Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Cel mai ieftin TV LED mic

Reverse proxy si htaccess pe Raps...

Statie de epurare sau fosa septic...

"enerlux p" afisaj interm...
 Adaptor usb3.1gigabit vs Adaptor ...

La multi ani @Atreides!

La multi ani @KENSINGTON!

La multi ani @burebista!
 La multi ani de Florii!

Stihl fs 70 c-e

Challengers (2024)

Care mai sunt mediile de admitere...
 Laptop cu HDD atasare memorie MMC...

Hartile google nu mai au chenarul...

Tomate in ghiveci la curte?

Idei cale de actiune recuperare g...
 

E normal sa fim solidari? prețurile litoralului românesc

* * * * * 2 votes
  • Please log in to reply
176 replies to this topic

#37
RazvanBercea

RazvanBercea

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 470
  • Înscris: 23.06.2018

View Postgarett, on 08 iunie 2020 - 18:46, said:

Aia nu-i excursie...


În România da.
Dar ce e? Eu nu am zis ca am stat doar 2 zile. Sau nu te referi la durata ci la distanta deplasarii sau la ce ca nu inteleg....

#38
Soulstream

Soulstream

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,027
  • Înscris: 03.02.2014
Da, in general, ca si oameni suntem solidari, dar doar cu cei apropiata, pe scurt familia directa. Apoi incepem sa fim din ce in ce mai putin solidari cu cat gradul de apropiere cu o persoana scade. As face orice pe sotie, putin mai putin pt parinti, mai putin pt rude mai indepartate si prieteni si tot asa, pana la nivelul de a nu imi pasa deloc ca nea Vasile din Tecuci (pe care nu l-am intalnit niciodata in viata mea) moare singur.

#39
RazvanBercea

RazvanBercea

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 470
  • Înscris: 23.06.2018

View Postrid, on 08 iunie 2020 - 19:44, said:

Ce`are sula cu prefectura?
Daca exista un segment foarte mare de oameni cu bani si de copii de oameni cu bani (nu discutam provenienta banilor, dar banul nemuncit se cheltuie usor) pt. care 1000-5000 euro/zi de cheltuiala inseamna fix nimic, hotelurile de ce sa nu profite de snobii astia? Banii lor ce are, â!? Posted Image
Nimic nu se pierde. Totul se recicleaza. Si uite asa banu luat de la disponibilizatul abuziv din perioada tranzitiei se intoarce prin odraslele alora care au privatizat bla bla la unu care poate acum e receptioner sau camerist sau stiu eu ce la hotelul cu pricina.

View PostDaco_Get, on 08 iunie 2020 - 19:06, said:

Care-i legatura cu patriotismul ??

Preturile ,respecta oriunde cerere versus oferta .

Daca ala e pretul inseamna ca exista cerere . Ca tu nu iti permiti ..e alta treaba .


Uite oferta ieftina . Da-i bataie
Patriotism in sensul de a achizitiona produse sau servicii produse in tara.

#40
Tomaso

Tomaso

    Superior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 57,714
  • Înscris: 11.04.2005

View Postmarius.bunu, on 08 iunie 2020 - 19:30, said:

@Tomaso
Sunny Beach,Nessebar,Sozopol
Dunni

M-am uitat pe Booking,  la Nessebar,  de exemplu,  nu găsești nimic sub 80-90 euro la ****.
Mă refer la cameră cu balcon și vedere la mare.   Și asta la ceva distanță,  nu pe peninsulă, unde nici nu prea sunt hoteluri.
Sunny Beach   - idem,   100-150 euro pe noapte la ****  sau *****  la camere de două paturi,  cu balcon,  vedere spre mare,  beachfront.


Cam astea sunt prețurile reale,  dacă trecem de momeala cu  ”prețuri începând de la 52 Euro..”


De aceea și remarcam faptul că mi s-a părut o exagerare discursul despre prețurile litoralului românesc.  

Acele hoteluri au un preț adaptat pentru clienții lor.    Am mai scris și nu mă mai repet care-i profilul clientului dispus să plătească peste 100 euro pe noapte un hotel din Mamaia.   Pentru că,  în rest,  prețurile sunt normale.   La Mamaia există o zonă formată din vreo 10-20 hoteluri unde avem niște prețuri mai mari,  uneori exagerate,  datorită zonei de distracție.   Acolo unde sunt concentrate cluburile,  unele dintre cele mai bune cluburi din estul Europei.     Nu există nimic similar,  nici în Croația,  nici în Bulgaria,  nici în Muntenegru.     Nici pe coasta Adriatică în  Italia.    So, clienții acestor cluburi au bani, vin să-și etaleze mașinile,  fetele și să se rupă în figuri.    Dau 5000 euro pe o șampanie,  cazare este nimic.

#41
spider8

spider8

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 834
  • Înscris: 14.01.2006

View PostRazvanBercea, on 08 iunie 2020 - 18:02, said:

Lacomia antreprenorilor romani din sectorul hotelier pare a se acutiza odata cu dezmortirea post-pandemica a economiei. Daca in subsolul clasamentului diferenta de pret nu e chiar atat de mare, in zona high end se ajunge de multe ori si la preturi de 5 ori mai mari decat peste hotare. Merita sa ramanem patrioti la capitolul asta?

https://www.facebook...9&id=1316720005
https://www.digi24.r...andemie-1317093

O simplă căutare pe internet, pe booking, ne arată că pentru perioada spusă în articolele indicate de inițiator, adică 20 - 26 iulie 2020, în Mamaia găsim 182 de hoteluri, pensiuni și vile disponibile, cu un preț pe cameră pentru doi adulți de la 972 lei (circa 200 de euro) la 8.266 lei (circa 1700 euro). Mai este o vilă la prețul de 15.300 lei, dar cel mai probabil este o greșeală.

Pe lângă astea mai sunt 662 apartamente, care încep de la 1430 lei (circa 295 euro) și alte tipuri de proprietăți cu prețuri diverse.

https://www.booking....t_htype_hotel=1


Opinia mea este că dacă vrem să mergem în România găsim cazare și aici cu prețuri bune, trebuie doar să intrăm 2 minute pe internet pe un site de rezervări gen booking și să dăm o căutare după perioada și stațiunea aleasă.

Edited by spider8, 08 June 2020 - 19:55.


#42
Naoto

Naoto

    Glasperlenspielmeister

  • Grup: Moderators
  • Posts: 14,878
  • Înscris: 15.12.2009
@tomaso:

Într-adevăr, topicul este despre "prețurile litoralului românesc". Forțat din titlu ca să pară subiect de Poiana.

Nu-i.

#43
Moinesti72

Moinesti72

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 35,074
  • Înscris: 30.07.2006

View Posttomaso, on 08 iunie 2020 - 19:48, said:



M-am uitat pe Booking,  la Nessebar,  de exemplu,  nu găsești nimic sub 80-90 euro la ****.
Mă refer la cameră cu balcon și vedere la mare.   Și asta la ceva distanță,  nu pe peninsulă, unde nici nu prea sunt hoteluri.
Sunny Beach   - idem,   100-150 euro pe noapte la ****  sau *****  la camere de două paturi,  cu balcon,  vedere spre mare,  beachfront.




Eu am stat la Sunny B, hotel pe plaja, 3 stele ,super multumit.
Mic dejun inclus.

Nu e vorba numai de hotel,ci si de plaja,apa,etc, ce poti face in afara orelor de plaja.

La noi, plaja murdara,apa la fel, marlanie cat cuprinde, servicii proaste

Edited by marius.bunu, 08 June 2020 - 20:01.


#44
Tomaso

Tomaso

    Superior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 57,714
  • Înscris: 11.04.2005

View PostRazvanBercea, on 08 iunie 2020 - 19:47, said:

Patriotism in sensul de a achizitiona produse sau servicii produse in tara.

Patriotismul este bun atunci când se manifestă în sensul acesta,  al achiziționării de produse românești,  sau de servicii.  
Nu doar că susțin intreprinzătorul român, dar, ori de câte ori am această posibilitate, cumpăr de la români.  Și nu-mi pare rău,  pentru că produsele românești sunt mai bune,  de regulă.  

Cred că în materie de turism ar trebui să realizăm că stăm bine la nivel de servicii. Priviți scorurile de pe siteurile de rezervări și comentariile străinilor.  Sunt la superlativ în majoritatea cazurilor.
Dacă privim la francezi, la italieni,  scorurile sunt mai mici,  multe plângeri,  hoteluri vechi cu stele multe dar care nu fac banii.

Ceea ce au ei și nu avem noi la mare este peisajul și spațiul public. Degeaba ai hotel bun,  servicii bune, oameni amabili,  dacă ieși afară și dai de plaje murdare și plate,  mizerie,  dezordine,  gălăgie,  țigăneală și pleci cu nervii  batistă după orele de stres cauzate de trafic și cozi.

Chiar și bulgarii,  așa cum sunt ei,  ai mai săraci din UE,  tot stau mai bine la capitolul acesta,  la peisaj, curățenie,  diversitatea posibilităților de petrecere a timpului.  
Aici avem o mare problemă și cred că asta ne trage înapoi.

Dar hotelurile sunt ok.   Majoritatea sunt noi,  foarte bine dotate cu tot ce trebuie,  fără economie.  

La Marriot,  în Frankfurt,  de exemplu,  hotel de *****,  cereau 20 euro pe noapte pentru internet de mare viteză.   La orice hotel de **** și ***** stele din România merge netul ca acasă,  adică foarte bine.
La hotelul de mai sus mergea varianta free  doar cât să citești un email.

Edited by tomaso, 08 June 2020 - 20:08.


#45
GabiMos

GabiMos

    Junior Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 99
  • Înscris: 06.02.2020
Eu sunt de acord sa fim solidari. E normal in aceasta situatie. Dar sa fie si ei solidari cu noi, cu preturi corecte, raportate la puterea noastra de cumparare, trecem toti prin criza generată de covid, nu prea a ocolit pe nimeni.

#46
Tomaso

Tomaso

    Superior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 57,714
  • Înscris: 11.04.2005

View PostNaoto, on 08 iunie 2020 - 19:53, said:

@tomaso:

Într-adevăr, topicul este despre "prețurile litoralului românesc". Forțat din titlu ca să pară subiect de Poiana.

Nu-i.


S-a afirmat că există alternative mult mai ieftine prin alte părți.   Nu este  așa și de aceea am lărgit discuția mai spre concret.    Adică dacă tot discutăm,  măcar să vedem dacă chiar este sau nu este așa.
Articolul citit pe digi24  - în opinia mea - păcătuiește prin exagerări.   Aș spune că mi se par mai mult dezinformări.   Că-s voite sau doar rezultatul neștiinței unui redactor fără experiență,  nu știu să spun.

#47
Naoto

Naoto

    Glasperlenspielmeister

  • Grup: Moderators
  • Posts: 14,878
  • Înscris: 15.12.2009
De aceea am schimbat și titlul, ca să acopere conținutul subiectului.

#48
Tomaso

Tomaso

    Superior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 57,714
  • Înscris: 11.04.2005
Ok.

#49
george_alexandru

george_alexandru

    Mwe Austria

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 32,551
  • Înscris: 30.08.2017
Mi-am luat la bulgari, Nisipurile de Aur, 7 nopți, 4 stele, all inclusive, 650 eur in august. La noi de banii ăștia găsești ceva cel mult decent. Anul trecut cu 600 eur am stat la 5 stele, fără all inclusive, dar condiții pentru care un Mamaia dai 1000 ron/noapte. Solidar n-am cum sa fiu cu unii care ani de zile au mers pe ciupeala

Edited by george_alexandru, 08 June 2020 - 20:19.


#50
RazvanBercea

RazvanBercea

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 470
  • Înscris: 23.06.2018

View Posttomaso, on 08 iunie 2020 - 20:00, said:

Patriotismul este bun atunci când se manifestă în sensul acesta,  al achiziționării de produse românești,  sau de servicii.  
Nu doar că susțin intreprinzătorul român, dar, ori de câte ori am această posibilitate, cumpăr de la români.  Și nu-mi pare rău,  pentru că produsele românești sunt mai bune,  de regulă.  

Cred că în materie de turism ar trebui să realizăm că stăm bine la nivel de servicii. Priviți scorurile de pe siteurile de rezervări și comentariile străinilor.  Sunt la superlativ în majoritatea cazurilor.
Dacă privim la francezi, la italieni,  scorurile sunt mai mici,  multe plângeri,  hoteluri vechi cu stele multe dar care nu fac banii.

Ceea ce au ei și nu avem noi la mare este peisajul și spațiul public. Degeaba ai hotel bun,  servicii bune, oameni amabili,  dacă ieși afară și dai de plaje murdare și plate,  mizerie,  dezordine,  gălăgie,  țigăneală și pleci cu nervii  batistă după orele de stres cauzate de trafic și cozi.

Chiar și bulgarii,  așa cum sunt ei,  ai mai săraci din UE,  tot stau mai bine la capitolul acesta,  la peisaj, curățenie,  diversitatea posibilităților de petrecere a timpului.  
Aici avem o mare problemă și cred că asta ne trage înapoi.

Dar hotelurile sunt ok.   Majoritatea sunt noi,  foarte bine dotate cu tot ce trebuie,  fără economie.  

La Marriot,  în Frankfurt,  de exemplu,  hotel de *****,  cereau 20 euro pe noapte pentru internet de mare viteză.   La orice hotel de **** și ***** stele din România merge netul ca acasă,  adică foarte bine.
La hotelul de mai sus mergea varianta free  doar cât să citești un email.
Da merge prost netul la hoteluri la nemti. Dar nici in Romania nu mi-e rusine.

#51
GlCA_Contras

GlCA_Contras

    Master Mind

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 20,666
  • Înscris: 21.03.2020
Solidari si Romania nu se prea pupa. La noi fiecare e pe cont propriu.

#52
Moinesti72

Moinesti72

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 35,074
  • Înscris: 30.07.2006

View Postgeorge_alexandru, on 08 iunie 2020 - 20:18, said:

Mi-am luat la bulgari, Nisipurile de Aur, 7 nopți, 4 stele, all inclusive, 650 eur in august. La noi de banii ăștia găsești ceva cel mult decent. Anul trecut cu 600 eur am stat la 5 stele, fără all inclusive, dar condiții pentru care un Mamaia dai 1000 ron/noapte. Solidar n-am cum sa fiu cu unii care ani de zile au mers pe ciupeala

Practic sezonul nostru are 2 luni:iulie august.
Iau si ei 10 piei cui pot

#53
george_alexandru

george_alexandru

    Mwe Austria

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 32,551
  • Înscris: 30.08.2017

View PostdaniMMM, on 08 iunie 2020 - 18:56, said:



Ieftin ca braga...mergeti voi, pesedistii
Prima cautare la plezneala...Hotel Crowne Plaza Antalya 5 stele, 400/noapte de lei cu mic dejun inclus

Da, dar cocalareala autohtona nu e inclusa in preț.

View Postmarius.bunu, on 08 iunie 2020 - 20:25, said:



Practic sezonul nostru are 2 luni:iulie august.
Iau si ei 10 piei cui pot

E adevărat. La fel de adevărat si faptul ca la acele preturi și condiții au grad de ocupare excelent in weekend si decent in rest. Dar asta nu înseamnă ca trebuie și eu sa ma alătur gloatei. Bulgaria e ok pentru mine. Bonus, drumul mult mai relaxant, fără melteniada de pe A2.

#54
Wotan

Wotan

    Io n-am cerut sa ma nasc argyelean. Amu, am avut noroc...

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 21,765
  • Înscris: 01.10.2002

View Postshefu_de_combinat, on 08 iunie 2020 - 18:11, said:

Nu lol, poa' sa arda din temelii.
Sa dai bani ca sa stai high end (lol) la Mamaia. E din ciclul apartamente de lux in Popesti Leordeni. Chiar daca ar fi de lux, cand iesi pe usa esti in Popesti.
La fel, cand iesi din hotel esti tot in Mamaia. De niste bani cu care puteai sa stai la o cafea de dimineata pe zidurile din Dubrovnik.
Cand e vorba de banii tai castigati din greu nu esti solidar cu altii. Plus ca... 5 stele la Mamaia? Doar daca nu stii limbi straine si iti plac manelele.
Altfel, la banii astia iti gasesti ceva la o mare adevarata si limpede, gen Mediterana, Adriatica...

Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate