Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Campanii mincinoase Carrefour

Tv toshiba defect

touchscreen navigatie stricat

bonsai - de unde?
 Resetare Bonus Malus

Unitatea optica DVD-rw absenta pe...

Problema configurare Wireguard

Dozatoare de apa, cu alimentare d...
 Intarziere aterizare avioane

Accident masina reparata pe CASCO

Probleme Ginseng Microcarpa

Un sunet pronuntat la BMW e90 318i
 Caut sugestii pentru achizitionar...

Acest LNB......

Salarii compensatorii?

Recomandare service in Slatina pe...
 

Bosch vs Electrolux/AEG

- - - - -
  • Please log in to reply
68 replies to this topic

#19
Karhu

Karhu

    Heretic member

  • Grup: Super Moderators
  • Posts: 40,028
  • Înscris: 25.06.2007

View Postaxl07, on 04 mai 2020 - 11:33, said:

ciudat este ca echivalentele pentru cuptorul si plita mea sunt mai ieftine acum, comparativ cu acum 6 ani.
Depinde si pe unde-s facute. Sunt serii fabricate in Germania, altele in Polonia, altele in China etc

#20
Nigh7D3vil

Nigh7D3vil

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 244
  • Înscris: 13.05.2006
Tind tot mai mult catre AEG sau Electrolux. Totusi nu imi dau seama daca se reflecta in calitate pretul mai ridicat al AEG, avand in vedere ca ambele fac parte din acelasi grup si banuiesc ca se produc pe aceleasi linii de asamblare.

Intra in discutie si Beko cu promotia lor cu 5 ani garantie. Pe Emag/Altex am vazut zeci de review-uri foarte bune, cu toate ca eu nu am o parere extraordinara despre brandul acesta.

Edited by Nigh7D3vil, 04 May 2020 - 12:42.


#21
axl07

axl07

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 420
  • Înscris: 22.02.2017

View PostKarhu, on 04 mai 2020 - 11:56, said:

Depinde si pe unde-s facute. Sunt serii fabricate in Germania, altele in Polonia, altele in China etc

Exista vreun mod in care sa-mi dau seama unde sunt facute inainte sa le cumpar?

View PostNigh7D3vil, on 04 mai 2020 - 12:42, said:

Intra in discutie si Beko cu promotia lor cu 5 ani garantie. Pe Emag/Altex am vazut zeci de review-uri foarte bune, cu toate ca eu nu am o parere extraordinara despre brandul acesta.

De la Beko am frigider, 6 ani functionare fara probleme. Mai stiu si pe altii cu frigidere Beko fara probleme. Nu stiu ce sa zic despre cum se descurca cu alte electrocasnice dar pt frigidere eu unul asa apela la Beko fara nici o retinere

#22
Karhu

Karhu

    Heretic member

  • Grup: Super Moderators
  • Posts: 40,028
  • Înscris: 25.06.2007

View Postaxl07, on 04 mai 2020 - 13:28, said:

Exista vreun mod in care sa-mi dau seama unde sunt facute inainte sa le cumpar?
Tara de fabricatie e in general stantata/ etichetata pe usa, pe una din muchii.
Ca veni vorba, MSV-ul ce mi s-a stricat era Made in Germany, asta de acum e Made in Poland, deci probabil depinde mai mult de ghinion...

#23
punktnet

punktnet

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,850
  • Înscris: 07.09.2007
Eu am avut aceeasi dilema si am ales AEG / Electrolux. Nu regret nici macar o secunda si cred ca sunt peste Bosch ca si calitate.

#24
BloodRa

BloodRa

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,989
  • Înscris: 22.04.2019

View PostNigh7D3vil, on 04 mai 2020 - 12:42, said:

Tind tot mai mult catre AEG sau Electrolux. Totusi nu imi dau seama daca se reflecta in calitate pretul mai ridicat al AEG, avand in vedere ca ambele fac parte din acelasi grup si banuiesc ca se produc pe aceleasi linii de asamblare.

Intra in discutie si Beko cu promotia lor cu 5 ani garantie. Pe Emag/Altex am vazut zeci de review-uri foarte bune, cu toate ca eu nu am o parere extraordinara despre brandul acesta.
Probabil diferă lanțurile de distribuție.
Beko au produse bune, dar dacă vrei ceva in +, poți alege grundig. Atentie si aici trebuie să cântărești atent înainte. Unele produse nu sunt mult diferite de beko.

#25
billyboy

billyboy

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,425
  • Înscris: 08.04.2005

View Postpunktnet, on 04 mai 2020 - 22:19, said:

Eu am avut aceeasi dilema si am ales AEG / Electrolux. Nu regret nici macar o secunda si cred ca sunt peste Bosch ca si calitate.

Si eu sunt in dilema intre AEG si Bosch. Din pacate am ratat cei 5 ani garantie la Bosch, asa ca m-as indrepta spre AEG.
Poti sa-mi spui unde sunt facute?

#26
robylup

robylup

    ala cu bateriile

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,483
  • Înscris: 27.11.2009
Polonia e AEG

#27
Dokken

Dokken

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,151
  • Înscris: 27.06.2004
Recomand si eu tot AEG / Electrolux. Tocmai ce am mobilat complet o bucatarie si am ales:
- AEG: Combina frigorifica, MSR, Uscator si Cuptor cu microunde incorporabil;
- Electrolux: MSV, Cuptor electric, Plita inductie, Hota.

Produsele sunt fabricate in Polonia (majoritatea), Turcia (Combina frigorifica), Germania (Cuptorul electric, Plita inductie) si China (cuptorul cu microunde).

AEG / Electrolux au divere promotii cu privire la garantie extra. In plus, am prins promotia si cu Plancha Grill. Mai mult, cumparand toate produsele de la acelasi magazin autorizat am primit bonus alte produse (niste tavi pentru cuptor, kit-ul pentru suprapuenrea uscatorului peste MSR), pe langa un discount la factura totala.

#28
billyboy

billyboy

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,425
  • Înscris: 08.04.2005
Am fost si eu azi intr-un magazin sa vad produsele, mi-a placut AEG, toate cuptoarele erau facute in Germania. Nu inteleg totusi cum functioneaza garantia de 5 ani ProMax, deoarece pe site la aeg si electrolux era valabila pana la 31.12.2020, iar emag si altex prezinta alt document cu ea valabila pana la 28.02.2021.
Banuiesc ca le-ai luat in 2020, nu? Din ce magazin, daca nu e cu suparare?

#29
Dokken

Dokken

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,151
  • Înscris: 27.06.2004

View Postbillyboy, on 04 ianuarie 2021 - 21:38, said:

Nu inteleg totusi cum functioneaza garantia de 5 ani ProMax, deoarece pe site la aeg si electrolux era valabila pana la 31.12.2020, iar emag si altex prezinta alt document cu ea valabila pana la 28.02.2021.
Banuiesc ca le-ai luat in 2020, nu? Din ce magazin, daca nu e cu suparare?

Poti incerca sa le dai un telefon - gasesti numarul de Call Center pe site-ul AEG/Electrolux - pentru a clarifica aceasta situatie. Cel mai probabil nu si-au actualizat site-ul.

Cat despre magazinul de unde sa le cumperi : pe site-urile AEG/Electrolux, pentru fiecare produs in parte, sunt mentionate magazinele online care comercializeaza acele produse (sunt cateva la numar). Poti sa compari preturile sa vezi unde sunt mai OK. In cazul meu, cand am facut acest exercitiu, preturile erau mult mai bune la pentruacasa . com. Mai departe ramane doar sa le trimiti un email cu produsele pe care ai dori sa le cumperi, in care le ceri sa iti spuna disponibilitatea si sa iti faca o oferta.
Pana la urma nu conteaza de unde cumperi intrucat garantia este oferita direct de AEG/Electrolux, la fel si garantia extra (care insa e conditionata de cumpararea produselor de la un distribuitor autorizat).

#30
billyboy

billyboy

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,425
  • Înscris: 08.04.2005
Am sunat si am aflat, cei de la AEG au modificat regulamentul, s-a incheiat campania la 31.12.2020, dar emag nu a actualizat nimic.

Quote

În temeiul prevederilor Art. 1, decide modificarea prevederilor Regulamentului autentificat “Garanţie 5 ani – Confort MAX”, după cum urmează:

Art 1. Se modifică Art. 6 și va avea următorul conţinut:
Campania va începe la 7 octombrie 2020 ora 00:00:00 și se va încheia la 31 decembrie 2020 ora 23:59:59, inclusiv.
Orice achiziţie efectuată după 31 decembrie 2020 ora 24:00:00 nu va fi luată în considerare de Organizator și nu i se va aplica prezentul Regulament.
Termenul limită de înregistrare a achiziţiei în vederea primirii garanţiei de 5 ani este de maximum 30 de zile calendaristice de la data achiziţionării produsului.

[...]

6. PERIOADA DE DESFĂȘURARE A CAMPANIEI
Campania va începe la 7 octombrie 2020 ora 00:00:00 și se va încheia la 28 februarie 2021 ora 23:59:59, inclusiv.
Orice achiziţie efectuată după 28 februarie 2021 ora 24:00:00 nu va fi luată în considerare de Organizator și nu i se va aplica prezentul Regulament.
Termenul limită de înregistrare a achiziţiei în vederea primirii garanţiei de 5 ani este de maximum 30 de zile calendaristice de la data achiziţionării produsului.


#31
billyboy

billyboy

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,425
  • Înscris: 08.04.2005
O sa merg pe AEG, avand in vedere ca seria 8 de la Bosch nu mi-o permit. Am gasit deja o hota OK, o masina de spalat vase, inca ma gandesc la cuptor.
Mi-a placut constructia cuptoarelor in comparatie cu Bosch la preturi similare..

#32
business11

business11

    Info Austria

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 11,882
  • Înscris: 13.07.2011

View Postbusiness11, on 04 mai 2020 - 09:35, said:

Atat Bosch cat si AEG sunt foarte ok. Nu se compara cu Miele, dar nici nu are rost sa facem comparatia atunci cand pretul la Miele este de 3 ori mai mare.

Eu am un cuptor cu plita de la Bosch de vreo 7 ani fara probleme si functioneaza excelent.

In mai 2020 afirmam ca ambele sunt ok. Cu Bosch sunt in continuare multumit, dar am si o combina frigorifica de la AEG (care m-a costat suma de 3000eur) si care s-a stricat din mai si pana in prezent de 3 ori. Prima si a doua oara s-a stricat mecanismul care producea gheata, a fost reparat de 2 ori prin garantie, momentan nu stiu daca functioneaza ca nu folosesc gheata iarna.
In weekend-ul trecut mi s-a stricat sertarul separat care raceste paralel fata de frigider si care actual nu mai raceste. Am sunat din nou la service pentru reparatie prin garantie.
Pe pagina oficiala a produsului, combina frigorifica are la capitolul calitate 2/5 stele (review). Se vede calitatea produselor (in special care sunt produse prin India, Thailanda, Turcia si stiu eu unde).

Cand l-am cumparat m-am zgarcit sa dau 400eur in plus ca sa cumpar Siemens si nu aveam probleme.

#33
zippo123

zippo123

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,958
  • Înscris: 04.05.2003
salut,

aveti idee care este diferenta intre Eletrolux si AEG.
Ma uit la masina de spalat si uscator.
Din ce am observat AEG are cifre un pic mai bune pentru acelasi model, dar si pretul este mai mare.
Inteleg ca sunt din acelasi grup.
Este cumva aceeasi situatie ca la Indesit si Ariston(Hotpoint) ?

#34
business11

business11

    Info Austria

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 11,882
  • Înscris: 13.07.2011
Electrolux este compania mama, care a cumparat in timp AEG si Zanussi spre exemplu. Standardul calitativ este foarte asemanator, la fel si clientela.

Edited by business11, 14 January 2021 - 19:20.


#35
zippo123

zippo123

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,958
  • Înscris: 04.05.2003

View Postbusiness11, on 14 ianuarie 2021 - 19:19, said:

Electrolux este compania mama, care a cumparat in timp AEG si Zanussi spre exemplu. Standardul calitativ este foarte asemanator, la fel si clientela.

am ales pana la urma aeg. nu stiu daca am facut bine sau nu platind mai mult pentru "brand"... din cate inteleg cam aici s-ar reduce diferenta

#36
billyboy

billyboy

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,425
  • Înscris: 08.04.2005
Si eu am optat pentru AEG, cuptor, hota si masina de spalat vase. Am luat un side by side Samsung, o plita mixta (inductie si gaz) de la teka iar microundele de la ikea. (e cel mai ieftin incorporabil, nu il folosim tot timpul).
Masina de spalat rufe si uscator nu am luat, desi au reduceri zilele astea la emag la AEG si Miele..

Le voi vedea montate la sfarsitul lui februarie si le voi folosi de prin aprilie..

Edited by billyboy, 20 January 2021 - 00:06.


Anunturi

Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă

Tehnicile minim invazive impun utilizarea unei tehnologii ultramoderne.

Endoscoapele operatorii de diverse tipuri, microscopul operator dedicat, neuronavigația, neuroelectrofiziologia, tehnicile avansate de anestezie, chirurgia cu pacientul treaz reprezintă armamentarium fără de care neurochirurgia prin "gaura cheii" nu ar fi posibilă. Folosind tehnicile de mai sus, tratăm un spectru larg de patologii cranio-cerebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate