Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Tomate in ghiveci la curte?

Idei cale de actiune recuperare g...

Intoleranța lactoza- vegan v...

Tobe acustice insonorizare in blo...
 Cine canta? Fragment din melodie...

Tablou sigurante Dacia Sandero 2012

Baby Reindeer - 2024

Hotii voteaza hoti?!
 Camera video masina

Zilele emailului din gospodaria n...

Best gaming laptop?

Humane (2024)
 Recomandare casti 100-150 lei

Schimbare bec far VW Touran 1T3

Plata impozit PF

Ce parere aveti de viteza/ modul ...
 

E normal sa fim solidari? prețurile litoralului românesc

* * * * * 2 votes
  • Please log in to reply
176 replies to this topic

#1
RazvanBercea

RazvanBercea

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 470
  • Înscris: 23.06.2018
Lacomia antreprenorilor romani din sectorul hotelier pare a se acutiza odata cu dezmortirea post-pandemica a economiei. Daca in subsolul clasamentului diferenta de pret nu e chiar atat de mare, in zona high end se ajunge de multe ori si la preturi de 5 ori mai mari decat peste hotare. Merita sa ramanem patrioti la capitolul asta?

https://www.facebook...9&id=1316720005
https://www.digi24.r...andemie-1317093

#2
Alecsandru010

Alecsandru010

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 36,227
  • Înscris: 29.06.2011
Io n-as da 2000 de euro pe un sejur la Mamaia nici sa ma bati. Da' se pare ca unii dau. Ca altfel astia n-ar fi cerut asemenea preturi.

Si daca cererea se intalneste cu oferta la 2000 de euro, cine-s io sa zic altfel?

#3
aris86

aris86

    Traieste constient!

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 30,850
  • Înscris: 26.02.2010
Nu, din contrã nimeni nu ar trebui sã se cazeze la acele tarife.

#4
RazvanBercea

RazvanBercea

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 470
  • Înscris: 23.06.2018

View PostAlecsandru010, on 08 iunie 2020 - 18:06, said:

Io n-as da 2000 de euro pe un sejur la Mamaia nici sa ma bati. Da' se pare ca unii dau. Ca altfel astia n-ar fi cerut asemenea preturi.

Si daca cererea se intalneste cu oferta la 2000 de euro, cine-s io sa zic altfel?
De banii aia te poti duce in Dubrovnik sau Maldive...acum na...in anumite conditii dar nici nu se compara....

Acum in Maldive n-am fost dar in Dubrovnik da si pot sa spun ca exista si acolo aspecte care dezmagesc. De la personalul hotelului care are o atitudine cam romaneasca pana la toaletele de pe plaja care miros intr-un anume fel....

#5
Bursul

Bursul

    alias Petrov, zilier in DE

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 51,536
  • Înscris: 30.10.2003
Deci daca unii sunt lacomi sa nu mai fim solidari cu aia cinstiti. Hmmmm ...

#6
Rosebud09

Rosebud09

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 16,640
  • Înscris: 02.10.2009
Daca vrei 5 stele, platesti.
Fudulia si prostia se platesc.
Cine se duce la Mamaia la 5* are alte lucruri in cap decat mers la mare.
Cin' se duce la "Tataia", scapa rezonabil. Posted Image

L.E. Prost e ala care da, nu care cere.

Edited by Rosebud09, 08 June 2020 - 18:12.


#7
shefu_de_combinat

shefu_de_combinat

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 46,022
  • Înscris: 18.01.2007

View PostRazvanBercea, on 08 iunie 2020 - 18:02, said:

Merita sa ramanem patrioti la capitolul asta?

Nu lol, poa' sa arda din temelii.
Sa dai bani ca sa stai high end (lol) la Mamaia. E din ciclul apartamente de lux in Popesti Leordeni. Chiar daca ar fi de lux, cand iesi pe usa esti in Popesti.
La fel, cand iesi din hotel esti tot in Mamaia. De niste bani cu care puteai sa stai la o cafea de dimineata pe zidurile din Dubrovnik.

Am fost in Goa si in Krabi si cand am tras linie am ajuns la concluzia ca la Mamaia pentru aceleasi conditii ieseam mai scump. WHY TF EVEN BOTHER?

[ https://cdn.thecrazytourist.com/wp-content/uploads/2018/07/ccimage-shutterstock_1090315565.jpg - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

[ https://www.litoralulromanesc.ro/application/views/images/galerie%20imagini/original/1__Mamaia3.jpg - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

you tell me...

Pentru ceva frumos si aproape si cu istorie si arhitectura te duci la Balcik.

[ https://www.prismatour.ro/media/catalog/product/cache/1/image/9df78eab33525d08d6e5fb8d27136e95/b/a/balcic_-_castelul_reginei_maria.jpg - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

Dirt fucking cheap, si stiu aia si romaneste mai pe peste tot.

Edited by shefu_de_combinat, 08 June 2020 - 18:17.


#8
RazvanBercea

RazvanBercea

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 470
  • Înscris: 23.06.2018

View PostBursul, on 08 iunie 2020 - 18:09, said:

Deci daca unii sunt lacomi sa nu mai fim solidari cu aia cinstiti. Hmmmm ...
Lacom nu presupune ca e ilicit ce face. Daca ar scumpi un medicament ar fi altceva. Aici nu sunt chestii strict necesare. Dar asta e alta discutie. Eu ma refer la ce zicea Mugur Mihaescu care indemna la solidaritate. Dar si mie mi se pare tupeu destul de jegos dat fiind faptul ca atitudinea personalului e aia care e si tara si infrastructura e aia care e. Dar sincer drumul spre Croatia nici ala nu e tocmai highway. Nu stiu daca ai fost....dar volens nolens trebuie sa treci prin Bosnia. Si daca vii din Bucuresti si nu din Timisoara trebuie sa tranzitezi si Bulgaria....

View Postshefu_de_combinat, on 08 iunie 2020 - 18:11, said:

Nu lol, poa' sa arda din temelii.
Sa dai bani ca sa stai high end (lol) la Mamaia. E din ciclul apartamente de lux in Popesti Leordeni. Chiar daca ar fi de lux, cand iesi pe usa esti in Popesti.
La fel, cand iesi din hotel esti tot in Mamaia. De niste bani cu care puteai sa stai la o cafea de dimineata pe zidurile din Dubrovnik.

Am fost in Goa si in Krabi si cand am tras linie am ajuns la concluzia ca la Mamaia pentru aceleasi conditii ieseam mai scump. WHY TF EVEN BOTHER?
Eu asa am patit-o la capitolul imobiliare. Blocul e una, imprejurimile sunt cu totul altceva. Si aici e o chestie similara.

#9
Bursul

Bursul

    alias Petrov, zilier in DE

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 51,536
  • Înscris: 30.10.2003
Am fost si mai vreau sa merg in Croatia. Nu merg la hoteluri, ci la apartament unde imi fac eu de haleala. Gazda e super de treaba, iar plaja de familisti e plina de nemti, deci am parte de liniste.
Ce mi-as mai dori intrun concediu linistit?

Nu stiu cum e in Romania, nu pot sa fac comparatie.

#10
shefu_de_combinat

shefu_de_combinat

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 46,022
  • Înscris: 18.01.2007

View PostBursul, on 08 iunie 2020 - 18:18, said:

Am fost si mai vreau sa merg in Croatia.

Posted Image Posted Image Posted Image
Plitvice...oh how i miss it.

Croatia e faina cu totu. Si in drum spre, sau la intoarcere, te poti opri si in Belgrad, care e un oras interesant cu de toate pentru toate gusturile.

Edited by shefu_de_combinat, 08 June 2020 - 18:21.


#11
RazvanBercea

RazvanBercea

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 470
  • Înscris: 23.06.2018

View PostBursul, on 08 iunie 2020 - 18:18, said:

Am fost si mai vreau sa merg in Croatia. Nu merg la hoteluri, ci la apartament unde imi fac eu de haleala. Gazda e super de treaba, iar plaja de familisti e plina de nemti, deci am parte de liniste.
Ce mi-as mai dori intrun concediu linistit?

Nu stiu cum e in Romania, nu pot sa fac comparatie.
Da cu mancarea scoti enorm din costuri. Cand veneam prin Viena in excursie cheltuiam 40 de euro in 2 zile. Acum banii aia ma tin o saptamana daca ii dramuiesc. Cand gatesti acasa e altceva. O cutie de compot de fructe de 1000g e 1.5 euro. Daca mergi la all you can eat normal ca mai ai si restul felulilor nu numai desert dar na...dai 10 euro pe intrare cand ai fi putut fain frumos mai mult ca sigur sa ai exact aceleasi chestii la mai putin de jumatate de pret daca le preparai singur.

#12
shefu_de_combinat

shefu_de_combinat

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 46,022
  • Înscris: 18.01.2007

View PostRazvanBercea, on 08 iunie 2020 - 18:22, said:

Daca mergi la all you can eat normal ca mai ai si restul felulilor nu numai desert dar na

Eu p-asta n-am inteles-o, sincer. Nici n-am experimentat, recunosc.
Nu te plictisesti sa mananci mereu in acelasi loc 5-7-10 zile?
Ok, inteleg daca esti la ceva resort pe o insula exotica si in jur sunt doar palmieri, da' intr-o statiune/oras de coasta nu vrei sa mergi si tu sa explorezi si sa te opresti la masa unde ti se pare ca e interesant, random?
Bine, nici programul de mic dejun al hotelurilor la care te duci in vacanta nu l-am prea inteles exact, dar aia cred ca e de la mine.

Edited by shefu_de_combinat, 08 June 2020 - 18:27.


#13
daniMMM

daniMMM

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 27,605
  • Înscris: 18.05.2008

View PostBursul, on 08 iunie 2020 - 18:18, said:

Nu stiu cum e in Romania, nu pot sa fac comparatie.

Oooo, e misto, trebuie sa mergi. Mai ales de cand au primit tichete de vacanta si ultimii veri de la centrul info ai primarului din Poplaca. Poti zice ca ai vizitat si India...

Attached Files



#14
Fane

Fane

    cipat

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 28,243
  • Înscris: 05.06.2002
pusca mea, ce nu mergi matale unde-ti place decat sa te plangi pe forum? esti invidios ca are cocalarii bani de sa moara dusmanii?

Edited by Fane, 08 June 2020 - 18:30.


#15
shefu_de_combinat

shefu_de_combinat

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 46,022
  • Înscris: 18.01.2007

View PostdaniMMM, on 08 iunie 2020 - 18:25, said:

Poti zice ca ai vizitat si India...

minus experienta culturala
minus monumente
minus vazut o civilizatie complet diferita
minus vaci pe plaja

literally

[ https://i.postimg.cc/7hw04Mp0/IMG-0839.jpg - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

Posted Image

Edited by shefu_de_combinat, 08 June 2020 - 18:34.


#16
daniMMM

daniMMM

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 27,605
  • Înscris: 18.05.2008
Tocmai, la noi e doar balta plina de fecale si alge... Chiar azi arata la tv Vama cu plantatia verde jumate in apa,jumate pe plaja. Si ce miros placut au....

Edited by daniMMM, 08 June 2020 - 18:33.


#17
valirex

valirex

    Muzeul Lampilor

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,746
  • Înscris: 30.07.2006
Solidari suntem dar unii intrec masura si abuzeaza. Unele preturi sunt nejustificate si umflate artificial.

#18
Tomaso

Tomaso

    Superior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 57,714
  • Înscris: 11.04.2005

View PostRazvanBercea, on 08 iunie 2020 - 18:02, said:

Lacomia antreprenorilor romani din sectorul hotelier pare a se acutiza odata cu dezmortirea post-pandemica a economiei. Daca in subsolul clasamentului diferenta de pret nu e chiar atat de mare, in zona high end se ajunge de multe ori si la preturi de 5 ori mai mari decat peste hotare. Merita sa ramanem patrioti la capitolul asta?

https://www.facebook...9&id=1316720005
https://www.digi24.r...andemie-1317093

Am citit articolul de pe digi24 și nu am priceput unde sunt prețurile mari, nesimțite.
100 euro pe noapte o cameră la un hotel de 4* vi se pare preț exagerat?

Anunturi

Chirurgia endoscopică a hipofizei Chirurgia endoscopică a hipofizei

"Standardul de aur" în chirurgia hipofizară îl reprezintă endoscopia transnazală transsfenoidală.

Echipa NeuroHope este antrenată în unul din cele mai mari centre de chirurgie a hipofizei din Europa, Spitalul Foch din Paris, centrul în care a fost introdus pentru prima dată endoscopul în chirurgia transnazală a hipofizei, de către neurochirurgul francez Guiot. Pe lângă tumorile cu origine hipofizară, prin tehnicile endoscopice transnazale pot fi abordate numeroase alte patologii neurochirurgicale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate