Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Descarcator de supratensiune tip 2

Reparare "șanțuri&#...

De ce i se zice Mariei "Stapa...

Colet valoare Londra București
 BMW seria 3 rulat vs SsangYong Ko...

Share abonament Netflix

Cum pot sa fac rost de un negativ...

Lant Bicicleta
 Un designer artist: Raymond Loewy

ATS din contactor modular

Parere apartament ~150k

Limitare la 100mb/s
 Altercație

Cartonașe și stickere t...

Ciobanesc german - zgarda electro...

Ce este instalatia asta? (Valea B...
 

Termopane - prežuri, configuražii, cotažii

* * * * - 8 votes
  • Please log in to reply
1915 replies to this topic

#1189
stefanborbely

stefanborbely

    New Member

  • Grup: Candidate Members
  • Posts: 4
  • Înscris: 21.01.2022

View Postmmiclaus, on 22 ianuarie 2022 - 23:08, said:


Ce nu inteleg  aici este aici aceea oscilo-culisare care presupun  ca va fi montata la ceva bucatarie( nu pun la indoiala calitatea materialelor ) , dar de ce? daca ai face oscilo-batant in momentul in care l-ai deschide complect pt al curata iti da peste mobila ?asa ai cerut tu sau l-a bagat pe gat cel care ti-a facut oferta?

Acea partea de culisare imi este necesara din mai multe motive:
In dreptul ferestrei voi avea unitatea externa de aer conditionat. Pentru a avea acces facil la unitate am nevoie ca fereastra sa se deschida in dreptul ei.
Fiind o fereastra mare, in momentul in care o voi deschide, aceasta va bloca vizibilitatea de pe canape catre TV. (si probabil vor fi multe cazuri in care, seara, voi sta cu geamul larg deschis)
Pentru a asigura confortul necesar si in acelasi timp sa nu impart geamul in prea multe bucati, astfel incat sa beneficiez de mai multa sticla decat rame PVC, am optat pentru impartirea in 2 cu o deschidere culisanta ce imi asigura si aerisirea pe care mi-o doresc cat si accesul la AC cu un aport maxim de lumina.
Pe scurt este un moft de-al meu dar si o necesitate.

View PostDorel-Jefuitorul, on 22 ianuarie 2022 - 23:46, said:

Fiind vorba despre Q Fort nu prea se poate pune problema de ceva “mai calitativ”, dar sigur se poate poate pune problema de ceva similar, chiar identic (calitativ nu ca si specificatii neaparat), dar la bani mai putini, fara promotii si achitare integrala.

Deci in alte cuvinte pot sa merg pe Q Fort, dar in acelasi timp, pot obtine in alta parte o oferta mai buna care sa imi satisfaca cerintele. Eu am fost fermecat prin prezentarea produselor, si anume:
Sticla Planistar, feronerie Roto cu blocaj prin cheie, deschidere culisanta, Microventilatia, 6/7 camere + tripan cu distantieri calzi, 3 garnituri
In acelasi timp mi-au spus ca nu este mare diferenta intre 6stars si 7stars, prin urmare au castigat puncte in plus pentru ca mi-au recomandat sa nu dau bani extra pe ceva inutil.

Asa ca va rog sa ma ajutati cu sfaturi vis-a-vis de alegerea ferestrelor.

1) Este corect ce au prezentat cei de la Q Fort, 6stars vs 7stars?
2) "Tehnologia" implementata in sticla si distantieri calzi, face intradevar diferenta sau este doar ceva impachetat foarte frumos?
3) Ce ar trebui sa stiu despre gazul din interiorul geamului? Nu au spus nimic despre asta.
4) Conform promovarii pe care au facut-o, consider ca toate cele enumerate mai sunt imi sunt utile, sticla - apartamentul este spre Sud-Vest, blocaj cu cheie - limitarea accesului celui mic, deschiderea culisanta este explicata mai sus, iar restul le consider de baza. Prin urmare gasesc asa ceva in alta parte sau raman cu cei de la Q Fort?


De mentionat ca ferestrele mai putin dotate sunt montate la 2 camere cu vedere intr-un balcon lung si inchis complet cu termopane, prin reabilitare [calitate slaba, tamplarie aluminiu, geam dublu(nu-s WOW dar sunt decente pentru un balcon)]

#1190
Dorel-Jefuitorul

Dorel-Jefuitorul

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,691
  • Înscris: 12.08.2020
1. Da este corect ce spun despre 6 stars vs 7, eu nu inteleg de ce mai au 7 stars in portofoliu de produse, oricum nu-l cumpara nimeni.
2. Planistar sun nu face mare lucru, dar conteaza, distantierii calzi fac diferenta. Orice ofertant are acces la aceste “tehnologii”, trebuie doar sa stie despre ce este vorba si sa vrea sa le implementeze.
3. Despre “gaz” ar trebui sa stii ca daca ai planistar sun, in loc de aer intre foile de sticla ar trebui sa fie argon. Fiind vorba despre Q Fort probabil asa este. Dar tot la sticla ar trebui sa stii ca la interior cea mai buna varianta este sticla planitherm one. Tot asa fiind q fort o ai, atat ca se numeste low-e 1.0. Argonul probabil nu a incaput in descriere.
4. Cu siguranta gasesti, poate chiar un pic mai bun. 6 stars permite pachet de geam de 48mm care este un pic mai eficient decat cel de 44mm pe care il ai tu in oferta.

Colegul nostru Digix ti-ar putea face o oferta pe un produs identic (poate un pic mai “coerenta”, la ferestrele mai putin “dotate” ai pe una pachet geam de 40mm iar pe cealalta 24mm) si un pic mai eficienta prin folosirea pachetului de 48mm pe seria softline 82 de la Veka (profilul din componenta produsului 6 stars).

#1191
Cata-V

Cata-V

    New Member

  • Grup: Candidate Members
  • Posts: 11
  • Înscris: 29.05.2021
Salutare,

Doresc sa inchid 2 balcoane.
Balcon 1: L 4250, H 1650
Balcon 2: L 3650, H 1650
Fiecare balcon are 2 laterale: l 1200, h 1650

Balcon 1: doresc imartit in 5 sau 6. Ori 3 deschideri ori 4 (2 la mijloc si 2 in extreme), laterale geam mat
Balcon 2: impartita fata in 4 - 2 in mijloc cu deschidere (acestea cu un geam mai mic deasupra) , 1 lateral PVC, 1 lateral impartit in 2 cu un geam care se deschide

Ce pareri aveti de profil Trocal 70 AD, feronerie Siegenia, Geam 4s4+F4

Multumesc
[ https://ibb.co/sbM90w5 - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

#1192
Dorel-Jefuitorul

Dorel-Jefuitorul

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,691
  • Înscris: 12.08.2020
Eu din descrierea ta inteleg ca este un produs decent, trocal 70 este un profil ok, siegenia la fel o feronerie ok (cel mai probabil seria favorit, dar e ok), 4s+float (minim dar poate fi suficient). Asta daca nu maresti camerele cu balconul si nici nu te gandesti sa faci acolo un birou, ceva, sa pui un calorifer.

#1193
stefanborbely

stefanborbely

    New Member

  • Grup: Candidate Members
  • Posts: 4
  • Înscris: 21.01.2022

View PostDorel-Jefuitorul, on 23 ianuarie 2022 - 10:35, said:


Colegul nostru Digix ti-ar putea face o oferta pe un produs identic (poate un pic mai “coerenta”, la ferestrele mai putin “dotate” ai pe una pachet geam de 40mm iar pe cealalta 24mm) si un pic mai eficienta prin folosirea pachetului de 48mm pe seria softline 82 de la Veka (profilul din componenta produsului 6 stars).

Multumesc pentru raspunsuri si clarificari.

Daca se poate, colegul Digix, as vrea si eu o oferta pentru ce am optat din gama Q Fort. Sunt nou pe forum si nu pot da PM.

#1194
Cata-V

Cata-V

    New Member

  • Grup: Candidate Members
  • Posts: 11
  • Înscris: 29.05.2021

View PostDorel-Jefuitorul, on 23 ianuarie 2022 - 18:23, said:

Eu din descrierea ta inteleg ca este un produs decent, trocal 70 este un profil ok, siegenia la fel o feronerie ok (cel mai probabil seria favorit, dar e ok), 4s+float (minim dar poate fi suficient). Asta daca nu maresti camerele cu balconul si nici nu te gandesti sa faci acolo un birou, ceva, sa pui un calorifer.

Multumesc. Camerele nu vor fi marite - exista tamplarie PVC si la iesirea din camera in balcon - e drept, o tamplarie mai veche Rehau 60 cu feronerie GU pe care nu as dori sa o schimb din ratiuni de costuri.
Intr-adevar feroneria este Seigenia 15FAV.
Am luat o oferta de la Far-est  - 2500 euro  ambele balcoane. Recomandati alte firme din Bucuresti pentru aceste balcoane dar cu un buget nu mai mare de 2500 euro?

Balcon 1: L 4250, H 1650
Balcon 2: L 3650, H 1650
Fiecare balcon are 2 laterale: l 1200, h 1650

Decizie finala de impartire:
Balcon1: Fata impartita in 5 cu 2 deschideri. Lateralele fiecare cu o deschidere.  Unde sunt deschideri geamul sa fie mai mic - un luminator deasurpa (sper ca am zis corect)
Balcon 2: impartita fata in 4 - 2 in mijloc cu deschidere (acestea cu un geam mai mic deasupra) , 1 lateral PVC, 1 lateral impartit in 2 cu un geam care se deschide

#1195
Dorel-Jefuitorul

Dorel-Jefuitorul

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,691
  • Înscris: 12.08.2020

View Poststefanborbely, on 24 ianuarie 2022 - 03:03, said:


Multumesc pentru raspunsuri si clarificari.

Daca se poate, colegul Digix, as vrea si eu o oferta pentru ce am optat din gama Q Fort. Sunt nou pe forum si nu pot da PM.

Nu poti nici sa primesti pm, deci nu se poate face o oferta la modul “discret”, doar daca intri la el pe site iei datele de contact de acolo si iei legatura cu el.

#1196
Dorel-Jefuitorul

Dorel-Jefuitorul

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,691
  • Înscris: 12.08.2020

View Poststefanborbely, on 24 ianuarie 2022 - 03:03, said:


Multumesc pentru raspunsuri si clarificari.

Daca se poate, colegul Digix, as vrea si eu o oferta pentru ce am optat din gama Q Fort. Sunt nou pe forum si nu pot da PM.

Site-ul il gasesti in semnatura lui.

#1197
Dorel-Jefuitorul

Dorel-Jefuitorul

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,691
  • Înscris: 12.08.2020

View PostCata-V, on 24 ianuarie 2022 - 08:23, said:


Am luat o oferta de la Far-est  - 2500 euro  ambele balcoane. Recomandati alte firme din Bucuresti pentru aceste balcoane dar cu un buget nu mai mare de 2500 euro?


Banuiam ca este vorba despre far est, evident ca recomand firmele colegilor nostri din Bucuresti, Conu71, Digix, Gpal. Ia legatura cu ei, probabil vor avea preturi un pic mai mari, dar produsele lor sunt superioare celor de la far est.

#1198
Cata-V

Cata-V

    New Member

  • Grup: Candidate Members
  • Posts: 11
  • Înscris: 29.05.2021
Am atasat si 2 oferte:
Veka - 2028 Euro
Trocal - 2570 Euro

Sunt ceva diferente intre configurari dar as vrea sa stiu pe care oferta sa merg. Multumesc[ https://ibb.co/WpQmHyS - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ][ https://ibb.co/hc0bn9X - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ][ https://ibb.co/5F21qCb - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ][ https://ibb.co/52pTSrh - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

#1199
Digix

Digix

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,826
  • Înscris: 03.02.2007

View Poststefanborbely, on 24 ianuarie 2022 - 03:03, said:

Daca se poate, colegul Digix, as vrea si eu o oferta pentru ce am optat din gama Q Fort. Sunt nou pe forum si nu pot da PM.

OK, facem o ofertă.

#1200
emanuelta

emanuelta

    New Member

  • Grup: Candidate Members
  • Posts: 7
  • Înscris: 17.01.2022
Gata, rezolvat, am vorbit cu @conu71 și mi-am lămurit nedumeririle! Se pare că deși am stat câteva zile pe forum și părea că am înțeles cum stă treaba cu termopanele, tot era să fac niște greșeli, deci am povestit cu folos! Păcat că fiind din Cluj nu pot profita de expertiza lui în mod direct, dar îl recomand cu încredere pentru cei din zona lui! Și acum înțeleg și de ce vrea să vorbească la telefon - nu cred că e omul care să aibă răbdare să scrie texte lungi :)) Dar e mai ok așa, orice nelămurire se rezolvă pe loc. Mulțumesc încă o dată!

#1201
Digix

Digix

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,826
  • Înscris: 03.02.2007

View Poststefanborbely, on 22 ianuarie 2022 - 00:00, said:

Buna seara. Sunt in prospectare pentru a cumpara 4 ferestre si o usa.

Salut! Nu poți primi mesaje personale pe forum. Trimite un mail la site-ul din semnătura mea.

#1202
anyidyoulike

anyidyoulike

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 778
  • Înscris: 14.10.2009
Banda etansare interior… Mai are sens a fi montata in conditiile in care nu a fost montata si la exterior? Aveti recomandari cei care ati montat sau cei care montati?

#1203
Prototype2

Prototype2

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,913
  • Înscris: 20.11.2008
Pai are sens sa opreasca umiditatea sa ajunga in spuma.

#1204
rustic

rustic

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 209
  • Înscris: 17.09.2008
Multumesc de ajutor Conu71, am primit raspunsuri profesioniste la intrebarile pe care le aveam legat de proprietatile termopanelor, un om de ajutor il recomand cu incredere.

#1205
stefanborbely

stefanborbely

    New Member

  • Grup: Candidate Members
  • Posts: 4
  • Înscris: 21.01.2022
Buna seara.

Ca de obicei scriu tarziu in noapte, din lipsa de timp. Am cerut si primit recent o oferta si de la Barrier. Pare destul de buna, cel putin pentru cunostintele acumulate de mine pana acum. Rog o parere vis-a-vis de cea de la Q Fort. Ca si pret sunt apropiate, luand in considerare promo cu achitare integrala la Q Fort.

La Barrier am cerut oferta si pe 80+ si pe 100 pentru ferestrele care dau direct in exterior. Celelalte 2 dau in balconul inchis cu termopan aluminiu.

1) Este justificata diferenta de pret intre Barrier 80+ si 100 pentru cele 2 ferestre?
2) Am citit ceva pareri si Roto NX ar fi mai nou si mai bun decat NT. Este o diferenta majora, astfel incat sa constituie un criteriu de departajare?
3) Banui ca geamul este din ce in ce mai gros Q Fort - 44 mm, Barrier 80 - 50 mm si 100 - 52mm (asta daca am citit bine oferta). Este un lucru bun sau, in cazul asta, grosimea nu conteaza?
4) In final rog o scurta concluzie pentru a ma ajuta in decizia pe care o voi lua. Nu vreau sa fac rabat la calitate, dar nici risipa la bani.

P.S. Pentru cine nu a vazut postarile mele anterioare, doresc sa evit cateva intrebari si voi repeta: Apartamentul este catre SUD-VEST, Fereastra osciloculisanta este o necesitate, inchiderea cu cheie tot o necesitate.  

Multumesc.
Seara buna.

Attached Files



#1206
Gabri-ela

Gabri-ela

    New Member

  • Grup: Candidate Members
  • Posts: 4
  • Înscris: 15.02.2022
Buna ziua,
pentru un balcon lung de 5 m, in Bucuresti, va rog cateva recomandari pt tamplarie pvc cu geam bipan, cu un raport pret-calitate satisfacator, fara sa fie dintre cele mai scumpe, ca sa spun asa.
Mai exact va intreb daca m-as putea gandi la tamplarie din clasa a, cu o feronerie decenta, la un buget rezonabil. M-am gandit sa impart suprafata in 6 sau 7 geamuri, care sa includa 1 geam cu deschidere oscilobatanta si 1 geam cu deschidere dubla si 1 parte oscilobatanta. este necesar sa tin cont de suportul de intins rufe care ar putea impiedica deschiderea completa a geamurilor. sper ca e inteligibila explicatia mea.
Avand in vedere ca in interiorul acestui balcon are deschidere geamul de la bucatarie, umiditatea este ridicata si se genereaza mult condens pe perioada rece, va rog sa ma sfatuiti ce fel de geamuri trebuie puse. presupun ca musai trebuie sa aiba argon si cum imi dau seama daca au sau nu. V-as mai intreba daca la aceasta lungime de 5 m este necesar ca tamplaria sa fie din 2 bucati si ce armatura trebuie sa aiba? e nevoie de ventilatie? feroneria de care? despre montaj ce imi puteti spune, cum sa fie?
Firmele online sunt de incredere? puteti recomanda firme care executa corect lucrarile?

Anunturi

Neurochirurgie minim invazivă Neurochirurgie minim invazivă

"Primum non nocere" este ideea ce a deschis drumul medicinei spre minim invaziv.

Avansul tehnologic extraordinar din ultimele decenii a permis dezvoltarea tuturor domeniilor medicinei. Microscopul operator, neuronavigația, tehnicile anestezice avansate permit intervenții chirurgicale tot mai precise, tot mai sigure. Neurochirurgia minim invazivă, sau prin "gaura cheii", oferă pacienților posibilitatea de a se opera cu riscuri minime, fie ele neurologice, infecțioase, medicale sau estetice.

www.neurohope.ro

1 user(s) are reading this topic

0 members, 1 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate