Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Recomandare bicicleta MTB copil 1...

Denon AVR 1804

Texte și mesaje funny pe sit...

Recomandari carti non-fictiune
 Cat costa un pui la rotisor?

cum leg firele de la o pompa subm...

PC Voltage +3.3V Red!

Cum conectez la net o centrala Fe...
 w11 nu mentine profil power proce...

DIGI se lanseaza in Belgia cu ser...

Setari XMP ram pentru 5900x - BSO...

Iphone 13, 14 sau 15?
 Dune: Prophecy (2024 _ ...)

DMSS problema

Montare parchet in balcon

Exista doar ... si restul
 

Turismul romanesc merita sa moara!

* * * * - 7 votes
  • Please log in to reply
100 replies to this topic

#55
DanyHiker

DanyHiker

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 15,319
  • Înscris: 06.07.2007

View Posttomaso, on 24 august 2020 - 23:42, said:



Să te duci ĂŽn cârje și să pleci pe picioarele tale ĂŽn 15-18 zile.
Cam cât de super tare o fi?   :)
Eu vorbeam de cazari nu de statiune in general.
Daca ai vedea in ce tiganie s-a transformat totul acolo, ai sta in dubiu ca vei gasi o cazare ok
Sunt mii de recenzii care arata mizeria din hotelul despre care vorbeste initiatorul si totusi el e mirat ca e asa.
Era suficient o cautare de 3 minute oe google si nu ar fi mers in veac la Afrodita. De fapt nu ar fi mers in veac la 99% din locatiile de cazare de acolo.

#56
cristiany

cristiany

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,900
  • Înscris: 16.04.2007

View Postioppo, on 25 august 2020 - 09:48, said:

Atat de putine in raport cu cele bugetare... incat nu are sens mentiunea ta.

Nu conteaza ca sunt multe sau putine, ideea este ca se dau.

#57
filipxxx

filipxxx

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,922
  • Înscris: 25.04.2006
Inca se dau, romanii anul acesta sunt blocati in tara. Cei din turism stiu asta si decat sa spuna "asta e sansa mea frate, vine lumea ii place si la anul poate vin inapoi si cu altii", prefera sa scoata banul repede cu minim de investitie.

#58
rich1974

rich1974

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 16,275
  • Înscris: 25.07.2007
mie turismul in Romania mi se pare foarte bun si ieftin. daca am avea si alte sectoare precum turismul, am fi fruntea europei.  

eu nu stiu unde viseaza lumea la preturi mici in strainatate, ca eu cand ma uit pe booking, ma ia capul. in bulgaria, am reusit performanta sa ma cazez undeva unde, la ambele robinete, curgea apa calda. norocul meu ca am stat doar doua zile si am baut bere si vin, nu am avut nevoie de apa.

in schimb, am stat la noi la oradea, cu 160 de lei pe noapte, un camaroi cu o terasa de puteam sa parchez masina si sa ma plimb si cu bicicleta.

#59
ioppo

ioppo

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,483
  • Înscris: 20.02.2008

View Postrich1974, on 25 august 2020 - 11:53, said:

mie turismul in Romania mi se pare foarte bun si ieftin. daca am avea si alte sectoare precum turismul, am fi fruntea europei.  

eu nu stiu unde viseaza lumea la preturi mici in strainatate, ca eu cand ma uit pe booking, ma ia capul. in bulgaria, am reusit performanta sa ma cazez undeva unde, la ambele robinete, curgea apa calda. norocul meu ca am stat doar doua zile si am baut bere si vin, nu am avut nevoie de apa.

in schimb, am stat la noi la oradea, cu 160 de lei pe noapte, un camaroi cu o terasa de puteam sa parchez masina si sa ma plimb si cu bicicleta.

Te uiti tu prost.
Ultra-All inclusive, 3 nopti in Sunny Beach, hotel de 4 stele: 300 Euro. Parcare privata. Plaja privata cu sezlonguri si umbrela incluse. Bar dedicat pe plaja.

Gaseste ceva similar pe Romania, litoral.

#60
ralu_seby

ralu_seby

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 372
  • Înscris: 11.11.2007
Tocmai ce am verificat pe Booking pretul pe noapte pentru hotelul din Mamaia unde m-am cazat in ultimii 2 ani la inceput de septembrie. Ma interesa o iesire scurta de 2-3 zile. Fata de 400 lei/noapte cu MD anul trecut, acum este afisat 630 lei/noapte cu MD, si asta in cursul saptamanii. Mi se pare deja exagerat si nejustificat. Imi pare rau ca nu am urmarit evolutia preturilor in iulie/august, o fi sarit in aceste conditii de 800 lei/noapte cat era in 2019? Foarte posibil.

#61
giuliani

giuliani

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,153
  • Înscris: 18.05.2007
In prima locatie trebuia sa stii ca SPA-ul nu o sa fie deschis, pana la urma e responsabilitatea fiecaruia sa se informeze referitor la regulile astea noi aparute de la o zi la alta. Si in plus, nici nu cred ca ti-ai dori sa intri la spa acum, sau asa ar fi normal.

Legat de locatia de la Orlat, nu mi se pare nimic ciudat la micul dejun. Cu exceptia clasicei probleme, carne, oua si branza fara nicio leguma. Dar asta e tipic romanesc pt ca oamenii baga in ei ca animalele, proportia ar trebui sa fie altfel, vreo 3 rosii, 2 castraveti, 1 ardei, niste branza si un carnacior mic ar fi mult mai ok decat asa. La fel, piscina si sezlongurle nu-s activitati pt perioada asta, trebuie evitate din principiu pt ca risti aiurea. Pretul e mare, dar nah, asta stiai dinainte sa ajungi acolo si tu ai ales locatia, nu te-a obligat nimeni.


Problemele pe care le vezi in astfel de locatii sunt practic problemele societatii:
1.Multi merg in concediu sa manance ca animalele, nu se uita ce mananca, asa ajungi sa primesti carne la fiecare masa, putine legume si de calitate proasta. In toate pozele de pe fb de la majoritatea locatiilor vezi doar ciolane, carnati, gratare.....adica chestii foarte usor de facut de oricine, nici macar nju-ti mai trebuie bucatar. Asta mananca lumea, asta primesti la 450lei cazare pe noapte.

2. Multi fac concediu doar vara. De ce n-am putea merge la munte in aprilie - mai? Ori in octombrie? Practic turismul romanesc e mort intre 7 ianuarie si Paste, si intre 15 septembrie si 30 noiembrie. In rest mai ai 3 luni active vara, Pastele, 1 mai, si gata. Deci ai cam 3 sapt in iarna, 1 de paste, 1 de 1mai, plus 3 luni vara = 4 luni active, 8 inactive.
De ce sa nu mergi in concediu la piscina in aprilie? De ce nu se merge in concediu cu 2-3 sapt inainte de paste si 1 mai, e aceeasi vreme, e liber si placut. Dar nu, noua parca ne place doar sa iesim in grupuri de cate 20 de persoane, si cum e mai greu sa aduni 20 de insi in aprilie...

3. Infrastructura e precara si te limiteaza mult. In Germania te poti caza si in sate si sa vizitezi fara probleme anumite locatii, orase, marea, etc. In Romania cum n-ai autostrada nici intre orasele mari ce pretentii poti avea de la sate?

4. Orasele romanesti sunt majoritatea deplorabile, prin Ardeal poti gasi cateva locuri interesante si atat.


Asadar, in conditiile in care in RO nu exista turism de oras, nu poti face City Break ramane optiunea de a merge la mare/munte/delta unde datorita infrastructurii esti destul de limitat dpdv al miscarii. Iar pt ca lumea merge doar 4 luni pe an in concedii atunci e si normal ca preturile in perioada asta sa fie minim la dublu pret fata de normal. (Normal dpdv al celui care e in domeniu, ca pt un turist e total anormal)

Edited by giuliani, 25 August 2020 - 13:39.


#62
_-livio-_

_-livio-_

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,373
  • Înscris: 22.10.2007
1. perfect adevarat, asta se cere, ultima oara am fost pe litoralul romanesc acum vreo 6-7 ani, parca, tin minte ca ma minunam pe atunci cum lumea baga, la impinge tava, fasole cu ciolan, sarmale si alte chestii "cu greutate" cand afara erau 40 de grade.

#63
Magicwisewolf

Magicwisewolf

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,121
  • Înscris: 29.01.2016

View Postrich1974, on 25 august 2020 - 11:53, said:

mie turismul in Romania mi se pare foarte bun si ieftin. daca am avea si alte sectoare precum turismul, am fi fruntea europei.  

eu nu stiu unde viseaza lumea la preturi mici in strainatate, ca eu cand ma uit pe booking, ma ia capul. in bulgaria, am reusit performanta sa ma cazez undeva unde, la ambele robinete, curgea apa calda. norocul meu ca am stat doar doua zile si am baut bere si vin, nu am avut nevoie de apa.

in schimb, am stat la noi la oradea, cu 160 de lei pe noapte, un camaroi cu o terasa de puteam sa parchez masina si sa ma plimb si cu bicicleta.

Cred ca ori nu prea pleci prin tara, ori ai noroc numai de locatii bune si ieftine (ceea ce mi-e greu sa cred).
Nu stiu unde naiba turismul la noi e ieftin (ca asta sigur nu e), cat despre BUN, poate o "gluma buna".
Din pacate, chiar si bulgarii (ma refer la litoral si chiar si munte) ne dau clasa la acest capitol. Nu mai zic de city break-uri prin Europa de cate 2-3 zile, care costa cat 1 zi la noi...sau de statiuni montane in tari precum Austria sau Italia care costa mai putin decat la noi, cu conditii mult mai bune si unde chiar ai ce face...

Edited by Magicwisewolf, 25 August 2020 - 14:24.


#64
takis

takis

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,653
  • Înscris: 22.03.2007

View Postdan1980_25, on 24 august 2020 - 23:37, said:

De ce ar merge careva la Herculane cu gandul ca va fi super tare?

Pentru ca, datorita pozitiei geografice, a apelor termale si a aerului ozonat, nu mai vorbesc de peisajele deosebit de frumoase, Herculane era odata una din perlele turismului european, de multe ori considerata Karlovy Vary a Romaniei. O statiune aflata acum in ruina, e adevarat, care, daca ar fi fost recuperata de la boxiur ul :) acela penal, ar fi putut fi din nou o mandrie a acestei tari.
Iar hotelul Afrodita, foarte bine cotat pe siteurile de turism, a facut ce stiu sa faca multi patroni (fosti bisnitari, fosti securisti, fosti gestionari ajunsi peste noapte politicieni, oameni influenti sau oculti) romani: au mintit ca sa nu piarda banii (nu clientii).

Umblu mult prin tara. Am gasit putine locatii unde m.am simtit bine ca turist: in Brasov, Sibiu, Timisoara si cam atat. In rest, in mare parte esti tratat de parca ai fi suspect de furt: hartie igienica cu portia, sapun indoit cu apa, prosoape si cearsafuri care miros a clor inecate in apret, apa la robinet la jumatate de debit, mancarea la micul dejun destul de modesta, servirea in sictir si satisfactia clientului la nivel de injurtura. Probabil ca au musterii si le merge bine din moment ce ii doare in bașkeți de turisti.

Nu. Nu doresc moartea turismului. Vreau indreptarea lui!

Edited by takis, 25 August 2020 - 14:53.


#65
mdt

mdt

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,649
  • Înscris: 12.12.2006
@giuliani iti dau in mare parte dreptate cu exceptia sezoanelor.

Vara e plin, mai ales in anul asta cand o mare parte din cei care de obicei isi petrec vacantele in afara tarii si le-au facut in Romania.

Iarna in zonele unde exista partii de schi in apropiere e plin, preturi mari si gasesti greu cazare. Mai ales in week-end.

In aprilie-mai si septembrie-octombrie week-end-urile sunt pline. Trebuie sa rezervi cu luni de zile inainte ca sa prinzi ceva OK. Multe locatii erau ocupate cu teambuiding-uri (inainte de pandemie) iar de cand se dau tichete de vacanta circula lumea la greu.

Multe pensiuni nu mai accepta cazare doar o noapte (sambata spre duminica) in mai - septembrie.

Singurul loc unde e mort in afara iunie-prima saptamana din septembrie e litoralul.

Edited by mdt, 25 August 2020 - 15:09.


#66
giuliani

giuliani

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,153
  • Înscris: 18.05.2007

View Posttakis, on 25 august 2020 - 14:51, said:

Pentru ca, datorita pozitiei geografice, a apelor termale si a aerului ozonat, nu mai vorbesc de peisajele deosebit de frumoase, Herculane era odata una din perlele turismului european, de multe ori considerata Karlovy Vary a Romaniei. O statiune aflata acum in ruina, e adevarat, care, daca ar fi fost recuperata de la boxiur ul Posted Image acela penal, ar fi putut fi din nou o mandrie a acestei tari.

Baile Herculane sunt un exemplu de turism prost in varianta romaneasca. Nu spun ca-i zona urata insa mi se pare o exagerare sa fie ridicata in slavi atat de tare intrucat gasesti asa ceva cu nemiluita prin Italia, Franta, Austria, Elvetia, Germania, etc. Mi se pare ca uneori se exagereaza cu lauda adusa patriei noastre dragi doar pt ca in anumite zone avem si noi niste munti.
Si daca chiar laudam locatia asta nu face decat sa scoata in evidenta incompetenta noastra de a face ceva bun intr-un loc cu potential. N-ai drumuri sa ajungi acolo, n-ai nimic de facut in toata statiunea aia iar mancarea e in multe locatii execrabila.  Un fel de Borsec situat mai la sud.

#67
Paksii

Paksii

    New Member

  • Grup: Candidate Members
  • Posts: 5
  • Înscris: 25.08.2020
Cum sunt turistii asa e si turismul. Punct.

Daca o mare parte din turisti nu au standarde, sunt lipsiti de orice fel de intelect si prezinta mentalitatea aia unidimensionala de meltean lma 2003, in scurt timp turismul romanesc va capata latura asta pe post de standard. Vorbim aici de o educatie de baza, de care multa lume duce lipsa si nu pare sa fie foarte afectata. Cei 7 ani de acasa sunt deja o cerinta prea mare pentru tipul asta de persoane. Nu mai zic de codul bunelor maniere care este in ziua de azi o notiune cu totul extraterestra.

Despre ce vorbim?

#68
Tomaso

Tomaso

    Superior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 57,714
  • Înscris: 11.04.2005
Nu am idee cum și de ce,  dar în România eu am parte doar de cazări ok. În general.  
Uneori mă cazez rapid și nici n-am timp de căutări laborioase.   Anul acesta (al pandemiei) cred că am stat în vreo 7 locații în România.  

Anii trecuți am călătorit mult prin Europa și aș vrea să spun că hotelurile din România sunt, de regulă,  mai bune decât cele din UE. Cam din oricare punct de vedere.
Și să știți că nu o spun din patriotism exagerat.   Sunt doar un călător capabil să discernă dintre zeci de alternative. Am stat în București cu circa 50 euro (fără mic dejun) în condiții excelente,  tot confortul,   în timp ce cu banii aceștia nu am nicio alternativă viabilă în Germania sau Austria la aceleași condiții de cazare.

Mâncarea este mult mai bună în România și mult, mult,  mult mai ieftină.   O bere bună costă 7-10 lei,  în timp ce pe oriunde costă 5-8 euro o halbă la barul hotelului sau pe la vreo cârciumă apropiată.
De mâncare nici nu mai vorbesc atunci când vine vorba despre prețuri.   Iar persoanalul angajat,  proprietarii,  oamenii cu care intri în contact,  în România sunt cel puțin la fel de amabili ca omologii lor din alte țări.   Mai puțin Franța,  țara celor care au inventat eticheta și politețea,  unde regula este să fii prost tratat de niște angajați sindicaliști talibani socialiști,  cărora li se rupe de clienți.

Nu știu ce așteptări au unii față de serviciile turistice și cu ce le compară.   Eu unul sunt sătul de bătutul în lung și latul Europei.   Am văzut suficient pentru a putea afirma că dpdv al cazării România stă foarte bine.   Nu știu de unde vine ura unora și pe ce se bazează atunci când ponegresc turismul de la noi. Sincer,  eu chiar nu văd motive realiste,  bazate pe o argumentație clară.

Micul dejun?
Ia să vă duceți în Franța,  sau în Italia la micul dejun,  să vedeți acolo ce ”bogăție” găsiți la micul dejun pe la orice hotel de sub 100 Euro.

Dacă chiar vreți să comparați,  vă recomand un  hotel din România,  chiar lângă aeroportul Otopeni,  care oferă un mic dejun pe care nici la Marriot (5 stele - Frankfurt - vis a vis de Messe Turn) nu l-am întâlnit.   Nu mă credeți pe cuvânt,  verificați stând acolo o noapte. Doar 370 lei pe noapte - două persoane - cu mic dejun inclus.   Adică  doar 75 Euro.  
Hilton Garden Inn Bucharest Airport

Nu vreau să fiu răutăcios,  cer scuze dacă apreciez eronat,  dar inițiatorul pare supărat mai mult pentru că nu ”s-a înțeles” cu hotelul pe tema SPA.  
Și de supărare le face ”reclamă”.   Bacolux este firmă mare,  nu discuți cu patronul pentru că firma este din Craiova. Ai de a face doar cu angajați care nu au ce să negocieze.  

Acum 5 ani am călătorit cu un prieten.   Om ok, de regulă,  dar odată plecat cu el într-o călătorie i-am descoperit o latură foarte ciudată.  Nimic nu-i plăcea și mereu era în alertă,  trăind cu impresia că toată lumea vrea să-l înșele și că se uită la el ca la un fraier. De exemplu, pe Transfăgărășan a vrut să cumpere o sticlă de Pepsi la 2 litri.   S-a isterizat văzând că prețul era triplu față de cât costa la el la non stop. Hotelurile au fost câh,  nu i-a plăcut niciunul.  Le-a găsit defecte de parcă le căuta cu lumânarea.   La unul - perfect (din punctul meu de vedere) - a bufnit de ne-a stricat tuturor seara pe motiv că sunt scaunele prea grele. Restaurant cu profil vânătoresc,  scaune și mese din lemn masiv,  cu blănuri naturale,  o mega nebunie,  mâncare,  vin, atmosferă .... amicul a stat îmbufnat toată seara pentru că era scaunul prea greu și nu putea nevasta să-l manevreze cu două degete. Deja mă săturasem pe la jumătatea călătoriei.  

So,  după cum a spus și un coleg într-un post anterior,  frumusețea este în ochii celui care privește.
Mic dejun? Sincer,  mie mi se rupe de micul dejun,  pentru că,  de regulă, nu mă trezesc suficient de devreme ca să mă duc în timp.   Asta în afară de faptul că nu pot mânca dimineața.   Beau cafea și atât.  Dar asta nu justifică mic dejun copios,  să te spargi cu mâncare super consistentă,  pentru a ”te ține”  până mai spre seară,  să faci economie.   

Hotelul este un loc unde dormi.   Nu locuiești acolo. Doar dormi acolo.

Edited by tomaso, 25 August 2020 - 16:05.


#69
rich1974

rich1974

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 16,275
  • Înscris: 25.07.2007
mare dreptate ai frate tomaso, multi fatalai sunt nemultumiti.

#70
vali

vali

    forumist

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,898
  • Înscris: 03.12.2001

View Postlex2010, on 24 august 2020 - 19:52, said:

Practic, singurul considerent pentru care am ales acest hotel a fost ca imi doream sa beneficiez de aceste servicii de SPA
primul pas când ceri ceva e să te exprimi corect.
orice om cu o urmă de cunoaștere a limbii române ridică din umeri când vede că un nene nu înțelege ce e aia beneficiu, dar se dă cu fundul de pământ.

#71
bossake

bossake

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,723
  • Înscris: 22.11.2007

View Postlex2010, on 24 august 2020 - 19:52, said:


Pe pagina de Facebook, incepand din martie, cei de la Afrodita puneau constant poze cu piscina interioara, poze de la SPA, cu mesaje de genul "va asteptam", sugerand ca zona SPA este deschisa si isi asteapta clientii.
Cand ajungem acolo, surpriza! Zona SPA este inchisa, din cauza covidului. Da, oarecum logic, stiam de existenta Covid, stiam ca sunt unele restrictii,  dar apar 2 probleme:
1 - de ce nu au anuntat pe cei care si-au facut rezervarile de aceasta modificare a contractului(faptul ca noi am platit un pachet care include servicii SPA, pe care hotelul nu le mai ofera)?
2 - de ce au continuat sa posteze pe pagina oficiala de Facebook poze cu zona de SPA, ca sa creeze impresia ca aceasta zona e inca deschisa?



In viata trebuie sa inveti sa fii descurcaret.

Tu singur spui ca din Martie puneau poze cu SPA. pai in martie erau inchise hotelurile ! de asemenea singur spui ca tu banuiai ca ar putea fi inchis spa-ul din cauza covid. Pai era greu sa dai cu o saptamana inainte de sejur un telefon?? Salut, sun sa aflu daca e deschis SPA_ul. Nu e deschis? Pai in cazul asta eu nu mai sunt interesat de pachetul vostru si hai sa imi returnati banii.

Tu ce spui ca asteptai sa sune ei pe fiecare spunand: salut stimate client vezi ca spa-ul e inchis iar mancarea o putem servi doar pe terase iar receptionerii au manusi. va convin masurile astea sau anulam? asta asteptai tu? sa sune pe fiecare? crezi ca in strainatatea asta pe care o lauzi asa se intampla? suna fiecare hotel si isi prezinta restrictiile pas cu pas sa afle daca mai esti interesat?!

de ce nu ti-ai vazut singur interesul?

#72
ioppo

ioppo

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,483
  • Înscris: 20.02.2008

View Posttomaso, on 25 august 2020 - 16:00, said:

Mic dejun? Sincer,  mie mi se rupe de micul dejun,  pentru că,  de regulă, nu mă trezesc suficient de devreme ca să mă duc în timp.   Asta în afară de faptul că nu pot mânca dimineața.   Beau cafea și atât.  Dar asta nu justifică mic dejun copios,  să te spargi cu mâncare super consistentă,  pentru a ”te ține”  până mai spre seară,  să faci economie.

Pai atunci sa nu mai perceapă bani pe mic dejun. Daca nu e copios, sa nu ceara nici bani copioși pe el.
Sper sa moara in chinuri turismul facut cu mic dejunuri proaste, cu oua ochiuri prajite in ulei infect.

In rest ai scris niste idei atat de incurcate si situatii prost percepute in context subiectiv incat textul e chiar amuzant. Pe principiul: daca eu mananc doar seara, e fudulie si prost gust ca hotelul sa ofere mic dejun si pranz iar clientii care solicita asta sunt niste prosti parveniti. Amuzant, cum spuneam.

View Postrich1974, on 25 august 2020 - 16:35, said:

mare dreptate ai frate tomaso, multi fatalai sunt nemultumiti.

Tu ai invatat sa cauti pe booking cazare sau tot gasesti mai scump pe Bulgaria decat pe Romania?

Anunturi

Second Opinion Second Opinion

Folosind serviciul second opinion ne puteți trimite RMN-uri, CT -uri, angiografii, fișiere .pdf, documente medicale.

Astfel vă vom putea da o opinie neurochirurgicală, fără ca aceasta să poată înlocui un consult de specialitate. Răspunsurile vor fi date prin e-mail în cel mai scurt timp posibil (de obicei în mai putin de 24 de ore, dar nu mai mult de 48 de ore). Second opinion – Neurohope este un serviciu gratuit.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate