Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Fisier corupt reapare in galeria ...

Ce condensator ar putea fi? TV Vo...

Problema droguri

Eroare incarcare formular
 merita upgrade de la Ryzen 5 2600...

Intel i9 14900K cooler air Deepco...

Curațare disc vinil

Atentie la site-ul FixShop.ro - p...
 Display cu culori neuniforme

Despre Laborator Defectoscopie Ca...

Mama Clopoțel

Windows 11 si boxa portabila - de...
 Angajarea unei persoane de 18 ani...

Depunere declaratie unica PFA - i...

Situatie mostenire

Inlocuit/upgrade placa video Nvid...
 

Sfaturi de la 0 Constructie Casa

- - - - -
  • Please log in to reply
21 replies to this topic

#1
bubi93

bubi93

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 11
  • Înscris: 04.03.2014
Buna,
Anul viitor as vrea sa incep constructia unei case de ~120-140mp in Timisoara, terenul fiind deja achizitionat.
As vrea sa fie cat mai eficienta posibli, sa se apropie de o casa pasiva.
Problema mea ii ca nici nu stiu de unde sa incep sau ce ar fii mai bine.
Intrebare mea e unde/cu ce trebuie sa incep?

Va multumesc.

#2
Adrianradu

Adrianradu

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,677
  • Înscris: 02.10.2016
,,,cu Certificatul de Urbanism
Veti afla ce puteti construi,unde si cat

#3
viceroy56

viceroy56

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 11,066
  • Înscris: 28.10.2006
Cu multi bani.
Tehnologiile pentru realizarea caselor pasive sau cat mai eficiente energetic nu sunt ieftine de loc.
Si meseriasii care sa stie EXACT ce si cum sa faca sunt rari si scumpi.
Parerea mea.

#4
bobitad

bobitad

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,413
  • Înscris: 24.09.2017
https://forum.softpe...parter-si-etaj/

Succes!

#5
bubi93

bubi93

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 11
  • Înscris: 04.03.2014

View Postviceroy56, on 04 august 2020 - 11:41, said:

Cu multi bani.
Tehnologiile pentru realizarea caselor pasive sau cat mai eficiente energetic nu sunt ieftine de loc.
Si meseriasii care sa stie EXACT ce si cum sa faca sunt rari si scumpi.
Parerea mea.
Chiar e diferenta asa de mare intre o casa si o casa aprox pasiva?
Ati putea cumva sa imi ziceti un buget cat de cat realist pentru asa ceva?
Multumesc.

#6
viceroy56

viceroy56

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 11,066
  • Înscris: 28.10.2006
Pai depinde ce intelegi prin "aproximativ pasiva"
Ce utilitati nu vrei de la "stat", ca le asiguri singur?
Pompe de caldura? Cea mai IEFTINA de la Romstal. Asta nu inseamna ca este OK pentru ce vrei tu. Trebuies calcule precise si ajustate in functie de conditiile locale si constructie.
Curent? Vezi costuri si probleme specifice pe SP la sectiunea dedicata panourilor solare. Cam la ce putere instalata te gandesti?
Gazele trebuie sa le instalezi.
SI casa trebuie sa aiba izolatie SANATOASA, proiectata in functie de modul de incalzire dorit. Contacteaza un proiectant cu experienta in "case verzi" si discuta cu el la un wisichi bun, si o sa aflii multe detalii, poate si ceva preturi.

Edited by viceroy56, 04 August 2020 - 12:25.


#7
george_alexandru

george_alexandru

    Mwe Austria

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 32,656
  • Înscris: 30.08.2017
Începi cu citirea unor jurnale de casă de pe aria dedicată. Apoi, după ce îți faci o idee despre ce ai vrea să construiesti, caută un arhitect.

#8
bubi93

bubi93

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 11
  • Înscris: 04.03.2014

View Postviceroy56, on 04 august 2020 - 12:20, said:

Pai depinde ce intelegi prin "aproximativ pasiva"
Ce utilitati nu vrei de la "stat", ca le asiguri singur?
Pompe de caldura? Cea mai IEFTINA de la Romstal. Asta nu inseamna ca este OK pentru ce vrei tu. Trebuies calcule precise si ajustate in functie de conditiile locale si constructie.
Curent? Vezi costuri si probleme specifice pe SP la sectiunea dedicata panourilor solare. Cam la ce putere instalata te gandesti?
Gazele trebuie sa le instalezi.
SI casa trebuie sa aiba izolatie SANATOASA, proiectata in functie de modul de incalzire dorit. Contacteaza un proiectant cu experienta in "case verzi" si discuta cu el la un wisichi bun, si o sa aflii multe detalii, poate si ceva preturi.

Nu m-am gandit cum ce si cat, de aia intreb aici. Din pacate nu stiu prea multe despre cum trebuie sa fie o casa si ce trebuie luat in calcul.
Gazele de ce trebuie sa le instalez? Initial m-am gandit ca renunt la ele.

#9
gushpi

gushpi

    cârcotaș

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,152
  • Înscris: 17.01.2012

View Postbubi93, on 04 august 2020 - 13:05, said:

...
Gazele de ce trebuie sa le instalez? Initial m-am gandit ca renunt la ele.

întotdeauna este nevoie de o soluție de rezervă! că e electrică, că e gazoasă sau lemnoasă...
sper că știi că la o casă pasivă nevoia de energie tre să fie cât mai mică, astfel că ai nevoie de pereți groși și izolați, tavane bine îmbrăcate, recirculări de aere folosite și soluții regenerabile de energie (solară/eoliană)
toate duc la o cheltuială extravagantă...
iar dacă tu mai trăiești numa fo 20 de ani - atunci nu te mai bucuri de amortizarea eficientă a cheltuielii inițiale :(

apropo, casa pasivă exclude ideea camerei de oaspeți, a wc-ului de serviciu și a livingului de 50 mp
dormitoarele tre să fie de 2,5x3m, iar bucătăria 2x2,5
nu te gândi la dormitoare pt toți copii - că după 18 ani zboară toți și tu rămâi cu pasiva pe cap
(acum bagi toți copchii într-un dormitor, iar după zburătăcire sigilezi camera :P )

în altă ordine de idei: ți-a zis un coleg - citește 10...15 jurnale de case de p-acilea sau de aiurea, pui pe hârtie ce-ți place și ce nu, apoi fugi repede la un arhitect să-ți facă proiectul!
(dar vezi că la ăla intri cu ideile tale și pleci cu ale lui :( )

#10
viceroy56

viceroy56

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 11,066
  • Înscris: 28.10.2006
Si gatesti electric?
iti dai seama ce putere trebuie sa aiba sistemul fotovoltaic?
Si iarna, cand nu e soare, ce eficienta are sistemul fotovoltaic?
Trebuie sa ai si solutii de back-up, nu merge doar "verde" ca ori mori de foame, ori de frig!
Cum spune si colegul: solutii de backup pentru orice sistem.
Ca nu ai cum sa prevezi ce se strica si cand..
Sunt scule toate, nu sunt fara moarte!
Nu spun asta ca sa te dezarmez, dar studiaza bine la ce te inhami.
Cum am spus: BANI MULTI!

Edited by viceroy56, 04 August 2020 - 13:29.


#11
gushpi

gushpi

    cârcotaș

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,152
  • Înscris: 17.01.2012
PS: io am 184 mp utili, încălzesc 111, dar asta deoarece nu mai pot muta pereți - că aș încălzi muuult mai puțin!
dar nu fu nimeni care să-mi arunce-n față: „prostule, 3 dormitoare???!!! la ce-ți trebe? :o

View Postviceroy56, on 04 august 2020 - 13:26, said:

Si gatesti electric?
...

hihihi, gătește pasiv - adică hrană vegană!

#12
george_alexandru

george_alexandru

    Mwe Austria

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 32,656
  • Înscris: 30.08.2017
As recomanda ca arhitectul sa aiba in portofoliu niste case pasive sau similare cu ce vrea initiatorul. Altfel, s-ar putea sa va scape la amandoi niste chestii si sa va treziti prea tarziu.

View Postgushpi, on 04 august 2020 - 13:29, said:

PS: io am 184 mp utili, încălzesc 111, dar asta deoarece nu mai pot muta pereți - că aș încălzi muuult mai puțin!
dar nu fu nimeni care să-mi arunce-n față: „prostule, 3 dormitoare???!!! la ce-ți trebe? Posted Image


Eu am 3 dormitoare insa doar doua sunt folosite pentru dormit. Al treilea a devenit birou iar pe pandemia asta este al naibii de util. Recunosc ca initial nu-mi trecuse prin cap sa-l fac birou.

Mai am mansarda....un spatiu mare si gol, mai folosesc ca zona de exercitii, depozitare si loc de joaca pentru copil. Total...187mp, incalziti cam toti...dar nu mi se pare o drama, 400 ron factura maxima la gaz iarna trecuta.

#13
viceroy56

viceroy56

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 11,066
  • Înscris: 28.10.2006

View Postgushpi, on 04 august 2020 - 13:29, said:

hihihi, gătește pasiv - adică hrană vegană!

Adica sushi, cartofi cruzi si masline cu ceapa?
Ca daca faci comanda la catering, ajungi in sapa de lemn si nici nu stii ce flegme baga aia in livrare!
Basca un ulcer minunat!

#14
bubi93

bubi93

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 11
  • Înscris: 04.03.2014
Idee mea initiala a fost casa cu pompa de caldura + panouri solare + legat la curent si apa fara sa ma leg la gaz si da gatitul sa fie electric.
Casa nu trebuie sa fie pasiva, as vrea sa fie foarte eficienta sa nu trebuiasca sa dau tot salariul pe intretinere.

Un arhitect care sa se priceapa la asa ceva cum as putea sa gesesc?
Arhitectul trebuie sa fie local sau nu prea conteaza?

Plus casele din prefabricate ies din calcul sau pot si alea sa fie ok?

Edited by bubi93, 04 August 2020 - 14:12.


#15
viceroy56

viceroy56

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 11,066
  • Înscris: 28.10.2006
No way prefabricate.
Poate solutiile sandvish cu polistiren in interior sau exterior, dar cred ca nu au asa mare succes la noi.
Problema este la sistemul de incalzire, care este costisitor si, cred eu, insuficient de fiabil vs. preturi de achizitie si intretinere.
Sistemul de incalzire/racire cu pompa de caldura, de orice fel, are nevoie de curent electric PERMANENT ca sa functioneze. Consumul electric la o casa cum vrei tu este de obicei de peste 5 KW instant, deci ai nevoie de o putere suficienta si SIGURA de cel putin 7 KW instant, eventual si cu rezerva de putere. Orice sitem proiectat pentru o anumita sarcina cedeaza in timp daca este solicitat la capacitatea maxima specificata.
Viziteaza, cum am spus, sectiunea CASA VERDE si citeste atent tot ce spun colegii pe acolo.
Poate ei iti pot recomanda si un arhitect/proiectant pentru dorintele tale.

#16
gushpi

gushpi

    cârcotaș

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,152
  • Înscris: 17.01.2012
...de-asta zic soluție de rezervă!
iarna nu faci cine știe ce cu panoul solar, și-ți trebe curent de la priză (mai ales că vrei cartofi prăjiți la fripteoza electrică, lapte la microunde și pulpe la cuptorul electric - de unde atâta soare iarna?)
iar dacă bate vântul și cade firu de la stâlp, atunci tre să migrezi înapoi la mama :)

deci io zic că până mâine apare un binevoitor și-ți recomandă un desenator meseriaș!

se mai ridică case din prefabricate?
sau poate te referi la sistemul AMVIC? ăla dacă e făcut bine (și gros) ai dat lovitura!

#17
viceroy56

viceroy56

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 11,066
  • Înscris: 28.10.2006
DAP, a lucrat nevasta cu solutia "inversa". Polistiren la mijloc si beton torcretat pe interior si exterior.  Torcret dat peste plasa tip Buzau fixata pe polistiren. Solutie italieneasca.
A facut 2 case. Bune, dar costa fiecare element pentru ca este personalizat. Inclusiv scarile sunt la fel construite/realizate.
Se construieste repede, se finiseaza relativ usor, dar, repet, nu este de loc ieftina solutia, overall.
Podurile au fost izolate cu spuma poliuretanica aplicata cu pompa speciala, grosime de 5 cm dupa care placare cu gipscarton pentru finisare usoara.
Se preteaza la casa verde, dar tot asa, cu un proiectant meserias in spate.

#18
andbozo

andbozo

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,312
  • Înscris: 25.06.2006
Pasul 1 - studiati aria de jurnale, stabiliti ce va doriti de la casa si documentare. Ideile sunt multe si trebuie filtrate. Nu e usor dar nici nu e ceva ce poate face altcineva.

Pasul 2:  e sa contactati un proiectant, de preferinta unul cu experienta. Spuneti ca doriti o casa eficienta energetic, si solicitati un portofoliu. Exista unii specializati pe asa ceva, de la concept la urmarire in timpul executiei. Vor avea ei colaboratori pentru orice. Si contrar ideii romanesti de a nu da banii pe hartii...un proiect bine realizat poate aduce economii importante si la constructie si in exploatare. Nu mai vorbim de calitatea locuirii.

Pasul 3: Jurnal propriu

Anunturi

Neurochirurgie minim invazivă Neurochirurgie minim invazivă

"Primum non nocere" este ideea ce a deschis drumul medicinei spre minim invaziv.

Avansul tehnologic extraordinar din ultimele decenii a permis dezvoltarea tuturor domeniilor medicinei. Microscopul operator, neuronavigația, tehnicile anestezice avansate permit intervenții chirurgicale tot mai precise, tot mai sigure. Neurochirurgia minim invazivă, sau prin "gaura cheii", oferă pacienților posibilitatea de a se opera cu riscuri minime, fie ele neurologice, infecțioase, medicale sau estetice.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate