2020 - 11:38, said:

Dude, folosești internetul, deci nici tu nu te încadrezi la pomul vieții.
ai niste repere cu totu bulversate cu privire la ce inseamna si presupune viata vecinica si modu ei de obtinere. Posted Image

internetsu, ca si un cutit sau ca un kil de uranium, poate fi utilizat bine, sau rau.
depinde acum de fiecare daca e capabil sa discearna intre cele doo, si sa aplice practic.

tu, care mergi la vot, esti ultimu in masura de a face cuiva opservatziune cu privire la credintza. :nonobad:  ai uitat? :nonobad:

Edited by Dude_2nd, 18 October 2020 - 11:43.


#68
ericmario

ericmario

    Fenomembru

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 39,921
  • Înscris: 14.12.2007

View PostDude_2nd, on 18 octombrie 2020 - 11:40, said:

ai niste repere cu totu bulversate cu privire la ce inseamna si presupune viata vecinica si modu ei de obtinere. Posted Image

Așa e, dar Slavă Domnului că sunt persoane ca tine pe lumea asta, care ne pot aduce la liman. Posted Image

View PostDude_2nd, on 18 octombrie 2020 - 11:40, said:


tu, care mergi la vot, esti ultimu in masura de a face cuiva opservatziune cu privire la credintza. Posted Image  ai uitat? Posted Image
Acum mă faci să mă întreb de ce te-ai limitat la ”opservațiune” și nu te-ai dus direct la ”optservațiune”?!
Oricum, keep up the good work!

#69
Dude_2nd

Dude_2nd

    Tehnocrat nihilist cronofag feral mogofan irecuperabil mem

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 37,715
  • Înscris: 04.01.2011

View Postericmario, on 18 octombrie 2020 - 11:45, said:

Așa e, dar Slavă Domnului că sunt persoane ca tine pe lumea asta, care ne pot aduce la liman. Posted Image
prima data tre sa intelegi de ce trebe musai sa te lasi de votare.
abia apoi ti se vor deschide ochii sa vezi ce trebe, ce e esential pt omenire, ca alfel imi racesc gura de pomana cu tine... Posted Image

View Postericmario, on 18 octombrie 2020 - 11:38, said:

ps. Doamne, ce imbecilitate de text ți-ai pus la semnătură!
o sa reformulez, eram intr-un acces de furie. :)

Edited by Dude_2nd, 18 October 2020 - 11:50.


#70
ericmario

ericmario

    Fenomembru

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 39,921
  • Înscris: 14.12.2007

View PostDude_2nd, on 18 octombrie 2020 - 11:50, said:

prima data tre sa intelegi de ce trebe musai sa te lasi de votare.
abia apoi ti se vor deschide ochii sa vezi ce trebe, ce e esential pt omenire, ca alfel imi racesc gura de pomana cu tine... Posted Image
Chiar trebuie să mă las de votare?
Unicul Mântuitor a spus : Dați Cezarului ce e al Cezarului!
Adică nu amestecați politica cu credința religioasă.

Sau știi tu mai bine ca Iisus?

#71
Dude_2nd

Dude_2nd

    Tehnocrat nihilist cronofag feral mogofan irecuperabil mem

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 37,715
  • Înscris: 04.01.2011

View Postericmario, on 18 octombrie 2020 - 11:50, said:


Acum mă faci să mă întreb de ce te-ai limitat la ”opservațiune” și nu te-ai dus direct la ”optservațiune”?!
Oricum, keep up the good work!
divaghezi... :nonobad:

daca tot m-ai amorsat, de ce nu discuti la subiect? :)

#72
Fluk3

Fluk3

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,630
  • Înscris: 22.03.2019

View Postericmario, on 18 octombrie 2020 - 11:32, said:

Habar n-am, că nu-s Dumnezeu.
Dar scrie? Scrie!
Lucrăm cu materialul clientului.

LE. Hai să facem un poll, să vedem ce zice lumea, de ce scrie ce scrie, ca mai apoi să precizeze.
Iar rezultatul poll-ului îl luăm ca adevăr absolut. Posted Image
Eu cred ca de-a lungul timpului cam asa s-a facut.... exact cum zici tu, s-a luat o mana de oameni si s-a facut un poll : ce parere aveti despre materialul aasta vechi... ce e adevarat si ce nu e? ... si uite asa dupa mai multe poll-uri.. am ramas cu ce am ramas...

Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate