Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Paște fericit!

electrician constructor video curs

Cum pot bloca transferul de date ...

Ce reprezinta in chimie abrevieri...
 Google pay ma taxeaza in timp ce ...

Kia Picanto 2022 - Problema motor?

Durere umar AC Joint

Care este cea mai sanatoasa paine?
 Zgomot ritmic ce urmeaza rotirea ...

Merita Lumix FZ82 in 2024?

Nu pot activa Memory Integrity

Supratensiuni accidentale
 Cuțit/ briceag drumetie

Cum am acces la o parte dintr-un ...

Mother's Day

Recomandare aparat de vidat alime...
 

benzina omv 100 sau mol 100 ?

- - - - -
  • Please log in to reply
80 replies to this topic

#19
cristyz

cristyz

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,988
  • Înscris: 28.08.2008

 CovertTwo, on 03 mai 2020 - 11:14, said:

Singura diferită e cea de Rompetrol, altă rafinărie.
In vest Mol mai aduce din import, in sud si est au combustibil de la Petrom. La fel si LUKOIL.

Lukoil au rafinaria lor (PETROTEL)

#20
Wess

Wess

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 539
  • Înscris: 06.03.2015

 MembruAnonim, on 03 mai 2020 - 11:07, said:

OMV = Petrom, au exact acelasi combustibil.

 feribalint, on 03 mai 2020 - 11:08, said:

Si OMV de unde are marfa?
Cisternele care duc carburanti la OMV sunt incarcate din aceleseasi rezervor ca si cisternele care merg la Petrom sau MOL...
Vezi cisternele care ies din depozitele Petrom pe unde se duc sa descarce.....

 MembruAnonim, on 03 mai 2020 - 11:08, said:

Excat. OMV = Petrom, au exact acelasi combustibil.

OMV se diferentiaza prin calitatea rezervoarelor din care e livrat la pompa combustibilul, curatarea periodica si prin aditivi proprii pe care-i foloseste.

Cand am afirmat ca OMV are cel mai calitativ combustibil din Romania, am afirmat pentru ca stiu ce vorbesc, vezi niste rezultate din 2019 privind calitatea la pompa a cobustibililor din Romania.

Acum... fiecare alimeteaza de unde vrea si cum il duce capul... Posted Image

Edited by Wess, 03 May 2020 - 12:03.


#21
ammaus

ammaus

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,213
  • Înscris: 05.04.2008
Sunt ferm convins ca la cei 100-150 de caluti se si simte diferenta dintre benzina scumpa si benzina ieftina ca o besina in vant... Doar placebo.

#22
feribalint

feribalint

    Il Consigliere

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 20,458
  • Înscris: 24.05.2010

 Wess, on 03 mai 2020 - 11:58, said:

OMV se diferentiaza prin calitatea rezervoarelor din care e livrat la pompa combustibilul, curatarea periodica si prin aditivi proprii pe care-i foloseste.

Cand am afirmat ca OMV are cel mai calitativ combustibil din Romania, am afirmat pentru ca stiu ce vorbesc, vezi niste rezultate din 2019 privind calitatea la pompa a cobustibililor din Romania.

Acum... fiecare alimeteaza de unde vrea si cum il duce capul... Posted Image

Ma lasi cu glumele astea?
Stii tu ca rezervoarele de la OMV sunt mai calitative decat la ceilalti? Poti face o dovada in acest sens?
Dar statiile care au fost Petrom V si sau rebranduit in OMV....oare ce rezervoare aveau? Crezi ca OMV le-a schimbat? Iti spun eu ca NU.
Rezervoarele se curata de cate ori este nevoie, iar la 10 ani se face recalibrarea acestora. La ora actuala singurul producator de rezervoare de carburanti in Romania este Someta din Tasnad. Restul se importa. Si in mare parte cam toate companiile petroliere din tara au rezervoarele importate.
Am lucrat in acest domeniu,in cadrul a mai multor companii petroliere ce functioneaza in Romania.

#23
d4m4g3

d4m4g3

    The best or nothing.

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 24,758
  • Înscris: 23.05.2013
Atunci diferentele vizibile de unde vin? Si asta la un motor simplu aspirat 1.6.

Am bagat OMV 95 (in 99% din timp) - merge foarte bine motorul, totul ok.
Am bagat Petrom 95 - motorul abia se tureaza, nu sta bine nici in idle, parca i-am bagat un sfert apa. Si mai era si plin de nu aveam ce sa fac decat sa merg asa cu ea.

Am bagat Rompetrol 95 (desi ultima data acum vreo 2 ani) -  motorul merge si mai bine decat cu OMV 95.

#24
feribalint

feribalint

    Il Consigliere

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 20,458
  • Înscris: 24.05.2010
Rompetrol are carburanți ok.
Eu de exemplu alimentez la Petrom și mașina merge super ok cu benzina lor de 95.
A doua mașină îl alimentez la MOL pt că avem card de alimentare decontat de firma tot cu benzină de 95 și mașina merge ok.
Singura rețea pe care-l evit este Lukoil....

#25
MembruAnonim

MembruAnonim

    MembruAnonim

  • Grup: Banned
  • Posts: 398,284
  • Înscris: 08.10.2015
MOL n-am încercat. Dar OMV da. Cea de la OMV zici că se arde, nu se consumă.
Am încercat-o în 2 motoare: 1.6 l 109 CP, aspirat natural şi 1.5 l 182 CP turbo. În ambele se comportă la fel, zici că rezervorul e deschis şi benzina arde cu flacără, aşa de repede se consumă.
În schimb, deşi nu face obiectul topicului, am avut rezultate foarte bune cu benzinele Shell de 95, 97 şi 100 (Bulgaria şi Grecia - de 97, numai în Grecia). Cu cea de 100, motorul de 1.6 l 109 CP parcă era turbo (cu exagerarea de rigoare); în motorul de 1.5 l turbo nu le-am încercat, pe motiv de coronavirus.
Acum folosesc Petrom 99 în ambele motoare pomenite mai sus, e singura OK dpdv calitate-preţ.

 feribalint, on 03 mai 2020 - 13:22, said:

Singura rețea pe care-l evit este Lukoil....
De două ori m-am păcălit la LukOil. În Bulgaria, pe un drum similar cu Dealul Negru, maşina nu urca peste 70 km/h în a IV-a cu pedala la podea, de parcă avea limitator (motorul de 1.6 l).

Edited by PSC, 03 May 2020 - 13:35.


#26
freaka-da-disk

freaka-da-disk

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,106
  • Înscris: 12.12.2018
bre, p-astia de va mananca-n cwr sa folositi cifra octanica alta decat cea specificata de fabricantul motorului: daca totusi v-a mancat si ati folosit un COR diferit de cel dat de fabricant faceti bine si, dupa ce reveniti la CORul “regulamentar”,€ť aruncati o geana la valorile senzorilor antidetonatie si daca este cazul dati-le un “reset”€ť€ť, altfel aia vor continua sa bage in sedinta, fortat, ECU/avansul. sau cumparati-va, dracului, masini cu ECU tolerante la posirca malaxata in cilindri. pfff...

Edited by freaka-da-disk, 03 May 2020 - 13:59.


#27
adisz

adisz

    Targu Mures

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 24,068
  • Înscris: 07.11.2006

 bigwall, on 03 mai 2020 - 10:29, said:

ce benzina considerati ca e mai buna ? omv 100 sau mol 100 ? si de ce ?
am auzit pe la niste baieti ca lor li se pare ca aia de la mol se consuma mai greu, eu acum bag de la omv si nu stiu ce sa fac, sa raman pe omv sau sa incep sa bag de la mol

Un sfat:incearca ambele marci,doar asa vei putea alege in cunostinta de cauza.
Eu circul cu 100 de la Mol.Initial am bagat de 95,care nu m-a multumit deloc,apoi am bagat de 95 de la OMV,care era clar peste Mol,da' parca tot mai buna-i cea de 100 de la Mol.
Asta se intampla in mirobolantul oras Targu Mures,nu stiu care-i situatie altundeva.

 freaka-da-disk, on 03 mai 2020 - 13:56, said:

bre, p-astia de va mananca-n cwr sa folositi cifra octanica alta decat cea specificata de fabricantul motorului: daca totusi v-a mancat si ati folosit un COR diferit de cel dat de fabricant faceti bine si, dupa ce reveniti la CORul “regulamentar”,€ aruncati o geana la valorile senzorilor antidetonatie si daca este cazul dati-le un “reset”€€, altfel aia vor continua sa bage in sedinta, fortat, ECU/avansul. sau cumparati-va, dracului, masini cu ECU tolerante la posirca malaxata in cilindri. pfff...

Bre,tu uiti un lucru foarte important si anume ca Romania este printre putinele tari europene care dupa 1989 are carburantii cei mai noncalitativi.Cine a alimentat "afara" stie clar despre ce vorbesc.

#28
freaka-da-disk

freaka-da-disk

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,106
  • Înscris: 12.12.2018

 adisz, on 03 mai 2020 - 14:41, said:

Bre,tu uiti un lucru foarte important si anume ca Romania este printre putinele tari europene care dupa 1989 are carburantii cei mai noncalitativi.Cine a alimentat "afara" stie clar despre ce vorbesc.

bre, Romania are carburanti ok. eu alimentez “afara” si, “citeste-mi buzele”, in Europa nu exista benzina mai proasta ca in sudul Frantei, mai ales de cand a aparut etanolul. traditional, zonele de coasta sau altitudine cu umiditate mare au benzina mai slaba calitativ si proasta de-a dreptul de cand a aparut etanolul, care are prostul obicei sa condenseze umiditate grupa-mare.

Edited by Dany_Darke, 04 May 2020 - 08:57.


#29
feribalint

feribalint

    Il Consigliere

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 20,458
  • Înscris: 24.05.2010
Și eu am avut ocazia să fac naveta între Timișoara - Munchen un an de zile cu 2 drumuri pe lună și nu am simțit diferență la carburanți. În schimb anul trecut mi-am luat țeapă cu benzina de la un OMV în Austria...


#30
bigwall

bigwall

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 443
  • Înscris: 04.08.2019

 Serafim606, on 03 mai 2020 - 11:52, said:

Ii pui degeaba omv 100. Ramai la 95. E doar pierdere de bani ce faci. Masina nu stie sa arda eficient benzina aia pentru plus de putere.



Incearca test pe dyno. S-ar putea sa iti dai seama ca ai simtit doar un placebo. Cand dai mai mult, e chestie de psihic sa si crezi ca ai primit ceva in plus.
din cate stiu, motoarele FSI au nevoie de carburanti mai de calitate. de aia pun benzina cu CO mai mare.. Posted Image

#31
nila04rrw

nila04rrw

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 164
  • Înscris: 18.10.2010
Detin un auto fara pretentii, 2.0i natural aspirat 130cp si pot spune despre benzina 95 si gpl,(alimentat de la toti producatorii si partenerii din RO) ca e fix acelasi gunoi neconform, raportat la pretul per litru pe care il platim.
Da, initiatorul discuta de co100, dar, daca la 95 nu am vazut diferenta, mi-e greu sa cred ca la 100 ar sta altfel treaba...
In principiu, intre 'petrolieri' au existat intotdeauna intelegeri...

#32
zile_san

zile_san

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,679
  • Înscris: 10.10.2011

 bigwall, on 03 mai 2020 - 16:51, said:

din cate stiu, motoarele FSI au nevoie de carburanti mai de calitate. de aia pun benzina cu CO mai mare.. Posted Image

eu am alimentat din ro cu petrom ieftina, scumpa, /rompetrol iefina,scumpa/ omv ieftina,scumpa/ gazprom scumpa/ mol ieftina, scumpa/ socar ieftina,scumpa.
in 99% din situatii masina merge cu lukoil de aia de 100. in wk e mai ieftina si de obicei imi ajunge un plin ( 90 L ) pe saptamana.
am facut test cu mol racing cea de 102 la 15 L litru. sincer sa iti spun nu mi s-a parut o diferenta, posibil sa fie doar placebo, desi am alergat masina in extern ca sa vad cum merge.mi s-a parut ca merge normal ( oricum masina merge de rupe pamantul ).
pe capacul de rezervor am 95/98 marcat, singurul motiv pt care pun cea de 100 e ca in wk e promotia si mi se pare mai logic sa alimentez cu combustibil mai aditivat la pret de combustibil normal.

ce iti recomand e sa mai bagi din cand in cand produse de la liqui moly, aditivi de curatare sistem injectie si supape.

p.s. vezi ca motoarele FSI nu sunt chiar miezul din gogoasa. si eu am TFSI si cu siguranta sunt motoare mai bune pe pamant

Edited by zile_san, 03 May 2020 - 17:43.


#33
freaka-da-disk

freaka-da-disk

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,106
  • Înscris: 12.12.2018

 nila04rrw, on 03 mai 2020 - 16:59, said:

e fix acelasi gunoi neconform

neconform cu ce?

 zile_san, on 03 mai 2020 - 17:33, said:

p.s. vezi ca motoarele FSI nu sunt chiar miezul din gogoasa. si eu am TFSI si cu siguranta sunt motoare mai bune pe pamant

flame de cea mai joasa speta. in mod sigur userul zile_san a condus, sau inca conduce, agregate japoneze. nice try, zile_san.  Posted Image

#34
zile_san

zile_san

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,679
  • Înscris: 10.10.2011
freaka am 4.0 TFSI momentan ( e si preparat nu stoc).nu spun ca e un motor de rahat, sunt f multumit de masina, dar vroiam doar sa accentuez faptul ca initiatorul de cand a deschis topicul o da ca si cum motoarele fsi sunt mai speciale. poate am inteles eu gresit. nu sunt mai speciale. exista motoare si mai bune si mai proaste.

inainte am avut k24z3 de la Honda, si ala da, a fost un motor fain Posted Image

Edited by zile_san, 03 May 2020 - 18:01.


#35
freaka-da-disk

freaka-da-disk

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,106
  • Înscris: 12.12.2018

 zile_san, on 03 mai 2020 - 18:00, said:

inainte am avut k24z3 de la Honda, si ala da, a fost un motor fain Posted Image

duamnee, imediat ii miros p-astia carora le plac orezu!  Posted Image Posted Image Posted Image

Edited by freaka-da-disk, 03 May 2020 - 18:16.


#36
denky

denky

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,360
  • Înscris: 09.03.2009

Wess said:

1588495774[/url]' post='26328034']
Mol si Petrom au la pompa combustibili identici, de la acelasi furnizor, calitate pana spre medie.

OMV este superior pe piata din Romania la calitatea combustibililor de la pompa.

Benzina de 100 nu se consuma mai repede, indiferent de unde ai alimenta. Rezistenta la autoaprindere este mai mare iar cuplul motor este usor crescut fapt ce da impresia de mai multa putere si automat cei cu ceva mai putini neuroni sunt tentati sa alerge masina mai tare decat de obicei, de aici si mitul ca X combustibil se consuma mai repede...

Spor !

Mol 100 se aduce din Ungaria, cel putin in zona de vest. Eu numai din asta pun.

 CovertTwo, on 03 mai 2020 - 11:14, said:

Singura diferită e cea de Rompetrol, altă rafinărie.
In vest Mol mai aduce din import, in sud si est au combustibil de la Petrom. La fel si LUKOIL.

De la Mol de unde iau eu vine cisterna de Hu de fiecare data.

Edited by denky, 03 May 2020 - 18:16.


Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate