Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Folie display laptop in Bucuresti?

Pagina Wikipedia

Masina veche sau indatorat in ban...

Incalzire cu Boiler cu PDC + IPAT...
 Salariu de șofer Uber 8000 l...

Problema token semnatura electron...

Incarcator diy China

Unde au disparut tancurile federa...
 RMN Decontat

Jgheab clasic forma "U"- ...

Reparatie plafoniera LED

Problema PC - se blocheaza sau re...
 Notebook HP 840G2 - Upgrade RAM, ...

Defect ciudat Videorecorder Panas...

lege de reglementare a shrinkflat...

Care este cota parte la succesiun...
 

Interactive Brokers

- - - - -
  • Please log in to reply
1190 replies to this topic

#1117
dan210

dan210

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,309
  • Înscris: 24.06.2006

View Postshiva, on 18 ianuarie 2024 - 23:26, said:

Soo....vreau să-mi fac cont la IBKR
Tax Identification Number - e CNP-ul
nu cred, in Romania nu aveti numar fiscal diferit de CNP?

#1118
wertyck

wertyck

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,786
  • Înscris: 13.03.2005
Nu, în România persoanele fizice folosesc CNP-ul pentru a se identifica din punct de vedere fiscal la ANAF.

#1119
RKADV24

RKADV24

    New Member

  • Grup: Candidate Members
  • Posts: 12
  • Înscris: 27.12.2023

View Postdan210, on 20 ianuarie 2024 - 21:23, said:

nu cred, in Romania nu aveti numar fiscal diferit de CNP?

Nu inteleg, tu nu esti tot in Romania? Si eu stiu ca tot CNP-ul trebuie completat.

#1120
dan210

dan210

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,309
  • Înscris: 24.06.2006

View PostRKADV24, on 22 ianuarie 2024 - 15:10, said:

Nu inteleg, tu nu esti tot in Romania?
nu si nici nu mai stiu cum functioneaza sistemul

#1121
RKADV24

RKADV24

    New Member

  • Grup: Candidate Members
  • Posts: 12
  • Înscris: 27.12.2023
Din cate stiu evidenta fiscala este pe baza CNP-ului in Romania pentru persoane fizice.

#1122
dan210

dan210

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,309
  • Înscris: 24.06.2006
daca se poate sa ma lamureasca cineva care pricepe cum functioneaza minunea asta, sunt nou pe baricade si incerc sa ma integrez, din pacate nu prea am timp s ma documentez

cand cumpar o actiune, click buy, se deschide un order ticket unde completez numarul de actiuni sau banii cati vreau sa-i investesc, sub este Limit/MidPrice/Market/Stop limit/etc, ei, aici habar n-am ce sa pun sa mearga treaba bine!

de exemplu, astazi de dimineata am pus un order pentru o actiune Tesla, pretul era 182, eu am lasat Limit in casuta buclucasa, si langa am pus 183 Limit Price, dupa cateva ore inca nu era cumparata, mai tarziu a trebuit sa mut limit price la 185 pentru ca pretul era in urcare, abia dupa masa pe la 5 a intrat in buzunar la pretul de 185, binenteles

nelamurirea mea este de ce dureaza asa mult de cand plasezi buy order pana intra actiunea-n portofolio

cer scuze pentru lipsa de educatie in domeniu, multumesc anticipat tuturor care au rabdarea sa ma citeasca si, eventual, daca este posibil sa ma lamureasca

#1123
bsam

bsam

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 711
  • Înscris: 15.07.2007
Citește de aici: https://www.ibkrguid...dertypestop.htm

#1124
silviu99

silviu99

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 343
  • Înscris: 13.07.2021

View Postdan210, on 26 ianuarie 2024 - 23:12, said:

daca se poate sa ma lamureasca cineva care pricepe cum functioneaza minunea asta, sunt nou pe baricade si incerc sa ma integrez, din pacate nu prea am timp s ma documentez

cand cumpar o actiune, click buy, se deschide un order ticket unde completez numarul de actiuni sau banii cati vreau sa-i investesc, sub este Limit/MidPrice/Market/Stop limit/etc, ei, aici habar n-am ce sa pun sa mearga treaba bine!

de exemplu, astazi de dimineata am pus un order pentru o actiune Tesla, pretul era 182, eu am lasat Limit in casuta buclucasa, si langa am pus 183 Limit Price, dupa cateva ore inca nu era cumparata, mai tarziu a trebuit sa mut limit price la 185 pentru ca pretul era in urcare, abia dupa masa pe la 5 a intrat in buzunar la pretul de 185, binenteles

nelamurirea mea este de ce dureaza asa mult de cand plasezi buy order pana intra actiunea-n portofolio

cer scuze pentru lipsa de educatie in domeniu, multumesc anticipat tuturor care au rabdarea sa ma citeasca si, eventual, daca este posibil sa ma lamureasca

Cred ca nu a depășit pretul de 183 altfel nu se realizează ordinul. Cat era pretul cand ai mutat la 185 ? Peste 183 ?

#1125
bassu42

bassu42

    Junior Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 118
  • Înscris: 05.04.2021

View Postdan210, on 26 ianuarie 2024 - 23:12, said:

daca se poate sa ma lamureasca cineva care pricepe cum functioneaza minunea asta, sunt nou pe baricade si incerc sa ma integrez, din pacate nu prea am timp s ma documentez

cand cumpar o actiune, click buy, se deschide un order ticket unde completez numarul de actiuni sau banii cati vreau sa-i investesc, sub este Limit/MidPrice/Market/Stop limit/etc, ei, aici habar n-am ce sa pun sa mearga treaba bine!

de exemplu, astazi de dimineata am pus un order pentru o actiune Tesla, pretul era 182, eu am lasat Limit in casuta buclucasa, si langa am pus 183 Limit Price, dupa cateva ore inca nu era cumparata, mai tarziu a trebuit sa mut limit price la 185 pentru ca pretul era in urcare, abia dupa masa pe la 5 a intrat in buzunar la pretul de 185, binenteles

nelamurirea mea este de ce dureaza asa mult de cand plasezi buy order pana intra actiunea-n portofolio

cer scuze pentru lipsa de educatie in domeniu, multumesc anticipat tuturor care au rabdarea sa ma citeasca si, eventual, daca este posibil sa ma lamureasca
In primul rand bursa din America are niste ore de functionare. Se deschide la 16:30 ora Romaniei. Deci daca tu ai pus ordinul dimineata, nu se executa oricum pana dupa 16:30. In al doilea rand, evident, se tine cont de pretul limita.

#1126
Lyvyoo

Lyvyoo

    Membru espressoman

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,402
  • Înscris: 10.01.2005
Eu nu folosesc niciodata Buy limit sau ma rog, nu am avut ocazia. Daca urmaresc o actiune si chiar imi doresc sa o cumpar, eventual in urma unei alarme ca a ajuns pretul acolo as vrea eu, in timpul zilei de tranzactionare,  la momentul considerat oportun, apas buy, pun de obicei suma de bani disponibila nu numarul de actiuni pentru ca imi este mai usor asa si aleg "Market", apoi Submit. Actiunea va fi cumparata la o viteza destul de buna la pretul din dreptul "Ask" care e mai mare decat "Bid", normal, diferenta fiind profitul brokerului (spread-ul), ca la cursul valutar la o banca.

Se poate folosi si strategia cu Buy Limit in loc de Market si alegi un pret dorit dar eu nu as face-o neaparat pentru ca trebuie vazut ce s-a intamplat atunci de a scazut actiunea, poate esti in pozitia de catch de falling knife si iti iei teapa. Deci personal recomand alarma de pret + buy Market.

#1127
dan210

dan210

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,309
  • Înscris: 24.06.2006

View Postsilviu99, on 27 ianuarie 2024 - 06:45, said:

Cred ca nu a depășit pretul de 183 altfel nu se realizează ordinul. Cat era pretul cand ai mutat la 185 ? Peste 183 ?
a trecut de 184

View Postbassu42, on 27 ianuarie 2024 - 08:42, said:

In primul rand bursa din America are niste ore de functionare. Se deschide la 16:30 ora Romaniei. Deci daca tu ai pus ordinul dimineata, nu se executa oricum pana dupa 16:30. In al doilea rand, evident, se tine cont de pretul limita.
la asta nu m-am gandit, eu butonez din UK, inseamna ca si asta este un motiv, eu am pus ordinul dimineata pe la 9

View PostLyvyoo, on 27 ianuarie 2024 - 16:20, said:

Deci personal recomand alarma de pret + buy Market.
multumesc foarte mult

#1128
silviu99

silviu99

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 343
  • Înscris: 13.07.2021

View PostLyvyoo, on 27 ianuarie 2024 - 16:20, said:

Eu nu folosesc niciodata Buy limit sau ma rog, nu am avut ocazia. Daca urmaresc o actiune si chiar imi doresc sa o cumpar, eventual in urma unei alarme ca a ajuns pretul acolo as vrea eu, in timpul zilei de tranzactionare,  la momentul considerat oportun, apas buy, pun de obicei suma de bani disponibila nu numarul de actiuni pentru ca imi este mai usor asa si aleg "Market", apoi Submit. Actiunea va fi cumparata la o viteza destul de buna la pretul din dreptul "Ask" care e mai mare decat "Bid", normal, diferenta fiind profitul brokerului (spread-ul), ca la cursul valutar la o banca.

Se poate folosi si strategia cu Buy Limit in loc de Market si alegi un pret dorit dar eu nu as face-o neaparat pentru ca trebuie vazut ce s-a intamplat atunci de a scazut actiunea, poate esti in pozitia de catch de falling knife si iti iei teapa. Deci personal recomand alarma de pret + buy Market.

Dacă cumperi la Market price nu-ti ia un procent din valoarea tranzacției ? Parca 10-15% nu mai stiu exact.

#1129
bassu42

bassu42

    Junior Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 118
  • Înscris: 05.04.2021

View PostLyvyoo, on 27 ianuarie 2024 - 16:20, said:

Eu nu folosesc niciodata Buy limit sau ma rog, nu am avut ocazia. Daca urmaresc o actiune si chiar . Deci personal recomand alarma de pret + buy Market.
Eu, din contra, nu recomand niciodata folosirea Market order. Daca exista un spike fix in momentul ala (si sunt destule) te poti trezi cu surprize foarte neplacute. Si brokerul are un warning in caz ca vrei sa pui un order la market value, un fel de disclaimer ca esti pe barba ta.
Din contra, sugestia mea e sa pui un limit order un pic peste pretul de piata din momentul respectiv, si sa revii sa il cresti un pic in caz ca ordinul nu se executa in 1-2 ore  (din timpul orelor in care bursa e deschisa) si in caz ca esti dispus sa dai pretul mai mare

#1130
Lyvyoo

Lyvyoo

    Membru espressoman

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,402
  • Înscris: 10.01.2005
10-15% din valoarea tranzactiei ar fi ceva absolut imens! Comisioanele sunt cele standard IBKR in functie de optiunea aleasa, tiered sau fix. Eu sunt pe Tiered -  0.0035 / actiune sau mai putin daca depasesti 300k $ rulaj lunar. Eu doar cu Buy / Market am cumparat pana acum.

Mai departe depinde ce faci si ce anume doresti de la o tranzactie. Eu unul urmaresc evolutia pe Trading View (sau XTB) si execut din telefon de pe aplicatia IBKR. Daca fac scalping nu e timp de buy limit neaparat pentru ca urmaresc momentul potrivit in functie de volume si alte repere, inclusiv corelatia cu un index de referinta pt acea actiune, de preferat una cu lichiditate mare. Cumpararea vreau sa o fac la pretul vazut de mine in secunda respectiva in functie de evolutia din acel moment. Spre exemplu cele mai bune castiguri pe scalping de actiuni le-am avut pe grafice paralele cu SP500 sau Russel 2000, la revenirile actiunii dupa caderi mai accentuate ale indexului, pe grafice de un minut. Pentru ca totul poate dura chiar si 30-60 sec., nici nu e timp de setari de limite pe buy, trebuie sa mergi rapid cu piata. Pe sell in schimb e foarte folositor un Sell / Stop chiar cu trailing Stop (nu stiu daca exista in IBKR), insa eu tot manual prefer sa ies atunci cand simt probleme in paradis pe graficul de 5 secunde :)
Dar daca cineva face trading pe baza analizei tehnice, care nu este infailibila bineinteles, isi poate regla niste buy limits pe zonele de interes. Teama mea in aceste cazuri este sa nu se duca pretul si mai jos decat recomandarea rezultata din analiza tehnica, de aceea prefer urmarire pas cu pas (eventual alarma in apropiere) si buy manual rapid la pretul Ask din secunde aia. Nu stiu daca e bine neaparat, asa am functionat pana acum si sunt ok.

Daca iau o actiune pe termen lung atunci urmaresc sa fi ajuns intr-o zona buna pentru achizitie si nu ma mai intereseaza neaparat sa astept sa ajunga la 18.35$ daca acum e 18.45$, caci asteptand bu buy-ul fixat poate creste la 18.65$ intre timp si am pierdut oportunitatea de la 18.45$. Pentru in acest caz ar conta mai mult sa se stabilizeze caderea intr-o zona cu probabilitate cat mai mica de recadere, apoi as cumpara cu buy / Market.

#1131
dan210

dan210

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,309
  • Înscris: 24.06.2006
va multumesc pentru impartasirea experientei voastre, foarte util pentru un incepator in domeniu ca mine

#1132
Lyvyoo

Lyvyoo

    Membru espressoman

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,402
  • Înscris: 10.01.2005
Cel mai bun sfat este sa te informezi despre ce inseamna bursa si apoi sa incepi cu sume mici urmarind randamentul pe acele sume. Daca intr-adevar iti poti dovedi ca bati SP500 in termeni de randament si nu esti in cei 80% retail care pierd bani, poti trece si la sume mai mari. E pacat sa descoperi cand e prea tarziu ca bursa este o mlastina de crocodili care iti vor capul.
Un punct de start (gratuit) este acesta.

#1133
dan210

dan210

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,309
  • Înscris: 24.06.2006
pe mine nu ma intereseaza asa mult tradingul, mai mult ma intereaza sa cumpar si sa tin, adica sa bat inflatia si eventual sa am un randament mai bun decat dobanda bancii, daca as fi tinut banii respectivi in banca

#1134
bassu42

bassu42

    Junior Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 118
  • Înscris: 05.04.2021

View Postdan210, on 27 ianuarie 2024 - 20:06, said:

pe mine nu ma intereseaza asa mult tradingul, mai mult ma intereaza sa cumpar si sa tin, adica sa bat inflatia si eventual sa am un randament mai bun decat dobanda bancii, daca as fi tinut banii respectivi in banca
Din ce spuneai mai sus, ai vrut sa cumperi o actiune Tesla. Din punctul meu de vedere Tesla este genul de actiune folosita pentru specula, deci e un pic incompatibila cu scopul tau buy and hold (asta e doar opinia mea). Daca vrei sa play safe, poti sa te orientezi catre ETF S&P500, sau macar catre un blue chip dividend aristocrat clasic gen coca cola, ibm, exxon etc.

Anunturi

Chirurgia spinală minim invazivă Chirurgia spinală minim invazivă

Chirurgia spinală minim invazivă oferă pacienților oportunitatea unui tratament eficient, permițându-le o recuperare ultra rapidă și nu în ultimul rând minimizând leziunile induse chirurgical.

Echipa noastră utilizează un spectru larg de tehnici minim invazive, din care enumerăm câteva: endoscopia cu variantele ei (transnazală, transtoracică, transmusculară, etc), microscopul operator, abordurile trans tubulare și nu în ultimul rând infiltrațiile la toate nivelurile coloanei vertebrale.

www.neurohope.ro

1 user(s) are reading this topic

0 members, 1 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate