Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Unde e recomandat sa ma cazez in ...

Descarcator de supratensiune tip 2

ping digi?

Reparare "șanțuri&#...
 De ce i se zice Mariei "Stapa...

Colet valoare Londra București

BMW seria 3 rulat vs SsangYong Ko...

Share abonament Netflix
 Cum pot sa fac rost de un negativ...

Lant Bicicleta

Un designer artist: Raymond Loewy

ATS din contactor modular
 Parere apartament ~150k

Limitare la 100mb/s

Altercație

Cartonașe și stickere t...
 

Intrebare procura notariala

- - - - -
  • Please log in to reply
24 replies to this topic

#1
hustyus

hustyus

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 313
  • Înscris: 06.01.2011
Buna ziua, nu stiu daca am deschis topicul in sectiunea potrivita insa eu intreb.
Dupa cum am menționat intr-un post anterior sunt "blocat" într-o tara straina si am nevoie de o procura pentru ca cineva sa îmi poata retrage o suma de bani din contul meu bancar.
Stie cineva daca pot obtine acest lucru online sau cum as putea sa rezolv aceasta situatie? Sper sa primesc o mana de ajutor ca de obicei in rezolvarea problemelor. O zi frumoasa.

Edited by hustyus, 17 May 2020 - 12:59.


#2
Kean

Kean

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,883
  • Înscris: 14.09.2016
Faci procura in tara care esti,la un notar cu licenta de aia europeana,am uitat cum ii zice si o trimiti la persoana din tara.Vezi sa scri pe ea toate datele persoanei.Poti sa-l faci in limba romana ca nu conteaza.

#3
vio69a

vio69a

    Superior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 69,266
  • Înscris: 28.05.2013
Ambasada
Toate datele sunt pe site-ul respectiv

Procurile intocmite in limba romana de notari din diverse tari, nu au totdeauna valabilitate in Romania
in plus nu mai ai nevoie de Apostila sau traducere autorizata

Edited by vio69a, 17 May 2020 - 13:10.


#4
hustyus

hustyus

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 313
  • Înscris: 06.01.2011
Eu sunt in Slovenia si am citit ca poti sa o faci la un notar doar in tarile de drept latin, aici nu e drept latin deci mai trebuie inca ceva.
Sunt cam la 100km de ambasada(dar daca e ultima solutie o sa încerc) si ma gandeam ca un notar de aici m-ar putea ajuta?
Dar ma gandesc si la costuri pentru ca bănuiesc ca trebuie tradusa si nu stiu daca in Romania gasesc traducaror din slovena si in plus nu stiu ce costuri ar fii.
De asta as vrea sa stiu cam ce solutie ar fii mai viabila din punct de vedere legal, financiar si rapid. Va mulțumesc.

#5
dorin_2k

dorin_2k

    Master Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 48,432
  • Înscris: 01.12.2001
Contul bancar e la o banca in Ro? Solicita să îți activeze internet banking. Însă nu cred că se poate doar telefonic să se facă așa ceva.
Apoi transferi banii unde vrei.

La contul tau nu ai atașat niciun card? Cred că nici asta nu poți solicita telefonic.

#6
hustyus

hustyus

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 313
  • Înscris: 06.01.2011
Dorine am incercat aceste lucruri si nu doresc. E un cont pentru pfa care-l foloseam pentru a primi bani si cand l-am deschis ziceau ca pot sa adaug un card online, acum nu mai vor si eu am nevoie de bani.
Singura opțiune valida e procura si nu stiu cum sa procedez sa fie mai rapid si mai economic.
De asta am apelat la voi. Contul e la transilvania si nu au nici o modalitate de a tranfera nici intre conturi, chiar daca is la aceeasi banca si pe numele meu.

#7
cspot

cspot

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 12,855
  • Înscris: 22.07.2004
Mă tem că banca nu va accepta o procura notariala.
     Nu are motiv să o facă.

#8
dorin_2k

dorin_2k

    Master Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 48,432
  • Înscris: 01.12.2001
PFA nu are niciun asociat? Nu mai are nimeni drept pe acel cont?

#9
Kean

Kean

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,883
  • Înscris: 14.09.2016

View Posthustyus, on 17 mai 2020 - 13:22, said:

Eu sunt in Slovenia ,

Da-o mai dracului.Esti la vreo 300km in linie dreapta de granita cu Romania.Freaca niste dusumele,curata niste WC-uri si tot faci rost de 100-150 de euro pentru un bilet de tren sau un TIR pana la granita romaneasca.

#10
hustyus

hustyus

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 313
  • Înscris: 06.01.2011
@kean is 770km si daca ma întorc intru direct in carantica 14 zile, deci tot nu fac nimic, plus ca nu stiu ce merge in zilele astea.
Am gasit ceva pe ecosulat si o sa sun ma vad, dar speram sa o pot rezolva mai repede sau cumva in Romania.

#11
cspot

cspot

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 12,855
  • Înscris: 22.07.2004

View PostKean, on 17 mai 2020 - 14:00, said:



Da-o mai dracului.Esti la vreo 300km in linie dreapta de granita cu Romania.Freaca niste dusumele,curata niste WC-uri si tot faci rost de 100-150 de euro pentru un bilet de tren sau un TIR pana la granita romaneasca.

     Nu se lucrează pe nicăieri boss. Ai vrea tu să cureți WC-uri pe vremea asta dar toaletele publice sunt inchise.
    Un TIR transporta marfa nu pasageri.
    Cum ar fi să intri în vamă cu 2 pakistanezi în partea dreaptă ? Fructe din astea culese de pe drum.

#12
hustyus

hustyus

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 313
  • Înscris: 06.01.2011
O sa sun maine la consulat sa vad daca pot sa rezolv ceva, eu intreb pentru ca poate exista o posibilitate online in vremurile astea mai aiurea.
Am vorbit la bt au zis ca incearca sa verifice, dar nu prea imi pun prea mari speranțe de asta încerc cu procura.

#13
sorin147

sorin147

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,381
  • Înscris: 11.08.2003
Mai insista la Relatii Clienti la ei si vezi poate dai peste cineva mai cu cap si care sa-ti poata da o solutie. Nu te astepta ca prin telefon sa faca transferul dar macar sa-ti spuna cum sa faci.

#14
hustyus

hustyus

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 313
  • Înscris: 06.01.2011
Poi eu vreau chiar si eliberarea unui card sau orice fel de metoda pentru a putea beneficia de bani. Nici macar internet banking nu vor. Ce nu inteleg e cum nu poate sa existe o modalitate de a folosi banii mei in situatia asta chiar si contra cost.
Am vorbit au zis ca incearca sa gaseasca o soluție si revin maine cu un telefon, dar eu vreau sa fiu pregătit in caz de raspuns negativ sa intrunesc demersurile cat mai repede privind o procura pentru ca am nevoie de bani cat mai repede.

#15
grobianu

grobianu

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 267
  • Înscris: 15.04.2009
Când suni la consulat să suni pe numărul dedicat urgențelor, altfel vei vorbi cu cei din call-centerul din București și nema rezolvare. Te sfătuiesc ca pentru consulat să inventezi ceva urgență medicală, etc. pentru care ai nevoie de bani și care să motiveze urgentarea eliberării procurii. În caz contrar vei aștepta mult și bine eliberarea procurii (consulatele au program de doamne gravide). Eu am așteptat săptămâni după consulatul din Bolognia/Italia (mă rog, altă țară, dar știm bine că funcționarul bugetar românesc este același peste tot).  ... în Ro poți sta în carantină la domiciliu și poți rezolva totul românește! Succes!

#16
hustyus

hustyus

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 313
  • Înscris: 06.01.2011
Am revenit in acest topic cu informatii noi. Am sunat la consulat, dupa cam 1h de asteptat mi s-a transmis ca activitatea consulara a fost intrerupta pe perioada nedeterminata.
Am o alta varianta decat sa incerc cu un notar de pe aici? Chiar daca limba e una destul de complicata.

#17
vio69a

vio69a

    Superior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 69,266
  • Înscris: 28.05.2013
Nu stiu cat de departe esti de Romania, dar procura+ autentificare+ traducere+ legalizare+ apostil
+ riscul ca notarul roman sa nu accepte procura adusa
poate e mai scump decat sa te repezi acasa.

pentru a trimite din strainatate in Romania o declaratie sau procura care sa va serveasca interesele, sa poata fi folosita la intocmirea unui act notarial, cel mai sigur este sa va adresati Ambasadei sau Consulatului Romaniei in tara respectiva. Daca acest lucru este prea anevoios, si sunteti intr-o tara de drept latin, adresati-va unui notar al tarii respective, dar atentie: declaratia sau procura sa fie incheiata in forma AUTENTICA, apoi APOSTILATA sau SUPRALEGALIZATA, dupa cum cere legea tarii respective. Apoi trimiteti procura in original in Romania. Daca va aflati intr-o tara care nu este de drept latin, nu va ramane decat solutia Ambasadei sau Consulatului, sau sa veniti personal la notar in Romania pentru a rezolva problema respectiva.

#18
hustyus

hustyus

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 313
  • Înscris: 06.01.2011
Acum ma gandeam daca am varianta de a legaliza cumva aici o copie de buletin pe care o persoana ar putea-o folosi in Romania pentru a face o procura acolo si a scapa de traduceri si alte cele?

Anunturi

Chirurgia spinală minim invazivă Chirurgia spinală minim invazivă

Chirurgia spinală minim invazivă oferă pacienților oportunitatea unui tratament eficient, permițându-le o recuperare ultra rapidă și nu în ultimul rând minimizând leziunile induse chirurgical.

Echipa noastră utilizează un spectru larg de tehnici minim invazive, din care enumerăm câteva: endoscopia cu variantele ei (transnazală, transtoracică, transmusculară, etc), microscopul operator, abordurile trans tubulare și nu în ultimul rând infiltrațiile la toate nivelurile coloanei vertebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate