Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Care-i treaba cu Reddit-ul? (nu m...

Google Maps-directie

Diferente diferentiale

Finala Eurovision 2024
 De ce nu protestati?

Etanșare intre cada perete b...

Back-up box Fronius ?

Router de la Digi nu face fata la...
 Magnolii

Achizitie LG OLED evo 55C31LA - e...

Aplicatii PV Huawei Sun

Istoric deplasari - GPS
 Surub autoforant-metric mixt

Lipsa semnal - strategie de marke...

One week meal plan - Pachet

Apometru defect?
 

E normal sa fim solidari? prețurile litoralului românesc

* * * * * 2 votes
  • Please log in to reply
176 replies to this topic

#55
garett

garett

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 41,874
  • Înscris: 28.06.2006

View PostRazvanBercea, on 08 iunie 2020 - 19:44, said:


Dar ce e? Eu nu am zis ca am stat doar 2 zile. Sau nu te referi la durata ci la distanta deplasarii sau la ce ca nu inteleg....
40 de euro în 2 zile? La Viena?

#56
Moinesti72

Moinesti72

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 35,169
  • Înscris: 30.07.2006

View Postgeorge_alexandru, on 08 iunie 2020 - 20:29, said:



Da, dar cocalareala autohtona nu e inclusa in preț.



E adevărat. La fel de adevărat si faptul ca la acele preturi și condiții au grad de ocupare excelent in weekend si decent in rest. Dar asta nu Ă®nseamnă ca trebuie și eu sa ma alătur gloatei. Bulgaria e ok pentru mine. Bonus, drumul mult mai relaxant, fără melteniada de pe A2.

Pentru 5 ore de condus ,merita Bulgaria .

Daca 10-11 ore de condus nu sunt o problema,Grecia e alegerea.

Ideea e ca pt Grecia tb sa iei minim 10 zile ca sa intelegi ceva.

2 zile le pierzi pe drum .

La bulgari merge si un week-end extins.

Vorbesc strict de plecare din Bucuresti

Edited by marius.bunu, 08 June 2020 - 21:20.


#57
Tsunamii

Tsunamii

    Bucuresti

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 50,016
  • Înscris: 20.10.2015

View Posttomaso, on 08 iunie 2020 - 18:41, said:

Am citit articolul de pe digi24 și nu am priceput unde sunt prețurile mari, nesimțite.
100 euro pe noapte o cameră la un hotel de 4* vi se pare preț exagerat?

Chiar si mai mult de €100
De ce ar fi nesimtit.
Se numeste CAPITALISM
:lol:


View Postgarett, on 08 iunie 2020 - 18:46, said:

În România da.

Perfect. E necesar?
NU
Poti sa nu cumperi
Daca nu cumpara nimeni, preturile se vor ieftini sau nu vor deschide.
Ia faceti-le de petrecanie


View PostAlexEn, on 08 iunie 2020 - 18:55, said:

Problema e ca alea 4 sau 5 sau 100 de stele de la noi nu sunt similare dpdv servicii cu ce e afara la incadrarea respectiva. Hotelurile din Romania sunt muuult sub. Mult mult. Nu zic ca nu exista si exceptii dar asta e regula.

Nu conteaza desi nu-ti dau dreptate in multe cazuri, e vorba de Romania
Oamenii au bani si vor sa si-i cheltuie acolo.
Care e problema?

View Posttomaso, on 08 iunie 2020 - 19:08, said:

Îmi pare rău,  dar nu pot fi de acord cu tine.
Hotelurile de **** și  ***** stele din România sunt mai bune,  serviciile sunt mai ok,  se oferă mai mult, în mai puțini bani,  comparativ cu echivalentele din occident.

Am si plusuri si minusuri
Sunt mai calzi romanii, nu mai vorbesc de micul dejun care in alte tari e cat cina, :lol:
Dar am gasit si la 4* sa nu mearga aerul conditionat sau sa nu poti opri iarna, caldura
Nu mai vorbesc ca nu e nimeni sa-ti desfunde cada si alte cateva

View Postmarius.bunu, on 08 iunie 2020 - 19:14, said:

Poluare masiva langa plajele de pe litoral plus deseuri toxice deversate in mare.

Se poate evita
Parerea mea este ca si la €200 nu e destul de rentabil pentru un hotel de lux care functioneaza 2 luni pe an
Ar trebui sa ziceti mersi

View Postmarius.bunu, on 08 iunie 2020 - 19:30, said:

@Tomaso
...

Romania e mai scump.
Densitatea de oameni cu bani care ar cheltui acolo e mai mare decat in alta parte
Am simtit-o si eu
Am mers Grecia vara si Bulgaria la ski iarna. Nu pentru ca as evita Romania, ci pentru ca e mult prea scump pentru mine.
Eu am nevoie de aer, mare si ski, nu cluburi, deci de ce sa platesc in plus pentru ceva care nu utilizez?

View PostRazvanBercea, on 08 iunie 2020 - 19:43, said:

Am vrut sa zic si eu chestia asta. Nu sunt mereu stele autentice. Eu in Viena ....

Who cares?
Se numeste capitalism

View Postmarius.bunu, on 08 iunie 2020 - 21:19, said:

Pentru 5 ore de condus ,merita Bulgaria .

Daca 10-11 ore de condus nu sunt o problema,Grecia e alegerea.

Ideea e ca pt Grecia tb sa iei minim 10 zile ca sa intelegi ceva.

2 zile le pierzi pe drum .

La bulgari merge si un week-end extins.

Vorbesc strict de plecare din Bucuresti

5 ore? De ce asa mult?
Ajung si la Mamaia mai repede (prin Bulgaria, :lol: )

#58
persona695

persona695

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,599
  • Înscris: 17.07.2014
nu se pune problema de solidaritate cu o afacere privata
ce s-ar putea intampla, sa faca cartel hotelurile si sa nu mai schimbe asternuturile din camere timp de o saptamana, sa ne dea salam si crenvusti la mic-dejun?
are picioare scurte acest rationament de solidaritate
in capitalism, ori livrezi ce vrea clientul ori lasi loc liber sa vina altul sa ofere

#59
RazvanBercea

RazvanBercea

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 470
  • Înscris: 23.06.2018

View Postgarett, on 08 iunie 2020 - 21:13, said:

40 de euro în 2 zile? La Viena?
Care-i problema? E mult sau putin?

#60
Moinesti72

Moinesti72

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 35,169
  • Înscris: 30.07.2006
Tsunammi

Chill

Bucuresti Sunny Beach ..5 ore
( stat in vama,opriri)

Sunt destui romani care vor umple litoralul romanesc indiferent ce discutam noi pe aici.

De la oameni care nu vor sa stea la cozi pe la granite pana la cei care pot da 5000 euro pe o sticla de sampanie in Mamaia.

Daca vrem sa fim cu adevarat patrioti ne cumparam toti Logan,Duster si Ford facut la Craiova  :)

Edited by marius.bunu, 08 June 2020 - 21:41.


#61
Freddy12

Freddy12

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,495
  • Înscris: 15.09.2010

View PostGabiMos, on 08 iunie 2020 - 20:03, said:

Eu sunt de acord sa fim solidari. E normal in aceasta situatie. Dar sa fie si ei solidari cu noi, cu preturi corecte, raportate la puterea noastra de cumparare, trecem toti prin criza generată de covid, nu prea a ocolit pe nimeni.
Vin gramada cei cu vouchere de vacanta, de aceea sunt preturile mari. Imi spunea precupeata din piata din Eforie Nord ca nu a vazut atatea neamuri proaste ca in sezonul 2019. In mod sigur si in sezonul actual va fi la fel.

#62
nino852

nino852

    CENZURAT,autosuspendat

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,713
  • Înscris: 10.05.2012
Inca nu s-a incalzit apa marii,sa vedeti aglomeratie de DN1 pe A2.

#63
Dihorul Razboinic

Dihorul Razboinic

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 16,322
  • Înscris: 01.10.2006

View Postaris86, on 08 iunie 2020 - 18:06, said:

Nu, din contră nimeni nu ar trebui să se cazeze la acele tarife.
Sa se cazeze? Adica nu e vorba de conducerea submarinului Delfinul? Sa te dai niste ture cu el? Posted Image

Eu cred ca de fapt e vorba de vechea cerere vs. oferta. Si-au dat seama ca cererea e mai mare si in plus vor sa-si selecteze un pic clientii.

Edited by Dihorul Razboinic, 08 June 2020 - 21:55.


#64
-Diana-

-Diana-

    Happy Zone

  • Grup: Moderators
  • Posts: 19,744
  • Înscris: 06.10.2012
Cine vrea sa fie solidar, problema lui!
Eu n-am de gand sa primesc servicii proaste si scumpe pe banii mei. Cu mine, cine e solidar? Hotelierul roman care umfla preturile tot timpul?

Exemplu, cazare si servicii din 26 iunie, 4 nopti:
HVD Reina del Mar 5 stele, Premium All inclusive, Obzor, 2 adulti+1 copil, 4 nopti, 668 EUR.
Mera Resort Venus, 4 stele, aceeasi perioada, 2 ad+1 copil, tot 4 nopti, 882 EUR.

Am fost in ambele, bulgarii sunt cu 100 de ani inaintea noastra la conditii si servicii, nici nu se compara macar. Nu mai zic de facilitati....

Edited by -Diana-, 08 June 2020 - 22:29.


#65
Tsunamii

Tsunamii

    Bucuresti

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 50,016
  • Înscris: 20.10.2015

View Postmarius.bunu, on 08 iunie 2020 - 21:36, said:

Daca vrem sa fim cu adevarat patrioti ne cumparam toti Logan,Duster si Ford facut la Craiova  Posted Image

Trei sa fiu nebun, sa nu zic prost ca eu sa fiu solidar iar ei sa faca afaceri pe banii mei.
Da, mi-as lua masina romaneasca dar din cu totul alte considerente decat din patriotism
E de buna calitate, e ieftina, e robusta
Nu bate la ochi, piese rapid, gasesc service-uri peste tot, e perfecta

#66
GabiMos

GabiMos

    Junior Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 99
  • Înscris: 06.02.2020

View PostFreddy12, on 08 iunie 2020 - 21:40, said:


Vin gramada cei cu vouchere de vacanta, de aceea sunt preturile mari. Imi spunea precupeata din piata din Eforie Nord ca nu a vazut atatea neamuri proaste ca in sezonul 2019. In mod sigur si in sezonul actual va fi la fel.

Corect, am avut si eu o discutie cu un proprietar de pensiune despre ce oaspeti a avut cu tichete. Asta e Romania reala, lipsa de educatie si parvenitism. Se gasesc oricum platitori la preturi umflate si fara tichete, nu e probelma. Apropo de tichete, se vorbea de o modificare, in sensul ca ele ar trebui aplicate in afara sezonului, tocmai ca sa se evite suprapretul. Dar probabil a rămas in stadiul de propunere.

#67
Vlad_22

Vlad_22

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,004
  • Înscris: 16.07.2015

View PostBursul, on 08 iunie 2020 - 18:18, said:

Am fost si mai vreau sa merg in Croatia. Nu merg la hoteluri, ci la apartament unde imi fac eu de haleala. Gazda e super de treaba, iar plaja de familisti e plina de nemti, deci am parte de liniste.
Ce mi-as mai dori intrun concediu linistit?

Nu stiu cum e in Romania, nu pot sa fac comparatie.
Noi am fost de vreo 3-4 ori in Croatia. Am stat langa Pola (numele italienesc al statiunii, dar am scris asa fiindca forumul cenzureaza denumirea), la Punta Verudela de 2 ori, mai apoi undeva langa Zadar si intr-un an, pe langa Plitvice, intr-un satuc, cred ca se numeste Rastovaca, imi scapa acum numele.

Edited by Vlad_22, 08 June 2020 - 22:19.


#68
-Diana-

-Diana-

    Happy Zone

  • Grup: Moderators
  • Posts: 19,744
  • Înscris: 06.10.2012
Oaspetii romani si cu tichete si fara, tot ca niste babuini se poarta, oriunde s-ar duce.
Nu generalizez, insa stim cu totii ca peste jumatate dintre noi suntem coborati din copac de cca 2 zile.

#69
garett

garett

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 41,874
  • Înscris: 28.06.2006

View PostRazvanBercea, on 08 iunie 2020 - 21:26, said:

Care-i problema? E mult sau putin?
Exagerat de puțin.
Un bilet de transport all day e 8 euro, o cafea și un ștrudel vreo 15, deja ai ieșit din buget.
Nu zic nimic de întrări la muzee, la "bugetul" ăsta nici nu intră în discuție.
Sincer, habar n-am de ce te mai duci, în parametrii ăștia, doar ca să zici că ai fost la Viena?

Edited by garett, 08 June 2020 - 22:20.


#70
Vlad_22

Vlad_22

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,004
  • Înscris: 16.07.2015

View PostRazvanBercea, on 08 iunie 2020 - 18:15, said:

Lacom nu presupune ca e ilicit ce face. Daca ar scumpi un medicament ar fi altceva. Aici nu sunt chestii strict necesare. Dar asta e alta discutie. Eu ma refer la ce zicea Mugur Mihaescu care indemna la solidaritate. Dar si mie mi se pare tupeu destul de jegos dat fiind faptul ca atitudinea personalului e aia care e si tara si infrastructura e aia care e. Dar sincer drumul spre Croatia nici ala nu e tocmai highway. Nu stiu daca ai fost....dar volens nolens trebuie sa treci prin Bosnia. Si daca vii din Bucuresti si nu din Timisoara trebuie sa tranzitezi si Bulgaria....


Eu asa am patit-o la capitolul imobiliare. Blocul e una, imprejurimile sunt cu totul altceva. Si aici e o chestie similara.
Ajungi bine-mersi si daca eviti Bosnia. O iei pe la unguri sau sarbi. Am bagat acu rapid pe Maps, de curiozitate si mi-a gasit 3 rute. Da, Dubrovnik-ul e chiar pe granita, dar in rest ajungi la croati si fara sa treci pe la bosniaci.

Edited by Vlad_22, 08 June 2020 - 22:28.


#71
garett

garett

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 41,874
  • Înscris: 28.06.2006

View PostTsunnnami, on 08 iunie 2020 - 22:12, said:

E de buna calitate, e ieftina, e robusta
Era ieftină...
Ajunge un Duster "full" vreo 20k.
Și "full" la Dacia nu înseamnă mare lucru.

View PostVlad_22, on 08 iunie 2020 - 22:23, said:

Ajungi bine-mersi si daca eviti Bosnia. O iei pe la unguri sau sarbi.
Când am fost, în 2013, și în Bosnia aveai ce vedea.

#72
-Diana-

-Diana-

    Happy Zone

  • Grup: Moderators
  • Posts: 19,744
  • Înscris: 06.10.2012

View Posttomaso, on 08 iunie 2020 - 19:48, said:

M-am uitat pe Booking,  la Nessebar,  de exemplu,  nu găsești nimic sub 80-90 euro la ****.


Nu te uita pe booking, sunt cam hoti, e mai ieftin de la agentie.
Nu fac reclama pt ca nu am actiuni la ei, dar de cativa ani merg cu directbooking, e mult mai ieftin.
Am pus mai sus un exemplu cu Reina del Mar, Obzor, e 835 EUR la Booking si 668 EUR la Directbooking.

Edited by -Diana-, 08 June 2020 - 22:29.


Anunturi

Second Opinion Second Opinion

Folosind serviciul second opinion ne puteți trimite RMN-uri, CT -uri, angiografii, fișiere .pdf, documente medicale.

Astfel vă vom putea da o opinie neurochirurgicală, fără ca aceasta să poată înlocui un consult de specialitate. Răspunsurile vor fi date prin e-mail în cel mai scurt timp posibil (de obicei în mai putin de 24 de ore, dar nu mai mult de 48 de ore). Second opinion – Neurohope este un serviciu gratuit.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate