Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Telefonul Oppo a74 mi-a blocat ca...

A inviat Mudava

Vouchere de vacanta

Cand One United nu mai vand isi v...
 Mandolina feliat legume

Atestat consilier de siguranta

alarma auto Autowatch 346 RLI

Ce se intampla cu actualii tineri...
 Descifrare reteta

Zapp fix

Rulment pt diferential 4motion

Lipire filtru la baterie ikea
 Meserias nu mai vine sa termine l...

Soferii prinsi bauti sau drogati ...

geometrie autorulota

Sfat achiziție laptop ~4500 ...
 

Alpha Bank - Banca in 2020 , dar stilul de lucru din anii '30

* * * - - 2 votes
  • Please log in to reply
48 replies to this topic

#19
Thuraya_123

Thuraya_123

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,648
  • Înscris: 18.10.2017
Chiar nu inteleg problema cu Libra si Safi investment sau Catarama. Conteaza cine a fondat-o?
In cazul asta ar trebui sa va debransati de la apa,canalizare sau gaze. Majoritatea au fost facute de Ceausescu, iar in rural prin PNDL, care a fost fondat de Dragnea.

#20
cuculea

cuculea

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,207
  • Înscris: 08.12.2006

View PostThuraya_123, on 20 iunie 2020 - 08:34, said:

Mea culpa. Ramasesem cu ideea ca cel gbp e doar local. Neavand nevoie de cel de lire decat pt transferuri nationale, nu m-a interesat.
Am verificat acum si da, ai dreptate, are si iban in sistem swift. In orice caz, nu prea are utilitate, fiindca in sepa oricum se fac in euro transferurile.
Pai...are utilitate, chiar daca trimiti euro dintr un cont oarecare, in contul de Uk , iti ajung  Gbp...este exact aceeasi situatie ca atunci cand trimiti dintr un cont de euro direct in contul de lei...iti pleca euro, ti se  face conversia in  lei, iar in contul de lei iti ajung...bineanteles, lei.
Din punctul meu de vedere, are chiar o foarte mare utilitate, vreau sa primesc gbp pe acel cont din diferite conturi non uk.

Una peste alta...ca tot citesc pe aci ...sa imi explice si kie cineva, asa mai pe intelesul meu...ce inseamna aia  BANCA DUBIOASA , in anul 2020 in Romania. Toate bancile din Ro se supun regililor Bnr, sunt supravegheata de Bnr , contribuie la fondul de siguranta...deci...ce inseamna banca dubioasa?

Edited by cuculea, 21 June 2020 - 08:18.


#21
diasul

diasul

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,314
  • Înscris: 06.03.2006
Si regulile BNR sunt draconice pentru banci. Trebuie sa vina "de acasa" cu o gramada de bani pentru siguranta. Si mai sunt pe aici multi care blameaza bancile si ridica in slavi Revolut (ii si indeamna pe multi sa renunte la banci si sa se bazeze numei pe fintech-uri) care se supun doar regulilor lor se pare... Si banca dubioasa nu exista, ca nu are cum in ziua de azi, doar fintech dubios poate.

Edited by diasul, 21 June 2020 - 15:21.


#22
george_c_ro1

george_c_ro1

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 326
  • Înscris: 02.04.2020
@diasul
Foarte bine punctat !

#23
guyroux

guyroux

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 263
  • Înscris: 05.04.2017

View PostPhobos, on 20 iunie 2020 - 18:09, said:

Pai si atunci de ce mai vrei alte conturi pe la alte banci?

Eu am cont la ING facut de multi ani si retrag aprox. constant bani de pe Pokerstars, am retras ani de zile si de pe 888 si Unibet, cand am facut contul am spus eu (fara sa ma intrebe) ca vreau card/cont care sa permita tranzactii si in euro "ca sa pot retrage si depune bani de pe situri de poker" - asa am specificat, si nimeni nu m-a intrebat niciodata de sanatate, am retras intotdeauna fara probleme din partea bancii.

Ca am vrut sa pomenesc si eu de ING aici, dar vad ca stii de ei.

Deci, de ce mai vrei alte conturi la alte banci?
Pentru ca mi-au restrictionat contul dupa 4 ani de colaborare fara probleme.
Problema e ca eu retrageam mii de euro odata. Nu cateva sute de lei. Ideea e ca nicio banca nu dorest clienti care scot banii.

View Postdiasul, on 20 iunie 2020 - 05:31, said:

Asta e tare cu Libra care este dubioasa pentru motive de adormit copiii.
Eu n-am spus ca n-ar fi o banca buna Libra, am spus ca am si eu piticii mei si n-as putea sa am incredere intr-o astfel de banca. E doar o parere a mea. E ca si cum FNI fondata de SOV ar aparea iar pe piata si tu mi-ai spune ca e o banca foarte buna, poate chia e buna, dar n-as putea sa am incredere in ea.
Sper ca mi-ai inteles punctul de vedere.

#24
wertyck

wertyck

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,865
  • Înscris: 13.03.2005
Pai ai fost client LibraBank , că așa Ziceai aici https://forum.softpe...8#entry26544317

#25
arg

arg

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 38,187
  • Înscris: 19.09.2005

View Postguyroux, on 19 iunie 2020 - 23:22, said:

...
au ciudatenile lor.

#26
cuculea

cuculea

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,207
  • Înscris: 08.12.2006
@guyroux...deci...tu ne zici ca singura si unica ta ocupatie si sursa de venit este din bursa, forex si alte shituri de genul asta....adica, inteleg ca ar trebui sa ai o oarecare  cultura financiara ...si pe alta parte, Ne vorbesti de banci sigure si nesigure...ne vorbesti ca ai pitici cu privire la seriozitatea bancilor...hai bre , mai taie din ele de le draquuu...undeva ceva e putred pe la tine pe acolo, ceva nu se prea pupa. Mai mult decat atat, te invarti in domeniul financiar ca o sursa de venit principl si de fapt nu stii faptul ca sunt banci ce fac conturi complet online , stai pe la ghiseele bancilor , asa zis nesigure...haidi breeee...ne lesi cu fazele astea.

Deci, inca odata pun intrebare...ce puii mei e aia Banca sigura si banca nesigura...ce se intelege la unii prin asa ceva.

#27
guyroux

guyroux

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 263
  • Înscris: 05.04.2017

View Postwertyck, on 21 iunie 2020 - 19:21, said:

Pai ai fost client LibraBank , că așa Ziceai aici https://forum.softpe...8#entry26544317
ING, dar mi-au blocat contul.

View Postcuculea, on 21 iunie 2020 - 21:11, said:

@guyroux...deci...tu ne zici ca singura si unica ta ocupatie si sursa de venit este din bursa, forex si alte shituri de genul asta....adica, inteleg ca ar trebui sa ai o oarecare  cultura financiara ...si pe alta parte, Ne vorbesti de banci sigure si nesigure...ne vorbesti ca ai pitici cu privire la seriozitatea bancilor...hai bre , mai taie din ele de le draquuu...undeva ceva e putred pe la tine pe acolo, ceva nu se prea pupa. Mai mult decat atat, te invarti in domeniul financiar ca o sursa de venit principl si de fapt nu stii faptul ca sunt banci ce fac conturi complet online , stai pe la ghiseele bancilor , asa zis nesigure...haidi breeee...ne lesi cu fazele astea.

Deci, inca odata pun intrebare...ce puii mei e aia Banca sigura si banca nesigura...ce se intelege la unii prin asa ceva.
N-am spus ca singura mea sursa de venit sunt pariurile si bursa. Uneori mai fac si profesii liberale. Am ceva cunostinte de programare. Am ceva sange in instalatie in a juca si investi in tot felul de prostii, asta nu inseamna ca am cultura financiara, departe de mine gandul asta. Nu v-am vorbit de banci sigure si nesigure, daca esti atent, am specificat mereu ca e doar parerea mea despre o banca, admit ca pot sa am si pareri gresite. Cat despre conturile online deschise la banci, la un momemt dat tot trebuie sa ajungi la banca dupa ce ti-ai deschis contul.

Edited by guyroux, 21 June 2020 - 22:05.


#28
Thuraya_123

Thuraya_123

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,648
  • Înscris: 18.10.2017
Daca acel cont e 100% online, cum e la Libra/BCR, nu vei intra niciodata in sucursala.

Eu am avut un an cont la libra si l-am inchis din motive ... sa-i spunem comerciale si de neintelegere personala cu tipa de la banca, care voia ceva mai serios si n-a fost sa fie.
Dar tot as recomanda-o, fiindca in situatii in care toata lumea a strambat din nas, ei au fost singurii destupati la minte in multe privinte. Iar daca la tine problema e ca ti s-a respins deschiderea contului din cauza faptului ca banca nu a inteles bitcoinul, atunci chiar iti recomand Libra sau BT. Unii vor accepta iar pe ceilalti nu-i va interesa.

#29
guyroux

guyroux

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 263
  • Înscris: 05.04.2017

View PostThuraya_123, on 22 iunie 2020 - 01:02, said:

Daca acel cont e 100% online, cum e la Libra/BCR, nu vei intra niciodata in sucursala.

Eu am avut un an cont la libra si l-am inchis din motive ... sa-i spunem comerciale si de neintelegere personala cu tipa de la banca, care voia ceva mai serios si n-a fost sa fie.
Dar tot as recomanda-o, fiindca in situatii in care toata lumea a strambat din nas, ei au fost singurii destupati la minte in multe privinte. Iar daca la tine problema e ca ti s-a respins deschiderea contului din cauza faptului ca banca nu a inteles bitcoinul, atunci chiar iti recomand Libra sau BT. Unii vor accepta iar pe ceilalti nu-i va interesa.
Nu stiu cati bani ai rulat tu acolo la Libra, dar eu cred ca la niste sume mari vei avea probleme de genul, vei fi sunat de cineva de la banca sa te intrebe de sanatate!

Edited by guyroux, 22 June 2020 - 01:26.


#30
Thuraya_123

Thuraya_123

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,648
  • Înscris: 18.10.2017
De ce crezi asta?
De sanatate m-au intrebat, dar am stiut motivul personal de la bun inceput.

#31
AdiTwism

AdiTwism

    Poți trimite mesaj privat.

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,131
  • Înscris: 01.04.2008

View PostThuraya_123, on 22 iunie 2020 - 01:02, said:

neintelegere personala cu tipa de la banca, care voia ceva mai serios si n-a fost sa fie
i-ai dat papucii ?

View PostThuraya_123, on 22 iunie 2020 - 01:02, said:

Iar daca la tine problema e ca ti s-a respins deschiderea contului din cauza faptului ca banca nu a inteles bitcoinul, atunci chiar iti recomand Libra sau BT. Unii vor accepta iar pe ceilalti nu-i va interesa.
Se poate ascunde sursa banilor, daca ar vrea cineva neaparat.

View Postguyroux, on 22 iunie 2020 - 01:25, said:

Nu stiu cati bani ai rulat tu acolo la Libra, dar eu cred ca la niste sume mari vei avea probleme de genul, vei fi sunat de cineva de la banca sa te intrebe de sanatate!
Si la sume mari, dar si la sume mici:

View PostThuraya_123, on 20 iunie 2020 - 05:49, said:

Daca nu tii prea mult sume de peste 5-10k in conturi, incep sa faca nazuri. Si in loc sa-ti spuna in fata ca vor comisioane mai mari, iti blocheaza temporar tranzactii/contul ca sa intelegi tu sa te cari de la ei.
Deci nu ma incadrez, sa tin bani in banca. Decat sa-i tin, mai bine investesc.
Fintechurile nu au treaba daca tii sume mici, sunt unele in care am miscat 200 euro in 2 ani. Nimic.

Edited by AdiTwism, 22 June 2020 - 06:22.


#32
guyroux

guyroux

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 263
  • Înscris: 05.04.2017

View PostAdiTwism, on 22 iunie 2020 - 06:18, said:

Deci nu ma incadrez, sa tin bani in banca. Decat sa-i tin, mai bine investesc.
Fintechurile nu au treaba daca tii sume mici, sunt unele in care am miscat 200 euro in 2 ani. Nimic.

Fintechurile nu functioneaza ca o banca, ele functioneaza pe comisioane, exchangeuri si cantitate, user multi. Un Revolut ajunge la milioane si milioane de useri, costurile de intretinere mai mici decat la o banca. Banca are nevoie ca banii sa ramana acolo. Iti dau un exemplu rapid, daca eu scot 100k euro intr-un an, banca imi opreste 0.5% comision, ei castiga 500 euro cu mine si fac o gramada tranzactii ca sa-mi dea mie 100k euro. Daca eu as fi tinut 100k la ei, banii astia i-ar fi investit si probabil proftul lor ar fi fost undeva la 5%. Cam asa cred eu ca functioneaza treaba cu bancile. Plus ca e o problema cu banii cash in ziua de azi, chiar si pentru banci si nu le convine sa le iei tu banii mereu. Gandeste-te daca ar fi toti ca mine.

Decat sa-mi blocheze banii in cont, sa nu pot sa-mi retrag banii, banii mei, sa ma puna sa umblu sa duc hartii, mai bine ii tin la saltea. Dorm mai linistit. Imi zicea un prieten ca in UK se blocheaza conturi bancare in prostie, conturile oamenilor care isi primesc salariile. Deci, despre ce vorbim?

Banii nu se tin in banca, banii se investesc daca ai prea multi. Daca ii tii in banca, ii investe banca in locul tau.

Edited by guyroux, 22 June 2020 - 11:12.


#33
AdiTwism

AdiTwism

    Poți trimite mesaj privat.

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,131
  • Înscris: 01.04.2008

View Postguyroux, on 22 iunie 2020 - 11:08, said:

Fintechurile nu functioneaza ca o banca, ele functioneaza pe comisioane, exchangeuri si cantitate, user multi. Un Revolut ajunge la milioane si milioane de useri, costurile de intretinere mai mici decat la o banca. Banca are nevoie ca banii sa ramana acolo. Iti dau un exemplu rapid, daca eu scot 100k euro intr-un an, banca imi opreste 0.5% comision, ei castiga 500 euro cu mine si fac o gramada tranzactii ca sa-mi dea mie 100k euro. Daca eu as fi tinut 100k la ei, banii astia i-ar fi investit si probabil proftul lor ar fi fost undeva la 5%. Cam asa cred eu ca functioneaza treaba cu bancile. Plus ca e o problema cu banii cash in ziua de azi, chiar si pentru banci si nu le convine sa le iei tu banii mereu. Gandeste-te daca ar fi toti ca mine.

Asa o fi.
Nu e spre beneficiul clientului. Decat sa investeasca ei, sa obtina ei profitul, ii investesc eu in alta parte si-l obtin tot eu.

Eu recomand distribuire. Ca doar am o gramada de locuri in care pot tine bani, fintech. Dar nici in ele nu tin mereu, caci mai bine investiti, mai ales ca anul asta e numai bine pentru asta. Deci daca nu tin banii in fintech, tin in brokers. Chiar acum vreau sa maresc numarul de brokers la 3.
Oameni cu 10 banci, pentru siguranta, nu stiu, dar cu multe fintech nu vad o problema.

Edited by AdiTwism, 22 June 2020 - 11:23.


#34
guyroux

guyroux

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 263
  • Înscris: 05.04.2017

View PostAdiTwism, on 22 iunie 2020 - 11:16, said:

Asa o fi.
Nu e spre beneficiul clientului. Decat sa investeasca ei, sa obtina ei profitul, ii investesc eu in alta parte si-l obtin tot eu.

Eu recomand distribuire. Ca doar am o gramada de locuri in care pot tine bani, fintech. Dar nici in ele nu tin mereu, caci mai bine investiti, mai ales ca anul asta e numai bine pentru asta. Deci daca nu tin banii in fintech, tin in brokers. Chiar acum vreau sa maresc numarul de brokers la 3.
Oameni cu 10 banci, pentru siguranta, nu stiu, dar cu multe fintech nu vad o problema.
Tineti banii imprastiati, nici fintechurile astea nu sunt 100% sigure, sunt o gramada plangeri de conturi blocate. E google plin. Acuma nu stiu cine are dreptate, dar se blocheaza conturi si acolo.
Mie imi plac monedele virtuale, dupa parerea mea ar fi cele mai sigure de tinut banii daca nu ar mai fi asa instabile

Edited by guyroux, 22 June 2020 - 11:44.


#35
AdiTwism

AdiTwism

    Poți trimite mesaj privat.

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,131
  • Înscris: 01.04.2008

View Postguyroux, on 22 iunie 2020 - 11:43, said:

Tineti banii imprastiati, nici fintechurile astea nu sunt 100% sigure, sunt o gramada plangeri de conturi blocate. E google plin. Acuma nu stiu cine are dreptate, dar se blocheaza conturi si acolo.
Mie imi plac monedele virtuale, dupa parerea mea ar fi cele mai sigure de tinut banii daca nu ar mai fi asa instabile

Imi place sa diversific, ofera libertate si in acelasi timp incerc majoritatea serviciilor fintech. Si in acelasi timp ma expun mai putin. Nu doar la o eventuala blocare, dar si daca apare, blocheaza doar o parte, deci ce mai conteaza ca 10% stau acolo cateva zile... la fel de bine puteau sta pe bursa si sa zicem ca e sideways sau in jos(eu nu vand in pierdere) deci acelasi fel de "blocare" a banilor.
Problemele pe care le au oamenii si motivul pt care s-au enervat e ca si-au tinut toate ouale in acelasi cos pentru ca povestile spun, aoleo, banii de vacanta, banii de copil, de mancare, toti banii mei, banii de chirie, ce ma fac, sunt in drum, adica basic stuff: daca nu stii ce-i ala risc financiar, te lasi de meserie domle... Oamenii n-au educatie pt personal finance, nu se invata in scoli. De la parinti nu prea ai ce, pentru vremurile in care traim. Este logic ca inveti doar dupa ce patesti. Dar altii nici atunci. Sunt lucruri elementare care pot schimba rezultatul avut.

Bitcoin e mai stabil decat altadata. Daca acum cativa ani era intr-un interval de 3k-20k, recent e doar intr-un interval 5k-10k, deci se apropie limitele, linia de rezistenta e tot mai jos, linita de suport e tot mai sus. La cum arata graficul, pare ca 7500$ e o valoare de BTC nici prea sus, nici prea jos, deci probabil o valoare reala, in zilele astea. Oricum daca e sa ajunga BTC la 5000$, e clar de luat.

Edited by AdiTwism, 22 June 2020 - 12:20.


#36
guyroux

guyroux

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 263
  • Înscris: 05.04.2017

View PostAdiTwism, on 22 iunie 2020 - 12:18, said:

Imi place sa diversific, ofera libertate si in acelasi timp incerc majoritatea serviciilor fintech. Si in acelasi timp ma expun mai putin. Nu doar la o eventuala blocare, dar si daca apare, blocheaza doar o parte, deci ce mai conteaza ca 10% stau acolo cateva zile... la fel de bine puteau sta pe bursa si sa zicem ca e sideways sau in jos(eu nu vand in pierdere) deci acelasi fel de "blocare" a banilor.
Problemele pe care le au oamenii si motivul pt care s-au enervat e ca si-au tinut toate ouale in acelasi cos pentru ca povestile spun, aoleo, banii de vacanta, banii de copil, de mancare, toti banii mei, banii de chirie, ce ma fac, sunt in drum, adica basic stuff: daca nu stii ce-i ala risc financiar, te lasi de meserie domle... Oamenii n-au educatie pt personal finance, nu se invata in scoli. De la parinti nu prea ai ce, pentru vremurile in care traim. Este logic ca inveti doar dupa ce patesti. Dar altii nici atunci. Sunt lucruri elementare care pot schimba rezultatul avut.
Bitcoin e mai stabil decat altadata. Daca acum cativa ani era intr-un interval de 3k-20k, recent e doar intr-un interval 5k-10k, deci se apropie limitele, linia de rezistenta e tot mai jos, linita de suport e tot mai sus. La cum arata graficul, pare ca 7500$ e o valoare de BTC nici prea sus, nici prea jos, deci probabil o valoare reala, in zilele astea. Oricum daca e sa ajunga BTC la 5000$, e clar de luat.
De acord cu tine cu o singura remarca, cred ca Bitcoin e de luat si daca ajunge pe la 6000-6500 usd, clar. Bitcoin sa va invarti in jurul la 10k, poate prin absurd sa sara o data si la 12k-13k usd. Mai mult nu vad cum. Poate doar sa iasa Trump si sa declare bitcoin moneda nationala ca sa mai urce la 20k :D

Edited by guyroux, 22 June 2020 - 15:37.


Anunturi

Neurochirurgie minim invazivă Neurochirurgie minim invazivă

"Primum non nocere" este ideea ce a deschis drumul medicinei spre minim invaziv.

Avansul tehnologic extraordinar din ultimele decenii a permis dezvoltarea tuturor domeniilor medicinei. Microscopul operator, neuronavigația, tehnicile anestezice avansate permit intervenții chirurgicale tot mai precise, tot mai sigure. Neurochirurgia minim invazivă, sau prin "gaura cheii", oferă pacienților posibilitatea de a se opera cu riscuri minime, fie ele neurologice, infecțioase, medicale sau estetice.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate