Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Iesirea din coproprietate

Mouse wireless ergonomic cu bater...

Cum se calculeaza dobanda lunara ...

La mulți ani @driftking91!
 Unde e recomandat sa ma cazez in ...

Descarcator de supratensiune tip 2

ping digi?

Reparare "șanțuri&#...
 De ce i se zice Mariei "Stapa...

Colet valoare Londra București

BMW seria 3 rulat vs SsangYong Ko...

Share abonament Netflix
 Cum pot sa fac rost de un negativ...

Lant Bicicleta

Un designer artist: Raymond Loewy

ATS din contactor modular
 

Bosch vs Electrolux/AEG

- - - - -
  • Please log in to reply
68 replies to this topic

#37
71cristian

71cristian

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,197
  • Înscris: 26.12.2019

View PostKarhu, on 04 mai 2020 - 06:38, said:


Însă e o vorbă: ”există Miele, și restul”


Corect, dar e riscul ca după 20-30 ani să te plictisești de ele Posted Image

Si DA si NU . Acum sunt si eu intr-o situatie complicata . Sa inlocuiesc combina frigorifica Electrolux sau nu. Treaba asta tine de hazard . Daca sunt constrins , o fac daca nu , nu o fac . Desi am avut ,,consfatuiri '' Posted Image cu sotia sa o inlocuim pe motiv ca ar consuma curent cam mult . De functionat a functionat ireprosabil pina acum , dar incepind de maine nu stiu cum o sa se mai prezinte . Ce se intimpla :  Aceasta combina am cumparato in 2005 second hand , si m-am dus special la un atelier de reparatii frigorifice de pe linga aeroportul Otopeni . Este fabricata in Suedia in 2003 dupa o eticheta pe unul din compresoare . Cred ca sa defectat la suedez pina in 2005 unul din cele 2 compresoare si a fost achizitionata de roman si inlocuit motorul si eu am cumparato . Nu prea vreau so inlocuiesc pentru ca partea de condelator are 101 litri . La nevoie si partea de frigider se poate transforma in congelator prin potentiometru . Dea lungul timpului a suportat tot felul de socuri mecanice si rasturnari prin mutari in diferite locuri . Fiind si plin de rugina peste tot , saptamina acesta care a trecut , m-am decis la o reconditionare extetica si l-am dezechipat de usi si accesorii si la-m reconditionat prin curatare si revopsire ca la carte . L-am spalat la interior cu furtunul cu apa . De maine trebuie sa-l pun in functie ca mi se strica carnea si alimentele perisabile odata cu incalzirea vremii .Posted Image .  Sunt curios daca o mai vrea sa mai functioneze ca daca nu de urgenta trebuie sa cumpar altul . Treaba este ca nu prea gasesc ceva similar in care capacitatea de congelare sa fie minim 100 litri intr-un pret rezonabil . Ca DEE , nu ma dau banii afara din casa si mai am si alte urgente .

#38
ibn69

ibn69

    New Member

  • Grup: Candidate Members
  • Posts: 1
  • Înscris: 13.03.2021
Am cumparat hota Electrolux EFC226V
Pro: livrare rapida Fan Courier, aspect frumos, lumina dubla puternica led rece,
Contra: informatii furnizate eronate de cei de la Eurolux Romania-are adaptor burlan 150-120 mm, tabla este subtire si nu de 1 si 3 mm cum mi-au spus fals de la service Eurolux Romania, made in Poland, vopsit mediocru, filet defect la bara frontala, cablu scurt (ce dracu nu pun cablu mai lung niciun fabricant de hote, n-au cabluri, dar Eurolux?), adancimea de doar 45 cm asa ca butoanele stau sub ochiurile incinse, pozare cablu imposibila pe perete din cauza tablei verticale care nu are un locas de trecere cablu, filtre aluminiu care joaca ca la cele chinezesti sau turcisme(mai bine luam Wald desi Turcia era mai teapana tabla cel putin, sau Candy-posibil inca Italia), fara filtre pasla, fara filtre carbon, 748 lei pentru ce?,
Concluzie: am incheiat cu Electroluxul desi de 20 ani numai aceste produse am cumparat, aspiratoare, aragaz Zanussi, masina de spalat rufe, samd.
In stilul asta Electrolux va lua urma Nokiei.

#39
petreo

petreo

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 10
  • Înscris: 25.07.2006

View Post71cristian, on 21 februarie 2021 - 10:05, said:


Si DA si NU . Acum sunt si eu intr-o situatie complicata . Sa inlocuiesc combina frigorifica Electrolux sau nu. Treaba asta tine de hazard . Daca sunt constrins , o fac daca nu , nu o fac . Desi am avut ,,consfatuiri '' Posted Image cu sotia sa o inlocuim pe motiv ca ar consuma curent cam mult . De functionat a functionat ireprosabil pina acum , dar incepind de maine nu stiu cum o sa se mai prezinte . Ce se intimpla :  Aceasta combina am cumparato in 2005 second hand , si m-am dus special la un atelier de reparatii frigorifice de pe linga aeroportul Otopeni . Este fabricata in Suedia in 2003 dupa o eticheta pe unul din compresoare . Cred ca sa defectat la suedez pina in 2005 unul din cele 2 compresoare si a fost achizitionata de roman si inlocuit motorul si eu am cumparato . Nu prea vreau so inlocuiesc pentru ca partea de condelator are 101 litri . La nevoie si partea de frigider se poate transforma in congelator prin potentiometru . Dea lungul timpului a suportat tot felul de socuri mecanice si rasturnari prin mutari in diferite locuri . Fiind si plin de rugina peste tot , saptamina acesta care a trecut , m-am decis la o reconditionare extetica si l-am dezechipat de usi si accesorii si la-m reconditionat prin curatare si revopsire ca la carte . L-am spalat la interior cu furtunul cu apa . De maine trebuie sa-l pun in functie ca mi se strica carnea si alimentele perisabile odata cu incalzirea vremii .Posted Image .  Sunt curios daca o mai vrea sa mai functioneze ca daca nu de urgenta trebuie sa cumpar altul . Treaba este ca nu prea gasesc ceva similar in care capacitatea de congelare sa fie minim 100 litri intr-un pret rezonabil . Ca DEE , nu ma dau banii afara din casa si mai am si alte urgente .
Miele pretinde ce de fapt nu e.
Nici o masina avuta nu s-a defectat atat de repede ca Miele.
Foarte scump si prost.
Service arogant si extrem de scump

#40
odettte

odettte

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 65
  • Înscris: 08.09.2011
Buna. Are cineva sau stiti ceva despre masina de spalat vase incorporabila AEG FSE63717P? Multumesc.

#41
billyboy

billyboy

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,425
  • Înscris: 08.04.2005
Salut, o am eu, o folosesc de o luna, ca de atunci ne-am mutat. Imi place foarte mult, am avut un beko de 45 si apoi un samsung de 45. Aveam nevoie de cel putin 2 masini pe zi, si alea super pline, as fi putut pune 3 fara probleme.
Cu AEG ma descurc foarte bine cu 2 pe zi, dar nu incarcata 100% si in felul asta se spala foarte bine. (cateodata ajunge si o masina). Folosesc programul eco seara si unul de 2h30 in timpul zilei.
Masina e foarte incapatoare, mi-a placut mult de cand am vazut-o in Altex. Raftul e tacamuri e foarte ok, incap mereu toate tacamurile folosite. Si raftul de jos e bine compartimentat, incap mereu toate farfuriile, iar cele adanci stau foarte ok.
Ce anume vrei sa mai stii? Eu sunt foarte multumit de achizitie.

#42
odettte

odettte

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 65
  • Înscris: 08.09.2011
Multumesc mult! Azi sau maine o primim si noi si apoi sigur voi reveni cu mai multe intrebari :). La ce pret ati luat o? Sper sa se potriveasca bine in mobila. Are adancimea de 56 cm (mobila)... Nu am gasit o nicaieri sa o vedem fizic, doar online. Usuca bine tot? La vechiul whirlpool casoletele de platic ramaneau mereu ude.

Edited by odettte, 15 April 2021 - 05:18.


#43
odettte

odettte

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 65
  • Înscris: 08.09.2011
Prima intrebare: la ce nivel ati setat duritatea apei si lichidul de clatire 😁?

#44
billyboy

billyboy

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,425
  • Înscris: 08.04.2005
Nici nu am facut aceasta setare, pun lichid de clatire cand imi amintesc. Avem dedurizator la casa si sare pun foarte rar.
A costat in jur de 3000 lei. Eu am  vazut-o intr-un magazin Altex, asa m-am hotarat.

#45
robylup

robylup

    ala cu bateriile

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,483
  • Înscris: 27.11.2009

View Postodettte, on 16 aprilie 2021 - 18:06, said:

Prima intrebare: la ce nivel ati setat duritatea apei si lichidul de clatire ��?
https://www.dedeman....00111/p/2006566   cumparati asta, face-ti testul, setati masina conform testului.

#46
Case_Strambe

Case_Strambe

    Junior Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 61
  • Înscris: 24.05.2016

View Postmarian_nic65, on 04 mai 2020 - 08:06, said:

Super calitate Miele,AEG

Salut. Nu am gasit un topic dedicat plitelor asa ca o sa intreb aici. Voi trece in curand la o plita pe inductie si fiind prima oara cand folosesc asa ceva as vrea sa stiu cum sa diferentiez diversele modele de plite disponibile pe piata.

Momentan am pus ochii pe AEG IKE64471FB pe care am gasit-o cu 2900 lei. Are o zona mare unde pot combina 2 ochiuri pentru un gratar de exemplu. Momentan simt ca doar de asta as avea nevoie. Merita diferenta de inca 3000 lei pentru un model Miele? Ce au plitele mult mai scumpe in plus? Sau mai bine zis pentru ce ar merita banii in plus? Stiu ca cele Gaggenau au niste plite cu inductie pe toata suprafata. Nu imi doresc asta. Simt ca dau putin pe plita avand in vedere costurile celor de top, dar in acelasi timp nu imi dau seama daca merita sau nu un pret dublu pentru o plita.

Pareri?

#47
MarkBrad

MarkBrad

    Junior Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 171
  • Înscris: 02.10.2020

View PostCase_Strambe, on 22 mai 2021 - 18:50, said:



Salut. Nu am gasit un topic dedicat plitelor asa ca o sa intreb aici. Voi trece in curand la o plita pe inductie si fiind prima oara cand folosesc asa ceva as vrea sa stiu cum sa diferentiez diversele modele de plite disponibile pe piata.

Momentan am pus ochii pe AEG IKE64471FB pe care am gasit-o cu 2900 lei. Are o zona mare unde pot combina 2 ochiuri pentru un gratar de exemplu. Momentan simt ca doar de asta as avea nevoie. Merita diferenta de inca 3000 lei pentru un model Miele? Ce au plitele mult mai scumpe in plus? Sau mai bine zis pentru ce ar merita banii in plus? Stiu ca cele Gaggenau au niste plite cu inductie pe toata suprafata. Nu imi doresc asta. Simt ca dau putin pe plita avand in vedere costurile celor de top, dar in acelasi timp nu imi dau seama daca merita sau nu un pret dublu pentru o plita.

Pareri?

Electrolux/AEG, Miele din ce cunosc nu produc ele singure plitele cu inducție, cumpără tehnologia de la Brandt, Bosch sau EGO. Daca vrei inducție de la Miele și are 9  trepte de putere e EGO, daca 17 e de la Bosch. Indiferent de brand sa te uiți să fie sticla de la Schott Ceran sau Eurokera, daca nu scrie pe sticla acest lucru te orientezi după alt model.

#48
plimbaretul

plimbaretul

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,854
  • Înscris: 12.05.2006

View PostCase_Strambe, on 22 mai 2021 - 18:50, said:



Salut. Nu am gasit un topic dedicat plitelor asa ca o sa intreb aici. Voi trece in curand la o plita pe inductie si fiind prima oara cand folosesc asa ceva as vrea sa stiu cum sa diferentiez diversele modele de plite disponibile pe piata.

Momentan am pus ochii pe AEG IKE64471FB pe care am gasit-o cu 2900 lei. Are o zona mare unde pot combina 2 ochiuri pentru un gratar de exemplu. Momentan simt ca doar de asta as avea nevoie. Merita diferenta de inca 3000 lei pentru un model Miele? Ce au plitele mult mai scumpe in plus? Sau mai bine zis pentru ce ar merita banii in plus? Stiu ca cele Gaggenau au niste plite cu inductie pe toata suprafata. Nu imi doresc asta. Simt ca dau putin pe plita avand in vedere costurile celor de top, dar in acelasi timp nu imi dau seama daca merita sau nu un pret dublu pentru o plita.

Pareri?

Pe langa cele mentionate de @mark mai sus, ceva detalii despre diferenta intre plitele cu 2 zone combinabile. Versiunile mai ieftine au 2 inductori clasici care prin software sunt facuti sa mearga simultan pe aceeasi putere si de acolo povestea de combinatie. Minusul este ca ai zona dintre inductoare care nu e incalzita direct, d3ci poti avea rezultate diferite la capete versus mijloc. Cele mai de sus gen Bosch sau Neff (flexinduction) au inductori ovali (4 la numar) care iti acopera astfel intreaga zona. Iar Gagennau allsurface de care ziceai, e la top of top cu miniinductori stil fagure si de acolo acoperire a 100%. Si pretul pe masura...

#49
Case_Strambe

Case_Strambe

    Junior Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 61
  • Înscris: 24.05.2016

View PostMarkBrad, on 23 mai 2021 - 09:35, said:

Electrolux/AEG, Miele din ce cunosc nu produc ele singure plitele cu inducție, cumpără tehnologia de la Brandt, Bosch sau EGO. Daca vrei inducție de la Miele și are 9  trepte de putere e EGO, daca 17 e de la Bosch. Indiferent de brand sa te uiți să fie sticla de la Schott Ceran sau Eurokera, daca nu scrie pe sticla acest lucru te orientezi după alt model.

Din ce vad pe site-ul Miele toate au 9 trepte deci sunt EGO. Este EGO peste Bosch si AEG? Presupun ca da.

#50
MarkBrad

MarkBrad

    Junior Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 171
  • Înscris: 02.10.2020

View PostCase_Strambe, on 23 mai 2021 - 18:31, said:



Din ce vad pe site-ul Miele toate au 9 trepte deci sunt EGO. Este EGO peste Bosch si AEG? Presupun ca da.

Nu știu de ce vrei sa te complici cu Miele când poți lua cu bani mai putini model de top de la Bosch cu 17 trepte de putere, care îți oferă un reglaj mult mai fin decât 9 trepte, asta daca vrei sa gătești ca la carte sosuri bechamel, topești ciocolata etc. Daca la alte linii de produse Bosch mai are bube, la plitele pe inducție încă nu au făcut rabat la calitate, cel puțin la toate plitele au sticla de la Schott Ceran, ceea ce la alti producători nu vezi la gama low end.

#51
Case_Strambe

Case_Strambe

    Junior Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 61
  • Înscris: 24.05.2016

View PostMarkBrad, on 23 mai 2021 - 21:37, said:

Nu știu de ce vrei sa te complici cu Miele când poți lua cu bani mai putini model de top de la Bosch cu 17 trepte de putere, care îți oferă un reglaj mult mai fin decât 9 trepte, asta daca vrei sa gătești ca la carte sosuri bechamel, topești ciocolata etc. Daca la alte linii de produse Bosch mai are bube, la plitele pe inducție încă nu au făcut rabat la calitate, cel puțin la toate plitele au sticla de la Schott Ceran, ceea ce la alti producători nu vezi la gama low end.

Atunci sa inteleg ca mai bun decat modelul AEG ales de mine ar fi Bosch Seria 8 PXE675DC1E?

#52
freddy2017

freddy2017

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,477
  • Înscris: 16.07.2017

View Postrobylup, on 04 mai 2020 - 08:04, said:

Eu am fost fan Bosch/Siemens, cam de 10 ani fabrica si in Turcia si au dat chix cu ele. Miele, am avut msv, 18 ani, am schimbat-o de cum arata nu de nefunctionalitate. Acum spala in continuare intr-o bucatarie de vara, la tara. Momentan tot ce schimb, iau AEG, e peste Bosch (siemens nu mai e oficial in Romania din pacate). AEG-ul mi se pare cel mai ok din punct calitate/pret. Miele prea scump parerea mea. Avantajul meu ca am un cumatru care e la service autorizat de electrocasnice Bosch/Siemens Electrolux/AEG si m-am luat si dupa reclamatiile in garantie care ii vin.
P.s. stai departe de Whirlpool/Indesit, au devenit niste petarde de vreo 3 ani.


Ba exista, Miele, dar trebuie sa ai buzunarul gros.
AEG unde își fabrica produsele?

View Postsdrc, on 04 mai 2020 - 08:56, said:

Ca sa raspund strict la intrebarea initiatorului (un singur brand pt. toate electrocasnicele, alegere in functie de calitate, fiabilitate si servicii postvanzare) : Bosch (opinie bazata pe experienta personala + cercetari amanuntite efectuate in prealabil). Nu este o diferenta uriasa vs. Electrolux, insa Bosch puncteaza decisiv in cazul MSV (de la seria 6 in sus, tehnologia de uscare cu minerale de tip zeoliti e grozava) si are un usor avans pe partea de cuptoare electrice (discutam de seria 8 cu EcoClean+, echivalent Siemens IQ700; toate modelele noi inglobeaza si foste patente Siemens, brand retras de grup dupa achizitia intregului pachet de actiuni de catre Bosch).

Repet, raspunsul de mai sus este strict in legatura cu cerinta de a achizitiona in regim monobrand.
Altminteri, pe componente :
* AEG are produse mai bune daca vorbim de plite cu inductie (utilizez un produs AEG din gama Domino care se comporta excelent)
* in materie de hote, am preferat Falmec (ii devanseaza clar pe toti producatorii de volum; nu produc decat ce stiu mai bine, nu si-au extins gama)
* daca puteti alege produse ale grupului Bosch, dar branduri diferite, atunci va recomand Neff pt. frigider (fiabilitate excelenta, consum minuscul).

Pentru ca au fost emise diferite opinii mai sus, repet ce am scris si cu alte prilejuri : produsele Miele sunt grozave (mai ales masinile de spalat) si fac parte din categoria premium+; daca ne referim insa la cei mai buni, atunci Gaggenau ocupa primul loc (produsele lor sunt realmente exceptionale, ultrapremium, cu preturi pe masura desigur).

Totodata, nu trebuie sa uitati in niciun moment ca ieftin si bun nu exista; vorbim de produse care sa functioneze impecabil cel putin 10 ani si care sa satisfaca exigentele ridicate ale prezentului. Altminteri, diferiti utilizatori se plang ca a ruginit un cos de la MSV, ca nu se curata bine cuptorul, ca plita functioneaza defectuos, ca hota "nu trage bine" etc. Din moment ce exista mai multe clase de produse in cadrul aceluiasi brand, este evidenta stratificarea calitativa, cu impact direct asupra pretului.

Indiferent ce veti alege, va doresc succes !
Suntem la mijlocul anului 2022.Din anul 2020-prezent, ar fi putut interveni modificari la recomandarea ta facuta celui care a deschis acest topic.Acum, imi recomanzi acelasi lucru?AEG-plita cu inductie si Bosch-cuptor electric? Ma interesează în primul rand fiabilitatea, apoi consumul de curent.Buget:pana in 3000 lei pentru fiecare aparat electrocasnic.

Edited by freddy2017, 12 May 2022 - 08:36.


#53
freddy2017

freddy2017

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,477
  • Înscris: 16.07.2017

View PostNigh7D3vil, on 03 mai 2020 - 23:28, said:

Am de dotat o bucatarie noua si din motive subiective toate electrocasnicele trebuie sa apartina unuia din brandurile din titlu. Pe scurt, ar fi vorba de frigider, cuptor electric, plita electrica, hota si masina de spalat vase.

Din punct de vedere al calitatii, fiabilitatii si al suportului post vanzare ce ati recomanda? Stiu ca Electrolux si AEG apartin aceluiasi grup, dar totusi cel putin ca pret AEG are cateva sute de lei in plus. Se reflecta si in alte aspecte?
Pana la urma pentru ce ai optat?

#54
Printdivision

Printdivision

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,416
  • Înscris: 22.05.2019
Salutare , mai este cineva pe aici ?
Mă interesează să cumpăr plită pe inducție , cuptor electric și mașină de spălat vase . Aș merge pe Bosch , AEG , Electrolux , voi ce ați alege (și ce serii de la ei) ?
Mulțumesc anticipat .

Anunturi

Chirurgia spinală minim invazivă Chirurgia spinală minim invazivă

Chirurgia spinală minim invazivă oferă pacienților oportunitatea unui tratament eficient, permițându-le o recuperare ultra rapidă și nu în ultimul rând minimizând leziunile induse chirurgical.

Echipa noastră utilizează un spectru larg de tehnici minim invazive, din care enumerăm câteva: endoscopia cu variantele ei (transnazală, transtoracică, transmusculară, etc), microscopul operator, abordurile trans tubulare și nu în ultimul rând infiltrațiile la toate nivelurile coloanei vertebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate