Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Cum pot sa fac rost de un negativ...

Lant Bicicleta

Un designer artist: Raymond Loewy

ATS din contactor modular
 Parere apartament ~150k

Limitare la 100mb/s

Altercație

Cartonașe și stickere t...
 Ciobanesc german - zgarda electro...

Ce este instalatia asta? (Valea B...

BD-R Verbatim 25gb salvare Fisier

Lupte WW2
 Achizitie SUV, buget 17k euro

Gps traker pentru animale

Aplicatii terte pentru IPTV, OTT,...

Drept trecere cu “carulR...
 

Arcada trandafiri

- - - - -
  • Please log in to reply
16 replies to this topic

#1
thalia

thalia

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,934
  • Înscris: 07.11.2007
Din experienta voastra cat de greu se poate construi o arcada de trandafiri?

Am pus anul trecut niste trandafiri cataratori, anul asta au crescut si ar fi frumos sa le fac o arcada.
M-am uitat pe siteuri, azi am fost si la Dedeman, dar sunt niste fire subtiri , mi-e ca la prima ploaie zdravava zboara cu totul.
As vrea sa o fac din fier pentru ca lemnul putrezeste. Dar cat de greu se face?
Ce ar trebui sa cumpar? Trebuie si sudata? Asta ar fi mai greu ca nu avem aparat de sudura...

multumesc,

Edited by thalia, 05 May 2020 - 15:45.


#2
danut100

danut100

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,342
  • Înscris: 08.11.2014
Nu-i asa de greu, se infinge in pamant sau se poate si suda. Nu cred ca va zbura la ploaie. :)

#3
MembruAnonim

MembruAnonim

    MembruAnonim

  • Grup: Banned
  • Posts: 398,284
  • Înscris: 08.10.2015
Tin alea din comert (subtiri). Am asa ceva de vreo 3 ani si nu au fost probleme din cauza vremii. Vin pe bucati iar tu va trebui sa le asamblezi acasa.

#4
Naijax

Naijax

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 14,249
  • Înscris: 13.03.2017
N-are nici o treaba
Tocmai d'aia de la Dedeman am luat eu acum vreo 3 ani
Desi pare firava, inca rezista Posted Image

#5
MembruAnonim

MembruAnonim

    MembruAnonim

  • Grup: Banned
  • Posts: 398,284
  • Înscris: 08.10.2015
https://teamdeals.ro...VYaAm33EALw_wcB

#6
3matrix

3matrix

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,344
  • Înscris: 21.06.2019
Orice arcada de " metal " cumperi , sau chiar lemn , din comert , sint niste gunoaie , panarame .
Daca vrei o arcada serioasa , cauti un meserias care sa-ti sudeze una dupa marimea si gustul tau ...asta ar fi partea usoara .
Partea grea este sa gasesti ce tip de trandafir sa folosesti si cum sa te ocupi de el pt a arata ok .
Ok , la arcada , inseamna sa fie " plin " de la baza pina sus ,  sa infloreasca de jos pina sus , plus sa fie cu inflorire repetata....

#7
dell99

dell99

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,003
  • Înscris: 29.09.2008
am eu un gunoi panarama din asta de 4 ani, am dat 30 lei din leroy parca, tine si acum. De fapt am cumparat vreo 5, toate stau in picioare bine merci.

Attached Files



#8
3matrix

3matrix

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,344
  • Înscris: 21.06.2019
Ok , sa vedem cit te tine . Sint satul de " chestiile " din magazinele de bricolaj . 30 de lei ....  spune tot .

#9
3matrix

3matrix

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,344
  • Înscris: 21.06.2019
Uitati cum arata dupa 10 ani un suport scos din pamint , suport facut din rectangulara , nu foarte gros , dar " metal " , nu foita de tabla si vopsea .
Curatat , vopsit , va fi refolosit .
Cind asa ceva cu cele din comert ???

Attached Files



#10
myshyk

myshyk

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 21,812
  • Înscris: 26.11.2006

 3matrix, on 05 mai 2020 - 16:07, said:

Orice arcada de " metal " cumperi , sau chiar lemn , din comert , sint niste gunoaie , panarame .
Daca vrei o arcada serioasa , cauti un meserias care sa-ti sudeze una dupa marimea si gustul tau ...asta ar fi partea usoara .
Partea grea este sa gasesti ce tip de trandafir sa folosesti si cum sa te ocupi de el pt a arata ok .
Ok , la arcada , inseamna sa fie " plin " de la baza pina sus ,  sa infloreasca de jos pina sus , plus sa fie cu inflorire repetata....
Crezi ca e recomandat din teava de 1 1/2" cu perete de 4 mm?  Ca sa reziste la ploi.
ON Si eu am una cumparata de la Lidl, in urma cu vreo 4 ani, da, din aceea subtire, asamblata acasa si rezista bine mersi.A avut tendinta de rugina in partea de jos, dar i-am dat vopsea, si e ok. E adevarat ca nu la trandafiri ci la nu-stiu-ce-alta-cataratoare, care cand infloreste, cantareste mult mai mult decat trandafiri si e mai deasa, asa ca imi faceam probleme la vanturi in rafale, dar nu am avut probleme.

 3matrix, on 05 mai 2020 - 16:26, said:

Ok , sa vedem cit te tine . Sint satul de " chestiile " din magazinele de bricolaj . 30 de lei ....  spune tot .
Pentru 30 de lei, 4 ani ti se pare putin?

#11
dell99

dell99

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,003
  • Înscris: 29.09.2008
Am facut si noi din teava sudata si cu beton in pamant pt vita de vie, pentru trandafiri si cataratoare nu mi s-a parut necesar, astea ieftine au fost pana acum f bune, cel putin la noi. Acum evident daca ai bani si timp sa bricolezi pt fiecare planta ceva e mai bine, dar cu costurile aferente.

Attached Files



#12
gomez99

gomez99

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,209
  • Înscris: 20.03.2005
eu am reciclat nsite tevi de la un pavilion demontabil, arcada propriuzisa fiind facuta din resturi de la o teava PEHD. prinderile sint cu coliere auto. de 3 ani tine. frunzele acopera tot, suportul nu se vede.
ca sa arate bine ar trebui sa fie insorita pe o portiune cit mai mare. portiunea cea mai putin insorita va fi si cea cu mai putine flori si frunze. e bine sa infasori urcatorul in spirala pe suport. urcatorul are tendinta sa infloreasca mai bine pe lastarii superiori. pe masura ce creste, florile se vor concentra spre bolta. daca infasori in jurulul picioarelor arcadei, concentratia de lastari e mai mare si e distribuita mai frumos pe inaltime. bolta solicita ceva mai multa ingrijire decit un urcator pus pe spaliere sau pe gard.
mai poti face un artificiu care ii da spectaculozitate. poti planta alaturati 2 urcatori de culori diferite sau 2 identici ca si culoare dar cu timpi de inflorire diferiti. in primul caz ai o succesiune/amestec spectaculos de flori, in al doilea flori pe o perioada mai mare de timp. am vazut asa ceva montat pe un suport cilindric si senzatia era ca florile se deplaseaza spre virf.

#13
thalia

thalia

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,934
  • Înscris: 07.11.2007
Multumesc tuturor pentru replay. Doamne ce frumoase sunt ce aveti voi acasa.
Am gasit la Dedeman, nu la 30 de lei ci la 300 de lei si problema e ca are deschidere 1.20m , mie imi trebuie 2 m, deci n-o pot achizitiona.

La Lidl n-au avut anul asta, sau au avut ceva dar mici, gen araci.

Trandafiri avem, vad ca se dezvolta frumos , au imbratisat de tot un bulgaras, deci numai sa-i gasesc ceva pe care sa se agate.

Asadar ma duc la un magazin si de cat sa cer sa fie teava, ce teava? Cum se face arcada aia? Mi-o poate face in magazin?
Vopsitul e cea mai simpla chestie, o pot face eu, dar restul?

trebuie ingropata in ciment, sau doar infipte in pamant si la ce adancime? As prefera sa o infig in pamant si nu in ciment...

#14
gomez99

gomez99

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,209
  • Înscris: 20.03.2005
la magazin nu iti poate face. acolo cumperi teava. ca sa obtii arcada ai nevoie de un mester care sa o indoaie si sa o sudeze si sa o si monteze. numa ca asta costa. merge si fara ciment, dar eu nu m-as hazarda. daca da o ploaie zdravana, si trandafirul e crescut bine si mai bate si vintul, poate apleca toata structura. cimentul nu permite asta.
acu, daca ai 2 miini drepte, niste scule de baza si entuziasm, poti sa bricolezi acasa fara sudura, cu montaj pe suruburi, si cu ceva sudoare. probabil nu o sa poti scoate bolta si un trapez.
in ideea fara sudura, in poza e solutia aplicata de mine. se poate si ceva mai solid, cu manson din teava,  mai estetic dar mai laborios.

Attached Files



#15
dell99

dell99

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,003
  • Înscris: 29.09.2008
din alea cum am luat eu au in leroy, sunt 34 lei acum :)

https://www.leroymer...randafiri/18229

#16
thalia

thalia

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,934
  • Înscris: 07.11.2007
A costat nitel mai mult, dar a iesit frumoasa. Acu' trandafiri sa avemPosted Image

Attached Files



#17
gomez99

gomez99

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,209
  • Înscris: 20.03.2005
frumos, spor la trandafirit :))

Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate