Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Un designer artist: Raymond Loewy

ATS din contactor modular

Parere apartament ~150k

Limitare la 100mb/s
 Altercație

Cartonașe și stickere t...

Ciobanesc german - zgarda electro...

Ce este instalatia asta? (Valea B...
 BD-R Verbatim 25gb salvare Fisier

Lupte WW2

Achizitie SUV, buget 17k euro

Gps traker pentru animale
 Aplicatii terte pentru IPTV, OTT,...

Drept trecere cu “carulR...

Sunt noile generatii care se nasc...

Butuc pedalier
 

Plata informaticieni la alegerile din 2020

- - - - -
  • Please log in to reply
13 replies to this topic

#1
Pekiasan

Pekiasan

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,561
  • Înscris: 16.12.2011
Am fost nominalizat pe un post de informatician in echipa tehnica la un birou de circumscriptie dintr-o comuna.
Alaturi de mine, din echipa tehnica mai fac parte contabilul si secretarul comunei.
Eu sunt cel care are grija de echipamente aproape zilnic fiind prezent. Ceilalti doi sunt pur si simplu la servici in birourile lor ocupandu-se de problemele zilnice ale primariei.
Si acum vine chestia interesanta.
Aseara am intrat pe site-ul autoritatii electorale sa incerc sa aflu cu cat voi fi platit.

https://www.roaep.ro...20/07/hg578.pdf

Din ce am inteles eu, studiind acest document, Ceilalti 2 membri din biroul tehnic isi impart un buget de 16 000 lei in timp ce eu voi fi platit maxim 5 zile cu 100 lei/zi, venit impozabil.

,, (2) Fondul indemnizațiilor stabilite pentru personalul tehnic
auxiliar și statisticieni, fără a include informaticienii, nu poate
depăși:
a) 16.000 lei, în cazul birourilor electorale de circumscripție
comunală;
b) 25.000 lei, în cazul birourilor electorale de circumscripție
orășenească sau municipală;
c) 125.000 lei, în cazul birourilor electorale de circumscripție
județeană, inclusiv a municipiului București, precum și a
subdiviziunii administrativ-teritoriale a municipiului.
(3) Prin excepție de la prevederile alin. (2), la cererea
temeinic justificată a președinților birourilor electorale, cu avizul
prefectului, Ministerul Afacerilor Interne poate aloca sume de
bani suplimentare peste plafoanele fondurilor indemnizațiilor
prevăzute la alin. (2), cu încadrare în bugetul alocat conform
anexei.
Art. 5. — Informaticienii prevăzuți de art. 110 alin. (11) din
Legea nr. 208/2015 privind alegerea Senatului și a Camerei
Deputaților, precum și pentru organizarea și funcționarea
Autorității Electorale Permanente, cu modificările și completările
ulterioare, care fac parte din personalul tehnic auxiliar al
birourilor electorale de circumscripție comunală, municipală și
orășenească, precum și al birourilor electorale de circumscripție
a sectoarelor municipiului București primesc pentru fiecare zi de
activitate indemnizația prevăzută de art. 11 alin. (1) lit. g) din
Legea nr. 135/2020 privind stabilirea datei alegerilor pentru
autoritățile administrației publice locale din anul 2020, precum și
a unor măsuri pentru buna organizare și desfășurare a acestora,
dar nu mai mult de 5 zile de activitate la primul tur de scrutin,
respectiv 3 zile de activitate la turul de scrutin organizat conform
art. 39 alin. (1) lit. h), art. 101 alin. (3) și art. 1011 alin. (3) din
Legea nr. 115/2015 pentru alegerea autorităților administrației
publice locale, pentru modificarea Legii administrației publice
locale nr. 215/2001, precum și pentru modificarea și
completarea Legii nr. 393/2004 privind Statutul aleșilor locali, cu
modificările și completările ulterioare."

Imi poate explica cineva daca am sau nu dreptate ? Pentru ca, daca asta e suma reala , nici nu ma gandesc sa mai fac parte din personalul biroului tehnic. Adica eu fac treaba si ceilalti 2 sunt platiti ??

#2
florinbad

florinbad

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,273
  • Înscris: 14.11.2006
Bine ai venit in Romania...

#3
Phobos

Phobos

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 16,081
  • Înscris: 23.09.2005
Pai stai, ca acolo nu zice ca "fondul este de", ci:

"Fondul indemnizațiilor stabilite pentru personalul tehnic
auxiliar și statisticieni, fără a include informaticienii, nu poate depăși:"

Deci poate nici aia n-au mai mult, poate ca ei se duc pentru 30 de lei, un pachet de țîgări pe zi si un blid de zamă... Posted Image

 Pekiasan, on 13 august 2020 - 05:58, said:

Adica eu fac treaba si ceilalti 2 sunt platiti ??

Hahaha! De ce crezi ca-i auzi pe unii de aici cu "domnul Dragnea" in sus si "domnul Dragnea" in jos? Pentru ei, Dragnea e un "domn".

Sau Voiculescu (Felix) e "dom` profesor".

Astia-s aia care iau banii tai, iar tu iei firimiturile ce pica de la masa lor. Posted Image

Zi-i mai Flat, explica-i la pruncul asta cum sa traiasca... Posted Image

Edited by Phobos, 13 August 2020 - 06:51.


#4
Kean

Kean

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,883
  • Înscris: 14.09.2016

 Pekiasan, on 13 august 2020 - 05:58, said:


Imi poate explica cineva daca am sau nu dreptate ? Pentru ca, daca asta e suma reala , nici nu ma gandesc sa mai fac parte din personalul biroului tehnic. Adica eu fac treaba si ceilalti 2 sunt platiti ??

Tu chiar crezi ca mai ai vreo sansa in tara asta?Pacat ca ai facut atata scoala.

#5
greenlife

greenlife

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,972
  • Înscris: 29.07.2017
Ce inseamna informatician in cazul de fata? Tu o sa scanezi buletinele la tableta?
Nu stiu ce inseamna echipamente. Te ocupi si de camerele de supraveghere ?Doar intreb.
La ultimele alegeri cel cu tabletaa luat aproape la fel ca presedintele, vreo 1000 lei, daca nu ma insel

Edited by greenlife, 13 August 2020 - 07:27.


#6
jm2010

jm2010

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,006
  • Înscris: 14.03.2013
Vezi ca, pe langa munca de jos mai este si chestia de responsabilitate si raspundere. In teorie, tu stii deja ca un angajat la stat niciodata nu raspunde pentru nimic si nici nu poate fi dat afara de nimeni.
Pe de alta parte, stim toti ca la stat la doi palmasi (care nu prea stiu de ce sunt acolo in practica) este cate un sef (care la fel, nu are treaba cu nimic dar e sef). Astfel ca si "pretul" lor este diferit.
Dar, cum zicea cineva, acolo scrie ca nu poate depasi nu ca atata au. Te-ai inflamat degeaba.

Edited by jm2010, 13 August 2020 - 07:38.


#7
Friskey

Friskey

    Guru Member

  • Grup: Banned
  • Posts: 11,500
  • Înscris: 11.01.2013
Daca scrie ca nu poate depasi inseamna ca atat au. Pentru ca se poate. Prietenii stiu de ce.

Edited by Friskey, 13 August 2020 - 10:03.


#8
cornelvideo

cornelvideo

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 69
  • Înscris: 21.03.2010
Cand ai facut cursul pentru operatori calculator nu ti-ai facut un cont pe site-ul AEP?
Intra pe site-ul AEP sectiunea forum pentru operatori calculator si acolo gasesti oameni care te pot lamuri.
Nu am participat la ultimele alegeri dar la celelalte operatorul calculator primea aceeas suma ca si presedintele sectiei de votare.
Acum am renuntat in special din cauza de "COVRIG 19" dar si pentru ca operatorul de calculator are din ce in ce mai multe obligatii si raspunderi si eu personal consider ca nu "merita".
Iti urez succes!

#9
paco rabanne

paco rabanne

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,152
  • Înscris: 29.09.2006
Din ce am inteles din textele citate mai sus se refera la alt post, nu la operatorul care scaneaza buletinele in ziua alegerilor.

@cornelvideo De ce nu ai participat la ultimele alegeri?

Si eu sunt in aceeasi situatie, am participat la toate de cand s-a introus operatorul, mai putin ultimele...pt ca am considerat ca suma oferita nu justifica efortul depus si responsabilitatile asumate.

#10
Pekiasan

Pekiasan

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,561
  • Înscris: 16.12.2011
Eu m-am referit la informaticianul din Biroul Electoral de Circumscriptie. Nu la cel cu tableta din sectia de votare.
Conform fisei de atributii esti zilnic la dispozitia presedintelui Biroului Electoral pentru a-l ajuta la operarea datelor. Eu de vinerea trecuta am fost zilnic pe la birou.

Edited by Pekiasan, 13 August 2020 - 14:33.


#11
paco rabanne

paco rabanne

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,152
  • Înscris: 29.09.2006
Daca nu fac vreo confuzie, cred ca in jur de 4200 lei urmeaza sa iei. Asa vazusem la Europarlamentare.


De ce nu intrebi la Birou?

Edited by paco rabanne, 13 August 2020 - 15:03.


#12
cipri2bau

cipri2bau

    Dezactivatos

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 11,111
  • Înscris: 30.11.2017
Initiator, du-te la privat dacă eşti aşa capabil, lasă bugetarimea.

Cică "am grijă de calculatoare". De parcă ce mare lucru ar fi, ai impinge la vagoane in mină.

Fă-te secretară şi ia tu ăia 16 000 ron.

E vorba de răspundere, ăia răspund ptr ce fac, semnează, iau decizii, tu esti acolo un mic pitpalac care mai bagi un cablu lan intr-o placă de retea si atât.

Aşa si informaticianul domnului profesor doctor presedinte Iohannis e plătit mai slab decât presedintele.

Stiu eu cum e cu informaticienii ăştia, mai ales pe la stat ce se rup ei cu dormitul şi la muncă.

 greenlife, on 13 august 2020 - 07:25, said:

Ce inseamna informatician in cazul de fata? Tu o sa scanezi buletinele la tableta?
Nu stiu ce inseamna echipamente. Te ocupi si de camerele de supraveghere ?Doar intreb.
La ultimele alegeri cel cu tabletaa luat aproape la fel ca presedintele, vreo 1000 lei, daca nu ma insel

ăla de care zici e operator calculator, doar că e pc-ul e tableta de fapt. Ăla chiar are de tras cele 12 ore sau cât tin alegerile si apoi cu procesele verbale si tot ce mai e.

Presedintii sectiilor de regulă decid aia ailaltă. Secretarii intocmesc procesele verbale si alte formalităţi

Informaticianul e ăla care instalează acolo un soft ceva la un pc ajutat evident de electricieni inclusiv ptr camere si se mai ocupă de diverse remedieri pe parcurs dacă pică netul sau nu merge vreun pc la secretara sau schimba tabelta vreunui operator daca are probleme.

In fine in viziunea mea ultraliberală, eu as organiza alegerile toate deodată ptr economie de bani si mai ales online sau vot prin corespondentă acum pe pandemie, cu cheltuieli minime. Se poate face o bază de date la SCLEP si fiecare voteaza acolo in baza unui username si a unei parole exact ca la plata impotizelor si taxelor online. N-aş mai plăti atâtia in fiecare sat in sute de sectii prin orase, zeci de insi la fiecare sectie.

Edited by cipri2bau, 13 August 2020 - 15:32.


#13
cornelvideo

cornelvideo

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 69
  • Înscris: 21.03.2010

 paco rabanne, on 13 august 2020 - 11:51, said:

Din ce am inteles din textele citate mai sus se refera la alt post, nu la operatorul care scaneaza buletinele in ziua alegerilor.

@cornelvideo De ce nu ai participat la ultimele alegeri?

Si eu sunt in aceeasi situatie, am participat la toate de cand s-a introus operatorul, mai putin ultimele...pt ca am considerat ca suma oferita nu justifica efortul depus si responsabilitatile asumate.

Scuze! Gresala mea. oricum la AEP poate gasi raspunsul.
@paco rabanne Si eu gandesc la fel ca tine. In mai 2019 nu am putut sa particip din motive personale, in toamna cred ca s-au suparat si nu m-au chemat. Acum probabil nu mai au voluntari mi-au trimis un mesaj dar i-am refuzat. Sa vina in fata ta 1500 de oameni,
sa pui mana pe 1500 de buletine mi-se pare cam riscant. In plus trebuie sa filmezi numaratul voturilor, sa fotografiezi
procesele verbale ,etc. Cum se spune in filmele americane "I'm too old for this shit"

Edited by cornelvideo, 13 August 2020 - 16:29.


#14
SSpantzer

SSpantzer

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,325
  • Înscris: 19.03.2019
Ai si fisa postului pentru personalul asta, adica  ce face fiecare ?

Ca de regula informaticienii comunali cam freaca menta (si) la alegeri .

Anunturi

Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă

Tehnicile minim invazive impun utilizarea unei tehnologii ultramoderne.

Endoscoapele operatorii de diverse tipuri, microscopul operator dedicat, neuronavigația, neuroelectrofiziologia, tehnicile avansate de anestezie, chirurgia cu pacientul treaz reprezintă armamentarium fără de care neurochirurgia prin "gaura cheii" nu ar fi posibilă. Folosind tehnicile de mai sus, tratăm un spectru larg de patologii cranio-cerebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate