Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Cum accesez site-ul CNAS ?

Algoritm simplu de calculare al u...

Bitdefender Total Security ș...

casa verde 2024
 Intrerupator cu N - doza doar cu ...

Incalzire casa fara gaz/lemne

Incalzire in pardoseala etapizata

Suprataxa card energie?!
 Cum era nivelul de trai cam din a...

probleme cu ochelarii

Impozite pe proprietati de anul v...

teava rezistenta panou apa calda
 Acces in Curte din Drum National

Sub mobila de bucatarie si sub fr...

Rezultat RMN

Numar circuite IPAT si prindere t...
 

Termopane - prețuri, configurații, cotații

* * * * - 8 votes
  • Please log in to reply
1903 replies to this topic

#1153
emanuelta

emanuelta

    New Member

  • Grup: Candidate Members
  • Posts: 7
  • Înscris: 17.01.2022
Hello,

Ma pregatesc sa aleg o firma pentru partea de tamplarie PVC pentur o casa (pentur mine, nu pentru vanzare, buget mediu) in Cluj. Am primit oferte de tot felul, inclusiv 2 oferte identice (facturate cu acelasi soft, identice-identice) de la firme diferite cu o diferenta (discount dat de catre una din firme) de 39%! Acum dupa ce am parcus cateva pagini de explicatii de pe forum mi-e clar ca ”materialul” poate fi acelasi dar ceea ce urmeaza dupa (si chiar inainte - partea de consiliere, ca sa adaptam chestii pe care merita si pe care nu merita sa dau bani) - montaj, service, seriozitate etc. conteaza la fel de mult, deci desi e tentant, nu m-as arunca pe oferta care e castigatoare dupa pret. Asa ca vin cu intrebarea: aveti firme/persoane de contact recomandate din Cluj. Sunt zilioane, cu atat mai mult e greu de ales :/ Multumesc anticipat!

#1154
conu71

conu71

    Termopanist

  • Grup: Moderators
  • Posts: 9,047
  • Înscris: 22.06.2004

 mteudean77, on 18 ianuarie 2022 - 15:31, said:

Buna, as avea si eu o intrebare. Ma tot gandesc la aspectele montarii tamplariei de pvc. Dupa mai multe informatii am ajuns la concluzia ca ar fi bine ca tamplaria sa fie montata pe partea exterioara a zidariei (casa va fi izolata cu 15cm de vata bazaltica). In oferta de tmplarie mi s-a pus solbanc de 2cm sub tamplarie si ma intreb daca nu impiedica o izolare corecta (as vrea sa urc cu vata peste tamplarie) si daca e la fel de eficient la izolare ca si profilul (Kommerling 88). Multumesc mult !

vei avea o decorativa murdara de zoaiele care se scurg de pe fereastra. solbancul si pervazul sunt un rau necesar.

 mteudean77, on 18 ianuarie 2022 - 16:25, said:

As mai avea nevoie de un sfat ... Posted Image Ce parere aveti de aceasta oferta ?


pare ok. eventual o bagheta calda si o sticla 4 sezoane.

 mteudean77, on 18 ianuarie 2022 - 16:43, said:

Multumesc pentru raspuns !

1. fata exterioara a zidariei, la limita cu izolatia.
2. voi monta glaf exterior, dar as fi urcat si cu izolatia vreo 2cm pe tamplarie

o sa astupi gaurile de picurare iar la imbinarea intre fereastra si pervaz va fi greu de hidroizolat.

#1155
mteudean77

mteudean77

    New Member

  • Grup: Candidate Members
  • Posts: 10
  • Înscris: 09.09.2020

 conu71, on 18 ianuarie 2022 - 20:37, said:


vei avea o decorativa murdara de zoaiele care se scurg de pe fereastra. solbancul si pervazul sunt un rau necesar.




pare ok. eventual o bagheta calda si o sticla 4 sezoane.



o sa astupi gaurile de picurare iar la imbinarea intre fereastra si pervaz va fi greu de hidroizolat.

Multumesc mult !
Voi lasa solbancul atunci ;)
Credeam ca au bagheta calda. Este garnitura dintre cele 3 foi de sticla, nu ?

#1156
Dorel-Jefuitorul

Dorel-Jefuitorul

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,677
  • Înscris: 12.08.2020

 emanuelta, on 18 ianuarie 2022 - 20:06, said:

Hello,

Ma pregatesc sa aleg o firma pentru partea de tamplarie PVC pentur o casa (pentur mine, nu pentru vanzare, buget mediu) in Cluj. Am primit oferte de tot felul, inclusiv 2 oferte identice (facturate cu acelasi soft, identice-identice) de la firme diferite cu o diferenta (discount dat de catre una din firme) de 39%! Acum dupa ce am parcus cateva pagini de explicatii de pe forum mi-e clar ca ”materialul” poate fi acelasi dar ceea ce urmeaza dupa (si chiar inainte - partea de consiliere, ca sa adaptam chestii pe care merita si pe care nu merita sa dau bani) - montaj, service, seriozitate etc. conteaza la fel de mult, deci desi e tentant, nu m-as arunca pe oferta care e castigatoare dupa pret. Asa ca vin cu intrebarea: aveti firme/persoane de contact recomandate din Cluj. Sunt zilioane, cu atat mai mult e greu de ales :/ Multumesc anticipat!

Posteaza si tu ofertele daca vrei niste raspunsuri la obiect, altfel ce sa-ti spunem despre firme din cj? Eu sunt din Ar, Conu, Digix si Gpal din B, Bogumilandia din Ct, Tamplarualin din Sv, habar n-avem despre firme din zone mai indepartate, hai ca la un judet distanta ma bag, dar doar in directia cea mai apropiata. Noi putem sa-ti spunem despre produsul in sine si atat, acesta il vedem in oferte, despre ceea ce duce produsul respectiv la nivel ridicat habar n-avem. Poate ofertantul iti vinde un “avion” dar ti-l monteaza cu doi aurolaci din gara, noi de unde sa stim?

#1157
conu71

conu71

    Termopanist

  • Grup: Moderators
  • Posts: 9,047
  • Înscris: 22.06.2004

 mteudean77, on 18 ianuarie 2022 - 20:56, said:

Multumesc mult !
Voi lasa solbancul atunci Posted Image
Credeam ca au bagheta calda. Este garnitura dintre cele 3 foi de sticla, nu ?


nu am vazut bagheta calda. da, este distantierul dintre foile de sticla. am uitat ieri sa ti spun: la pozitiile 14 si 16, deschiderea se face invers ca sa nu loveasca in grinda sau tavan cerceveaua.

Edited by conu71, 19 January 2022 - 19:45.


#1158
emanuelta

emanuelta

    New Member

  • Grup: Candidate Members
  • Posts: 7
  • Înscris: 17.01.2022

 Dorel-Jefuitorul, on 18 ianuarie 2022 - 22:43, said:

Posteaza si tu ofertele daca vrei niste raspunsuri la obiect, altfel ce sa-ti spunem despre firme din cj? Eu sunt din Ar, Conu, Digix si Gpal din B, Bogumilandia din Ct, Tamplarualin din Sv, habar n-avem despre firme din zone mai indepartate, hai ca la un judet distanta ma bag, dar doar in directia cea mai apropiata. Noi putem sa-ti spunem despre produsul in sine si atat, acesta il vedem in oferte, despre ceea ce duce produsul respectiv la nivel ridicat habar n-avem. Poate ofertantul iti vinde un “avion” dar ti-l monteaza cu doi aurolaci din gara, noi de unde sa stim?

Stiam ca nu pot pune atasamente, daar sa vad daca merge cu linkuri:

https://1drv.ms/b/s!...xBt8nb?e=MSOIMs

https://1drv.ms/b/s!...UDWa4G?e=Lofprf

https://1drv.ms/b/s!...F9yvc2?e=ldUkS0

https://1drv.ms/b/s!...3OtaXZ?e=JagyxV

https://1drv.ms/b/s!...63YOGK?e=4LZGg5

https://1drv.ms/b/s!...zJ17m8?e=sZ6p9R

Sper sa mearga. Multumesc mult!

#1159
mteudean77

mteudean77

    New Member

  • Grup: Candidate Members
  • Posts: 10
  • Înscris: 09.09.2020
Buna, o intrebare mai am si gata Posted Image

Mai am o oferta de la Barrier, pe Rehau Synego. Ce parare aveti, intre cele 2 profile la preturi echivalente, care ar fi mai ok ?

Multumesc mult !



 conu71, on 19 ianuarie 2022 - 08:50, said:

nu am vazut bahjeta calda. da, este distantierul dintre foile de sticla. am uitat ieri sa ti spun: la pozitiile 14 si 16, deschiderea se face incers ca sa nu loveasca in grinda sau tavan cerceveaua.

Attached Files



#1160
GPal

GPal

    Junior Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 133
  • Înscris: 03.02.2016

 mteudean77, on 19 ianuarie 2022 - 13:39, said:

Buna, o intrebare mai am si gata Posted Image

Mai am o oferta de la Barrier, pe Rehau Synego. Ce parare aveti, intre cele 2 profile la preturi echivalente, care ar fi mai ok ?

Multumesc mult !

usa oscilo-culisanta este amplasata la parter/living?daca da, ti-as recomanda sa gasesti alta solutie.

#1161
mteudean77

mteudean77

    New Member

  • Grup: Candidate Members
  • Posts: 10
  • Înscris: 09.09.2020
Multumesc pentru sfat. Ati putea dezvolta putin ? Usa e la living, spre terasa.
Multumesc.

 GPal, on 19 ianuarie 2022 - 16:17, said:



usa oscilo-culisanta este amplasata la parter/living?daca da, ti-as recomanda sa gasesti alta solutie.


#1162
bogumilandia

bogumilandia

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,785
  • Înscris: 22.06.2009
E de bine.fereastra cu inaltime de 2300 sau de 2400 cu cercevea de fereastra…

#1163
Dorel-Jefuitorul

Dorel-Jefuitorul

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,677
  • Înscris: 12.08.2020
Vezi ca te crede omu, nu are cum sa inteleaga ironia.

@mteudean77, vezi ca ofertele difera destul de mult intre ele, pe kom88 ai 45 mp si 18 piese, iar pe synego ai 49 mp si 20 de piese (buc).

#1164
emanuelta

emanuelta

    New Member

  • Grup: Candidate Members
  • Posts: 7
  • Înscris: 17.01.2022
Buna, n-am idee cum se poate lasa un mesaj privat - presupun ca nu pot fiind membru nou. As avea nevoie si eu de un sfat - am lasat mai sus niste oferte, Multumesc mult de tot!

Edited by argonaut, 20 January 2022 - 01:23.


#1165
Digix

Digix

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,755
  • Înscris: 03.02.2007

 mteudean77, on 19 ianuarie 2022 - 13:39, said:

Mai am o oferta de la Barrier, pe Rehau Synego.
Pare o ofertă făcută de o gagicuță în prima săptămână de lucru din showroom. Așa la o privire superficială, sunt probleme structurale de proiectare la pozițiile 2, 3, 6, 7, 8, 10, 11, 14, 15, 16, 19. Foarte multe, dacă e să o iei procentual.

Edited by Digix, 20 January 2022 - 01:06.


#1166
Timplarualin

Timplarualin

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 592
  • Înscris: 05.03.2020

 Digix, on 20 ianuarie 2022 - 01:04, said:


Pare o ofertă făcută de o gagicuță în prima săptămână de lucru din showroom. Așa la o privire superficială, sunt probleme structurale de proiectare la pozițiile 2, 3, 6, 7, 8, 10, 11, 14, 15, 16, 19. Foarte multe, dacă e să o iei procentual.
Si te miri? Nu mai e unul care face uși cu cercevea de fereastră?și se și lauda 🤭

Edited by Timplarualin, 20 January 2022 - 07:57.


#1167
Dorel-Jefuitorul

Dorel-Jefuitorul

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,677
  • Înscris: 12.08.2020

 emanuelta, on 19 ianuarie 2022 - 20:37, said:

Buna, n-am idee cum se poate lasa un mesaj privat - presupun ca nu pot fiind membru nou. As avea nevoie si eu de un sfat - am lasat mai sus niste oferte, Multumesc mult de tot!

Pe la noi se practica sa lasi o adresa de mail aici si sa astepti sa-ti trimita unul din noi nr. de telefon. Moderatorul sterge adresa ulterior, adresa trebuie sa fie cu spatii goale astfel incat sa nu poata fi “indexata” de google, dar sa o putem intelege.

Altfel si la tine ca si la celalalt coleg (mteudean) sunt probleme pe oferte, nu sunt nici mici si nici putine.

Ca sa nu scriu eu doua pagini voi incerca sa explic la ce trebuie sa fiti atenti, sa faceti singuri comparatiile.

1. Suprafata in metri patrati de la sfarsitul ofertelor si numarul de bucati trebuie sa fie aceleasi pe ofertele comparate sau sa difere foarte putin suprafata, dar nr-ul de bucati trebuie sa fie acelasi.
2. Intre ferestre si usi exista niste diferente semnificative, in primul rand descrierea din partea dreapta prima de langa schita, acolo la ferestre trebuie sa scrie “fereastra” iar la usi “usa”.
3. Ferestrele pot fi mai mari sau mai mici, la ferestrele mari peste 2000mm h se folosesc componente de la usi, vezi specificatia “cercevea” din dreapta schitei, adica nu este ok ca cerceveaua de la o fereastra de peste 2000mm sa fie aceeasi ca dimensiune in mm cu cerceveaua de la un geam de baie, ea trebuie sa fie ca la usa.
4. Usile sunt de mai multe feluri, de intrare, de terasa, de balcon etc. . Usile de intrare si de terasa trebuiesc configurate ca usi in intregime, nu doar sa aiba componente de usi (gen, doar cerceveaua de usa, restul de fereastra si gata avem usa). Usile de balcon la etaj pot fi configurate ca si ferestre, dar in functie de dimensiune se folosesc repere de la usi, de obicei cerceveaua.
5. Numarul deschiderilor trebuie sa corespunda pe ofertele comparate, nu se poate compara o fereastra cu trei “ochiuri” si o singura deschidere cu o fereastra tot cu trei “ochiuri” dar la care se deschid toate trei si nu are parti fixe, sau care are doua deschideri si un “ochi” fix.
6. Armaturile folosite trebuie sa fie de minim 1,5 mm, de obicei la tamplaria alba este suficient, la tamplaria color se folosesc armaturi de 2mm.
Cam astea cred ca ar fi principalele aspecte ale tamplariei atunci cand se fac comparatii intre oferte, daca acestea corespund pe ofertele comparate abea atunci puteti sa va intrebati care profil este mai bun, mai eficient, mai rezistent, mai ce credeti voi ca este important (gen nr. de camere sau numele profilului).
Mai sunt specificatiile sticlei dar nu mai am timp, revin deseara cu specificatiile sticlei si seviciile care pot influenta semnificativ preturile.

#1168
Marcri2022

Marcri2022

    New Member

  • Grup: Candidate Members
  • Posts: 4
  • Înscris: 20.01.2022
Buna ziua,

As vrea sa cer o parere : am o oferta de pret pt tamplarie si geam pt : o fereastra dormitor, una bucatarie si una pt sufragerie unde este si usa balcon. Ma orientez catre ceva mediu . Ma intereseza daca ceaa ce am primit este in regula, raport calitate-pret. Ma intereseaza sa fie ok dpdv termic, fonic.
Nu stiu la ce sa mai fiu atenta…. Oferta pe care incerc sa vi o atesez aici mi se pare cam mare ..1550 euro .
Multumesc celor care se pricep si pot sa raspunda.

#1169
Marcri2022

Marcri2022

    New Member

  • Grup: Candidate Members
  • Posts: 4
  • Înscris: 20.01.2022
Nu ma pricep sa atasez 2 foto ale ofertei…

#1170
Dorel-Jefuitorul

Dorel-Jefuitorul

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,677
  • Înscris: 12.08.2020

 Marcri2022, on 20 ianuarie 2022 - 12:49, said:

Nu ma pricep sa atasez 2 foto ale ofertei…

 Marcri2022, on 20 ianuarie 2022 - 11:50, said:


Oferta pe care incerc sa vi o atesez aici mi se pare cam mare ..1550 euro .


In cateva zile o sa fie si mare pretul, oferta o sa fie la fel de mare, adica acelasi numar de ferestre o sa fie, dar la pret si mai mare.
Cand deschizi quote, se deschide o fereastra care are in dreapta jos optiunea more reply option, selectezi, se deschide o adoua fereastra care are in stanga jos optiunile de atasare.

Anunturi

Chirurgia spinală minim invazivă Chirurgia spinală minim invazivă

Chirurgia spinală minim invazivă oferă pacienților oportunitatea unui tratament eficient, permițându-le o recuperare ultra rapidă și nu în ultimul rând minimizând leziunile induse chirurgical.

Echipa noastră utilizează un spectru larg de tehnici minim invazive, din care enumerăm câteva: endoscopia cu variantele ei (transnazală, transtoracică, transmusculară, etc), microscopul operator, abordurile trans tubulare și nu în ultimul rând infiltrațiile la toate nivelurile coloanei vertebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate