Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Contact posibil deteriorat proces...

ce se mai lucreaza remote ?

Care din urmatoarele optiuni este...

Distante etrieri
 Fisier corupt reapare in galeria ...

Ce condensator ar putea fi? TV Vo...

Problema droguri

Soldat gradat profesionist - dipl...
 Eroare incarcare formular

merita upgrade de la Ryzen 5 2600...

Intel i9 14900K cooler air Deepco...

Curațare disc vinil
 Atentie la site-ul FixShop.ro - p...

Display cu culori neuniforme

Despre Laborator Defectoscopie Ca...

Mama Clopoțel
 

Recomandare centrala termica casa 148mp utili izolata bine

- - - - -
  • Please log in to reply
7 replies to this topic

#1
geoal

geoal

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 44
  • Înscris: 05.02.2007
Am vazut ca topicul "pinned" nu mai are posturi cam de 1 luna, asa ca mi-am permis sa deschid un topic nou.

Va rog sa imi recomandati o centrala pentru:
- casa 148mp utili pe 2 nivele, 2 bai la etaj si un WC de serviciu la parter, 4 persoane (noi si doi copii);
- incalzire pe gaz, camera tehnica de aproape 5mp;
- izolatie 5cm extrudat pe soclu si sub placa parter, 12cm expandat peretii, geamuri tripan cu bagheta calda, placa peste etaj si pod izolat cu >12cm de celuloza;
- incalzire in pardoseala pe toata suprafata cu 2 distribuitoare / grup amestec / pompe Wilo, pregatita pentru automatizari (sper sa am ulterior banii si motivatia sa o fac)
- teava de recirculare (vreau cand dau drumul la apa calda sa vina calda si nu sa astept 3 miunte sa se incalzeasca tevile);

Am primit recomandari de la 30KW la 35KW, atat pentru sistem centrala plus boiler cu 1 serpentina (nu cred ca o sa pun vreodata panouri sau altceva) sau pentru centrala cu boiler incorporat.

Ce recomandati si care sunt argumentele pentru fiecare optiune.

Va multumesc,

#2
Adm

Adm

    Property Caretaker

  • Grup: Administrators
  • Posts: 24,208
  • Înscris: 22.05.2003
Ai mei au ceva asemanator si merge ok cu 28kW.

#3
Friskey

Friskey

    Guru Member

  • Grup: Banned
  • Posts: 11,500
  • Înscris: 11.01.2013
Orice centrala face fata in situatia asta. Chiar si de 24kw face fata lejer.

#4
Bylly00

Bylly00

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,729
  • Înscris: 27.06.2015
Nu gasesti tu centrala pe gaz atat de mica pe cat ti-ar trebui. Posibil ca recomandarile de putere mare sa vina in ideea de a obtine acm mai usor, dar nu as da atatia bani in plus doar pt asta, ca doar nu fac 3 oameni dus simultan. Mai bine boiler separat, nu incorporat. E si mai mare (la 4 persoane minim 200 L ar trebui) si daca ai probleme cu el il poti schimba separat de centrala (si vice-versa).

#5
geoal

geoal

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 44
  • Înscris: 05.02.2007

 Bylly00, on 05 octombrie 2020 - 22:11, said:

Nu gasesti tu centrala pe gaz atat de mica pe cat ti-ar trebui. Posibil ca recomandarile de putere mare sa vina in ideea de a obtine acm mai usor, dar nu as da atatia bani in plus doar pt asta, ca doar nu fac 3 oameni dus simultan. Mai bine boiler separat, nu incorporat. E si mai mare (la 4 persoane minim 200 L ar trebui) si daca ai probleme cu el il poti schimba separat de centrala (si vice-versa).

 Friskey, on 05 octombrie 2020 - 22:02, said:

Orice centrala face fata in situatia asta. Chiar si de 24kw face fata lejer.

 Adm, on 05 octombrie 2020 - 21:59, said:

Ai mei au ceva asemanator si merge ok cu 28kW.

Multumesc pentru raspunsuri.
Cred si eu ca pentru ACM am primit recomandarile respective.
Am doua de 31 si 35 Viessmann Vitodens 100-W - 35 kW si Vaillant Ecotec Plus VU INT II 306/5-5 in combinatie cu boiler Tesy de 120l si un Baxi Luna Platinum+ 1.32GA (fara
ACM) cu boiler Baxi.
Cea cu boiler incorporat e Viessmann Vitodens 111-W. Mi s-a expliact ca felul cum foloseste boilerul e ca si cum ar avea un boiler de 160l cu serpentina.
Nu inteleg cum, are schimbator de caldura pentru ACM instant si ca sa faca fata la debit are boilerul incorporat?

Cum functioneaza centralele termice cu boiler incorporat? Au schimbator de caldura ca si cele cu ACM instant si boilerul functioneaza ca acumulator? Sau schimba calduca cu serpentina in boiler?
Cine mi-a recomandat Vitodensul 111 zicea ca asta e modelul de referinta pentru centrala cu boiler incorporat si il cred, ca am vazut ca el vinde mai ales Baxi.
Ma tenteaza ideea de boiler incorporat, pentru ca ocupa spatiu mai putin. Pe de alta parte imi zicea cineva ca schimbatorul de caldura se strica primul (coroziune/calcar) si ca in cazul boiler extern schimbi boilerul, pe cand in cazul centralei cu boiler incorporat schimbi centrala. Nu stiu ce sa zic...

Sunt pe calea cea buna?

#6
Ahasverus

Ahasverus

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,360
  • Înscris: 22.10.2006
1. Mergi pe Immergas, prietenii stiu de ce.
2. ia ce boiler doresti tu, extern sa fie, daca nu e musai sa arate frumos in bucatarie, pe post de mobila.
3.  Centrala acu boiler are un singur schimbator si folsoeste o vana cu 3 cai,a dica nu face caldura si apa calda in acelasi timp.

#7
M_ierdnA

M_ierdnA

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,608
  • Înscris: 17.03.2014
Cum e apa in zona? Daca e calcaroasa, mergi pe boiler extern. Daca nu e ok si vitodens 111. Atentie insa la putere! Vitodens are modulare 1/4, adica centrala de 33kW produce minim 8 si e posibil sa ai probleme la incalzirea in pardoseala. Nici cu cea de 26 nu e mare diferenta, ca 6,5kW este mai mult decat iti trebuie in 80% din sezonul de incalzire. Daca ai si automatizare pe zone vei avea probabil si cereri de caldura de 1-2kW. Deci eu as merge pe o centrala de putere cat mai mica cu boiler incorporat sau extern si putere mare de modulare, 1/10 ar fi ok probabil.

#8
geoal

geoal

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 44
  • Înscris: 05.02.2007

 Ahasverus, on 06 octombrie 2020 - 06:03, said:

1. Mergi pe Immergas, prietenii stiu de ce.
2. ia ce boiler doresti tu, extern sa fie, daca nu e musai sa arate frumos in bucatarie, pe post de mobila.
3.  Centrala acu boiler are un singur schimbator si folsoeste o vana cu 3 cai,a dica nu face caldura si apa calda in acelasi timp.

 M_ierdnA, on 06 octombrie 2020 - 08:59, said:

Cum e apa in zona? Daca e calcaroasa, mergi pe boiler extern. Daca nu e ok si vitodens 111. Atentie insa la putere! Vitodens are modulare 1/4, adica centrala de 33kW produce minim 8 si e posibil sa ai probleme la incalzirea in pardoseala. Nici cu cea de 26 nu e mare diferenta, ca 6,5kW este mai mult decat iti trebuie in 80% din sezonul de incalzire. Daca ai si automatizare pe zone vei avea probabil si cereri de caldura de 1-2kW. Deci eu as merge pe o centrala de putere cat mai mica cu boiler incorporat sau extern si putere mare de modulare, 1/10 ar fi ok probabil.

Multumesc.
Am luat cu boiler incorporat un Baxi Platinum 33GA. Pentru ca pretuiesc spatiul din camera tehnica si boilerul mai ocupa si el. Si pentru ca are raportul de modulare 10/1, deci ar trebui sa fie ok cu incalzirea in pardoseala.

Legat de asta, grupul de amsetec nu trebuia sa ajute la aducerea apei la temperatura necesara pentru inc. in pardoseala?
Nu am nici un calorifer montat separat de distribuitoare si imi spunea cineva ca am grupurile de amestec si pompele Tece (Wilo) degeaba.

Anunturi

Second Opinion Second Opinion

Folosind serviciul second opinion ne puteți trimite RMN-uri, CT -uri, angiografii, fișiere .pdf, documente medicale.

Astfel vă vom putea da o opinie neurochirurgicală, fără ca aceasta să poată înlocui un consult de specialitate. Răspunsurile vor fi date prin e-mail în cel mai scurt timp posibil (de obicei în mai putin de 24 de ore, dar nu mai mult de 48 de ore). Second opinion – Neurohope este un serviciu gratuit.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate