Salt la conținut

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Cum e sa locuiești la ultimu...

Huawei pura 70

Notele de subsol sa inceapa de la...

Termoizolare elevație interior
 Timpi asteptare in contract de tr...

Parere amenajare/loc disponibil u...

Producatori/masini care nu sunt f...

Ventilator perete
 Simbol "bec aprins" tele...

Oakley - recomandare site pt oche...

Aer conditionat racire A+++/A++

Problema umiditate AC
 Propuneri pentru imbunatatirea pr...

Conectarea la internet a Centrale...

recomandare ups si surge protector

La multi ani @2Unlimited!
 

Sistem telescopic pentru instalatie incalzire cu radiatoare

- - - - -
  • Vă rugăm să vă autentificați pentru a răspunde
2 răspunsuri în acest subiect

#1
jabawaki

jabawaki

    Junior Member

  • Grup: Junior Members
  • Mesaje: 60
  • Înscris: 11.10.2019
Salut, vreau sa fac instalatie de incalzire cu radiatoare si sunt in dilema ce sistem sa folosesc, cu distribuitoaresau telescopic.
Cu distribuitoare am elucidat idea in mare parte, insa cu sistemul telescopic intampin ceva dificultati.

Renovez o casa veche si are tavanurile destul de joase, nu vreau sa compromit nici macar 5cm din inaltimea camerelor, asa ca am hotarat sa fac santuri in pereti pentru tevile radiatoarelor dupa care oricum urmeaza sa imbrac cu rigips.

In situatia asta ma limiteaza pozitionarea usilor, tevile nu pot sa asigure un flux fluent in opinia mea, trebuie ocolit foarte mult si cred ca asta ar inhiba presiunea in tur si retur, totodata apropo de schema casei nu imi este clar cum sa impart diametrul tevilor pe camere, ma gandeam sa incep cu 40 in baie/bucatarie, 32 in dormitor 3 si living, 25 in dormitor 2 si 20 in dormitor 1, dar nu prea sunt sigur de asta.

Din acest motiv varianta cu distribuitoare mi-a parut mai buna pentru ca face presiunea in calorifere mai simpla insa inca nu imi este clar cum sa pozitienez distribuitorul avand in vedere ca tevile nu vin prin sapa.

Eu nu am deloc experienta in domeniu, momentan am doar timp! am terminat acum canalizarea si tevile de apa calda/rece, acum urmeaza sa torn o sapa in zona baie/bucatarie, dupa care tavan, acoperis si perete despartitor, abea dupa aia radiatoare, pana atunci am timp sa clarific ce procedura o sa urmez cu radiatoarele.

Am facut eu o schita in care prezint idea mea la primul gand despre cum ar putea sa decurga instalatia de incalzire in sistem telescopic, momentan in zona baie/bucatarie pot sa trag teava pe oriunde pentru ca am sapat canalizare, insa inainte sa torn sapa mi-ar prinde bine sa stiu cu ce diametru incep.

Va rog sa revizuiti si sa imi confirmati daca schema este buna sau ce mai este de adaugat, deasemenea daca sistemul din cazul de fata este comparabil cu cel pe distribuitoareMultumesc

#2
sdf8923jfsd

sdf8923jfsd

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Mesaje: 228
  • Înscris: 18.05.2014
Tinand cont de configuratia casei, ai putea lua in calcul legarea in bucla Tichelmann (retur inversat) pentru o echilibrare cat mai facila a instalatiei - daca te hotarasti s-o faci telescopica.

#3
ericmario

ericmario

    Fenomembru

  • Grup: Senior Members
  • Mesaje: 39.921
  • Înscris: 14.12.2007

Vizualizare mesajjabawaki, pe 27 august 2020 - 12:27, a scris:

In situatia asta ma limiteaza pozitionarea usilor, tevile nu pot sa asigure un flux fluent in opinia mea, trebuie ocolit foarte mult si cred ca asta ar inhiba presiunea in tur si retur, totodata apropo de schema casei nu imi este clar cum sa impart diametrul tevilor pe camere, ma gandeam sa incep cu 40 in baie/bucatarie, 32 in dormitor 3 si living, 25 in dormitor 2 si 20 in dormitor 1, dar nu prea sunt sigur de asta.
E ok așa, dar obligatoriu robineți cu cap termostatic, altfel ultimile calorifere vor fi cam reci.

Editat de ericmario, 27 august 2020 - 17:19.


Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

Utilizatori activi: 1

0 membri, 1 vizitatori, 0 utilizatori anonimi

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate