Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Deparazitare externa pisici fara ...

Seriale turcesti/coreene online H...

Merita un Termostat Smart pentru ...

Sfat achizitie MTB Devron Riddle
 Problema mare cu parintii= nervi ...

switch microtik

Permis categoria B la 17 ani

Sfaturi pentru pregatirea de eval...
 Crapaturi placa

cum imi accesez dosarul electroni...

Momentul Aprilie 1964

Sursa noua - zgomot ?
 A fost lansat Ubuntu 24.04 LTS

Pareri apartament in zona Berceni?

Free streaming SkyShowtime de la ...

Skoda Fabia 1.0 TSI (110 CP)- 19 ...
 

Termopane - preşuri, configuraşii, cotaşii

* * * * - 8 votes
  • Please log in to reply
1912 replies to this topic

#1171
Ascsat

Ascsat

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 65
  • Înscris: 04.06.2014
Salut,

Vreau sa pun izolatie pe casa de 15 cm. Casa e din 2005 (Ilfov) cu ferestrele care erau atunci, INCON para se chema firma care le-a fabricat, dar nu o mai gasesc. In acest moment, ferestrele se afla la 15 cm de fata peretelui de interior si 15-16 cm fata de fata peretelui exterior. Cand pun izolatia, voi avea 30cm fata de fata peretelui de exterior. Nu vreau sa fac foarte mult deranj, si nu vreau sa schimb geamurile + repozitionarea lor pe mijlocul peretelui, dar as dori sa adaug inca un rand de geamuri termopan la fata actuala a peretelui exterior, deci ar fi 15 cm intre cele 2 ferestre paralele. Nu vreau sa fac ferestre de dimensiuni mai mici ca sa se deschida geamul exteror prin cel interior, asa ca as avea nevoie de ferestre cu deschidere exterioara. Poate va ganditi ca nu va fi foarte estetic, dar cred ca e cea mai ieftina solutie pe care o am si cred ca voi rezolva si problema izolatiei termice cu 2 randuri de ferestre termopan. Intre cele 2 ferestre, ar trebui pus un profil lat de plastic ca sa faca sa arate ca ansambul toata povestea.

Intrebarea mea ar fi daca aveti o recomandare de firma care ar putea face asa ceva +montaj si ar avea si o solutie de deschidere catre exterior.

Multumesc!

#1172
Marcri2022

Marcri2022

    New Member

  • Grup: Candidate Members
  • Posts: 4
  • Înscris: 20.01.2022
Aceasta este oferta. Raportat la ce materiale sunt, pretul este real?
Multumesc

Attached Files



#1173
GPal

GPal

    Junior Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 133
  • Înscris: 03.02.2016

 Ascsat, on 20 ianuarie 2022 - 19:05, said:

Salut,

Vreau sa pun izolatie pe casa de 15 cm. Casa e din 2005 (Ilfov) cu ferestrele care erau atunci, INCON para se chema firma care le-a fabricat, dar nu o mai gasesc. In acest moment, ferestrele se afla la 15 cm de fata peretelui de interior si 15-16 cm fata de fata peretelui exterior. Cand pun izolatia, voi avea 30cm fata de fata peretelui de exterior. Nu vreau sa fac foarte mult deranj, si nu vreau sa schimb geamurile + repozitionarea lor pe mijlocul peretelui, dar as dori sa adaug inca un rand de geamuri termopan la fata actuala a peretelui exterior, deci ar fi 15 cm intre cele 2 ferestre paralele. Nu vreau sa fac ferestre de dimensiuni mai mici ca sa se deschida geamul exteror prin cel interior, asa ca as avea nevoie de ferestre cu deschidere exterioara. Poate va ganditi ca nu va fi foarte estetic, dar cred ca e cea mai ieftina solutie pe care o am si cred ca voi rezolva si problema izolatiei termice cu 2 randuri de ferestre termopan. Intre cele 2 ferestre, ar trebui pus un profil lat de plastic ca sa faca sa arate ca ansambul toata povestea.

Intrebarea mea ar fi daca aveti o recomandare de firma care ar putea face asa ceva +montaj si ar avea si o solutie de deschidere catre exterior.

Multumesc!

Ce vei face când va trebui sã îmbunatatesti acoperișul - îl vei dubla pe cel vechi sau îl vei da jos și vei pune ceva nou și performant?

#1174
Dorel-Jefuitorul

Dorel-Jefuitorul

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,677
  • Înscris: 12.08.2020

 emanuelta, on 19 ianuarie 2022 - 20:37, said:

Buna, n-am idee cum se poate lasa un mesaj privat - presupun ca nu pot fiind membru nou. As avea nevoie si eu de un sfat - am lasat mai sus niste oferte, Multumesc mult de tot!

Am revenit, voi completa un pic si postarea anterioara, cu lucruri simple care se vad usor.
7. Schitele (pozele), pe care le vedeti in stanga ofertelor trebuie sa arate identic, nici macar o imparteala diferita nu este acelasi lucru (adica daca o fereastra intr-o oferta este impartita la mijloc iar in alta oferta o parte este mai mare decat cealalta, acest lucru poate insemna diferente mari de pret la o casa. Chiar si la o singura bucata, fixa, poate insemna diferente mari de pret, daca un ofertant o imparte in doua, trei “ochiuri” fixe iar alt ofertant o configureaza neimpartita (o face dintr-o bucata).

Sticla,

1. La sticle detaliile trebuie sa fie cat mai aproape unele de altele, intre oferte ( la fel ca si la tamplarie). Acestea se pot afla in partea dreapta a schitelor (impreuna cu specificatiile tamplariei) sau in partea de jos a schitei. La sticla ca si la tamplarie conteaza mm-etri, adica vezi trei de 4 despartiti de ceva inscrisuri, pe cealalta oferta trebuie sa fie la fel (se verifica fiecare pozitie), inseamna ca ai trei foi de sticla de 4mm grosime. Daca vezi doar doi de 4 despartiti de inscrisuri, atunci sunt doar doua sticle de 4mm si nu pot fi comparate ofertele (asta este la modul general si nu se aplica in cazul de fata).

2. Inscrisurile dintre cei doi sau trei de 4 (in functie de cate sticle ai, doua sau trei), important este sa scrie Float doar o singura data, daca in descrierea sticlelor scrie de doua ori float nu este bine deloc.

3. Grosimea totala a pachetului de geam, cele trei foi de sticla de 4mm pot sa incapa intr-un pachet de geam cu grosime totala si de 24mm (pachetul de 24mm este perfect pentru doua sticle), daca sunt trei in 24mm a treia sticla este inutila, pana pe la 38mm este la fel, inutila (sa zicem ca si 36 se inscrie, daca mai are si altceva decat trei sticle). Apoi se grupeaza in functie de eficienta, 38,40,42,44mm si 48,50,52mm. Adica nu compari pachete intre 38 si 44mm cu pachete de geam intre 48 si 52mm.

4, Imbunatatiri,

4.1 Argonul, AR zice Mendeleev, argon sau ar, daca se regaseste la descrierea pachetului de geam pe o oferta atunci sa fie si pe cealalta, daca se compara intre ele.
4.2 warm edge, sau we, la fel ca la argon, trebuie sa se regaseasca pe ofertele care se compara, altfel se compara mere cu pere.

Cam asta ar fi la sticla.

Cu siguranta pot exista completari, atat la tamplarie cat si la sticla, dar eu atat am putut.

Servicii,

Acestea sunt multe: consiliere, masuratori, ofertare, configurare, executie sticla/tamplarie, montaj, garantie.
Toate conteaza si cea mai importanta mi se pare mie consilierea, ca n-o sa-ti vorbeasca unu despre we negru, despre baza gri , (atunci cand vrei culoare gi antracit), despre argon, daca el nu este in stare sa iti ofere o executie buna, un montaj bun si o garantie pe bune. Dar asta poate vedea doar beneficiarul in fata cu ofertantul, eu de la Arad nu pot sa vad, vad doar ca beneficiarul vine cu 6 oferte si cere lamuriri, asta dupa ce zice ca a citit inainte.

#1175
Dorel-Jefuitorul

Dorel-Jefuitorul

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,677
  • Înscris: 12.08.2020

 Marcri2022, on 20 ianuarie 2022 - 19:47, said:

Aceasta este oferta. Raportat la ce materiale sunt, pretul este real?
Multumesc

Real este sigur, se precizeaza si mai jos, dupa ce da programul de calcul. De la 31.01.22 o sa fie si mai mare. Dar da, pare un pic cam mult (si eu nu prea ma bag sa comentez preturi), iti este prieten/ruda ofertantul, iti este recomandat? De obicei atunci iti iei teapa la bani, cand mergi la recomandare si ala stie, cand mergi la prietenul termopanist si cand iei oferte de pe net fara sa vezi ofertantii, alegi tu 2,3 dintre ei. Atat ca la astia ultimii iti iei teapa la produs, nu la bani.

#1176
emanuelta

emanuelta

    New Member

  • Grup: Candidate Members
  • Posts: 7
  • Înscris: 17.01.2022

 Dorel-Jefuitorul, on 20 ianuarie 2022 - 23:18, said:

Am revenit, voi completa un pic si postarea anterioara, cu lucruri simple care se vad usor.
7. Schitele (pozele), pe care le vedeti in stanga ofertelor trebuie sa arate identic, nici macar o imparteala diferita nu este acelasi lucru (adica daca o fereastra intr-o oferta este impartita la mijloc iar in alta oferta o parte este mai mare decat cealalta, acest lucru poate insemna diferente mari de pret la o casa. Chiar si la o singura bucata, fixa, poate insemna diferente mari de pret, daca un ofertant o imparte in doua, trei “ochiuri” fixe iar alt ofertant o configureaza neimpartita (o face dintr-o bucata).

Multumesc mult pentru explicatii! De folos toate!

#1177
emanuelta

emanuelta

    New Member

  • Grup: Candidate Members
  • Posts: 7
  • Înscris: 17.01.2022
Ultima (sper) mea dilemă după compararea ofertelor primite: între

- Rehau 80 cu sticla de 50 si armatura de 1.5mm la ferestre respectiv 2mm la usi si - 13.000€

- Salamander  bluEvolution 92 cu sticla 52 si armatura 2mm la ferestre si 2.5mm la usi - 11000€

ce ati alege si de ce?

Toate restul caracteristicilor sunt mai mult sau mai putin egale (sticla SaintGobain, bagheta we, argon, solbancuri, sticle Low-e4-F4-Low-e4 etc)

Multumesc!

#1178
conu71

conu71

    Termopanist

  • Grup: Moderators
  • Posts: 9,066
  • Înscris: 22.06.2004
lasa mi un nr de telefon(daca se poate si nu te deranjeaza) pe mailul [email protected] si putem sa discuta in detaliu pe oferte.

mailul il scrii fara spatiu intre 71 si @

Edited by conu71, 26 January 2022 - 19:07.
mail


#1179
neasuciu

neasuciu

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 436
  • Înscris: 20.04.2009
Salutare!
Vreau sa inchid un balcon si caut solutii. Motivul pentru care vreau sa il inchid este ca apa patrunde printre rosturile gresiei si vecinului de jos ii apare mucegai pe tavan. NU e multa apa, dar se pare suficienta cat sa faca stricaciuni.
Iau in calcul orice varianta, de la inchiderea cu tamplarie PVC si geam termopan pana la inchiderea cu sistem de geamuri glisante. Nu caut neaparat cresterea confortului termic.
Atasat fotografii ale balconului.
Atasat o oferta din 2018 cand am mai cochetat cu ideea ca sa aveti dimensiunile. Daca inchid cu termopan, nu vreau Salamander, dar vreau ceva mediu dpdv calitativ.

Attached Files



#1180
Dorel-Jefuitorul

Dorel-Jefuitorul

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,677
  • Înscris: 12.08.2020

 emanuelta, on 21 ianuarie 2022 - 16:49, said:

Ultima (sper) mea dilemă după compararea ofertelor primite: între

- Rehau 80 cu sticla de 50 si armatura de 1.5mm la ferestre respectiv 2mm la usi si - 13.000€

- Salamander  bluEvolution 92 cu sticla 52 si armatura 2mm la ferestre si 2.5mm la usi - 11000€

ce ati alege si de ce?

Toate restul caracteristicilor sunt mai mult sau mai putin egale (sticla SaintGobain, bagheta we, argon, solbancuri, sticle Low-e4-F4-Low-e4 etc)

Multumesc!

Daca asa pui problema si te referi la ofertele deja existente aici, atunci nu cred ca au folosit la mare lucru cele scrise de mine. Daca vrei sa vorbim la telefon, poti sa-mi trimiti nr-ul pe adresa gm.plast @yahoo.com .

Oricum, daca te referi la ofertele deja postate, sa spui ca “restul caracteristicilor sunt mai mult sau mai putin egale”, este clar, trebuie discutie telefonica, pentru clarificari.

Daca ai alte oferte in urma celor scrise de mine atunci putem continua in scris.

#1181
stefanborbely

stefanborbely

    New Member

  • Grup: Candidate Members
  • Posts: 4
  • Înscris: 21.01.2022
Buna seara. Sunt in prospectare pentru a cumpara 4 ferestre si o usa. Acum 12 ani am achizitionat de la Qfort mai multe tipuri (usi simple/ duble, ferestre cu deschidere normala + oscilobatant, ferestre culisante). Pana in ziua de azi au fost folosite si inca nu au probleme. Asadar ieri am cerut o oferta de la Qfort pentru nevoia mea actuala. Am fost intr-un showroom si m-au cucerit in cateva cuvinte cu tehnologiile pe care le implementeaza in ferestre, dar in acelasi timp citind pe forum am realizat ca sunt cateva informatii care imi lipsesc.

Atasez oferta primita. Rog ajutor/ consiliere.

Pot lua ceva mai calitativ in aceeasi suma de bani (tinand cont de pretul promotional cu achitare integrala)?


Multumesc

Attached Files



#1182
Dorel-Jefuitorul

Dorel-Jefuitorul

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,677
  • Înscris: 12.08.2020

 neasuciu, on 21 ianuarie 2022 - 20:55, said:

Salutare!
Vreau sa inchid un balcon si caut solutii. Motivul pentru care vreau sa il inchid este ca apa patrunde printre rosturile gresiei si vecinului de jos ii apare mucegai pe tavan. NU e multa apa, dar se pare suficienta cat sa faca stricaciuni.
Iau in calcul orice varianta, de la inchiderea cu tamplarie PVC si geam termopan pana la inchiderea cu sistem de geamuri glisante. Nu caut neaparat cresterea confortului termic.
Atasat fotografii ale balconului.
Atasat o oferta din 2018 cand am mai cochetat cu ideea ca sa aveti dimensiunile. Daca inchid cu termopan, nu vreau Salamander, dar vreau ceva mediu dpdv calitativ.

Motivul nu are cum si nici nu trebuie sa fie vecinul, asa este proiectat blocul, sa ai tu balcon, daca il vrei asa, asa il lasi, indiferent de problemele vecinului. Daca inchizi tu balconul nu este sigur ca o sa rezolvi problemele vecinului. Poate rezolvi intr-o anume masura, el tot nemultumit o sa fie.

Salamander poate fi si mediu, de obicei asa este, dar daca este configurat la fel ca in oferta atasata atunci este chiar “ieftin”. Ca platesti tu mai mult pentru ca este salamander, asta nu inseamna decat ca platesti tu mai mult si atat.

#1183
Marcri2022

Marcri2022

    New Member

  • Grup: Candidate Members
  • Posts: 4
  • Înscris: 20.01.2022

 Dorel-Jefuitorul, on 21 ianuarie 2022 - 00:05, said:



Real este sigur, se precizeaza si mai jos, dupa ce da programul de calcul. De la 31.01.22 o sa fie si mai mare. Dar da, pare un pic cam mult (si eu nu prea ma bag sa comentez preturi), iti este prieten/ruda ofertantul, iti este recomandat? De obicei atunci iti iei teapa la bani, cand mergi la recomandare si ala stie, cand mergi la prietenul termopanist si cand iei oferte de pe net fara sa vezi ofertantii, alegi tu 2,3 dintre ei. Atat ca la astia ultimii iti iei teapa la produs, nu la bani.
Am mai lucrat cu aceeasi firma, acum 16 ani si nu am avut nici o problema pana acum cu tamplaria. Intre timp, s-or mai fi schimbat lucrurile si pe la ei.

#1184
emanuelta

emanuelta

    New Member

  • Grup: Candidate Members
  • Posts: 7
  • Înscris: 17.01.2022

 Dorel-Jefuitorul, on 21 ianuarie 2022 - 22:21, said:

Oricum, daca te referi la ofertele deja postate, sa spui ca “restul caracteristicilor sunt mai mult sau mai putin egale”, este clar, trebuie discutie telefonica, pentru clarificari.

Daca ai alte oferte in urma celor scrise de mine atunci putem continua in scris.

Da, am povetit la telefon cu ofertantii si am ajuns la a modifica anumiti parametri, in asa fel incat sa fie identice ofertele (ma rog, Rehau 50mm, Salamander 52) si am eliminat din oferte, am ajuns la acestea doua, care au aceleasi deschideri si tot. Deci practic singurele necunoscute se rezuma la ce am scris mai sus. Multumesc!

#1185
Dorel-Jefuitorul

Dorel-Jefuitorul

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,677
  • Înscris: 12.08.2020
Daca 100% este asa cum spui, atunci salamander cu armaturi de 2mm si mai ieftin ar trebui sa fie cea mai buna alegere. Dar cred ca cel mai bine ar fi sa pui si ofertele finale aici.

#1186
mmiclaus

mmiclaus

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 637
  • Înscris: 22.02.2009

 stefanborbely, on 22 ianuarie 2022 - 00:00, said:

Buna seara. Sunt in prospectare pentru a cumpara 4 ferestre si o usa. Acum 12 ani am achizitionat de la Qfort mai multe tipuri (usi simple/ duble, ferestre cu deschidere normala + oscilobatant, ferestre culisante). Pana in ziua de azi au fost folosite si inca nu au probleme. Asadar ieri am cerut o oferta de la Qfort pentru nevoia mea actuala. Am fost intr-un showroom si m-au cucerit in cateva cuvinte cu tehnologiile pe care le implementeaza in ferestre, dar in acelasi timp citind pe forum am realizat ca sunt cateva informatii care imi lipsesc.

Atasez oferta primita. Rog ajutor/ consiliere.

Pot lua ceva mai calitativ in aceeasi suma de bani (tinand cont de pretul promotional cu achitare integrala)?


Multumesc

Ce nu inteleg  aici este aici aceea oscilo-culisare care presupun  ca va fi montata la ceva bucatarie( nu pun la indoiala calitatea materialelor ) , dar de ce? daca ai face oscilo-batant in momentul in care l-ai deschide complect pt al curata iti da peste mobila ?asa ai cerut tu sau l-a bagat pe gat cel care ti-a facut oferta?

#1187
Dorel-Jefuitorul

Dorel-Jefuitorul

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,677
  • Înscris: 12.08.2020

 Marcri2022, on 22 ianuarie 2022 - 01:32, said:

Am mai lucrat cu aceeasi firma, acum 16 ani si nu am avut nici o problema pana acum cu tamplaria. Intre timp, s-or mai fi schimbat lucrurile si pe la ei.

Nu despre probleme cu tamplaria era vorba ci despre bani, in mod normal nu ar trebui sa ai probleme cu produsul din oferta. Atat ca pare cam scump, veka softline 70 oricum este unul dintre cele mai scumpe profile de pe piata, dar tot pare ca i-a scapat ofertantului mana pe tastatura numerica.

#1188
Dorel-Jefuitorul

Dorel-Jefuitorul

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,677
  • Înscris: 12.08.2020

 stefanborbely, on 22 ianuarie 2022 - 00:00, said:


Pot lua ceva mai calitativ in aceeasi suma de bani (tinand cont de pretul promotional cu achitare integrala)?


Fiind vorba despre Q Fort nu prea se poate pune problema de ceva “mai calitativ”, dar sigur se poate poate pune problema de ceva similar, chiar identic (calitativ nu ca si specificatii neaparat), dar la bani mai putini, fara promotii si achitare integrala.

Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate