Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Cum declari o variabila care nu s...

Schimbare certificat de inmatricu...

Poligon auto București

nelamurire legata de pret la mode...
 Hotel cu restaurant si Demipensiu...

Croaziera in Mediterana de Vest 1...

Copilot are pica pe Vladimir Putin

MicroSoft Edge: Cum pun Google in...
 Dashcam

Mini server - VMware

betano.ro

Poveste fara sfarșit
 I-auziti voi! - nu vor romani...

Colon iritabil

Perioada de gratie inexistenta

Cel mai ieftin TV LED mic
 

E normal sa fim solidari? prețurile litoralului românesc

* * * * * 2 votes
  • Please log in to reply
176 replies to this topic

#163
Tsunamii

Tsunamii

    Bucuresti

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 49,908
  • Înscris: 20.10.2015

View PostGlCA_Contras, on 10 iunie 2020 - 18:53, said:

Cat ai stat in Romania?
5 ani jumate

View Postdjl, on 10 iunie 2020 - 18:58, said:

@ Tsunnnami : există. Dar uneori e cam greu fără maşină dacă-s prea mici şi de aia unii ţin să aibă maşină.

taxi

#164
djl

djl

    Smrt faąizmu, sloboda narodu! Îmi cresc amprenta de Carbon

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 112,586
  • Înscris: 13.06.2004
Off-topic: în Românai trenul ar trebui să fie însuşi o artă de a călători (de exemplu spre mare) dacă ai de parcurs distanţe lungi, dar ce puii mei...

#165
Wotan

Wotan

    Io n-am cerut sa ma nasc argyelean. Amu, am avut noroc...

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 21,765
  • Înscris: 01.10.2002

View PostTsunnnami, on 10 iunie 2020 - 18:51, said:

Eu cat am stat in Romania, ma costa mai ieftin sa folosesc taxiul, trenul si avionul decat sa am masina.
Deci, la fix.
Esti un caz particular. Din Arad, daca merg la rudele din Sibiu, ajung in 3 ore, pe autostrada (minus 9 km). La Cluj in patru, predominant pe autostrada. La Brasov in vreo 5 ore jumate, pana la Sibiu pe autostrada. Daca as incerca, eu cu sotia, sa facem acelasi drum cu avion+taxi, ar costa mai scump si nu as putea pleca vineri dupa lucru, ci doar cand e zbor... Oricum ar dura mai mult. Iar cu trenul faci dublu, pe langa faptul ca e mizer.

#166
vrajitoruldinoz

vrajitoruldinoz

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 32,719
  • Înscris: 21.06.2016
Voi nu aveti maxi taxiuri la fiecare 1-2 ore?

#167
Wotan

Wotan

    Io n-am cerut sa ma nasc argyelean. Amu, am avut noroc...

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 21,765
  • Înscris: 01.10.2002
Spre anumite destinatii da, dar nu oricare. Dar nu sunt optiunea cea mai comfortabila pentru o cursa de mai multe ore. Pe ruta Arad-Timisoara e ok in schimb.

#168
GlCA_Contras

GlCA_Contras

    Master Mind

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 20,679
  • Înscris: 21.03.2020

View PostTsunnnami, on 10 iunie 2020 - 19:02, said:

5 ani jumate

Adica ai plecat din Romania de la 5 ani?

#169
Tsunamii

Tsunamii

    Bucuresti

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 49,908
  • Înscris: 20.10.2015

View PostGlCA_Contras, on 10 iunie 2020 - 21:32, said:

Adica ai plecat din Romania de la 5 ani?

Nu, cand m-am nascut aveam peste 40 de ani

View Postdjl, on 10 iunie 2020 - 22:21, said:

Turismul ar stimula şi producţia industrială din România, dacă ar exista patriotism economic.

:lol:

Da, orice turist cumpara si un frigider Fram

#170
djl

djl

    Smrt faąizmu, sloboda narodu! Îmi cresc amprenta de Carbon

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 112,586
  • Înscris: 13.06.2004
O unitate turistică sau de alimentaţie publică nu are cumva nevoie şi de ceva dotări?    :)

#171
Tsunamii

Tsunamii

    Bucuresti

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 49,908
  • Înscris: 20.10.2015

View Postdjl, on 10 iunie 2020 - 22:24, said:

O unitate turistică sau de alimentaţie publică nu are cumva nevoie şi de ceva dotări? Posted Image

Mai glumim...

Insa turismul in Romania e o gluma. Si aia proasta!
Insa tot turismul nu are cum sa fie o ramura de baza a economiei

#172
Vlad_22

Vlad_22

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,002
  • Înscris: 16.07.2015

View PostTsunnnami, on 10 iunie 2020 - 16:26, said:



Uite ca eu n-am avut probleme.
Banuiesc ca am putea face o petitie sa omoram toti renii din Norvegia, pentru ca sunt mai impredictibili decat copiii.
Ai masina, trebuie sa stii sa conduci, ce e mare scofala?
SI, astea sunt conditiile in Romania.
In Romania poti trai si fara masina, asa ca daca nu-ti convine, o vinzi.
Mie imi scot peri albi mai mult soferii de duminica de care vorbesti decat un cal.



Okay, limbajul e folosit si de cei carora nu le convine pentru ca nu au ei bani. Asta e, face parte din capitalism.
Daca nu s-ar vinde la pretul ala si daca patronul vrea sa faca bani, nu ar fi preturile alea "nesimtite"




Nu vorbesc de Columbia aici.
Vorbim la "teoretic"???
Da un exemplu. Crezi ca o un hotel 5* scump din Mamaia discuta cu o pensiune din Tuzla sa stabilieasca preturile??
Atunci ce discutam?



:lol:
Vrei sa mergi la mare si pleci la 12?
Am mai vazut la televizior tantalai care vor sa ajunga in plin sezon in weekend la mare la 10AM cu masina, :lol: in 2 ore
Si acolo vor si locuri de parcare si hotel la 5* la 100 de lei pe noapte
Romanii au pierdut bunul simt.
Vrei la mare fara aglomeratie?
Cine te opreste sa pleci la 5AM?
Pentru asta trebuie autostrazi? Sa se duca romanu' la mare sau la munte????

Bah da' voi de munca ati auzit?




As fi facut autostrada aia acum 20 de ani si as fi luat 10lei/km
Daca ar fi fost aglomeratie, as fi luat 100lei/km, pana cand s-ar elibera apoi sa citesc de preturi nesimtite, :lol:
N-ai înțeles ideea, o tii pe a ta... Ce cauta noaptea o vaca NELEGATĂ, pe drum european? Nene, oricât de cu ochii în paișpe ești, așa ceva te poate lua rău prin surprindere. Nu mai caută scuze, că nu-si au rostul. O tot bagi pe aia cu șofatul. Un om care conduce de mai bine de 3 decenii, cred că știe ce face și n-a avut vreun accident serios, in atât de mulți ani, ba a evitat destule, fie că sunt alti cretini din trafic, fie din ăștia care nu se asigura când traversează (tot pe drum european) etc. Și nu suntem genul care sa ne fi "născut" la volan și să lase mașină fix unde are treabă, nici pe departe. Și eu, și el, și sora-mea etc. mergem destul de mult pe jos. Dar când pleci in vacanta, alta localitate, chestii de servici, ce-ti oferă Romania în materie de transport? Te poți baza pe trenuri, maxi-taxi, autocare etc.? Eu zic că nu... Prefer sa merg eu lejer cu masinuta mea, decât să mor de cald sau de frig, cu trenurile patriei. Și da, mă deplasez și cu bus/tramvai, in general, prin oraș. Bine, de când cu pandemia asta, n-am mai folosit transportul public. Și unde nu e rentabil sa folosim mașină, cum ar fi Parisul de ex, am mers cu avionul. Apropo, mă c*c pe litoralul romanesc. Am fost doar de 2 ori, în ultimii 10 ani.

Edited by Vlad_22, 11 June 2020 - 00:38.


#173
Tsunamii

Tsunamii

    Bucuresti

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 49,908
  • Înscris: 20.10.2015

View PostVlad_22, on 11 iunie 2020 - 00:29, said:

N-ai înțeles ideea, o tii pe a ta... Ce cauta noaptea o vaca NELEGATĂ, pe drum european?

Asta e, exista? E periculos, sa micsoram sau sa interzicem in locul ala circulatia pe timp de noapte ca avem soferi tolomaci.
Uite solutia.

Mergi in concediu si vrei cu masina? Iti iei 2 zile in plus numai pentru condus si pleci de dimineata cand nu e trafic

Tot io sa va invat?
Nu mai cresteti deloc?

#174
AlexEn

AlexEn

    Spoiled brat

  • Grup: Moderators
  • Posts: 21,998
  • Înscris: 18.12.2007

View PostTsunnnami, on 10 iunie 2020 - 22:32, said:

Insa tot turismul nu are cum sa fie o ramura de baza a economiei

In Romania nu, in alte tari da.

#175
cristiany

cristiany

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,874
  • Înscris: 16.04.2007

View PostTsunnnami, on 10 iunie 2020 - 18:27, said:

Daca ai masina dar nu esti fericit pentru ca nu stii sau nu o poti folosi sau nu te face ferciit c-o ai, e ca si cum ai avea un planor dar nu poti zbura cu el.
Atunci te gandesti, cugeti si o vinzi.
Dupa care vei deveni mai fericit.
Nu mai ai grijania ei, nu mai ai nevoie de spatii de parcare, nu mai iei in calcul faptul ca marlanii te depasesc cand mergi la mare si ajuti si fauna prin faptul ca-caii nu mai trebuie sa te ocoleasca cand se indreapta catre "ocol"
Am raspuns bine?

View PostTsunnnami, on 10 iunie 2020 - 18:51, said:

Tu vrei sa spui ca NU EXISTA oameni cu copii si fara masina?
Eu cat am stat in Romania, ma costa mai ieftin sa folosesc taxiul, trenul si avionul decat sa am masina.
Deci, la fix.

View PostTsunnnami, on 11 iunie 2020 - 04:10, said:

Asta e, exista? E periculos, sa micsoram sau sa interzicem in locul ala circulatia pe timp de noapte ca avem soferi tolomaci.
Uite solutia.
Mergi in concediu si vrei cu masina? Iti iei 2 zile in plus numai pentru condus si pleci de dimineata cand nu e trafic
Tot io sa va invat?
Nu mai cresteti deloc?

Am inteles, soferii români sunt 1) niste tolomaci ca nu pot evita un obstacol aparut noaptea brusc, in fata masinii, 2) plangaciosi ca isi doresc autostrazi, 3) nu stiu sa conduca o masina si alte balarii d'astea.
Dar concret, la subiectul acestui topic ( E normal sa fim solidari ? Preturile litoralului romanesc ) ai ceva sa ne spui ?

View PostGlCA_Contras, on 10 iunie 2020 - 18:53, said:

Cat ai stat in Romania?

View PostTsunnnami, on 10 iunie 2020 - 19:02, said:

5 ani jumate
Buna asta ! Posted Image

#176
Tsunamii

Tsunamii

    Bucuresti

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 49,908
  • Înscris: 20.10.2015

View PostAlexEn, on 11 iunie 2020 - 06:07, said:

In Romania nu, in alte tari da.

Nu in economii serioase

View Postcristiany, on 11 iunie 2020 - 08:07, said:

Am inteles, soferii români sunt 1) niste tolomaci ca nu pot evita un obstacol aparut noaptea brusc, in fata masinii, 2) plangaciosi ca isi doresc autostrazi, 3) nu stiu sa conduca o masina si alte balarii d'astea.
Nu sunt toti tolomaci, ci cei fara experienta care au pretentia sa aiba calea libera, ca peste tot.


View Postcristiany, on 11 iunie 2020 - 08:07, said:

Dar concret, la subiectul acestui topic ( E normal sa fim solidari ? Preturile litoralului romanesc ) ai ceva sa ne spui ?

yup:
Attached File  tissues.jpg   40.04K   1 downloads

#177
cristiany

cristiany

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,874
  • Înscris: 16.04.2007
Ne arati ca ai invatat cum se scoate un servetel, sau ce ?

Anunturi

Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă

Tehnicile minim invazive impun utilizarea unei tehnologii ultramoderne.

Endoscoapele operatorii de diverse tipuri, microscopul operator dedicat, neuronavigația, neuroelectrofiziologia, tehnicile avansate de anestezie, chirurgia cu pacientul treaz reprezintă armamentarium fără de care neurochirurgia prin "gaura cheii" nu ar fi posibilă. Folosind tehnicile de mai sus, tratăm un spectru larg de patologii cranio-cerebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate