Salt la conținut

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Ruse vs Rusesti

Le mai putem da pe brazda? tipsuri

Recomandari gips carton tavane. (...

ce fel de activitate intretinere ...
 Se poate imbunatati o poza sa se ...

Folosește cineva syncthing? ...

Închidere fereastra dupa deschidere.

Kit AC contine brate Unitatea ext...
 smart switch fara neutru

Ierbicid pentru parul porcului.

Smecher de talie grea

PH apa plata
 Recomandare Mocheta -pe suport pa...

ram upgrade asus rog strix

Alegere memorie USB

Manere clasice mobila sau push to...
 

Cumparare statie incarcare masina electrica

* * * * * 1 voturi
  • Vă rugăm să vă autentificați pentru a răspunde
1414 răspunsuri în acest subiect

#1153
zeroice

zeroice

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Mesaje: 2.817
  • Înscris: 28.12.2006

Vizualizare mesajliptoneu, pe 13 mai 2023 - 15:43, a scris:

Nu mi-e clar, cu aceasta statie nu voi putea incarca cu mai mult de 3.7kw, adica cu 7.4kw?
Masina are incarcator on-board AC cu o putere de pana la 7.4 kW.

OBC-ul masinii e mono 16A (3.6kW) , optional mono 32A (7.2kW)
daca ai optiunea de 7.2 vei putea incarca cu viteza maxima numai cu o statie de 7.2kW mono sau 22kW trifazata

#1154
liptoneu

liptoneu

    New Member

  • Grup: Members
  • Mesaje: 16
  • Înscris: 01.05.2012

Vizualizare mesajzeroice, pe 13 mai 2023 - 22:25, a scris:

OBC-ul masinii e mono 16A (3.6kW) , optional mono 32A (7.2kW)
daca ai optiunea de 7.2 vei putea incarca cu viteza maxima numai cu o statie de 7.2kW mono sau 22kW trifazata

Masina are onboard charger optional de 7.2.
Uitandu-ma la tabloul electric am observat ca nu am sigurante de 32A, am vazut una de 25A dar nu stiu pentru ce circuit este. In curte este circuit la care sa ma leg cu statia de incarcare.
Ma intreb daca este vreo solutie sa incarc cu 7.2.
https://ibb.co/dG1Y4Y8

Editat de liptoneu, 14 mai 2023 - 13:38.


#1155
al bundy ro

al bundy ro

    Active Member

  • Grup: Members
  • Mesaje: 1.732
  • Înscris: 22.02.2007
un tablou facut putin aiurea, nu exista selectivitate, ai 25A, apoi 16A si dupa sare la 20A
din ce vad acolo, ai deja trifazat , dar maxim admis pe o faza ai 5.7 Kw, asa ca nu poti incarca cu 7.4 monofazat, poate doar pe 2 faze, asta daca stie masina.

LE masina stie doar monofazat, asa ca nu ppoti obtine in conditiile astea 7.4Kw spre deosebire de un VW e-up care stie 7.4 pe 2 faze.

Editat de al bundy ro, 14 mai 2023 - 14:17.


#1156
lexraz

lexraz

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Mesaje: 3.288
  • Înscris: 24.05.2022

Vizualizare mesajliptoneu, pe 14 mai 2023 - 13:37, a scris:

Ma intreb daca este vreo solutie sa incarc cu 7.2.
Ma intreb de ce ai vrea neaparat asta, bateria este de 10kWh, nu? De cate ori crezi ca vei avea nevoie sa incarci atat de repede? Nu e ca la electrice, la nevoie pui benzina si dai bataie.

Vezi in tabloul unde este montat contorul ce fel de disjunctor (siguranta) ai. O poza de acolo eventual.

#1157
pin_73

pin_73

    Member

  • Grup: Members
  • Mesaje: 952
  • Înscris: 03.10.2010

Vizualizare mesajliptoneu, pe 14 mai 2023 - 13:37, a scris:

Uitandu-ma la tabloul electric am observat ca nu am sigurante de 32A, am vazut una de 25A dar nu stiu pentru ce circuit este. In curte este circuit la care sa ma leg cu statia de incarcare.
Vezi pe factura sau in contract ce putere aprobata ai. Sau la strada unde ai contorul de cat e siguranta. Foarte probabil sa nu ai 32A ca sa poti incarca cu 7kW pe o faza dar in general nu ai nevoie.
Daca totusi ai, trage un cablu nou de minim 4mmp si o priza dedicata pentru masina. Sunt prize speciale de 32A, nu din astea cu stecher normal. Si incarcatorul e la fel. Daca ai incarcator cu stecher normal nu te mai chinui ca merge la maxim 16A.

#1158
ion_590

ion_590

    New Member

  • Grup: Members
  • Mesaje: 10
  • Înscris: 30.03.2013
Buna ziua,
Am achizitionat un incarcator 11kw (masina este un e-golf)
https://www.aliexpre...3246634634.html
As dori sa pun in panouri de sigurante un RCD type A.
Aveti vreo recomandare?
Am gasit asa ceva: https://www.vonmag.r...ger-cd440j-pret
sau mai scump: https://www.vonmag.r...tip-a-schneider
Am un panou separat pentru gradina/masina electrica. Unde recomandati sa pun diferentialul: inainte de siguranta magnetotermica sau dupa aceasta?
Sau aceast RCBO: https://www.vonmag.r...tip-a-schneider
Multumesc

#1159
luc1979

luc1979

    Member

  • Grup: Members
  • Mesaje: 292
  • Înscris: 12.03.2007
Salut,

Am montat aceasta statie https://www.ihunt.ro...power-7kw-white
M-am grabit ca fata mare la maritat fara sa fac research. Am pus un diferential asa https://www.leroymer...n-32a-2-p/75187
Am bransament de 8 kw si panouri de 6 kw.
Exista vreo optiune de a limita puterea la 4-5 kw, am si alti consumatori (plita electrica, uscator de rufe) si nu vreau sa imi arunce sigurantele si nici sa ia din retea.
Nu vreau sa fac mare automatizare, o limitare a puterii mi-ar fi suficient de utila. Multumesc.

Editat de luc1979, 03 iunie 2023 - 13:27.


#1160
ion_590

ion_590

    New Member

  • Grup: Members
  • Mesaje: 10
  • Înscris: 30.03.2013
Cred ca trebuie diferential type a
Eu am dat cancel la acel order pentru ca nu mentiona daca are sau nu protectie dc 6ma
La unele masini poti limita din setari puterea de incarcare.
Probabil o sa incerc sa cumpar o statie din Germania, am vazut niste ABL emh1 de 11kw par sa fie suportate de evcc via rs485, mai studiez un pic.

Editat de ion_590, 03 iunie 2023 - 14:17.


#1161
lexraz

lexraz

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Mesaje: 3.288
  • Înscris: 24.05.2022

View Postluc1979, on 03 iunie 2023 - 13:20, said:

Exista vreo optiune de a limita puterea la 4-5 kw, am si alti consumatori (plita electrica, uscator de rufe) si nu vreau sa imi arunce sigurantele si nici sa ia din retea.
Era bine sa alegi o statie care stie sa faca asta, cum e cea de la Lektri.Co. Are si moduri pentru incarcare doar din PV. Cred ca sunt si altele pe piata, modelul acesta il are montat un vecin si l-am vazut cum functioneaza.
Protectia diferentiala ar trebui sa fie de tip A, nu AC cum pare sa fie cea de la Leroy.

Limitarea puterii o faci din statie (daca permite) sau din masina.

#1162
liptoneu

liptoneu

    New Member

  • Grup: Members
  • Mesaje: 16
  • Înscris: 01.05.2012

View Postpin_73, on 15 mai 2023 - 21:22, said:

Vezi pe factura sau in contract ce putere aprobata ai. Sau la strada unde ai contorul de cat e siguranta. Foarte probabil sa nu ai 32A ca sa poti incarca cu 7kW pe o faza dar in general nu ai nevoie.
Daca totusi ai, trage un cablu nou de minim 4mmp si o priza dedicata pentru masina. Sunt prize speciale de 32A, nu din astea cu stecher normal. Si incarcatorul e la fel. Daca ai incarcator cu stecher normal nu te mai chinui ca merge la maxim 16A.

A fost instalata statia de la IHunt de catre un electrician dar nu merge pt ca sare siguranta, acum incerc sa-mi dau seama ce trebuie facut mai departe.
Din cate mi-am dat seama, problema este ca statia merge la 220V/32A si nu poate fi reglat amperajul iar eu la contor in strada am o siguranta de 20A.
Electricianul s-a conectat printr-un cablu 5x6 direct la tablou pe un circuit separat si a pus o siguranta de 20A afara.
Prima data cand am folosit statia a sarit siguranta de pe circuitul statiei. Nu mi-am dat seama care a fost problema, am ridicat siguranta si am incercat iar, dupa care a sarit siguranta din strada de la contor.
Pe strada pe care stau pe care sunt case nou construite, m-am uitat la ceilalti vecini ce siguranta au la strada si variaza intre 20 si 40A.
Intrebarea mea este ce e de facut, e suficient sa fie schimbata siguranta de la contor de catre Enel? Si ulterior si siguranta circuitului pentru statie cu una tot de 32?

https://ibb.co/Nrk8Ffx
https://ibb.co/3FgnHfw
https://ibb.co/JQsxnQv
https://ibb.co/4PNVfW8

#1163
sparkyson

sparkyson

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Mesaje: 2.168
  • Înscris: 11.01.2009
Statia doar spune mașinii curentul maxim pe care il poate absorbi și monitorizează acest lucru.
Incarca sa configurezi mașina sau stația la un amperaj mai mic.

#1164
lexraz

lexraz

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Mesaje: 3.288
  • Înscris: 24.05.2022
Si cauta un electrician adevarat.

Nu am reusit sa gasesc manualul, dar daca nu se poate regla puterea furnizata de statie (ceea ce pare stupid, eu nu am vazut statie care sa nu aiba un reglaj macar mecanic) incearca sa reglezi din masina puterea maxima. Ce masina vrei sa incarci?

#1165
cuculea

cuculea

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Mesaje: 9.209
  • Înscris: 08.12.2006
32 A pe monofazic? nu sunt electrician , doar intreb..scuze de intreabrea, poate prosteasca

#1166
lexraz

lexraz

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Mesaje: 3.288
  • Înscris: 24.05.2022
Da, sunt multe bransamente monofazice care au disjunctorul din BMPM (unde este contorul) de 40A.
32A x 230V = 7.360W.

Cand mi-au montat bransamentul trifazic au montat siguranta fuzibila la stalp 100A iar la intrare in BMPT 80A. Dupa contor au montat 25A iar de "baza" monteaza 16A la trifazic in zona DEER, ceea ce e de neinteles.

#1167
andrei_221

andrei_221

    Active Member

  • Grup: Members
  • Mesaje: 1.786
  • Înscris: 22.12.2006

View Postcuculea, on 05 iunie 2023 - 09:36, said:

32 A pe monofazic? nu sunt electrician , doar intreb..scuze de intreabrea, poate prosteasca

da, este posibil.

De exemplu Spring atat incarca .
Eu am bransament de 32A si statia mea Duosida ( are reglaj) poate sa dea maxim 32A.Si nu sare siguranta.

Darsunt multe statii ieftine care nu au reglaj si nu merg pe bransamente mai slabe


#1168
raven75

raven75

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Mesaje: 2.184
  • Înscris: 16.05.2012

View Postandrei_221, on 07 iunie 2023 - 09:32, said:

da, este posibil.

De exemplu Spring atat incarca .

Spring nu incarca cu maxim 6,6kw? De cand poate 7,2-7,4kw?

Editat de raven75, 07 iunie 2023 - 17:03.


#1169
zeroice

zeroice

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Mesaje: 2.817
  • Înscris: 28.12.2006

View Postraven75, on 07 iunie 2023 - 17:02, said:

Spring nu incarca cu maxim 6,6kw? De cand poate 7,2-7,4kw?

ii da cu 7.4, poate o largeste..

#1170
zeroice

zeroice

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Mesaje: 2.817
  • Înscris: 28.12.2006
32A mono este posibil, da, dar nu recomandat deoarece pune mult stres pe singura faza din instalatie, in special cand sunt si alti consumatori activi...pe aceeasi faza.
mai pui si limitarile de ATR si concluzia e ca mai bine trifazic tinut in 10A (6-7kW) decat mono in 32A (7kW).

Anunturi

Neurochirurgie minim invazivă Neurochirurgie minim invazivă

"Primum non nocere" este ideea ce a deschis drumul medicinei spre minim invaziv.

Avansul tehnologic extraordinar din ultimele decenii a permis dezvoltarea tuturor domeniilor medicinei. Microscopul operator, neuronavigația, tehnicile anestezice avansate permit intervenții chirurgicale tot mai precise, tot mai sigure. Neurochirurgia minim invazivă, sau prin "gaura cheii", oferă pacienților posibilitatea de a se opera cu riscuri minime, fie ele neurologice, infecțioase, medicale sau estetice.

www.neurohope.ro

Utilizatori activi: 1

0 membri, 1 vizitatori, 0 utilizatori anonimi

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate