Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Telefonul Oppo a74 mi-a blocat ca...

A inviat Mudava

Vouchere de vacanta

Cand One United nu mai vand isi v...
 Mandolina feliat legume

Atestat consilier de siguranta

alarma auto Autowatch 346 RLI

Ce se intampla cu actualii tineri...
 Descifrare reteta

Zapp fix

Rulment pt diferential 4motion

Lipire filtru la baterie ikea
 Meserias nu mai vine sa termine l...

Soferii prinsi bauti sau drogati ...

geometrie autorulota

Sfat achiziție laptop ~4500 ...
 

Alpha Bank - Banca in 2020 , dar stilul de lucru din anii '30

* * * - - 2 votes
  • Please log in to reply
48 replies to this topic

#37
wertyck

wertyck

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,865
  • Înscris: 13.03.2005
Dar și atunci, varful ar fi doar pentru câteva ore, maxim 1 zi și apoi revine in albia actuala.

#38
Thuraya_123

Thuraya_123

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,648
  • Înscris: 18.10.2017

 guyroux, on 22 iunie 2020 - 11:13, said:

Fintechurile nu functioneaza ca o banca, ele functioneaza pe comisioane, exchangeuri si cantitate, user multi. Un Revolut ajunge la milioane si milioane de useri, costurile de intretinere mai mici decat la o banca. Banca are nevoie ca banii sa ramana acolo. Iti dau un exemplu rapid, daca eu scot 100k euro intr-un an, banca imi opreste 0.5% comision, ei castiga 500 euro cu mine si fac o gramada tranzactii ca sa-mi dea mie 100k euro. Daca eu as fi tinut 100k la ei, banii astia i-ar fi investit si probabil proftul lor ar fi fost undeva la 5%. Cam asa cred eu ca functioneaza treaba cu bancile. Plus ca e o problema cu banii cash in ziua de azi, chiar si pentru banci si nu le convine sa le iei tu banii mereu. Gandeste-te daca ar fi toti ca mine.

Decat sa-mi blocheze banii in cont, sa nu pot sa-mi retrag banii, banii mei, sa ma puna sa umblu sa duc hartii, mai bine ii tin la saltea. Dorm mai linistit. Imi zicea un prieten ca in UK se blocheaza conturi bancare in prostie, conturile oamenilor care isi primesc salariile. Deci, despre ce vorbim?

Banii nu se tin in banca, banii se investesc daca ai prea multi. Daca ii tii in banca, ii investe banca in locul tau.

Uiti din vedere un aspect. In cazul conturilor curente, profitul bancii nu e dat de comisioane, alea abia acopera costurile cu mentenanta ATM, salariati, software etc.
Bancile au profit majoritar din credite, acea rezerva fractionala, unde banii tai din contul curent sunt folositi pentru solvabilitate si acopera sumele oferite drept credit.
Sa-ti dau un exemplu: tu ai 10k euro in cont si nu-i misti de acolo. Banca va folosi 9k sa dea credite, iar 1k e folosit pentru acoperire, mai exact pentru rezerva fractionala. In momentul in care toti clientii si-ar retrage banii, bancile nu ar mai fi solvabile si nu ar mai putea da credite.
De aceea bancile fac cel mai urat atunci cand vrei sa retragi banii si sa nu-i ti in contul curent, de economii, depozit, etc.

LE: O mica adaugire. Conform legislatiei, doar depozitele sunt incluse in rezerva fractionala, dar cum conturile curente au fost incluse in FGDM, acestea au devenit depozite la vedere cu 0% dobanda.

 AdiTwism, on 22 iunie 2020 - 06:18, said:

i-ai dat papucii ?

E fix invers. Ea stia ca sunt singur si ii dadusem de inteles ca poate ar merge ceva. Pe ea nu am mai bagat-o in seama, dar am fost in vacanta cu o tipa si mi-au aparut tranzactiile separat (bilet autobuz, intrare muzeu, etc), in loc sa fie o singura tranzactie. Tipa de la banca m-a sunat nervoasa. N-am raspuns si la cateva ore ma trezesc cu contul blocat. Am inteles care a fost treaba, i-am multumit de colaborare si asta a fost tot.
Per total, nu e ok ca angajatii bancii sa aiba dreptul sa se uite mereu la tranzactii, e ca si cum mi-ar umbla in portofel. Dar am fost constient de riscul asta din momentul in care ne-am facut avansuri reciproc.

Edited by Thuraya_123, 23 June 2020 - 00:35.


#39
noname44

noname44

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 877
  • Înscris: 02.12.2012
'' Alpha Bank Romania anunta primele tranzactii realizate prin Alpha PhonePOS ''

sursa : https://nocash.ro/al...alpha-phonepos/

imbucurator
este faptul ca bancile  se '' misca '' ... aduc noutati ...

#40
noname44

noname44

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 877
  • Înscris: 02.12.2012
'' Premiera : la POS-urile Alpha Bank sunt acceptate cardurile American Express, Mastercard, UnionPay si Visa  ''

sursa : https://nocash.ro/la...ionpay-si-visa/

#41
Razvan319

Razvan319

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,891
  • Înscris: 07.06.2021
Retragere numerar (la scadență) 0,95 % - minim 3 EUR, e adevarat ?  parca Alpha nu avea comision la scadenta

#42
wertyck

wertyck

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,865
  • Înscris: 13.03.2005
Lista de comisioane ce zice?

#43
migaci83

migaci83

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 323
  • Înscris: 05.06.2021
Buna,
*postez aici, pentru ca n-am gasit alt topic legat de Alpha Bank.

O ruda, pensionar, are cont la Alpha Bank. (primeste pensia la ei)
Si acum vrea sa transfere niste bani de la Alpha Bank la o alta banca.
Am verificat documentul cu comisioane (updatat in iulie 2023) si n-am gasit nimic legat de transfer interbancar.
https://www.alphaban...-01-07-2023.pdf

Se cheama cumva altfel la ei acest tip de comision. O fi cumva cel de la 'ordine de plata in lei', sectiunea 'Plăţi în favoarea clienţilor altor bănci, inclusiv pentru Trezoreria Statului' (15 lei)?
Merci.

#44
Ravy

Ravy

    Don't be sad, get MAD!

  • Grup: Moderators
  • Posts: 16,237
  • Înscris: 05.01.2006
Da, pare 15 lei comision...
În ce bancă vrea să-i trimită? Tot contul lui? Dacă da si dacă are și card Alpha este posibil să fie gratuit top-up sau transfer între carduri (dacă are și card și la banca unde vrea să ajungă acei bani)

#45
migaci83

migaci83

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 323
  • Înscris: 05.06.2021

 Ravy, on 26 septembrie 2023 - 08:29, said:

Da, pare 15 lei comision...
În ce bancă vrea să-i trimită? Tot contul lui? Dacă da si dacă are și card Alpha este posibil să fie gratuit top-up sau transfer între carduri (dacă are și card și la banca unde vrea să ajungă acei bani)

Merci de raspuns.
E la alta banca (OTP) si nu e contul lui.
Totusi, merci de sugestia cu top-up. Parca aveau cei de la OTP un feature/gratuitate legata de top-up. Am sa verific. Merci!

#46
Ravy

Ravy

    Don't be sad, get MAD!

  • Grup: Moderators
  • Posts: 16,237
  • Înscris: 05.01.2006

 migaci83, on 26 septembrie 2023 - 09:26, said:

E la alta banca (OTP) si nu e contul lui.

Recomandă-i totuși să-și schimbe banca?...
Orice intrare din afara Alpha apare că-i ia comision 2 lei și la orice plată (inclusiv către Alpha) plătește 15 lei (LE: sau 4 lei online) + comision dacă scoate cash...

Vezi Intesa, thread imediat mai jos/sus, ce are încă vreo câteva zile condiții 0 pentru costuri 0 pe viață inclusiv cu asigurare la varianta Premium (ce la pensie în cazuri urgente poate ar ajuta) daca-și face cont online de pe mobil (deci nici nu trebuie să se deplaseze)

Edited by Ravy, 26 September 2023 - 10:34.


#47
daddypuff

daddypuff

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,331
  • Înscris: 07.01.2014

 migaci83, on 26 septembrie 2023 - 09:26, said:

Merci de raspuns.
E la alta banca (OTP) si nu e contul lui.
Totusi, merci de sugestia cu top-up. Parca aveau cei de la OTP un feature/gratuitate legata de top-up. Am sa verific. Merci!

top-up poate sa faca intre cele doua banci daca e el titularul, nu daca sunt titulari distincti.

#48
wertyck

wertyck

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,865
  • Înscris: 13.03.2005
Așa e, deși tehnic funcționează și cu  alte carduri cu bin de Romania...

#49
SeaM932

SeaM932

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 363
  • Înscris: 23.11.2021
Daca este cineva care a achizitionat titluri de stat romanesti prin Alpha, m-ar interesa urmatoarele comisioane:

I01 Cost administrare cont curent EUR (si RON, daca e obligatoriu)
I02 Cost lunar aplicatie IB
I03 Comision plata EUR facuta din alta banca in cont Alpha
I04 Comision transfer EUR din cont curent in cont tranzactionare
I05 Comision subscriere titluri
I06 Comision transfer EUR din dobanzi titluri in cont curent
I07 Comision transfer EUR din Alpha inapoi in banca originara sau daca exista varianta depozitului cu zero comision in data scadentei

ms frumos

Anunturi

Chirurgia endoscopică a hipofizei Chirurgia endoscopică a hipofizei

"Standardul de aur" în chirurgia hipofizară îl reprezintă endoscopia transnazală transsfenoidală.

Echipa NeuroHope este antrenată în unul din cele mai mari centre de chirurgie a hipofizei din Europa, Spitalul Foch din Paris, centrul în care a fost introdus pentru prima dată endoscopul în chirurgia transnazală a hipofizei, de către neurochirurgul francez Guiot. Pe lângă tumorile cu origine hipofizară, prin tehnicile endoscopice transnazale pot fi abordate numeroase alte patologii neurochirurgicale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate