Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Telefonul Oppo a74 mi-a blocat ca...

A inviat Mudava

Vouchere de vacanta

Cand One United nu mai vand isi v...
 Mandolina feliat legume

Atestat consilier de siguranta

alarma auto Autowatch 346 RLI

Ce se intampla cu actualii tineri...
 Descifrare reteta

Zapp fix

Rulment pt diferential 4motion

Lipire filtru la baterie ikea
 Meserias nu mai vine sa termine l...

Soferii prinsi bauti sau drogati ...

geometrie autorulota

Sfat achiziție laptop ~4500 ...
 

Interactive Brokers

- - - - -
  • Please log in to reply
1206 replies to this topic

#1171
x_veb

x_veb

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,768
  • Înscris: 28.01.2007
Am o nelamurire legata de declaratia de taxe si impozite catre anaf.
Mi-am deschis cont in EUR la IBKR in septembrie 2023 iar pana in decembrie 2023 l-am alimentat cu mici sume in Euro, mai mult sa ma obisnuiesc cu platforma, dar nu am investit in nimic.
In decembrie m-am hotarat sa schimb valuta contului in USD, iar din ianuarie 2024 am inceput sa investesc in actiuni.

Am descarcat acum documentul: Tax Information Statements for 2023 si apar cu un profit de 3.5 USD, probabil calculat in urma schimbului valutar pe care l-am efectuat in aplicatie in urma trecerii contului din EUR in USD.

Intrebarea mea este: trebuie sa declar acest profit? Daca da, in ce tara il consider realizat: Irlanda?

#1172
JohnnyRambo

JohnnyRambo

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 603
  • Înscris: 12.07.2022
Vezi in raportul de pe anul trecut ("activity statement"), daca ai doar profit din schimbul valutar nu trebuie declarat, persoanele fizice nu platesc impozit pentru castigurile din schimburi valutare (daca sunt cu caracter ocazional, altfel s-ar incadra la investitii FOREX).

#1173
x_veb

x_veb

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,768
  • Înscris: 28.01.2007
Doar schimb valutar. Aveam in cont in jur de 110 EUR cand m-am decis sa schimb valuta contului in USD si am convertit aceasta suma in USD.

Attached Files



#1174
JohnnyRambo

JohnnyRambo

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 603
  • Înscris: 12.07.2022
Nu trebuie declarat acel venit.

#1175
x_veb

x_veb

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,768
  • Înscris: 28.01.2007
Am cautat pe net, in special pe site-ul anaf informatii despre impozitarea castigurilor din forex, dar ei zic ca trebuie depusa declaratia unica pentru aceste venituri.
Unde s-ar incadra castigul meu sau cum ar trebui sa caut ca sa gasesc informatia oficiala ?

#1176
cipocip

cipocip

    Junior Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 33
  • Înscris: 09.02.2019
Forex intra la casuta cu transfer titluri etc, am intrebat la anaf. Poti intreba si tu. IB trimite si unele conversii valutare catre anaf, dar nu toate, poti gasi pe platforma IB fisierul CRS dupa 30 iunie. Eu le raportez.

#1177
JohnnyRambo

JohnnyRambo

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 603
  • Înscris: 12.07.2022

Citat

(2) În aplicarea art. 91 lit. c) din Codul fiscal în cadrul instrumentelor financiare derivate tranzacționate pe piața la buna înțelegere (OTC) se includ, fără a se limita, următoarele:
a) forward pe cursul de schimb fără livrare la scadență;
b) swap pe cursul de schimb;
c) swap pe rata dobânzii;
d) opțiuni pe cursul de schimb fără livrare la scadență;

Nu se incadreaza; voi faceti direct schimb, nu tranzactionati optiuni sau alte derivate pe cursul valutar. Schimbul valutar nu este inclus in Codul Fiscal la venituri impozabile la persoane fizice.

#1178
cipocip

cipocip

    Junior Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 33
  • Înscris: 09.02.2019
Din cate am vazut conversia pe IB (spre deosebire de alti brokeri) nu e instant, cand cumpar actiuni in alta valuta mai intai deschide o pozitie forex care abia dupa mai multe minute este lichidata.

#1179
x_veb

x_veb

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,768
  • Înscris: 28.01.2007
Ai cont la IBKR Ungaria. Asa'i?
Eu il am la IBKR Irlanda si nu pot cumpara actiuni in USD daca nu am disponibil in contul USD.

Daca am de exemplu EURO, trebuie mai intai sa-i convertesc in USD, dupa care pot achizitiona actiunile in USD.

Apropo de IBKR, am observat de ceva vreme ca in aplicatia web afiseaza acum si valuta in care sunt listate instrumentele. In toamna cand mi-am facut contul era mai complicat sa afli moneda in care era listata o anumita actiune sau ETF.

#1180
Hybr1d

Hybr1d

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,449
  • Înscris: 21.05.2017
Hai ca vin eu cu o întrebare idioata.
Dacă vând acțiunile, iar ulterior mor, cine depune declarația la anaf în anul următor? Indiferent ca vorbim de ibkr sau broker local.
Sau se mai depune? Mai are pe cine sa execute anaf dacă nu se depune?

#1181
sags

sags

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,026
  • Înscris: 24.04.2013
In caz de deces se ocupa ANAF-ul, nu depune nimeni nici o declaratie. Impozite/taxe nou constatate a fi de platit (nu cele vechi, adica datorii anterioare decesului) sunt sarcini ale mostenirii si vor fi achitate de mostenitori(*). (Datoriile defunctului, adica acelea existente deja la data decesului, intra si ele in pasivul succesoral si tot mostenitorii le achita.)

(*) LE, pentru clarificare: Acestea sunt incluse in pasivul succesoral, se mostenesc la fel ca bunurile, si odata intrate in patrimoniul mostenitorilor ele devin datorii ale acestora. NU este obligatoriu ca ele sa fie platite de cei care ar putea fi mostenitori inaine de dezbaterea succesiunii si obtinerea Certificatului de mnostenitor.

Edited by sags, 12 April 2024 - 07:20.


#1182
Hybr1d

Hybr1d

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,449
  • Înscris: 21.05.2017
Interesant.
Ma gândesc care varianta ar fi mai buna, vândut tot, apoi vine de la anaf ce-i de plată după dezbatere, versus moștenit acțiunile.
Presupun ca se subînțelege ideea, e ceva similar cu transferul tuturor fondurilor cash în aceeași zi, ca să nu fie impozitate ca moștenire.

PS: la moștenirea acțiunilor înțeleg ca se plătește direct 10% la suma integrala. Asta dacă m-am documentat corect.
Iar dacă le-aș vinde "eu" s-ar retine doar impozitul pe profit, apoi as transfera cashul interbancar.

Ma rog, e cu schepsis.

#1183
Sterone

Sterone

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,049
  • Înscris: 16.01.2023
Cat au făcut impozitul la moștenire bani ? 10% ????

Edited by Sterone, 12 April 2024 - 08:08.


#1184
Hybr1d

Hybr1d

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,449
  • Înscris: 21.05.2017
Banii ii transferi direct. De ex o ruda când a murit părintele în aceeași zi a scos toți banii dint conturi, ca era împuternicit. Deci zero impozit.


#1185
wertyck

wertyck

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,865
  • Înscris: 13.03.2005

Vizualizare mesajHybr1d, pe 12 aprilie 2024 - 08:34, a scris:

Banii ii transferi direct. De ex o ruda când a murit părintele în aceeași zi a scos toți banii dint conturi, ca era împuternicit. Deci zero impozit.
Da, ca fara certificat de deces inregistrat la banca, pentru banca titularul era in viata!

#1186
Hybr1d

Hybr1d

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,449
  • Înscris: 21.05.2017
Exact.

#1187
x_veb

x_veb

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,768
  • Înscris: 28.01.2007
Notice of Amendment Customer Agreement for Interactive Brokers Ireland Limited

We have amended the terms of the Customer Agreement to reflect the roll-out of an automatic currency conversion functionality for cash accounts (i.e. accounts that are not margin enabled). The revised Customer Agreement will replace the current version and apply from 26 April 2024.


Am primit o informare pe email legata de o noua functionalitate la IBKR IE. Din ce inteleg, conversia automata este similara cu cea de la IBKR HU, dar se pare ca in continuare se va percepe comisionul de minim 2USD pentru schimbul valutar.

Totusi, pe un topic de pe reddit scrie ca pentru investitiile recurente, schimbul valutar automat nu va fi comisionat.  https://www.reddit.c...toconvert_cash/

Oare o fi adevarat? Eu nu gasesc aceasta informatie in T&C.
Ma interesa o varianta mai simpla si fara costuri pentru investiile in USD.

#1188
x_veb

x_veb

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,768
  • Înscris: 28.01.2007
IBKR IE a implementat conversia valutara automata pentru achizitiile intr-o valuta pentru care nu exista disponibil suficient in contul valutei respective, dar exista in alte conturi din cadrul platformei.

Daca vrei sa cumperi actiuni in USD sau orice alta valuta si ai cash doar in contul EUR, iti face conversie automata la cursul FX la care adauga un comision de 0,003%.

Pana pe 26 aprilie, pe IBKR IE, daca voiai sa faci o achizitie in USD, trebuia sa ai suficienti bani in contul USD. Pentru aceasta, fie alimentai direct contul cu USD dintr-un cont de la o banca din Romania (sau Revolut) platind spete swift sau diverse comisioane, fie alimentai cu EURO si faceai conversie manuala pe platforma IBKR la care plateai un comision de 0,002% (minim 2 USD).

Acum daca achizitionezi actiuni/ETF-uri sub 6667 USD/tranzactie, e mai avantajos sa lasi conversia automata. Peste aceasta suma, iesi mai bine daca faci conversie manuala.

Eu am transferat ieri EUR dupa care am facut o achizitie in USD in valoare de $416,75 pentru care mi-a convertit 389,21 EUR la cursul: 1.07075

Nu inteleg de ce pe transaction statement nu apare si comisionul de 0,003%, dar poate este inclus in spread.

Attached Files



Anunturi

Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă

Tehnicile minim invazive impun utilizarea unei tehnologii ultramoderne.

Endoscoapele operatorii de diverse tipuri, microscopul operator dedicat, neuronavigația, neuroelectrofiziologia, tehnicile avansate de anestezie, chirurgia cu pacientul treaz reprezintă armamentarium fără de care neurochirurgia prin "gaura cheii" nu ar fi posibilă. Folosind tehnicile de mai sus, tratăm un spectru larg de patologii cranio-cerebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate