Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Tencuiala exterioara casa caramid...

Contact posibil deteriorat proces...

ce se mai lucreaza remote ?

Care din urmatoarele optiuni este...
 Distante etrieri

Fisier corupt reapare in galeria ...

Ce condensator ar putea fi? TV Vo...

Problema droguri
 Soldat gradat profesionist - dipl...

Eroare incarcare formular

merita upgrade de la Ryzen 5 2600...

Intel i9 14900K cooler air Deepco...
 Curațare disc vinil

Atentie la site-ul FixShop.ro - p...

Display cu culori neuniforme

Despre Laborator Defectoscopie Ca...
 

Sistem supraveghere imbatranit/Conexiuni+sfaturi.

* - - - - 1 votes
  • Please log in to reply
10 replies to this topic

#1
dutescua

dutescua

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 48
  • Înscris: 13.08.2009
Va salut domnilor, arunc si eu o intrebare aici in legatura cu conectarea si alimentarea unui sistem de supraveghere imbatranit.
In urma cu 2 zile unchiul meu a primit acest pachet format din DVR si 3 camere drept "donatie" de la un vecin care a plecat inapoi la munca in strainatate ( sofer pe comunitate).El si-a cumparat de curand un pachet Hikvision (cutiile care apar in poza), iar cel vechi cum am spus mai sus a ajuns la unchiul meu.
Am tot cautat raspunsuri si intrebari in legatura cu conectivitatea sistemului, desi am inteles ca este destul de imbatranit (+10 ani), este nevoie de un panou de curent care trebuie conectat la DVR + conectat cabluri coaxiale, dar imaginea nu va fi la fel de buna etc.
Ideea este ca nu am inteles foarte bine care este procedura montajului, si ma gandesc ca poate este cineva pe aici care imi poate explica exact ce am nevoie sa cumpar sa il pun in functiune.
Precizez ca am cumparat un HDD, l-am montat in DVR.
V-am atasat mai jos 3 poze sa vedeti despre ce este vorba.
Multumesc anticipat si raman dator cu o halba rece.

Attached Files



#2
andreic

andreic

    Very OLD Member

  • Grup: Moderators
  • Posts: 122,786
  • Înscris: 07.02.2003
Pai ce e asa greu, 12v la camera pe mufa mica si analog la dvr pe mufa coaxiala.

#3
vestale

vestale

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,301
  • Înscris: 24.11.2002
@andreic cu respectare polaritatii pentru mufa de alimentare si a curentului minim cu tensiuna potrivita pentru camere.
Panou de curent, adica sursa de alimentare, dar de tensiune. cat scrie in specifcatiile camerelor respective si capabilitate de curent minim suma curentilor de pe fiecare camera plus DVR daca e tot pe 12V si nu ai alimentator separat. Ideal e ca aceea sursa sa aiba si un acumulator pentru back-up.
Cabluri si mufe potrivite de fiecare camera la sursa si respectiv DVR.

Edited by vestale, 10 September 2020 - 20:15.


#4
dutescua

dutescua

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 48
  • Înscris: 13.08.2009
O camera se va monta undeva la 25 m departare de casa si nu exista sursa de alimentare, sa arunc un prelungitor pana in spate sau exista o alta modalitate?

#5
dutescua

dutescua

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 48
  • Înscris: 13.08.2009

View Postdutescua, on 10 septembrie 2020 - 20:16, said:

O camera se va monta undeva la 25 m departare de casa si nu exista sursa de alimentare, sa arunc un prelungitor pana in spate sau exista o alta modalitate?
Am gasit sa cumpar 6x mufe de alimentare (3x tata/3x mama) pentru a putea trage cablu de alimentare pana in spate.
Revin cu o alta intrebare referitoare la monitorizarea online a acestora.Trebuie conectat DVR'ul la unitate PC si de acolo ce program software recomandati pentru a putea monitoriza si online camerele?
PS: Nu am putut edita postul de mai sus.

#6
orlandobarbulescu

orlandobarbulescu

    Craiova

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,356
  • Înscris: 26.02.2008
https://www.worldeye...ware-downloads/

#7
andreic

andreic

    Very OLD Member

  • Grup: Moderators
  • Posts: 122,786
  • Înscris: 07.02.2003

View Postvestale, on 10 septembrie 2020 - 20:14, said:

@andreic cu respectare polaritatii pentru mufa de alimentare si a curentului minim cu tensiuna potrivita pentru camere.
Pai da, sunt standardizate, pozitivul e intotdeauna tepusa. Ale mele au alimentator individual. 1A tipic... sau 2A daca e cu IR de putere.
Cand bagi cu fir pe voltaj scazut deja incepi sa ai caderi de tensiune si altele...

Edited by andreic, 10 September 2020 - 21:45.


#8
vestale

vestale

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,301
  • Înscris: 24.11.2002
@andreic sunt standardizate pana nimeresti pe prima care nu respecta standardul si nu e placut deloc. E bine sa isi calculeze de la inceput ce curent minim trebuie sa furnizeze aceea sursa de alimentare a camerelor, sa adauge marja de eroare si apoi sa cumpere ceva potrivit. Nu sa cumpere sursa, sa o instaleze si sa vada ca nu face fata.
@dutescua exista cablu care si partea de coaxial pentru semnalul video si fire pentru alimentare, asta daca nu vrei sa mergi pe varianta cu balun-uri, dar o sa te bagam si mai in ceata.
Nu ai nevoie de un pc care sa functioneze tot timpul pentru monitorizare, conectezi DVR-ul in retea il setezi, configurezi si routerul corespunzator si in principiu il poti accesa din exterior fie de pe pc, fie de pe telefon(daca nu e chiar asa de vechi)

#9
bonygy

bonygy

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,801
  • Înscris: 08.02.2007
Nu este niciun fel de problema. Unul din DVR-urile pe care le folosesc, are identic panoul spate, asa cum este pe cel "de capatat".
Iti mai trebuie camerele, cabluri, mufe.

Semnalul camerelor va fi preluat prin cele 4 mufe marcate.

Attached File  Capture.JPG   112.99K   7 downloads

Pentru a realiza conexiunea cu DVR-ul, va trbui sa folosesti mufe video-balun, cate 2 pentru fiecare camera si mufe de alimentare.

Attached File  balun.jpg   21.69K   7 downloads

Ca si conexiune, printr-un cablu FTP 8x CAT 6 (indicat pentru sistemele mai vechi, analogice), 2 perechi de fire le bagi pe alimentare, iar celelalte 2 pe semnal si gata, esti gospodar!

#10
dutescua

dutescua

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 48
  • Înscris: 13.08.2009
Multumesc pentru raspuns.Am uitat sa precizez ca baiatul i-a lasat si undeva la 100m de cablu (https://ibb.co/7t3Lk3x) care presupun ca este pentru alimentare.

Edited by dutescua, 11 September 2020 - 12:51.


#11
bonygy

bonygy

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,801
  • Înscris: 08.02.2007
Da, e un simplu cablu bifilar, util in alte situatii.
Tu poti folosi cu succes un cablu FTP sau UTP (din acela pentru internet) si mai reduci din cantitatea de mate.

Attached File  FTP.png   50.68K   0 downloads

Anunturi

Chirurgia spinală minim invazivă Chirurgia spinală minim invazivă

Chirurgia spinală minim invazivă oferă pacienților oportunitatea unui tratament eficient, permițându-le o recuperare ultra rapidă și nu în ultimul rând minimizând leziunile induse chirurgical.

Echipa noastră utilizează un spectru larg de tehnici minim invazive, din care enumerăm câteva: endoscopia cu variantele ei (transnazală, transtoracică, transmusculară, etc), microscopul operator, abordurile trans tubulare și nu în ultimul rând infiltrațiile la toate nivelurile coloanei vertebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate