Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Un designer artist: Raymond Loewy

ATS din contactor modular

Parere apartament ~150k

Limitare la 100mb/s
 Altercație

Cartonașe și stickere t...

Ciobanesc german - zgarda electro...

Ce este instalatia asta? (Valea B...
 BD-R Verbatim 25gb salvare Fisier

Lupte WW2

Achizitie SUV, buget 17k euro

Gps traker pentru animale
 Aplicatii terte pentru IPTV, OTT,...

Drept trecere cu “carulR...

Sunt noile generatii care se nasc...

Butuc pedalier
 

Material folosit pentru reparatie fatada si ancorat caramizile?

- - - - -
  • Please log in to reply
16 replies to this topic

#1
DuskGerman

DuskGerman

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,516
  • Înscris: 12.07.2019
Banuiesc ca trebuie sa incarc cu mortar sau adeziv pentru izolatie exterioara si sa aduc la nivel. Discutia este cel fel de material sa folosesc? O trebui sa pun si plasa?
Attached File  fatada.jpg   242.54K   109 downloads
Attached File  20200810_114306.jpg   586.11K   101 downloads
Attached File  20200810_114424.jpg   618.24K   89 downloads

Edited by DuskGerman, 11 August 2020 - 06:14.


#2
Hunor_66

Hunor_66

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 29,530
  • Înscris: 22.08.2016
Daca nu ai mana formata pe mistrie, ca sa tencuiesti, atunci adeziv pentru polistiren, de preferat CU plasa.

#3
DanyHiker

DanyHiker

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 15,289
  • Înscris: 06.07.2007
Polistiren de 2 cm grosime

#4
ldpe

ldpe

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 11,588
  • Înscris: 08.03.2017
Daca doresti sa faci lucrare adevarata dai jos toata mizeria aceea de improvizatie si pui grinda . Practic forta descarca pe rama geamului , teoretic vad ceva PC bagat pe post de armatura - acel otel rezista la forte longitudinale nu de compresiune , cu alte cuvinte e acolo asa ca sa fie si el prezent , neanglobat in beton e o chestie de fier care rugineste in acest context, nu preia nimic .
Grinda poate fi si din lemn de esenta tare nu obligatoriu din beton armat , descarcarea e mica daca o comparam cu ce poate duce o grinda de stejar de exemplu , aproximativ 20 tone la 20/20.

De carpit poti cu orice dar acea carpeala nu preia nici o forta , doar de design sau samsareala pentru vanzare sa dea bine la poza .

#5
Hunor_66

Hunor_66

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 29,530
  • Înscris: 22.08.2016
Si din lemn de rasinoase merge, la o dimensiune de bun-simt.

#6
DuskGerman

DuskGerman

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,516
  • Înscris: 12.07.2019

 Hunor_66, on 11 august 2020 - 11:47, said:

Si din lemn de rasinoase merge, la o dimensiune de bun-simt.
In cel mai bun caz poate sa mai bag 2 laterale si una deasupra.

 ldpe, on 11 august 2020 - 11:42, said:

Daca doresti sa faci lucrare adevarata dai jos toata mizeria aceea de improvizatie si pui grinda . Practic forta descarca pe rama geamului , teoretic vad ceva PC bagat pe post de armatura - acel otel rezista la forte longitudinale nu de compresiune , cu alte cuvinte e acolo asa ca sa fie si el prezent , neanglobat in beton e o chestie de fier care rugineste in acest context, nu preia nimic .
Grinda poate fi si din lemn de esenta tare nu obligatoriu din beton armat , descarcarea e mica daca o comparam cu ce poate duce o grinda de stejar de exemplu , aproximativ 20 tone la 20/20.

De carpit poti cu orice dar acea carpeala nu preia nici o forta , doar de design sau samsareala pentru vanzare sa dea bine la poza .
Curatat armatura + aplicat deruginol + grund + ingropat in mortar + plasa.


 dan1980_25, on 11 august 2020 - 10:07, said:

Polistiren de 2 cm grosime
Nu vreau sa maschez, vreau sa incarc golurile alea si sa aduc peretele la nivel.

 Hunor_66, on 11 august 2020 - 07:29, said:

Daca nu ai mana formata pe mistrie, ca sa tencuiesti, atunci adeziv pentru polistiren, de preferat CU plasa.
Ma descurc si cu mistria si cu gleteria, o sa aduc peretele la nivel ca oricum mai facui un perte cu mortar, deci m-am obisnui.

Nu pot baga grinda ca asta nu pot sa fac eu singur.
Nu pot sa las asa ca este peretele si fierul expus.

#7
ldpe

ldpe

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 11,588
  • Înscris: 08.03.2017
"Nu pot baga grinda ca asta nu pot sa fac eu singur."
O grinda de lemn nu e chiar asa grea dar da, trebuie minim 2 oameni sa o ridice la acel nivel .
Grije ca in momentul de fata descarcarea de compresiune vine exact si fix pe rama geamului , fiind incarcare permanenta intr-o noapte te vei trezi ca tuna ceva in casa - geamul termopan va fi acela . Descarcarea este de tip permanent , foarte perfida ...100 kg incarcare permanenta este mai periculoasa ca 300kg accidental .

#8
DuskGerman

DuskGerman

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,516
  • Înscris: 12.07.2019
Problema este urmatoarea.
1 - Pot sa las asa, adica cum atarna alea pe acolo sustinute de 2 alea de armatura care sunt rugine.
2 - Pot sa tratez barele alea de armatura, sa le dau cu solutie contra ruginei, sa aplic un grund si apoi sa dau cu mortar si sa aduc la nivel si automat sa fie mai sutinute ca acum cand atarna pe acolo expuse.

Toata chestia ca nu stiu care material este mai rezistent.
Mortarul https://www.leroymer...aziv-5-kg/19826
Sau adezivul pentru izolatie.

Mi-ar trebui o recomandare.

Ma si gandeam daca are vreun rost sa montez coltare, fac totul din gletiera si spaclu ca am lucrat destul de mult cu adeziv de gresie, mortar, glet, ma gandesc ca pot sa-l aduc la nivel si automat sa-l ancorez mai bine de perete ca metoda asta cu caramizile care stau agatate pe acolo si expuse.

#9
ldpe

ldpe

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 11,588
  • Înscris: 08.03.2017
Mortarul e mai bun la ce ai de lucru acolo.
Armaturile acelea daca doar arunci mortar pe ele le si poti arunca, oricum nu au nici un rol - spun asta ca poate te incurca .
Dar acolo ce s-a intamplat, a explodat ceva butelie in casa ?

#10
DuskGerman

DuskGerman

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,516
  • Înscris: 12.07.2019
Induiesc ca firma care a montat termopanele a spart aiurea pe acolo si cumva au facut o reparatie la buget.
Eu caut sa astup gaurile alea si sa aduc la nivel ca cine stie ce o mai rezulta cu ceva apa de la ploaie sau pur si simplu toate alea expuse.

#11
ldpe

ldpe

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 11,588
  • Înscris: 08.03.2017
Golul original de geam era mai mare , ei au montat ce aveau brin baraca ramas , acelea nu sunt geamuri la dimensiunea golului - clar ei au pus acea armatura psihedelica ce efectiv tine bca-ul de deasupra , totul este in echilibru perfect acolo si toate reazama pe rama de la geam .
Lucrare faina altfel Posted Image

#12
Hunor_66

Hunor_66

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 29,530
  • Înscris: 22.08.2016
Eu as scoate bca-ul ala si caramizile de deasupra, as da la o parte si barele de fier, caramizile de deasupra is zidite si n-o sa-ti cada in cap (eventual le pui o propta provizorie), apoi as face doua goluri in zidarie stanga-dreapta vreo 20 cm, sa pot baga un buiandrug din lemn.
Faci rost de doua rigle de 10 x 15 si le asezi pe cant una langa alta, deasupra ferestrei, rezemate in decupajele din zidarie.

#13
PoeOvidiu

PoeOvidiu

    Sunt de la țară și îmi place așa.

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 11,571
  • Înscris: 07.12.2014
Merge și buiandrug ceramic, se găsesc în comerț. Nu e mult mai scump ca cel de lemn.
  https://www.dedeman....iandrugi/c/1401

Edited by PoeOvidiu, 12 August 2020 - 12:53.


#14
ldpe

ldpe

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 11,588
  • Înscris: 08.03.2017
Deja ai diverse solutii ca sa repari ca la carte , datul cu var si bagatul mizeriei sub covor e sport in armata nu la casa in care locuiestiPosted Image

#15
DuskGerman

DuskGerman

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,516
  • Înscris: 12.07.2019

 ldpe, on 12 august 2020 - 12:55, said:

Deja ai diverse solutii ca sa repari ca la carte , datul cu var si bagatul mizeriei sub covor e sport in armata nu la casa in care locuiestiPosted Image
Nu este chiar dat cu var, este bagat mortar intre caramizile alea, mortarul ala tine totul lipit la gramata.

 PoeOvidiu, on 12 august 2020 - 12:51, said:

Merge și buiandrug ceramic, se găsesc în comerț. Nu e mult mai scump ca cel de lemn.
  https://www.dedeman....iandrugi/c/1401
Nu stiam de asa ceva.

 Hunor_66, on 12 august 2020 - 10:08, said:

Eu as scoate bca-ul ala si caramizile de deasupra, as da la o parte si barele de fier, caramizile de deasupra is zidite si n-o sa-ti cada in cap (eventual le pui o propta provizorie), apoi as face doua goluri in zidarie stanga-dreapta vreo 20 cm, sa pot baga un buiandrug din lemn.
Faci rost de doua rigle de 10 x 15 si le asezi pe cant una langa alta, deasupra ferestrei, rezemate in decupajele din zidarie.
Eu ma gandesc ca o sa curat toate alea poate reusesc cumva sa le ancorez mai bine.
Asta pe langa ca o sa fie mortarul care tine toate alea bine.

 ldpe, on 11 august 2020 - 22:42, said:

Golul original de geam era mai mare , ei au montat ce aveau brin baraca ramas , acelea nu sunt geamuri la dimensiunea golului - clar ei au pus acea armatura psihedelica ce efectiv tine bca-ul de deasupra , totul este in echilibru perfect acolo si toate reazama pe rama de la geam .
Lucrare faina altfel Posted Image
Recunosc ca m-a amuzat mesajul tau. Naiba stie ce au vrut sa faca.

Idea este de ce nu au mai acoperit, de ce au lasat toate alea expuse.
Ca probabil a mai fost si ploaia care a mai mancat din caramizile alea, din tencuiala.

#16
MikeSpike

MikeSpike

    Cinic real

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,683
  • Înscris: 22.01.2015
Ma German,da dreaq jos jos puzzle-ul ala si baga ceva transversal stg/dr  deasupra ferestrei!  Ca pui mortar/plasa/kkat/ sau mamaliga din ceaun e fix ,,Dorel style,,.    Si mortarul dupa o anumita grosime(>2cm) e  ca sa fie.

#17
DuskGerman

DuskGerman

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,516
  • Înscris: 12.07.2019
M-am uitat cu atentie si cred ca asa a fost construita casa.
BCA-ul se vede clar sub tencuiala.

Asa ca ramane cand o sa am timp sa curat din spuma aia si sa aduc la nivel folosind mortar.

Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate