Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Cartonașe și stickere t...

Ciobanesc german - zgarda electro...

Ce este instalatia asta? (Valea B...

BD-R Verbatim 25gb salvare Fisier
 Lupte WW2

Achizitie SUV, buget 17k euro

Gps traker pentru animale

Aplicatii terte pentru IPTV, OTT,...
 Drept trecere cu “carulR...

Sunt noile generatii care se nasc...

Butuc pedalier

Niste intrebari despre apartamente
 Comentarii amuzante pe Youtube

Nu iese laptopul din sleep mode.

Facerea de bine - ce aștepta...

Probleme drum servitute
 

Bujie clasica vs Bujie Dedicata GPL

- - - - -
  • Please log in to reply
12 replies to this topic

#1
PiticVerde

PiticVerde

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,762
  • Înscris: 12.09.2015
Salutari.Intrebare pentru posesorii de auto pe GPL.Se gasesc pe piata bujii dedicate pt. GPL.Este marketing sau adevar faptul ca aceste bujii se recomanda a se folosii pe motoarele cu instalatie montata GPL?Pretul bujiilor dedicate pt GPL este in jur de 70 lei bucata,un pret semnificativ mai mare fata de cele pentru benzina.Care este parerea voastra,platesti un pret triplu pe un produs care nu merita banii sau este indicat asa ceva. Las si un exemplu despre un asemenea produs.https://www.autokarm...o&grupa_order=1

#2
EMPP

EMPP

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,800
  • Înscris: 12.01.2018
renault-ul are bujii de uzina pe gaz si nu costa  cu mai mult de 20% peste pretul uneia obisnuite

#3
rex

rex

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,619
  • Înscris: 16.06.2004
nu merita bujiile de gaz, sunt doar marketing.

#4
EMPP

EMPP

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,800
  • Înscris: 12.01.2018

 rex, on 20 mai 2020 - 19:12, said:

nu merita bujiile de gaz, sunt doar marketing.
atunci cum iti explici ca exista bujii reci,calde 2t etc?

#5
marianvasile

marianvasile

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 536
  • Înscris: 10.05.2013
Am instalația pe un Renault Thalia din 2015, am schimbat bujiile la vremea lor tot cu cele originale, pentru motorul pe benzină. În afara reviziilor, una pe an, nu am avut nicio problemă cu GPL-ul sau motorul.

#6
cristian68n

cristian68n

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 973
  • Înscris: 01.06.2012
Cu ceva timp in urma am fost nevoit sa ma folosesc de un Cielo Executive care avea instalatie pe gaz din fabrica.....toate bune si frumoase !Posted Image
Dupa o perioada am trecut la verificarea/schimbarea bujiilor de pe masina,cele pe masina erau cu 2 electrozi (renault ?)...cumparate de catre posesorul masinii dupa recomandarea unor mesteri...insa deoarece am avut la indemina un set de bujii tot cu 2 electrozi (ngk)  care au fost verficate si reglata distanta la 0.7mm intre electrozi si pinul central au fost montate pe respectiva masina si au functionat foarte bine fara probleme.

#7
CovertTwo

CovertTwo

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,057
  • Înscris: 16.09.2019

 EMPP, on 20 mai 2020 - 19:15, said:


atunci cum iti explici ca exista bujii reci,calde 2t etc?
Există, sunt niste reminiscențe. Bune pt motoarele in 2t specializate.
Pt ce vrea initiatorul, daca diferența de preț e de 20 %, hai sa zicem, altfel nu merită.

#8
PiticVerde

PiticVerde

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,762
  • Înscris: 12.09.2015

 CovertTwo, on 20 mai 2020 - 20:20, said:

Există, sunt niste reminiscențe. Bune pt motoarele in 2t specializate.
Pt ce vrea initiatorul, daca diferența de preț e de 20 %, hai sa zicem, altfel nu merită.

Da la asta ma refer,daca merita pretul sau e mai mult o chestie de marketing .

#9
RealThing

RealThing

    paid assassin

  • Grup: Moderators
  • Posts: 28,553
  • Înscris: 06.02.2006
Folosesc NGK laserline bla bla GPL, primul set l-am schimbat la 50k (e recomandat la 60k dar am zis sa fie), n-am avut nicio problema cu ele.

Clasice nu am folosit de cand am GPL, nu pot sa fac o comparatie.

LE: sa nu uit, la schimb aratau ok, mecanicul mi-a spus ca le pastreaza pentru masina lui :) .

Edited by RealThing, 20 May 2020 - 21:11.


#10
crisstonne

crisstonne

    Ἀταραξία

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 40,336
  • Înscris: 13.01.2011
Bai, mai, măh băieți, colegi dragi...
Dar nu spune nimeni și de varianta inversă?!

Oooookkkkkeeeey, pui bujii pentru gpl, buuun, dar se oprește gazul la un moment dat, și mergi puțin pe benzină, nu mult, pînă bagi gaz, să zicem că nu ai fost atent, gazul a ajuns pe zero, bla bla, bla bla.

Cum o să meargă/funcționeze/tragă un motor pe benzină care merge pe benzină cu bujii pentru gaz?!

 RealThing, on 20 mai 2020 - 21:02, said:

LE: sa nu uit, la schimb aratau ok, mecanicul mi-a spus ca le pastreaza pentru masina lui :) .

Ceeee baaaandiiiit!  :roflmaofast:

#11
RealThing

RealThing

    paid assassin

  • Grup: Moderators
  • Posts: 28,553
  • Înscris: 06.02.2006
Merge la fel de ok (mie imi trece la peste 4k rpm pe benzina si vede turatiile pana in rosu destul de des).

#12
PiticVerde

PiticVerde

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,762
  • Înscris: 12.09.2015
Intreb de bujii deoarece masina mea(2006) are 210 000 km si a avut o singura data schimbate bujiile la reprezentanta pe original,pe vremea acea functiona doar pe benzina,iar masina am trecut-o pe gpl de 2 ani.Chiar daca nu imi face figuri ma gandesc ca in viitorul apropiat poate ar trebuii sa le schimb.In martie am facut o revizie si bujiile actuale s-au comportat perfect dar totusi au niste KM.La mine benzina intra la 4000 de r/m,asa am cerut eu sa fie reglata instalatia la Vernesti unde mi s-a montat instalatia gpl deoarece imi este teama sa mi se arda supapele,merg destul de sportiv cand se poate fara sa pun in pericol alte persoane si sunt singur in masina fara familie Posted Image,cei casatoriti stiu  de ce Posted Image Posted Image .In depasiri nu menajez masina ,motorul intra in 6000 de r/m,de fapt asta o face singur cutia de viteze fiind raspunzatoare.Am vazut ca bujiile NGk sunt laudate de romani,bosch am vazut ca sunt destul de criticate de taximetristi.

Edited by PiticVerde, 21 May 2020 - 11:09.


#13
CovertTwo

CovertTwo

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,057
  • Înscris: 16.09.2019
Bujiile se schimbă preventiv la 60k km, ele pot duce mult mai mult.
Pt ca nu se strică nimic instantaneu si iremediabil dacă o bujie incepe sa dea rateuri, cel mai sănătos e sa ai un set in portbagaj si o cheie de bujii, găsești de aia la orice magazin. Face una figuri, schimbi setul si iti vezi de drum :)
Sunt finețuri astea cu bujii specializate pt gaz sau benzină, tot un amestec carburant aprind si apoi, tu ai nevoie sa meargă si cu gaz și cu benzină, tot ceva mediu îți trebuie.

Anunturi

Second Opinion Second Opinion

Folosind serviciul second opinion ne puteți trimite RMN-uri, CT -uri, angiografii, fișiere .pdf, documente medicale.

Astfel vă vom putea da o opinie neurochirurgicală, fără ca aceasta să poată înlocui un consult de specialitate. Răspunsurile vor fi date prin e-mail în cel mai scurt timp posibil (de obicei în mai putin de 24 de ore, dar nu mai mult de 48 de ore). Second opinion – Neurohope este un serviciu gratuit.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate