Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Ce reprezinta in chimie abrevieri...

Google pay ma taxeaza in timp ce ...

Kia Picanto 2022 - Problema motor?

Durere umar AC Joint
 Care este cea mai sanatoasa paine?

Zgomot ritmic ce urmeaza rotirea ...

Merita Lumix FZ82 in 2024?

Nu pot activa Memory Integrity
 Supratensiuni accidentale

Cuțit/ briceag drumetie

Cum am acces la o parte dintr-un ...

Mother's Day
 Recomandare aparat de vidat alime...

Izolatie exterioara casa parter P...

Cuvinte si expresii neclare

Mod de lucru Purmo Tempco Digital...
 

Astorium My Home - Strada Drumul Gura Arieșului

- - - - -
  • Please log in to reply
227 replies to this topic

#217
vacantamijlocie

vacantamijlocie

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,817
  • Înscris: 13.08.2008

View PostAlexEn, on 25 mai 2023 - 10:17, said:

Stati linistiti ca a aparut si conceptul de suprafata utila totala (nu in legislatie, ci in descrierile imobilelor), care include balcoane, logii, terase.
Ar putea fi asimilate cu suprafata utila, la limita, daca ar fi inchise cu PVC cu geam termopan, zugravite, incalzite cu calorifer propriu sau unite cu incaperea- fara fereastra si/ sau usa care sa le desparta de incaperea alaturata. Mai ales logiile, care sunt in interiorul ariei de proiectie/ in interiorul zidurilor.

#218
AndreiescuAndrei

AndreiescuAndrei

    New Member

  • Grup: Candidate Members
  • Posts: 13
  • Înscris: 29.06.2021

View PostAfroditu, on 25 mai 2023 - 16:21, said:




Hai ca am venit si eu.
Sa fii fericit unde stai, dar zau ca nici dezvoltatorul nu lauda complexul asa bine. E ok, si eu daca as fi dat 1800 euro pe m2 ca sa aud tirurile de pe Drumul Intre Tarlale probabil asa as fi laudat si eu complexul. Dar din fericire am dat 950 euro pe m2 :D

Speram la o ironie mai buna, dar atat s-a putut. Aia e, macar nu incetezi sa dezamagesti.
Cred ca acum e 1700 euro / mp cu tot cu TVA 19%, dar chiar si asa e destul de scump pentru camp, din punctul meu de vedere. Poate pentru altii pare ieftin. Fiecare isi cheltuie cum vrea banii munciti sau ai bancii. Asta e alta poveste.
Eu doar imi expun parerea, nu trebuie si nici nu vreau sa conving pe nimeni.
Inainte se auzeau manele de pe camp, acum se aud tirurile de pe Drumul Intre Tarlale ... sincer nici tu nu te crezi 😂. Aia cu manelele era mai plauzibila.
Nu era rau 950 euro / mp daca era un bloc decent, dar amandoi stim ca e cam "ghetoutz" acolo la tine... un strop de Militari Rezidence pe camp la Theodor Pallady.


#219
new_titan

new_titan

    New Member

  • Grup: Candidate Members
  • Posts: 13
  • Înscris: 17.05.2022
Unde e ghetto si unde NU E ghetto in faimoasa Zona Guri (intre Fagetului si Calmatui   si  Crivatului / Racului si Badicului) ??

#220
throw

throw

    Junior Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 114
  • Înscris: 30.07.2020

 AndreiescuAndrei, on 25 mai 2023 - 21:07, said:

Inainte se auzeau manele de pe camp

Bai, manelele alea se aud vara de vara din cauza comunei Pantelimon sau saloanele de evenimente de pe A2. Toate datorita acousticii date de câmp deschis. Vedem cand o incepe sezonu anu asta :))

 new_titan, on 26 mai 2023 - 15:51, said:

Unde e ghetto si unde NU E ghetto in faimoasa Zona Guri (intre Fagetului si Calmatui   si  Crivatului / Racului si Badicului) ??

Peste tot pentru ca s-au mutat toti parveniții in zona. Până si blocurile mai de doamne ajuta au ajuns in ultimu hal din cauza astora.

#221
new_titan

new_titan

    New Member

  • Grup: Candidate Members
  • Posts: 13
  • Înscris: 17.05.2022
@throw
"este tot pentru ca s-au mutat toti parveniții in zona. Până si blocurile mai de doamne ajuta au ajuns in ultimu hal din cauza astora."

Vai! Conform exprimarii dumneavoastra Procentul de degradare pare foarte mare  
Si zona avea potential enorm!
1 km2 - 100 ha  numai intre Putnei, Crivatului, Ariesului/Garlitei, Badicului. Si zona asta e ocupata deja cu blocuri  in procent mare ...

( Alte zeci de hectare la Est : Vladesei pana la  Calmatui  -> limitate un pic de Transgaz si Isovolta )

#222
throw

throw

    Junior Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 114
  • Înscris: 30.07.2020
Da, zona avea. Dar atat.

#223
gvcristi

gvcristi

    New Member

  • Grup: Candidate Members
  • Posts: 13
  • Înscris: 16.07.2021
Aveți idee dacă la Astorium vor face și o sală de fitness?

#224
AndreiescuAndrei

AndreiescuAndrei

    New Member

  • Grup: Candidate Members
  • Posts: 13
  • Înscris: 29.06.2021

View Postgvcristi, on 04 iunie 2023 - 16:07, said:

Aveți idee dacă la Astorium vor face și o sală de fitness?

Ar fi loc si ar fi ideala o sala de fitness, doar ca din cate stiu ( dar nu sunt 100% sigur ) spatiile comerciale de la parterul blocului 1 au fost vandute in totalitate de catre dezvoltator.

Poate se gaseste cineva care sa inchirieze un spatiu si sa il faca sala pe viitor.

#225
Alina15683o

Alina15683o

    New Member

  • Grup: Candidate Members
  • Posts: 2
  • Înscris: 18.09.2023

View PostAlleXyS1, on 07 octombrie 2020 - 15:26, said:

e hidoasa imaginea aia cu 6 mastodonti de 9 etaje (parca), multi dintre cei care vor lua acolo vor uita cum arata o raza de soare. macar sa faca parcari suficiente si sa nu supraaglomereze zona ca strazile sunt destul de limitate. Dar ce-l doare pe turc de romani, cand nici macar Negoita nu impune anumite reguli. Tot haotic se construieste, va ajunge zona un fel de Popesti sau Metalurgiei

Acum ca au trecut 2 ani de cand ai scris asta si lumea s-a mutat in Astorium,era bine daca aveai dreptate, sincer imi intra atat de mult soare de dimineata pana seara incat ma gandesc serios sa-mi pun jaluzele din alea orizontale, si nu glumesc deloc 🤣🤣

#226
Alina15683o

Alina15683o

    New Member

  • Grup: Candidate Members
  • Posts: 2
  • Înscris: 18.09.2023

View PostEmma250, on 22 octombrie 2020 - 10:28, said:

Daca e cineva care a facut pana acum rezervare aici, ce parere aveti despre proiect, dezvoltator? Momentan zona respectiva e in plin santier si camp, pana la finalizarea proiectului va ma dura cativa ani, asta presupune mult praf, ca sa nu mai zic ca daca e in camp va fi si un cost mai mare la caldura iarna si multe alte aspecte. Problema e in infrastructura in zona aia, au inceput sa construiasca la greu, dar ce facem cu acele drumuri inguste in special Gura Crivatului care e o bataie de joc, nici drum nu poti sa-l numesti. Daca vine o masina, tu ca pieton nu ai pe unde sa mergi, plus celalte drumuri adiacente (Gura Putnei, Fagetului etc). Nu inteleg cum s-a dat autorizatie de constructie fara sa rezolve mai intai problema cailor de acces, dar na Negoita isi vede de interesele lui, cum sa faca bani de pe urma asta. E cineva care sta in zona si ar putea sa ne dea mai multe detalii despre zona, cum e zona dupa ploaie, zapada? Citisem ca in zona aia PUZ
ar fi trebuit sa fie de P+4 si au inceput sa se construiasca blocuri de 10-11 etaje? Multumesc!

Zona in care e acest complex e super ok din punctul asta de vedere, ai troruar. Problemele sunt din alte puncte de vedere si anume faptul ca dezvoltatorul nu este unul serios. A spus niste lucruri si a predat blocul nefinalizat, acum restul se va face pe banii proprietarilor. Sa nu zic ca a inceput sa se strice una alta la mai putin de 6 luni de la predare (mai ales pe partea electrica, iluminatul din exterior) si se vor repara tot pe banii proprietarilor, nu exista nicio garanatie din partea dezvoltatorului. Spre exemplu parcarea acoperita de la parter este nefinalizata, necuratata, mai trebuia investit cel putin 8.000 de euro din partea dezvoltatorului pe partea de estetica, lucru care nu se va mai intampla. Locatarii sunt in mare parte nemultumiti de ceea ce au primit.

#227
new_titan

new_titan

    New Member

  • Grup: Candidate Members
  • Posts: 13
  • Înscris: 17.05.2022

View PostAlina15683o, on 18 septembrie 2023 - 22:00, said:

Acum ca au trecut 2 ani de cand ai scris asta si lumea s-a mutat in Astorium,era bine daca aveai dreptate, sincer imi intra atat de mult soare de dimineata pana seara incat ma gandesc serios sa-mi pun jaluzele din alea orizontale, si nu glumesc deloc ����
-- De unde aveti lumina ? Dinspre est, sud-est ?
E vorba de primul bloc (Bloc 1 "My"),  de 12 niveluri, inceput in 2020?

"...si anume faptul ca dezvoltatorul nu este unul serios"

--Im pare rau sa aud aceasta -> mai ales ca s-au pus greu pe treaba si la "my garden", la 500 nord, intre Caliei si Badicului

#228
throw

throw

    Junior Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 114
  • Înscris: 30.07.2020
Eu locuiesc intr-un bloc unde atunci cand pleaca un vecin de acasa si tranteste ușa se aude 2 etaje in sus si in jos. Si la Astorium e la fel? Sau au pus uși ceva mai ok si nu d'astea de fier de 1 tonă fara nici un fel de garnitura de cauciuc.

Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate