Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Foisor - noi reglementari

Recomandare telefon preț 300...

La Multi ani de ziua noastra a tu...

EURO 24 - Primul meci: Romania - ...
 Bicicleta eliptica

Aer conditionat Vortex 9000/12000...

Curatare tigaie

Alegere SPC sau parchet laminat -...
 Sfat achizitie masina SH

Foloseste cineva radar?

Extreme cuponing este adevarata e...

Cum de le convine unora sa cumper...
 Vanzatorul mașinii a plecat ...

RCA majorat in Bucuresti si Ilfov

OMV Petrom cumpara Renovatio

Sens unic pe strada Matasari (Buc...
 

Casa sectionata

- - - - -
  • Please log in to reply
12 replies to this topic

#1
DoinaP67

DoinaP67

    New Member

  • Grup: Candidate Members
  • Posts: 1
  • Înscris: 15.09.2020
Va rog sa ma sfatuiti in urmatoarea problema. . Am cumparat o casa in ianuarie 2014 de la un dezvoltator, prin mandatar, casa cu parter, etaj si mansarda. Intre timp a crapat etajul de jur imprejur, practic s a sectionat, crapaturile sunt intre randul 1 si 2 de caramida, atat de largi incat poate intra un deget de barbat si se vede dintr o camera in alta prin ele, iar grinda de la parter este crapata in 7 locuri,Crapaturi mai fine, atat pe fata paralela cu podeaua cat si in laterale. Cat am putut sa inteleg eu proiectul nu a fost respectata dimensiunea a 2 pereti. . Grinda de la parter a fost proiectata la 25 cm dar impreuna cu zidul care nu exista. Ce ar trebui sa fac in aceasta situatie? Expertiza tehnica si dat in judecata?

Attached Files



#2
ech

ech

    Guru Member

  • Grup: Moderators
  • Posts: 15,937
  • Înscris: 01.09.2006
Urata treaba. Poti sa il dai judecata, ca expertiza se face in timpul procesului pentru a stabilii cauzele si despagubirile.
Sau poate te intelegi cu dezvoltatorul sa consolideze si repare.
Nu ai si poze din exterior? Eventual mai de ansamblu?

#3
radunic

radunic

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,102
  • Înscris: 09.08.2005
În speranța că dezvoltatorul mai există și nu a fost un sc ... residence srl care s-a desființat imediat după ce a vîndut ultima casă - aș zice să vorbești cu un avocat să știi la ce să te aștepți. Sînt slabe șanse ca dezvoltatorul să repare de bună voie, mai ales la cum arată fisurile alea. Te așteaptă o bătălie îndelungată.

#4
crisstonne

crisstonne

    Ἀταραξία

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 40,525
  • Înscris: 13.01.2011
Dacă poți să spui și cine/unde... să nu mai pățească și alții.

#5
adisz

adisz

    Targu Mures

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 24,220
  • Înscris: 07.11.2006
Urat moment,urat de tot.
Consulta degraba un avocat si da-i bataie,poate reusiti sa gasiti jigodia de sarlatan imobiliar,n-ai alta solutie.
Traim intr-o tara halucinanta,unde acest gen de fauna de nemernici si ticalosi zburda liber.Chiar nu exista nici o modalitate de a le lua piuitul odata pentru totdeauna acestor jigodii?
In ultimul timp s-a umplut forumul de nemultumiti de "casuta mult visata" cumparata cu banii in avans,de cele mai multe ori.
Din pacate n-am vazut insa pe nimeni care sa fie multumit.

#6
focuscsv

focuscsv

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 559
  • Înscris: 27.01.2008
De la prima vedere, pot fi aproape sigur ca nu a fost respectat dimensiuni, armatura si beton la fundatie!
Posibil sa fie fundatie tip reazem la stalpi, iar intre stalpi este facuta la misto!

#7
kesarion111

kesarion111

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,086
  • Înscris: 15.06.2009
Cel mai probabil focuscsv are dreptate, cuzinetii ptr stalpi se tin bine insa grinzile de fundatie si centurile au cedat. Sau casa e din cadre si zidaria nu e portanta, umplutura cu straifuri din BCA. Am vazut cateva case facute de samsari prin Pipera, anii "90, efectiv peretii au cazut din cadre si erau numai straifuri de BCA.

#8
ech

ech

    Guru Member

  • Grup: Moderators
  • Posts: 15,937
  • Înscris: 01.09.2006
Initial si eu am ramas cu impresia ca acele crapaturi sunt la partea de jos, din cauza cedarilor de fundatii.
Dar a scris ca acele crapaturi sunt de fapt la etaj, la un perete care sta pe o grinda probabil subdimensionata (de fapt o centura careia ii lipseste peretele).
Desi totusi mai scrie ca etajul e crapat de jur imprejur ...

#9
focuscsv

focuscsv

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 559
  • Înscris: 27.01.2008

 ech, on 15 septembrie 2020 - 19:38, said:

Initial si eu am ramas cu impresia ca acele crapaturi sunt la partea de jos, din cauza cedarilor de fundatii.
Dar a scris ca acele crapaturi sunt de fapt la etaj, la un perete care sta pe o grinda probabil subdimensionata (de fapt o centura careia ii lipseste peretele).
Desi totusi mai scrie ca etajul e crapat de jur imprejur ...
Va argumentez: daca fundatia ar fi facuta corect, peretele de la parter ar sustine grinda de beton, care oricum nu este nici ea corect executata!
Deci ca sa apara astfel de crapatura, trebuie sa fie greutate! (perete, centura, planseu si mobilier)

#10
ech

ech

    Guru Member

  • Grup: Moderators
  • Posts: 15,937
  • Înscris: 01.09.2006
Care perete de la parter? Ca tocmai asta era ideea ... ca nu s-a executat acel perete si a ramas doar centura care trebuia sa fie deasupra peretelui, care centura acum e pe post de grinda.

Edited by ech, 16 September 2020 - 10:25.


#11
AztecWarrior

AztecWarrior

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,037
  • Înscris: 17.02.2020
Vezi cine a fost diriginte de santier, raspunde cu capul pentru nerespectarea proiectului. Sau a fost ridicata fara autorizatie de constructie?

Edited by AztecWarrior, 16 September 2020 - 12:07.


#12
radunic

radunic

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,102
  • Înscris: 09.08.2005
Scrie în cartea tehnică a construcției. Dacă o exista...

#13
romeo_id

romeo_id

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 61
  • Înscris: 07.01.2007
putin probabil sa existe cartea tehnica. Recomandarea mea e sa chemi expertul tehnic (acreditat MLPAT cu A1) sa-si dea cu parerea asupra ce se poate face urgent pentru consolidare si/sau stopare a degradarii - daca e posibil, fara sa cheltui cat ai da pe o casa noua), apoi vorbesti cu un avocat. Mult succes!

Anunturi

Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă

Tehnicile minim invazive impun utilizarea unei tehnologii ultramoderne.

Endoscoapele operatorii de diverse tipuri, microscopul operator dedicat, neuronavigația, neuroelectrofiziologia, tehnicile avansate de anestezie, chirurgia cu pacientul treaz reprezintă armamentarium fără de care neurochirurgia prin "gaura cheii" nu ar fi posibilă. Folosind tehnicile de mai sus, tratăm un spectru larg de patologii cranio-cerebrale.

www.neurohope.ro

1 user(s) are reading this topic

0 members, 1 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate