Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Cel mai ieftin TV LED mic

Reverse proxy si htaccess pe Raps...

Statie de epurare sau fosa septic...

"enerlux p" afisaj interm...
 Adaptor usb3.1gigabit vs Adaptor ...

La multi ani @Atreides!

La multi ani @KENSINGTON!

La multi ani @burebista!
 La multi ani de Florii!

Stihl fs 70 c-e

Challengers (2024)

Care mai sunt mediile de admitere...
 Laptop cu HDD atasare memorie MMC...

Hartile google nu mai au chenarul...

Tomate in ghiveci la curte?

Idei cale de actiune recuperare g...
 

E normal sa fim solidari? prețurile litoralului românesc

* * * * * 2 votes
  • Please log in to reply
176 replies to this topic

#19
garett

garett

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 41,874
  • Înscris: 28.06.2006

 RazvanBercea, on 08 iunie 2020 - 18:22, said:

Cand veneam prin Viena in excursie cheltuiam 40 de euro in 2 zile.
Aia nu-i excursie...

 tomaso, on 08 iunie 2020 - 18:41, said:

100 euro pe noapte o cameră la un hotel de 4* vi se pare preț exagerat?
În România da.

Edited by garett, 08 June 2020 - 18:46.


#20
myshyk

myshyk

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 21,812
  • Înscris: 26.11.2006

 aris86, on 08 iunie 2020 - 18:06, said:

Nu, din contră nimeni nu ar trebui să se cazeze la acele tarife.
Ei nu zau, pai atunci cu ce sa te deosebesti de "plebe"? Cum sa te arati "barosan" in fata fufelor?

#21
Tomaso

Tomaso

    Superior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 57,714
  • Înscris: 11.04.2005

 garett, on 08 iunie 2020 - 18:46, said:

În România da.

Plătesc 60-70 euro la un hotel de *** din București, nici măcar în centru.
Doar o persoană,  fără mic dejun.   Hotel curat, dar nu să dai pe spate.  

În februarie am plătit peste 100 euro camera la un hotel de lângă aeroport.  

Știu,  există și din cele la 150 lei,  dar ...  mai bine nu.  

Comentariul meu la tema topicului.  

Fake news.
Topic despre un non subiect.

Edited by tomaso, 08 June 2020 - 18:52.


#22
AlexEn

AlexEn

    Spoiled brat

  • Grup: Moderators
  • Posts: 21,997
  • Înscris: 18.12.2007
Problema e ca alea 4 sau 5 sau 100 de stele de la noi nu sunt similare dpdv servicii cu ce e afara la incadrarea respectiva. Hotelurile din Romania sunt muuult sub. Mult mult. Nu zic ca nu exista si exceptii dar asta e regula.

#23
daniMMM

daniMMM

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 27,605
  • Înscris: 18.05.2008

 tomaso, on 08 iunie 2020 - 18:41, said:

100 euro pe noapte o cameră la un hotel de 4* vi se pare preț exagerat?

Ieftin ca braga...mergeti voi, pesedistii
Prima cautare la plezneala...Hotel Crowne Plaza Antalya 5 stele, 400/noapte de lei cu mic dejun inclus

Attached Files


Edited by daniMMM, 08 June 2020 - 18:57.


#24
AlexEn

AlexEn

    Spoiled brat

  • Grup: Moderators
  • Posts: 21,997
  • Înscris: 18.12.2007
Nu e fake news de vreme ce preturile chiar asa sunt. Romania mai are multe de invatat despre industria ospitaliera, mai ales partea cu ospitalitatea si valoarea.

#25
Daco_Get

Daco_Get

    Green Members

  • Grup: Moderators
  • Posts: 52,548
  • Înscris: 30.01.2008

 RazvanBercea, on 08 iunie 2020 - 18:02, said:

Lacomia antreprenorilor romani din sectorul hotelier pare a se acutiza odata cu dezmortirea post-pandemica a economiei. Daca in subsolul clasamentului diferenta de pret nu e chiar atat de mare, in zona high end se ajunge de multe ori si la preturi de 5 ori mai mari decat peste hotare. Merita sa ramanem patrioti la capitolul asta?

https://www.facebook...9&id=1316720005
https://www.digi24.r...andemie-1317093


Care-i legatura cu patriotismul ??

Preturile ,respecta oriunde cerere versus oferta .

Daca ala e pretul inseamna ca exista cerere . Ca tu nu iti permiti ..e alta treaba .

 daniMMM, on 08 iunie 2020 - 18:56, said:

Hotel Crowne Plaza Antalya 5 stele, 400/noapte de lei cu mic dejun inclus
Uite oferta ieftina . Da-i bataie

Edited by Daco_Get, 08 June 2020 - 19:08.


#26
andreic

andreic

    Very OLD Member

  • Grup: Moderators
  • Posts: 122,632
  • Înscris: 07.02.2003

 tomaso, on 08 iunie 2020 - 18:41, said:

Am citit articolul de pe digi24 și nu am priceput unde sunt prețurile mari, nesimțite.
100 euro pe noapte o cameră la un hotel de 4* vi se pare preț exagerat?
Da. Insa sunt preturi pentru fiecare buzunar, daca oamenii au disponibilitate de plata nu e treaba noastra cat cere fiecare... exista si preturi mici la 3 stele sau 3.5 familiale.
Insa 100€ e la 4 stele ale noastre care sunt ca 3 in vest... e mult.

Edited by andreic, 08 June 2020 - 19:09.


#27
Tomaso

Tomaso

    Superior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 57,714
  • Înscris: 11.04.2005

 AlexEn, on 08 iunie 2020 - 18:55, said:

Problema e ca alea 4 sau 5 sau 100 de stele de la noi nu sunt similare dpdv servicii cu ce e afara la incadrarea respectiva. Hotelurile din Romania sunt muuult sub. Mult mult. Nu zic ca nu exista si exceptii dar asta e regula.

Îmi pare rău,  dar nu pot fi de acord cu tine.
Hotelurile de **** și  ***** stele din România sunt mai bune,  serviciile sunt mai ok,  se oferă mai mult, în mai puțini bani,  comparativ cu echivalentele din occident.

#28
Daco_Get

Daco_Get

    Green Members

  • Grup: Moderators
  • Posts: 52,548
  • Înscris: 30.01.2008

 andreic, on 08 iunie 2020 - 19:06, said:

Da. Insa sunt preturi pentru fiecare buzunar, daca oamenii au disponibilitate se plata nu e treaba noastra cat cere fiecare... exista si preturi mici la 3 stele sau 3.5 familiale.
Normal ca exista . Si apartamente de inchiriat cu saptamina si multe altele ,dar el vrea la 4 stele cu 20 de euro .

Bine, asa as vrea si eu , de ce sa fiu ipocrit :))))

Edited by Daco_Get, 08 June 2020 - 19:10.


#29
Moinesti72

Moinesti72

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 35,074
  • Înscris: 30.07.2006
La Digi acum

Poluare masiva langa plajele de pe litoral plus deseuri toxice deversate in mare.

Pe langa alea 14.000 de oi putrezite la Navodari

Edited by marius.bunu, 08 June 2020 - 19:28.


#30
Tomaso

Tomaso

    Superior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 57,714
  • Înscris: 11.04.2005

 AlexEn, on 08 iunie 2020 - 18:57, said:

Nu e fake news de vreme ce preturile chiar asa sunt. Romania mai are multe de invatat despre industria ospitaliera, mai ales partea cu ospitalitatea si valoarea.

Consider că articolele reprezintă un fake news pentru că falsifică o realitate.
Prețurile nu sunt ”nesimțite”,  ci normale,  chiar mai mici față de echivalentele din țările prezentate.

De exemplu,   se fac niște comparații incorecte.
Chiar sunt curios să aflu unde găsesc un hotel de **** reale mai jos de 95-110 euro,  la mare.  
Nu sunt curios de cele din Franța și Italia,  chiar și Spania,  pentru că cele **** stele afișate sunt ***,  de fapt.  

La croați, hotelurile de **** stele sunt mult mai scumpe.   Acelea aproape de mare.   O cameră dintr-o pensiune costă 70-80 euro,  plătită cash, la negru.

Da,  eventual putem discuta despre prețuri nesimțite atunci când o cameră care acum costă 100 euro,  de la 15 iulie o să coste 300-400 euro.    Dar nici atunci nu putem discuta că-i prețul mare,  pentru că pe litoralul românesc nu sunt prea multe hoteluri de clasă superioară și bine poziționate.

La bulgari rămâne să mai studiez,  mi-am propus anul acesta să vizitez și eu niște chestii pe acolo și din ce rețin,  tot pe la 90-100 euro pe noapte sunt hotelurile bune,  de măcar ****

#31
Daco_Get

Daco_Get

    Green Members

  • Grup: Moderators
  • Posts: 52,548
  • Înscris: 30.01.2008

 andreic, on 08 iunie 2020 - 19:06, said:


Insa 100€ e la 4 stele ale noastre care sunt ca 3 in vest... e mult.
Cred ca doar alea din Italia.
In Franta e invers.

#32
daniMMM

daniMMM

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 27,605
  • Înscris: 18.05.2008

 marius.bunu, on 08 iunie 2020 - 19:14, said:

De banii astia faci un sejur in Grecia de moare ursul in chiloti de baie

In Maldive, Holiday Island Resort 4 stele, vila pe plaja cu mic dejun 3700 de lei 7 nopti, 2 persoane

Attached Files


Edited by daniMMM, 08 June 2020 - 19:21.


#33
Moinesti72

Moinesti72

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 35,074
  • Înscris: 30.07.2006
@Tomaso


Sunny Beach,Nessebar,Sozopol
Dunni

Mai e o statiune ultra exclusivista,dar ptr rusii bogati

nu avem asa ceva in Romania.

Dar din Timisoara cel mai ok e sa mergi la greci..

Edited by marius.bunu, 08 June 2020 - 19:33.


#34
andreic

andreic

    Very OLD Member

  • Grup: Moderators
  • Posts: 122,632
  • Înscris: 07.02.2003

 daniMMM, on 08 iunie 2020 - 19:20, said:

In Maldive, Holiday Island Resort 4 stele, vila pe plaja cu mic dejun 3700 de lei 7 nopti, 2 persoane
Normal, cu amenintarea terorista si riscurile epidemiologice merg pe preturi mici.

https://www.mae.ro/e...el-alerts/12160

"Cetăţenii români sunt sfătuiţi să fie precauţi şi să evite deplasarea în locurile în care au loc demonstraţiile organizate sau întrunirile spontane, întrucât în capitala Malé au loc în continuare demonstraţii politice. Unele dintre demonstraţiile anterioare au degenerat în ciocniri violente care au implicat poliţia, armata şi demonstranţii.
Există o ameninţare teroristă generală, iar atacurile sunt nediscriminatorii şi pot viza şi locurile frecventate de străini, inclusiv de turişti."

Edited by andreic, 08 June 2020 - 19:31.


#35
RazvanBercea

RazvanBercea

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 470
  • Înscris: 23.06.2018

 tomaso, on 08 iunie 2020 - 19:16, said:

Consider că articolele reprezintă un fake news pentru că falsifică o realitate.
Prețurile nu sunt ”nesimțite”,  ci normale,  chiar mai mici față de echivalentele din țările prezentate.

De exemplu,   se fac niște comparații incorecte.
Chiar sunt curios să aflu unde găsesc un hotel de **** reale mai jos de 95-110 euro,  la mare.  
Nu sunt curios de cele din Franța și Italia,  chiar și Spania,  pentru că cele **** stele afișate sunt ***,  de fapt.  

La croați, hotelurile de **** stele sunt mult mai scumpe.   Acelea aproape de mare.   O cameră dintr-o pensiune costă 70-80 euro,  plătită cash, la negru.

Da,  eventual putem discuta despre prețuri nesimțite atunci când o cameră care acum costă 100 euro,  de la 15 iulie o să coste 300-400 euro. Dar nici atunci nu putem discuta că-i prețul mare,  pentru că pe litoralul românesc nu sunt prea multe hoteluri de clasă superioară și bine poziționate.

La bulgari rămâne să mai studiez,  mi-am propus anul acesta să vizitez și eu niște chestii pe acolo și din ce rețin,  tot pe la 90-100 euro pe noapte sunt hotelurile bune,  de măcar ****
Am vrut sa zic si eu chestia asta. Nu sunt mereu stele autentice. Eu in Viena am stat la un hotel de 3 stele care e mult mai ieftin si mai bun din toate punctele de vedere decat un hotel de 4 stele din acelasi oras dar lant hotelier international. Ma rog si asta de 3 e international dar nu e atat de reputat.

 andreic, on 08 iunie 2020 - 19:30, said:

Normal, cu amenintarea terorista si riscurile epidemiologice merg pe preturi mici.

https://www.mae.ro/e...el-alerts/12160

"Cetăţenii români sunt sfătuiţi să fie precauţi şi să evite deplasarea în locurile în care au loc demonstraţiile organizate sau întrunirile spontane, întrucât în capitala Malé au loc în continuare demonstraţii politice. Unele dintre demonstraţiile anterioare au degenerat în ciocniri violente care au implicat poliţia, armata şi demonstranţii.
Există o ameninţare teroristă generală, iar atacurile sunt nediscriminatorii şi pot viza şi locurile frecventate de străini, inclusiv de turişti."
Cata precautie domne'

#36
rid

rid

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,785
  • Înscris: 23.02.2006
Ce`are sula cu prefectura?
Daca exista un segment foarte mare de oameni cu bani si de copii de oameni cu bani (nu discutam provenienta banilor, dar banul nemuncit se cheltuie usor) pt. care 1000-5000 euro/zi de cheltuiala inseamna fix nimic, hotelurile de ce sa nu profite de snobii astia? Banii lor ce are, â!? :D

Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate