Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Un designer artist: Raymond Loewy

ATS din contactor modular

Parere apartament ~150k

Limitare la 100mb/s
 Altercație

Cartonașe și stickere t...

Ciobanesc german - zgarda electro...

Ce este instalatia asta? (Valea B...
 BD-R Verbatim 25gb salvare Fisier

Lupte WW2

Achizitie SUV, buget 17k euro

Gps traker pentru animale
 Aplicatii terte pentru IPTV, OTT,...

Drept trecere cu “carulR...

Sunt noile generatii care se nasc...

Butuc pedalier
 

Teapa achizitie auto?

* - - - - 1 votes
  • Please log in to reply
53 replies to this topic

#1
vldsnz97

vldsnz97

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 770
  • Înscris: 22.04.2018
Am contactat vanzatorul acestei masini: https://www.autoscou...m=confbuttonad2

Pe varianta germana a anuntului apare ca din noiembrie si pana acum pretul s-a redus de la 12.000, treptat
Proprietara mi-a zis ca masina e inmatriculata pe Germania, TUV pana in 2022, e pe numele ei, dar s-a despartit de sotul ei si acum e in Olanda.
Transportul il plateste ea (Die Reederei ruft Sie=companie de transport maritima??), eu platesc masina la livrare, pot pastra masina 3 zile sa o testez, pot refuza masina. A zis ca masina nu are probleme a tinut-o in garaj dar are nevoie de bani pentru probleme personale. Trimite cu tot cu acte, cu contractul de vanzare semnat de ea. Firma ma va contacta pentru detalii.
Totusi...nu suna a teapa? Masina trebuie platita la livrare dar o pot testa 3 zile, cum vine asta?


Va redau un fragment din ultimul mail:

Alle Versandkosten liegen in meiner Verantwortung.
Ich verkaufe das Auto nicht, weil ich ein Problem oder etwas habe. Ich muss dieses Auto verkaufen, weil ich das Geld für persönliche Probleme dringend brauche.
Wie ich bereits erwähnt habe, Sie bezahlen, wenn Sie das Auto erhalten haben (Zahlung bei Lieferung). Das Fahrzeug bereits bei dem Unternehmen, inkl. Sämtlicher Fahrzeugpapiere (Scheckheft, Bedienungsanleitung, Fahrzeugbrief Teil 1 und 2, Versicherungskarte, Rechnung, und TÜV-Bericht, Kaufvertrag von mir unterschrieben). Die Firma hat alle Dokumente überprüft und kann Ihnen bestätigen, dass alle Dokumente in Ordnung sind. Wenn das Fahrzeug Mängel aufweist, oder irgendein Problem hat, sie sind nicht verpflichtet, es aufzubewahren oder dafür zu bezahlen.
Ich kann Sie mit der Transportfirma in Verbindung setzen und sie gibt Ihnen weitere Details. Danach entscheiden Sie, was Sie tun möchten. Ist das in Ordnung?

Traducere cu google translate:
Toate costurile de transport sunt în sarcina mea.
Nu vând mașina pentru că am o problemă sau ceva. Trebuie să vând această mașină pentru că am nevoie urgentă de bani pentru probleme personale.
După cum am menționat, plătiți când primiți mașina (plata la livrare). Vehiculul care se află deja la companie, incluzând toate documentele vehiculului (caiet, instrucțiuni de funcționare, scrisori ale vehiculelor 1 și 2, card de asigurare, factură și raport TÜV, contract de vânzare semnat de mine). Compania a verificat toate documentele și poate confirma că toate documentele sunt în regulă. Dacă vehiculul este defect sau nu are probleme, nu aveți nicio obligație să îl păstrați sau să îl plătiți.
Vă pot contacta cu firma de transport și vă vor oferi mai multe detalii. Atunci decizi ce vrei să faci. Este in regula?


si dintr-un email precedent:

Da ist der Abstand zwischen uns zu groß, würde ich vorschlagen, ein Transportunternehmen zu benutzen. Ich sage Ihnen von Anfang an, dass keine Vorauszahlung erfolgt. Grundsätzlich erhalten Sie den Auto an Ihre Adresse und bei Lieferung bezahlen.
Sie haben 3 Tage Zeit, um das Auto zu testen. Danach entscheiden Sie, ob Sie es behalten möchten. Sie müssen lediglich den Preis des Auto bezahlen.
Wenn Sie das Auto nicht kaufen, zahlen Sie nichts. Wenn sich das für Sie gut anhört, kann ich Ihnen weitere Details zur Funktionsweise geben.

Traducere:
Distanța dintre noi este prea mare, aș sugera utilizarea unei companii de transport. Vă spun de la început că nu există nicio plată în avans. Practic, primiți mașina la adresa dvs. și plătiți la livrare.
Aveți 3 zile pentru a testa mașina. Atunci decideți dacă doriți să îl păstrați. Trebuie doar să plătiți prețul mașinii.
Dacă nu cumpărați mașina, nu plătiți nimic. Dacă vi se pare bine, vă pot oferi mai multe detalii despre modul în care funcționează.

#2
FREESH

FREESH

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,897
  • Înscris: 23.02.2007
teapa neteapa urata masina boss

#3
crisstonne

crisstonne

    Ἀταραξία

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 40,336
  • Înscris: 13.01.2011
Păi, ai seria, ai controlat să nu aibă bușeli?
O trimite pe banii ei, o plătești la primire.
Are prețul dorit?

Unde este țeapa?!  :scratchchin:
Nu poate să fie nimeni cinstit, în ziua de azi?

#4
daniMMM

daniMMM

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 27,605
  • Înscris: 18.05.2008
Nici eu nu vad unde-i teapa. Sa n-aiba defecte ascunse care apar in mai mult de 3 zile, dar asta poti pati si daca o iei de la fata locului.

Edited by daniMMM, 03 August 2020 - 16:23.


#5
giuliani

giuliani

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,153
  • Înscris: 18.05.2007
Cum se numeste proprietara, cum se semneaza? Daca-i nume turcesc, bulgaresc, rus ori turcesc poti sa te intrebi daca e vorba de ceva necurat

Edited by giuliani, 03 August 2020 - 16:23.


#6
Friskey

Friskey

    Guru Member

  • Grup: Banned
  • Posts: 11,500
  • Înscris: 11.01.2013
Proprietara poate sa se numeasca oricum. La nume/conturi fictive ai avantajul ca iti poti alege numele.

View Postvldsnz97, on 03 august 2020 - 16:12, said:

Totusi...nu suna a teapa? Masina trebuie platita la livrare dar o pot testa 3 zile, cum vine asta?
Nu suna a teapa, DUHNESTE a teapa.
Cum vine asta? Platesti avansul/acte/transport/ceva si ciuciu masina. Sau o primesti, platesti la livrare si apoi cand deschizi containerul gasesti aer. Ai 3 zile la dispozitie sa testezi aerul ala. Daca nu iti convine poti sa il trimiti inapoi, bineinteles pe banii tai.

Oricum e o masina super banala, pe care o poate vinde f usor acolo unde e (considerant prin absurd ca e pe bune) sau tu o poti cumpara de unde esti. Sunt si pe la noi.
E la mintea unui cocos ca nu merita complicatiile cu adusul si alte balarii.

Edited by Friskey, 03 August 2020 - 16:27.


#7
rex

rex

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,619
  • Înscris: 16.06.2004
stai linistit ca teapa urmeaza: o sa iti ceara sa iti trimiti singur niste bani prin western union pe care sa ii ridici tu de acolo ca sa fie sigur(a) ca te duci sa iei masina.
o sa iti ceara sa ii trimiti poza hartiei de la western union ca dovada ca ai trimis banii. folosind datele din acea poza o sa ridice banii de la alt ghiseu wu iar tu ramai cu buza umflata.

sau te pune sa platesti in avans transportul masinii pana la locatia de unde vrei sa o ridici (sa zicem ca in germania).

#8
vldsnz97

vldsnz97

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 770
  • Înscris: 22.04.2018

View Postgiuliani, on 03 august 2020 - 16:22, said:

Cum se numeste proprietara, cum se semneaza? Daca-i nume turcesc, bulgaresc, rus ori turcesc poti sa te intrebi daca e vorba de ceva necurat

Nume spaniol chiar Patricia El*rza

#9
realnick

realnick

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,018
  • Înscris: 22.10.2007
E o teapa de tip clasic. Dar da, exista masini care costa cu 10 mii mai putin decat este normal. Numai noi romanii stim sa le gasim.

#10
crisstonne

crisstonne

    Ἀταραξία

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 40,336
  • Înscris: 13.01.2011
Singurul motiv ,,ascuns ", pentru care oferă cu dărnicie atîtea facilități, cred că sînt acei 111 c.p. la caroseria aia  :D
Trebuie să fii tare blînd și așezat, ca om, să nu te deranjeze.
Dar dacă este pentru de la A la B, batrînește, merge.

@vldsnz97
Cum vine mai exact?
Pe platformă, să o vezi, ori în container?

#11
_Smiley_

_Smiley_

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 20,058
  • Înscris: 24.02.2006
daca vrei sa te distrezi, continua discutia cu vanzatoarea. dar destul de curand o sa ti se ceara sa scoti ceva bani din buzunar, pentru diverse chestii aparent inofensive. banii aia n-o sa-i mai vezi niciodata (si nici masina)

#12
RealThing

RealThing

    paid assassin

  • Grup: Moderators
  • Posts: 28,553
  • Înscris: 06.02.2006
E teapa, una muuult prea veche.

INtreaba in romana daca e din VL :lol:

Edited by RealThing, 03 August 2020 - 16:40.


#13
Naijax

Naijax

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 14,249
  • Înscris: 13.03.2017
Nu vezi bre' ca are numerele "ascunse" ?
Doar samsarii mioritici au obiceiul asta
Eu nu cred ca este doamna
Este domn si il cheama Patrocle Emilian

Sezi bland

#14
crisstonne

crisstonne

    Ἀταραξία

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 40,336
  • Înscris: 13.01.2011
Păi renunță imediat, la orice schimbare de atitudine.

#15
daniMMM

daniMMM

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 27,605
  • Înscris: 18.05.2008

View PostFriskey, on 03 august 2020 - 16:24, said:

Proprietara poate sa se numeasca oricum. La nume/conturi fictive ai avantajul ca iti poti alege numele.


Daca are optiunea de a refuza la orice suspiciune....

#16
vldsnz97

vldsnz97

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 770
  • Înscris: 22.04.2018
E ciudat ca a zis de Die Reederei ruft Sie=companie de transport maritima, am mai patit o faza cu un britanic care voia sa-mi cumpere o usa de lemn si spunea ca trimite el compania de transport sa o ia, si am primit email de la o companie de transport maritim de marfuri, si cerea sa platesc ceva doar si sa arat dovada, am sa vad pana unde merge cu ea, daca se ajunge tot asa. Dar de ce ar trimite cu o companie maritima? O trimit in container? trebuie sa ma duc eu din nordul Moldovei la Constanta?

Edited by vldsnz97, 03 August 2020 - 16:48.


#17
smoke

smoke

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,760
  • Înscris: 08.10.2004
nu nu..doar pentru experienta ta..continua discutia.

spune ca e ok, ca vrei sa o iei. cand iti va cere sa pui la western o suma, pe numele tau, ca s anu o poata retrage nimeni, dar sa le dai poza de pe transfer...fa si tu un fake si trimite-i. si vezi apoi ce zice. :)

#18
SpeedDemon

SpeedDemon

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,019
  • Înscris: 18.05.2009
Dap e teapa, ori e masina "de export" ori cere bani dupa aia. Nemtii isi vand masinile in draci la dealeri si asta cu nevoie de bani il expediaza oriunde pe banii ei asteptand de un an.
Vezi ca e plin mobilul de tepe. Le observi cel mai usor cand sortezi cu pret crescator.Posted Image

PS: Nu cumpara vreodata o masina fara sa o conduci si inspectezi inainte, iar la alea din Romania sa le vezi fiscalul.

Edited by SpeedDemon, 03 August 2020 - 16:58.


Anunturi

Chirurgia spinală minim invazivă Chirurgia spinală minim invazivă

Chirurgia spinală minim invazivă oferă pacienților oportunitatea unui tratament eficient, permițându-le o recuperare ultra rapidă și nu în ultimul rând minimizând leziunile induse chirurgical.

Echipa noastră utilizează un spectru larg de tehnici minim invazive, din care enumerăm câteva: endoscopia cu variantele ei (transnazală, transtoracică, transmusculară, etc), microscopul operator, abordurile trans tubulare și nu în ultimul rând infiltrațiile la toate nivelurile coloanei vertebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate