Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Achizitie SUV, buget 17k euro

Gps traker pentru animale

Aplicatii terte pentru IPTV, OTT,...

Drept trecere cu “carulR...
 Sunt noile generatii care se nasc...

Butuc pedalier

Niste intrebari despre apartamente

Comentarii amuzante pe Youtube
 Nu iese laptopul din sleep mode.

Facerea de bine - ce aștepta...

Probleme drum servitute

Se pot monta placi de gresie de 1...
 Card de debit virtual emis de India

Diferenta ATS generator si PV

La multi ani @Lotusisrael!

Declarație primar
 

Cumparare statie incarcare masina electrica

* * * * * 1 votes
  • Please log in to reply
1387 replies to this topic

#1135
lexraz

lexraz

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,235
  • Înscris: 24.05.2022
Tabelul este din manualul centralei mele aflata la casa de la tara, intr-o localitate din Prahova care nu are acces la gaz. Si probabil nu va avea niciodata.
Centrala este Lamborghini Elektra 3D, sora Ferroli LEB TS.

N-am spus ca se aproba, am descris ce ce afla in BMPT si evident ca si conductorul este dimensionat acelor fuzibile.

Daca te uiti cu atentie in tabel, se observa ca pe randul trei, la centrala de 9kW monofazic trebuie cablu de 10 mmp. Pe ultimul rand, la centrala de 28 kW tot de 10mmp. 9X3=27.
La fel este si in cazul randului doi monofazic cu penultimul rand trifazic (7,5 kW vs 24kW).

"De obicei" o centrala electrica are un pret de 2.500 lei, o PDC are un pret cam de zece ori mai mare. Nu toate casele se pot incalzi cu PDC, nefiind suficient izolate. O centrala electrica se poate folosi ca back-up. Intamplator, casa de la tara acum are si PDC de 6kW si centrala electrica. Fiind o casa nelocuita permanent in prezent, centrala electrica ajuta la incalzirea rapida a casei in orice conditii climatice (chiar daca in prezent mai are doar puterea de 12-15kW prin arderea unor rezistente).
Desi PDC poate avea consumul de trei ori mai mic (depinde de conditiile de exploatare) totusi in magazine se gasesc si se cumpara in continuare si centrale electrice.

Deja insa discutia nu mai are legatura cu subiectul.

Ca sa revin la subiect, luna trecuta am montat o statie de incarcare monofazica de la Lektri.Co si mi-a placut constructia ei. Este modelul cu "energy meter" de la Shelly, avand management al puterii si integrare cu sistem de panouri fotovoltaice. Se gaseste de vanzare atat pe eMag cat si pe Altex.
Nu cunosc multe statii de incarcare dar mie imi pare cea mai avansata in prezent.

Reomandari mai bune sau asemanatoare aveti?
M-ar interesa model trifazic si de la Lektri.Co inca nu au scos la vanzare.

Attached Files



#1136
Co5min

Co5min

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,264
  • Înscris: 02.12.2007
Sunt convins ca a fost atins subiectul dar eu întreb totuși: ce statie incarcare recomandați pentru Tesla ?

Specific ca am tras curent trifazic la casa și în următorii ani vreau și panouri solare.

Îmi puteți recomanda un electrician bun în Timișoara care sa îmi facă montajul?

Mulțumesc.

#1137
ro_explorer

ro_explorer

    Membru impartial

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 29,666
  • Înscris: 15.12.2009
Chiar statia de la Tesla. E doar o statie trifazata de 11Kw type 2, normala. Ce e cool e ca e mica si mufa are acel low-range RF transmitter cu care poti deschide portul de inarcare de la masinile tesla apasand pe butonul mufey - fara sa trebuiasca sa interactionezi cu masina deloc.

#1138
zeroice

zeroice

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,817
  • Înscris: 28.12.2006

 Co5min, on 13 aprilie 2023 - 12:59, said:

Sunt convins ca a fost atins subiectul dar eu întreb totuși: ce statie incarcare recomandați pentru Tesla ?

Specific ca am tras curent trifazic la casa și în următorii ani vreau și panouri solare.

Îmi puteți recomanda un electrician bun în Timișoara care sa îmi facă montajul?

Mulțumesc.

orice trifazata de 11kW care se respecta

#1139
lexraz

lexraz

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,235
  • Înscris: 24.05.2022
Mie imi place modelul de mai sus de la Lektri.Co, statia Tesla e prea simpla. Daca insa nu-ti trebuie power management si nici integrare cu fotovoltaice este in regula si Tesla sau oricare alta statie produsa de o firma ok.

Ideal ar fi sa aiba protectiile diferentiale AC si DC integrate.

Edited by lexraz, 13 April 2023 - 20:21.


#1140
zeroice

zeroice

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,817
  • Înscris: 28.12.2006

 lexraz, on 13 aprilie 2023 - 20:22, said:

Mie imi place modelul de mai sus de la Lektri.Co, statia Tesla e prea simpla. Daca insa nu-ti trebuie power management si nici integrare cu fotovoltaice este in regula si Tesla sau oricare alta statie produsa de o firma ok.

Ideal ar fi sa aiba protectiile diferentiale AC si DC integrate.

DC au cam toate de firma, chiar si AC dar depinde de model, putin mai scumpe.
dar DC este important sa aiba built-in, fiind si cel mai scump.

#1141
lexraz

lexraz

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,235
  • Înscris: 24.05.2022
SAFETY FEATURES
• Integrated 6mA DC (RDC-DD) and 30mA AC residual current (ground fault) detection.
• Over and under voltage detection
• Overheating protection - with derating
protection algorithm
• Overcurrent protection

Presupun ca la asta te referi, deci este ok?

#1142
zeroice

zeroice

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,817
  • Înscris: 28.12.2006

 lexraz, on 13 aprilie 2023 - 23:20, said:

SAFETY FEATURES
• Integrated 6mA DC (RDC-DD) and 30mA AC residual current (ground fault) detection.
• Over and under voltage detection
• Overheating protection - with derating
protection algorithm
• Overcurrent protection

Presupun ca la asta te referi, deci este ok?

dap, cele 2.
pe de alta parte nu e chiar rau sa ai protectia AC in afara statiei, adica in tablou.

practica bate insa teoria, diferenta intre chinezarii si cele mai rasarite consta in calitatea componentelor, lipiturilor pe placa de baza, etc.
ca la orice componenta, exista diferite "grade-uri" de calitate si toti stiu ffffff bine ce intra si unde.

dar na, fiecare cu banii lui. inteleg atractia catre chinezarii in general (sigla CE la misto e "China Export") din cauza pretului, dar personal n-as lua nimic de pe Aliexpress, cel mult de la magazine locale unde-ti pot oferi garantie locala/inlocuire nu vrajeli cu "dispute-uri" si cost de retur pe banii clientului.

Edited by zeroice, 14 April 2023 - 11:24.


#1143
pin_73

pin_73

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 934
  • Înscris: 03.10.2010
Este o chestie de optiune. Eu am xumparat 2 incarcatoare portabile de pe Aliexpress si sunt foarte multumit. Calitatea este aceeasi cu cele pe care o gasesti la orice alt magazin. Toate (majoritatea oricum) sunt facute in China. Protectia diferentiala o ai in tablou oricum. Asa sunt normativele, dar si statiile au. Toate.

#1144
zeroice

zeroice

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,817
  • Înscris: 28.12.2006

 pin_73, on 14 aprilie 2023 - 12:20, said:

Calitatea este aceeasi cu cele pe care o gasesti la orice alt magazin.

daca asta-ti place tie sa crezi, fine with me, i don't care.

#1145
kiario

kiario

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,531
  • Înscris: 19.08.2012

 zeroice, on 14 aprilie 2023 - 11:11, said:

dap, cele 2.
pe de alta parte nu e chiar rau sa ai protectia AC in afara statiei, adica in tablou.

practica bate insa teoria, diferenta intre chinezarii si cele mai rasarite consta in calitatea componentelor, lipiturilor pe placa de baza, etc.
ca la orice componenta, exista diferite "grade-uri" de calitate si toti stiu ffffff bine ce intra si unde.

dar na, fiecare cu banii lui. inteleg atractia catre chinezarii in general (sigla CE la misto e "China Export") din cauza pretului, dar personal n-as lua nimic de pe Aliexpress, cel mult de la magazine locale unde-ti pot oferi garantie locala/inlocuire nu vrajeli cu "dispute-uri" si cost de retur pe banii clientului.
Chiar crezi ca cele "non" china, piesele si subansamblele sunt confectionate de ei, implicit si lipite ?
Cred ca va imbatati cu apa rece, tot ce aveti prin casa si prin buzunare sunt manufactured & suppliers by china.

Edited by kiario, 14 April 2023 - 12:59.


#1146
zeroice

zeroice

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,817
  • Înscris: 28.12.2006

 kiario, on 14 aprilie 2023 - 12:58, said:

Chiar crezi ca cele "non" china, piesele si subansamblele sunt confectionate de ei, implicit si lipite ?
Cred ca va imbatati cu apa rece, tot ce aveti prin casa si prin buzunare sunt manufactured & suppliers by china.

n-ai inteles sau nu vrei sa intelegi.
liniile de productie din china pt. cele "de marca" folosesc componente/loturi/materiale cu alte grade de calitate.
intrebati orice electronist care se respecta ce diferente sunt intre un fludor chinezesc si restul.

una e sa asamblezi in china cu ce vor ei, alta e sa ai linie de productie (tot in china) la un anumit standard, cu materiale/componente care le alegi tu (contractual, contra cost) si implicit calitate mai buna pe care-ti vei pune sigla/renumele/garantia, implicit la un pret de vanzare mai ridicat dar justificat 100%

am explicat deja in 3 posturi acelasi lucru, e suficient pt. cine vrea sa inteleaga.

Edited by zeroice, 14 April 2023 - 14:02.


#1147
kiario

kiario

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,531
  • Înscris: 19.08.2012
Ei ce să vezi, să mă intreb pe mine, că sunt inginer electronist.
Am desfăcut o mulțime de stații, de invertoare solare, ups-uri, etc, cam toate care se învârt pe la același preț au calitate asemănătoare.
Singurele diferențe sunt la garantii si suport software.

Edited by kiario, 14 April 2023 - 15:45.


#1148
liptoneu

liptoneu

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 16
  • Înscris: 01.05.2012
Ce parere aveti de statia aceasta de la IHunt pentru incarcare Mercedes GLA 250e ?
Trebuie sa o montez afara pe gard, in cea mai mare parte a zilei nu este in lumina directa a soarelui. Bransamentul casei este trifazic.

https://www.ihunt.ro/ihunt-evpower-7kw

#1149
Adm

Adm

    Property Caretaker

  • Grup: Administrators
  • Posts: 24,163
  • Înscris: 22.05.2003
Ihunt = china rebranduita.
Merge pana crapa si o arunci.
Ai 32A trifazat minim? Asta inseamna 7kw /faza.

#1150
lexraz

lexraz

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,235
  • Înscris: 24.05.2022
Nu vad cu ce ar ajuta bransamentul trifazic, masina se incarca la 3,7kW maxim in AC si 22 kW maxim in DC. Orice incarcator simplu la priza va genera 2 sau 2,5kW, mai mult decat suficient pentru bateria de 10,9 kWh cu care este echipat acest model.

#1151
liptoneu

liptoneu

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 16
  • Înscris: 01.05.2012

View Postlexraz, on 12 mai 2023 - 21:32, said:

Nu vad cu ce ar ajuta bransamentul trifazic, masina se incarca la 3,7kW maxim in AC si 22 kW maxim in DC. Orice incarcator simplu la priza va genera 2 sau 2,5kW, mai mult decat suficient pentru bateria de 10,9 kWh cu care este echipat acest model.
Nu mi-e clar, cu aceasta statie nu voi putea incarca cu mai mult de 3.7kw, adica cu 7.4kw?
Masina are incarcator on-board AC cu o putere de pana la 7.4 kW.

#1152
lexraz

lexraz

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,235
  • Înscris: 24.05.2022
Poate ma insel eu si nu am identificat corect modelul.
https://www.mercedes...a/overview.html

Chiar si la 7,4kW nu stiu daca accepta trifazic sau trage doar pe o faza.

Attached Files



Anunturi

Second Opinion Second Opinion

Folosind serviciul second opinion ne puteți trimite RMN-uri, CT -uri, angiografii, fișiere .pdf, documente medicale.

Astfel vă vom putea da o opinie neurochirurgicală, fără ca aceasta să poată înlocui un consult de specialitate. Răspunsurile vor fi date prin e-mail în cel mai scurt timp posibil (de obicei în mai putin de 24 de ore, dar nu mai mult de 48 de ore). Second opinion – Neurohope este un serviciu gratuit.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate