Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Lant Bicicleta

Un designer artist: Raymond Loewy

ATS din contactor modular

Parere apartament ~150k
 Limitare la 100mb/s

Altercație

Cartonașe și stickere t...

Ciobanesc german - zgarda electro...
 Ce este instalatia asta? (Valea B...

BD-R Verbatim 25gb salvare Fisier

Lupte WW2

Achizitie SUV, buget 17k euro
 Gps traker pentru animale

Aplicatii terte pentru IPTV, OTT,...

Drept trecere cu “carulR...

Sunt noile generatii care se nasc...
 

Analiza gramaticala

* - - - - 1 votes
  • Please log in to reply
11 replies to this topic

#1
Kayo28

Kayo28

    New Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 16
  • Înscris: 17.01.2017
Analizati sintactic si morfologic predicatele din urmatoarele propoziții (doar cu verbul 'a crede'):
a. Crede-mǎ, am dreptate!
b. El se crede binefǎcǎtorul familiei.
c. În oraș, se crede deja cǎ poluarea a depǎșit limita admisǎ.
d. El și-a crezut întotdeauna copilul, nedând nici o atenție pǎrerii celorlalți.
e. E atât de surprins, cǎ nu-și crede ochilor și urechilor.

Multumesc anticipat!

#2
Naijax

Naijax

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 14,249
  • Înscris: 13.03.2017
Ce faci ? Ne dai teme ?
Nu asa se face
Vino cu rezolvarea proprie si personala iar noi te ajutam unde te-ai impotmolit
Asteptam

#3
Kayo28

Kayo28

    New Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 16
  • Înscris: 17.01.2017
Pana acum am scris atat:
crede-ma = verb tranzitiv, personal, persoana I, nr singular, mod imperativ, diateza activa, functie de predicat verbal
se crede = verb tranzitiv, personal, persoana a III-a, nr singular, mod indicativ, diateza reflexiva, functie de predicat verbal
se crede = verb tranzitiv, impersonal, persoana a III-a, nr singular, mod indicativ, diateza reflexiva, functie de attribuut verbal
si-a crezut = verb tranzitiv, personal, persoana a III-a, nr singular, mod indicativ, timp perfect compus, diateza reflexiva, functie de predicat verbal

La ultima propozitie nu stiu daca sa analizaz doar "nu-si crede" sau sa analizez ca locutiune verbala pe "nu-si crede ochilor si urechilor"

#4
Naoto

Naoto

    Glasperlenspielmeister

  • Grup: Moderators
  • Posts: 14,903
  • Înscris: 15.12.2009
O primă observație: dacă în enunț ți se cere să analizezi predicatele dpdv 1. sintactic și 2. morfologic, care să fie ordinea? Ori nu contează?

Doi: "crede-ma = verb tranzitiv, personal, persoana I, ... mod imperativ"

Sesizezi vreo contradicție? Îți poți da o comandă, poruncă, un ordin, îndemn ție însuți?

După ce răspunzi, pot continua :)

#5
Kayo28

Kayo28

    New Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 16
  • Înscris: 17.01.2017
Acesta este enuntul: "Comparaţi din punctul de vedere al diatezei urmǎtoarele enunţuri în care apare a crede şi faceţi analiza predicatelor conţinând acest verb:"

crede-ma = modul indicativ, timpul prezent

#6
Naoto

Naoto

    Glasperlenspielmeister

  • Grup: Moderators
  • Posts: 14,903
  • Înscris: 15.12.2009
În prima postare ai pus un enunț. Pe urmă l-ai schimbat.

Asta n-ar fi nimic, dar când te referi la comparația "din punctul de vedere al diatezei" tu faci analiza modului și a timpului verbal?

Mă faci să cred că e pierdere de timp să mai răspund! :lol:

Mă poți convinge că am înțeles greșit, dar cu argumente! ;)

#7
Kayo28

Kayo28

    New Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 16
  • Înscris: 17.01.2017
Ma scuzi ca nu e toata lumea la fel de desteapta si ca ti-ai pierdut timpul raspunzand.

O zi buna in continuare!

#8
Naoto

Naoto

    Glasperlenspielmeister

  • Grup: Moderators
  • Posts: 14,903
  • Înscris: 15.12.2009
Și ție mult succes!

#9
sdrc

sdrc

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 753
  • Înscris: 28.05.2008
Va recomand calduros o "Gramatica" a Stefaniei Popescu, "Biblia" de pe vremea mea ...
Ca sa va ajut totusi putin : "crede-ma" contine doua elemente morfologice, un verb si un pronume ... Dupa ce veti realiza asta, va va fi mult mai usor sa intelegeti cum e cu persoanele si contradictiile ...

(pe) mine, ma, m- ... prepozitia aceea indica acuzativul ... prima forma este accentuata, urmatoarele doua sunt neaccentuate ...

Edited by sdrc, 27 May 2020 - 12:19.


#10
Brainie

Brainie

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,765
  • Înscris: 18.04.2007

View PostKayo28, on 27 mai 2020 - 11:16, said:

Pana acum am scris atat:
crede-ma = verb tranzitiv, personal, persoana I, nr singular, mod imperativ, diateza activa, functie de predicat verbal; verb e doar „crede”; „mă” e compl. direct; e imperativ, nu indicativ
se crede = verb tranzitiv, personal, persoana a III-a, nr singular, mod indicativ, diateza reflexiva, functie de predicat verbal; nu mai știu, dar cred că nu poate fi și diateza reflexivă, și verb tranzitiv în același timp; deci aș zice vb intranzitiv, diat refl
se crede = verb tranzitiv, impersonal, persoana a III-a, nr singular, mod indicativ, diateza reflexiva, functie de attribuut verbal; ce-i aia attribut verbal ???; e predicat verbal toată ziua; nu cred că e diat refl; e o expresie impersonală; „se crede” aici e elementul regent pentru o prop subiectivă
si-a crezut = verb tranzitiv, personal, persoana a III-a, nr singular, mod indicativ, timp perfect compus, diateza reflexiva, functie de predicat verbal verb e doar „a crezut”; „și-” e compl direct; e diat activă

La ultima propozitie nu stiu daca sa analizaz doar "nu-si crede" sau sa analizez ca locutiune verbala pe "nu-si crede ochilor si urechilor" aici nu mă bag; aș zice că e locuțiune; verbul e la diat refl

Nu dau garanție pentru ce am scris !

#11
Kayo28

Kayo28

    New Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 16
  • Înscris: 17.01.2017

View Postsdrc, on 27 mai 2020 - 12:08, said:

Va recomand calduros o "Gramatica" a Stefaniei Popescu, "Biblia" de pe vremea mea ...
Ca sa va ajut totusi putin : "crede-ma" contine doua elemente morfologice, un verb si un pronume ... Dupa ce veti realiza asta, va va fi mult mai usor sa intelegeti cum e cu persoanele si contradictiile ...

(pe) mine, ma, m- ... prepozitia aceea indica acuzativul ... prima forma este accentuata, urmatoarele doua sunt neaccentuate ...

Va multumesc pentru recomandare!

View PostBrainie, on 27 mai 2020 - 12:17, said:

Nu dau garanție pentru ce am scris !

Va multumesc pentru ajutor! Orice este binevenit!

#12
Brainie

Brainie

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,765
  • Înscris: 18.04.2007

View PostBrainie, on 27 mai 2020 - 12:17, said:

Nu dau garanție pentru ce am scris !
Cum spuneam, nu dau garanție. Contrar așteptărilor gramatica se mai schimbă. Dacă ești cl. a VIII-a, te supui celei  vechi. Dacă ești a VII-a sau mai mic, te iei după a' nouă.

Ce am scris eu mai înainte nu e peste tot corect, după niciuna din variantele de gramatică. Mi s-a explicat, dar se pare că n-am reușit să rețin totul. Așa că mă retrag. Bate la cap profa de la școală sau pe aia particulară.

Anunturi

Chirurgia endoscopică a hipofizei Chirurgia endoscopică a hipofizei

"Standardul de aur" în chirurgia hipofizară îl reprezintă endoscopia transnazală transsfenoidală.

Echipa NeuroHope este antrenată în unul din cele mai mari centre de chirurgie a hipofizei din Europa, Spitalul Foch din Paris, centrul în care a fost introdus pentru prima dată endoscopul în chirurgia transnazală a hipofizei, de către neurochirurgul francez Guiot. Pe lângă tumorile cu origine hipofizară, prin tehnicile endoscopice transnazale pot fi abordate numeroase alte patologii neurochirurgicale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate