Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
La multi ani @Atreides!

La multi ani @KENSINGTON!

La multi ani @burebista!

La multi ani de Florii!
 Stihl fs 70 c-e

Challengers (2024)

Care mai sunt mediile de admitere...

Laptop cu HDD atasare memorie MMC...
 Hartile google nu mai au chenarul...

Tomate in ghiveci la curte?

Idei cale de actiune recuperare g...

Intoleranța lactoza- vegan v...
 Tobe acustice insonorizare in blo...

Cine canta? Fragment din melodie...

Tablou sigurante Dacia Sandero 2012

Baby Reindeer - 2024
 

Interactive Brokers

- - - - -
  • Please log in to reply
1185 replies to this topic

#1153
Hybr1d

Hybr1d

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,441
  • Înscris: 21.05.2017
Sunt de acord cu tine; tu doar clarificai ca pentru a cumpara SPY sunt conditii speciale. La fel si JohnnyRambo pana la un punct.
Apoi il intrebasem pe colegul cu ce e mai avantajos un ETF american fata de unul UCTIS; concluzia mea e ca nu e si din punctul meu de vedere (poate limitat) nu exista un rationament care sa ma convinga ca mai bine iau SPY (sau orice echivalent din US) in loc de SXR8 (sau orice echivalent UCITS).

Edited by Hybr1d, 04 February 2024 - 18:00.


#1154
JohnnyRambo

JohnnyRambo

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 601
  • Înscris: 12.07.2022

Vizualizare mesajHybr1d, pe 04 februarie 2024 - 14:31, a scris:

Ce relevanta are, SPYL e UCITS deci este european și poate fi cumpãrat fãrã bãtãi de cap de cãtre europeni.
Ori noi discutam despre US vs UCITS.
In continuare nu vad avantajele.

Tocmai, te uitati la SPY probabil pentru TER mai mic, dar ai SPYL european cu TER mai mic ca cel american. Este un fond deschis recent.

Vizualizare mesajHybr1d, pe 04 februarie 2024 - 11:56, a scris:

Dacã citesc eu bine SPY are 0.09% TER iar SXR8 are 0.07%.
Nu sunt convins ca merita deranjul.

Cat despre reinvestirea dividendelor, in general fondurile UCITS sunt disponibile in variante cu acumulare (SXR8) dar si distribuire (IUSA) a dividendelor.

#1155
Hybr1d

Hybr1d

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,441
  • Înscris: 21.05.2017
Cred ca toti 3 spunem acelasi lucru :)

#1156
wertyck

wertyck

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,624
  • Înscris: 13.03.2005

Vizualizare mesajHybr1d, pe 04 februarie 2024 - 17:59, a scris:

Sunt de acord cu tine; tu doar clarificai ca pentru a cumpara SPY sunt conditii speciale. La fel si JohnnyRambo pana la un punct.
Apoi il intrebasem pe colegul cu ce e mai avantajos un ETF american fata de unul UCTIS; concluzia mea e ca nu e si din punctul meu de vedere (poate limitat) nu exista un rationament care sa ma convinga ca mai bine iau SPY (sau orice echivalent din US) in loc de SXR8 (sau orice echivalent UCITS).

Probabil un avantaj ar fi sa pui ouale in doua cosuri(US si UE), daca tot sunt fluctuatii asa mari ale dolarului fata de euro sau fata de leu.

#1157
Hybr1d

Hybr1d

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,441
  • Înscris: 21.05.2017
Tocmai asta spuneam ca e irelevant daca oricum investesti pe termen lung si faci DCA.
Cam asta zice si-n linkul de l-am postat acum 2 pagini.

#1158
Dinutzel

Dinutzel

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 99
  • Înscris: 23.04.2009
Are cineva experiență cu transferul de bani folosind Wise? Am văzut că ajung mai repede banii fata de transferul de pe Revolut pe care l-am folosit până acum - la depunere. Sunt curios dacă la retragere care sunt costurile dacă virezi USD din Wise în contul USD de la o bancă din România.

#1159
dumida1

dumida1

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 610
  • Înscris: 15.10.2018
Doar am depus de test 100 lei :)  au ajuns a doua zi, dat au un mic comision.

#1160
pumbacu90

pumbacu90

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,178
  • Înscris: 02.03.2020
E un mic comision la depunere, cum zice dumida. De retras, eu am retras USD de cateva ori (cea mai mare 3k), nu cred ca am avut vreun comision - la prima retragere pe luna.

Legat de transfer wise->alta banca, nu am incercat, in schimb ce am facut eu e sa imi pun cardul Wise in Apple Pay, iar de pe Revolut am adaugat fonduri platind cu Apple pay -cardul de la Wise-. Asa am ajuns cu banii in contul USD din Revolut, fara vreun comision (am Revolut premium, dar nu cred ca e un factor aici)

Edited by pumbacu90, 09 February 2024 - 15:56.


#1161
x_veb

x_veb

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,742
  • Înscris: 28.01.2007
A retras cineva dolari intr-un cont bancar din Romania?

#1162
spikje

spikje

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 915
  • Înscris: 25.12.2004
Cea mai rapida varianta de a converti USD in EUR fara a cumpara ceva actiuni in EUR pentru a crea balanta negativa de EUR?
Ma tot arde cu eroarea FX conversion is allowed to base currency only, si vreau sa raman pe USD.
Am decis sa scot prin ACH in Wise dar dureaza cam mult in comparatie cu SEPA si nu am cursul spot bineinteles dupa aia cand schimb in EUR.

Edited by spikje, 14 February 2024 - 16:16.


#1163
silviu99

silviu99

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 340
  • Înscris: 13.07.2021
Se poate investi in iShares Bitcoin Trust - IBIT prin IBKR din Romania ?

#1164
x_veb

x_veb

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,742
  • Înscris: 28.01.2007
Mi-am creat 2 watchlist in IBKR Web, dar in GlobalTrader sau IBKR Mobile vad doar una din ele.
In aplicatia IBKR Mobile vad tot o singura lista, dar imi da posibilitatea sa mai creez si alte liste.

Exista vreo posibilitate sa vad ambele liste in GlobalTrader ?

#1165
JohnnyRambo

JohnnyRambo

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 601
  • Înscris: 12.07.2022
Nu, Global Trader suporta un singur watchlist. Daca il modifici acolo de fapt in spate este recreat, vezi si toate versiunile vechi pe web.

#1166
silviu99

silviu99

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 340
  • Înscris: 13.07.2021
Stiti cumva daca ordinele GTC se taxeaza ?

#1167
JohnnyRambo

JohnnyRambo

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 601
  • Înscris: 12.07.2022
Doar comisionul normal, nu sunt taxate suplimentar.

#1168
cipocip

cipocip

    Junior Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 31
  • Înscris: 09.02.2019
Salutare, tocmai am gasit o postare despre etoro conform careia anaf ar lua drept tara de origine tara brokerului (Cipru):
https://forum.softpe...tie-unica-anaf/

Pai atunci pentru interactive ce fac? Ma iau dupa isin sau pun Ungaria sau pun tara bursei unde am transactionat? Cand am intrebat in scris la anaf au raspuns lapidar ca se completeaza conform fisei de portofoliu.

#1169
cipocip

cipocip

    Junior Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 31
  • Înscris: 09.02.2019
Si mai e si aici o postare mai veche:
https://forum.softpe...e-de-raportare/

Am descarcat datele CRS (Common reporting Standard) trimise de IB catre fisc, si acolo totul e in forinti, nu m-ar mira sa considere programul anafului ca sunt castiguri din Ungaria. In afara de dvidende, mai apar gross proceeds, adica sumele tranzactionate, si nu m-as mira ca anaful sa le considere castiguri, desi sunt doar proceeds.

Eu cred ca nimeni nu stie de fapt ce tara se alege la raportare, prin ce metoda se calculeaza capital gains, ce curs se foloseste etc, si is tot felul de investitori si contabili care isi dau cu parerea, dar abia cand iti vin decizii cu penalitati ajungi sa intelegi cum trebuie declarat. Sistemul asta CRS e relativ recent implementat, abia cand se apropie perioada de prescriere va ploua cu decizii de la anaf si vom invata ce si cum.

#1170
silviu99

silviu99

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 340
  • Înscris: 13.07.2021

View Postcipocip, on 05 aprilie 2024 - 17:03, said:

Salutare, tocmai am gasit o postare despre etoro conform careia anaf ar lua drept tara de origine tara brokerului (Cipru):
https://forum.softpe...tie-unica-anaf/

Pai atunci pentru interactive ce fac? Ma iau dupa isin sau pun Ungaria sau pun tara bursei unde am transactionat? Cand am intrebat in scris la anaf au raspuns lapidar ca se completeaza conform fisei de portofoliu.

Eu zic ca treci tara unde are rezidenta fiscala bunul pe care l-ai vandut. De ex. daca ai vandut actiuni SUA treci SUA, daca ai vandut unitati dintr-un ETF ce are rezidenta in Irlanda treci Irlanda. Poate cei care sunt la XTB si primesc datele anuale pe tari ne pot spune mai multe.

Edited by silviu99, 09 April 2024 - 07:30.


Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate