Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
La mulți ani @driftking91!

Unde e recomandat sa ma cazez in ...

Descarcator de supratensiune tip 2

ping digi?
 Reparare "șanțuri&#...

De ce i se zice Mariei "Stapa...

Colet valoare Londra București

BMW seria 3 rulat vs SsangYong Ko...
 Share abonament Netflix

Cum pot sa fac rost de un negativ...

Lant Bicicleta

Un designer artist: Raymond Loewy
 ATS din contactor modular

Parere apartament ~150k

Limitare la 100mb/s

Altercație
 

Filme prost conservate

* * - - - 5 votes
  • Please log in to reply
19 replies to this topic

#1
mad_dogg

mad_dogg

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 266
  • Înscris: 19.04.2020
Ok deci cred ca este o intrebare stupida, dar de ce sunt majoritatea filmelor romanesti din anii '70-2000 atat de prost conservate (presupun ca asa se spune). Nu m-ar suprinde sa aflu ca au fost folosite pelicule de calitate mai slaba, dar totusi mi se par foarte prost ingrijite si arata din ce in ce mai rau cu trecerea anilor. Ceea ce este logic, dar filmele romanesti mi se par foarte deteriorate. Unde le-au tinut, in mucegai, in condens, in cocina ? Din ce stiu eu trebuie pastrate intr-un fel de frigidere.
Mi se pare foarte enervant sa vad pete de mucegai pe un film care acum 20 de ani arata impecabil. In ritmul asta vom pierde toate filmele, sau mai bine spus comorile din trecut.

Edited by mad_dogg, 10 May 2020 - 20:36.


#2
I2O

I2O

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 26,782
  • Înscris: 01.02.2014
Asta-i Romania...daca mai traia ceasca acum le aveai full hd....

#3
Tehnicianul090370

Tehnicianul090370

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,711
  • Înscris: 18.10.2018

View Postmad_dogg, on 10 mai 2020 - 20:35, said:

Ok deci cred ca este o intrebare stupida, dar de ce sunt majoritatea filmelor romanesti din anii '70-2000 atat de prost conservate (presupun ca asa se spune). Nu m-ar suprinde sa aflu ca au fost folosite pelicule de calitate mai slaba, dar totusi mi se par foarte prost ingrijite si arata din ce in ce mai rau cu trecerea anilor. Ceea ce este logic, dar filmele romanesti mi se par foarte deteriorate. Unde le-au tinut, in mucegai, in condens, in cocina ? Din ce stiu eu trebuie pastrate intr-un fel de frigidere.
Mi se pare foarte enervant sa vad pete de mucegai pe un film care acum 20 de ani arata impecabil. In ritmul asta vom pierde toate filmele, sau mai bine spus comorile din trecut.

Marea lor majoritate sunt deja digitalizate si copiate pe multe suporturi, HDD-uri,DVD-uri, memorii flash, servere.
Cine vrea matritele remasterizate stie unde le gaseste.

#4
EMPP

EMPP

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,801
  • Înscris: 12.01.2018

View PostI2O, on 10 mai 2020 - 21:20, said:

Asta-i Romania...daca mai traia ceasca acum le aveai full hd....
si le vedeam tot la diamant A/N si astazi

#5
odastramosilor

odastramosilor

    resemnat

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,725
  • Înscris: 29.02.2004

View Postmad_dogg, on 10 mai 2020 - 20:35, said:

prost conservate
pai n-au avut acces la atatea E-uri din ziua de azi, faceau conservarea ca din batrani. Sare grunjoasa, presarata in straturi. De aici si granulatia la unele filme.

Edited by odastramosilor, 10 May 2020 - 21:50.


#6
pufonel

pufonel

    Oglinda, oglinjoara, cine-i cel mai pufos din tara?

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 27,892
  • Înscris: 28.11.2006
Pelicula era proasta din prima, iar culorile denaturate de cand erau noi. Daca foloseau pelicula ORWO sau facuta la Azomures, la ce poti sa te astepti? E drept ca au mai folosit si pelicula Fujifilm sau Kodak prin cate un film, dar cred ca si la capitolul procesare stateam prost.

Se pot face acum restaurari profi, dar costa si nu stiu daca e dispus cineva sa plateasca pentru asta.

#7
Tehnicianul090370

Tehnicianul090370

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,711
  • Înscris: 18.10.2018
Mai oameni buni,nu mai vorbiti daca nu aveti surse de incredere!
Inregistrari Electrecord,filme antologice romanesti,toate sunt digitalizate,remasterizate si pastrate la loc sigur.Multe pelicule nici nu se mai gasesc pe suportul original,pelicula,banda magnetica si chiar discuri vechi.
Nu stiu de unde i-a venit initiatorului ideea ca peliculele mucegaite se difuzeaza astazi! Au fost restaurate cum s-a putut.Unele se vad foarte bine,altele mai au pete,spike-uri dar sunt deja digitalizate.Mai rau nu se vor mai degrada fiindca suportul original a fost redat si digitalizat,repet!

#8
Ion_de_la_Raion

Ion_de_la_Raion

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 20,434
  • Înscris: 28.08.2005

View Postmad_dogg, on 10 mai 2020 - 20:35, said:

un film care acum 20 de ani arata impecabil.

Arata pe dracu.

#9
EMPP

EMPP

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,801
  • Înscris: 12.01.2018

View PostIon_de_la_Raion, on 10 mai 2020 - 22:14, said:

Arata pe dracu.
arata fiindca puricii ecranului erau mai mari decat ai filmului
iar azi vedem doar puricii continutul a disparut

Edited by EMPP, 10 May 2020 - 22:21.


#10
djl

djl

    Smrt fa¹izmu, sloboda narodu! Īmi cresc amprenta de Carbon

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 112,654
  • Înscris: 13.06.2004
"OR.WO." nu cred că făcea peliculă aşa de proastă. Dar uneori la noi era prost procesată la noi. Am văzut filme color din anii '60-'70 de la noi care arată o.k. În anii '80 şi-au băgat ceva în ea de calitate (precum şi în alte cazuri).

#11
ech

ech

    Guru Member

  • Grup: Moderators
  • Posts: 15,841
  • Înscris: 01.09.2006
Au dat la digi24 o groaza de filme vechi romanesti la calitate impecabila, HD. Nu inteleg la ce se refera initiatorul ... poate la ce gaseste el pe youtube ...

#12
malmoth

malmoth

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,854
  • Înscris: 11.10.2006
Alea zgariate care mai scapa sunt din cauza ca televiziunile au avut acces intr-o prima faza la copiile de rulaj in cinematografe si dupa aia la originalul pastrat in arhiva. Apoi cand au inceput sa se digitalizeze au aparut tot felul de compresii care au mai scazut din calitate, contrast/stralucire prea mare, sunet cu ecou etc (asta din cauza ca nu s-a facut la nivel inalt profesional de-l scoti lacrima, mai bine decat a fost el la origini). La un moment dat, de exemplu, filmul "De trei ori Bucuresti" a fost difuzat alb negru, si asa a umblat si pe net, de abia la redifuzarea pe Cinemaraton a fost color (nu tot, unul din subcapitolele filmului este alb negru).
Ce e pe youtube mai sunt si capturi de amator, mai vechi.

#13
XORIAN_L

XORIAN_L

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,205
  • Înscris: 01.10.2009
Orice film, oricat de prost s-ar vedea, odata digitalizat poate fi procesat pixel cu pixel astfel incat sa arate impecabil. Desigur asta implica costuri si nu se stie daca se recupereaza investitia restaurarii din comercializarea lui. Depinde si cat de mult se munceste la el, acum au aparut si softuri AI pentru procesarea filmelor vechi.

#14
mad_dogg

mad_dogg

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 266
  • Înscris: 19.04.2020

View PostTehnicianul090370, on 10 mai 2020 - 22:10, said:

Mai oameni buni,nu mai vorbiti daca nu aveti surse de incredere!
Inregistrari Electrecord,filme antologice romanesti,toate sunt digitalizate,remasterizate si pastrate la loc sigur.Multe pelicule nici nu se mai gasesc pe suportul original,pelicula,banda magnetica si chiar discuri vechi.
Nu stiu de unde i-a venit initiatorului ideea ca peliculele mucegaite se difuzeaza astazi! Au fost restaurate cum s-a putut.Unele se vad foarte bine,altele mai au pete,spike-uri dar sunt deja digitalizate.Mai rau nu se vor mai degrada fiindca suportul original a fost redat si digitalizat,repet!
Stiu ca sunt pastrate in format digital, dar asta se intampla de cativa ani. Pana sa fie remasterizate/restaurate, erau cel mai probabil impartite in mai multe copii. Unde erau tinute peliculele ? Ca daca daca te uiti la filme din afara situatia sta altfel. Si nu vorbesc de filme restaurate, ci de filme pur si simplu trecute in format digital. Sunt filme din anii '60 din USA care arata impecabil. Alte conditii de conservare.
Noi nu putem sa ne pastram valorile ?

View PostXORIAN_L, on 11 mai 2020 - 05:59, said:

Orice film, oricat de prost s-ar vedea, odata digitalizat poate fi procesat pixel cu pixel astfel incat sa arate impecabil. Desigur asta implica costuri si nu se stie daca se recupereaza investitia restaurarii din comercializarea lui. Depinde si cat de mult se munceste la el, acum au aparut si softuri AI pentru procesarea filmelor vechi.
Cred ca pot numara pe degete numarul se filme romabesti restaurate. Restul sunt doar mutate in format digital, nu e nicio modificare.

#15
Ion_de_la_Raion

Ion_de_la_Raion

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 20,434
  • Înscris: 28.08.2005

View PostEMPP, on 10 mai 2020 - 22:20, said:

arata fiindca puricii ecranului erau mai mari decat ai filmului
iar azi vedem doar puricii continutul a disparut

Nu, votbesc si de cinema. Filmele folosite erau proaste.

#16
djl

djl

    Smrt fa¹izmu, sloboda narodu! Īmi cresc amprenta de Carbon

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 112,654
  • Înscris: 13.06.2004
Peliculele se ţin în general la Arhiva Naţională de Filme.
Dar e posibil să mai fi avut şi cinematografele ceva prin arhive păstrate.

#17
pufonel

pufonel

    Oglinda, oglinjoara, cine-i cel mai pufos din tara?

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 27,892
  • Înscris: 28.11.2006
Am observat ca serialele de televiziune (Piustruiatul sau Toate panzele sus) au niste culori de te doare capul. Daca pentru primul nu mi-ar parea rau nici daca ar disparea, la Toate panzele sus regret ca nu l-au restaurat mai bine.

LE: inainte sa ma intrebe careva, va spun eu de ce nu-mi place Pistruiatul.

In primul ra,d, e o propaganda comunista abjecta, cu toti ilegalistii lu' peste si cu copilul care nu facea politica dar era de partea comunistilor :death:

In al doilea rand, pentru ca e jucat execrabil. Cred ca cel mai bine jucat personaj e Calu' :P

In fine, e parerea mea, puteti sa fiti sau nu de acord, dar eu n-o schimb.

#18
mad_dogg

mad_dogg

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 266
  • Înscris: 19.04.2020
Si mie mi se pare cam prost jucat, singurul motiv pt care l-as mai privi ar fi nostalgia. De fapt ce nostalgie ? Nici n-am prins lansarea seriei.
Toate panzele sus e la alt nivel.....

Anunturi

Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă

Tehnicile minim invazive impun utilizarea unei tehnologii ultramoderne.

Endoscoapele operatorii de diverse tipuri, microscopul operator dedicat, neuronavigația, neuroelectrofiziologia, tehnicile avansate de anestezie, chirurgia cu pacientul treaz reprezintă armamentarium fără de care neurochirurgia prin "gaura cheii" nu ar fi posibilă. Folosind tehnicile de mai sus, tratăm un spectru larg de patologii cranio-cerebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate