Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Sfat achizitionare laptop gaming

Telefonul Oppo a74 mi-a blocat ca...

A inviat Mudava

Import china alibaba
 Facultate

Vouchere de vacanta

Cand One United nu mai vand isi v...

Mandolina feliat legume
 Atestat consilier de siguranta

alarma auto Autowatch 346 RLI

Ce se intampla cu actualii tineri...

Descifrare reteta
 Zapp fix

Rulment pt diferential 4motion

Lipire filtru la baterie ikea

Meserias nu mai vine sa termine l...
 

Cont comun / Joint Account

- - - - -
  • Please log in to reply
5 replies to this topic

#1
Tudorfor

Tudorfor

    New Member

  • Grup: Candidate Members
  • Posts: 6
  • Înscris: 02.05.2020
Salut.
Am deschid de curand un cont virtual la o firma de brokeri pentru mama unde am alimentat acel cont cu cardul meu de debit, dar si cu cardul ei de credit o suma de bani (tranzactia a mers perfect si apoi la cateva zile am si extras o suma de bani inapoi la mine in cont fara probleme).
Mai tarziu am aflat cum ca ar fi ilegal sa pui banii altei persoane (eu) intr-un cont care este pe alt nume (ea) daca nu aveti impreuna un cont comun la banca. (Dar nu trebuie ca orice firma sa aiba un fel de masura de a stopa acest lucru pentru ca presupun ca se poate face foarte des confuzia sau in necunostiinta sa faci aceasta greseala)

(Dar este totusi legal sa administrezi acel cont virtual al firmei de brokeraj daca acele persoane prezinta un asa zis "joint account" la banca.
Cea ce eu credeam si inca sper ca am pentru ca atunci cand mi-am deschis contul la banca mi-a dat acordul ca ea sa fie imputernicita si sa aiba acces la contul meu bancar si sa alimenteze / retraga bani....etc.
Dar cautand pe google am dat peste aceasta postare pe Wikipedia :

"A joint account is a bank account that has been opened by two or more individuals or entities. Joint accounts are commonly opened by close relatives (such as by a husband and wife) or by business partners, but it can be used in other circumstances, such as by a club committee.
Normally, any person can deposit funds into a joint account, but when opening an account the joint account holders would indicate to the financial institution how withdrawals from the account are to be effected.
A joint account is not the same as adding an authorised signatory or additional cardholder on the account, who are authorized by the account holder/s to effect transactions on the account. The primary account holder/s remain fully and solely liable for all transactions on the account.[1] Accounts by corporate entities are not, in themselves, joint accounts.
In some jurisdictions, there is a significant legal distinction between joint account holders being described as “and” rather than as “or”. If joint account holders are described with an “and”, a survivor may have difficulty accessing funds in the joint account on the death of one account holder "

Intrebarea mea este ca atunci cand voi retrage acele sume de bani voi avea probleme, se vor ingheta banii si contul sau de ce nu alte probleme?
Ce sugerati, a mai patit cineva ceva de genul?
Inca nu am luat legatura direct cu firma, dar scrie acolo ca in momentul in care avem cont comun este totul ok si s-ar putea sa trebuiasca sa trimitem o dovada cum ca acea persoana si cu mine avem acel "joint account" deschis la banca.

#2
budha1

budha1

    Junior Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 143
  • Înscris: 26.10.2019
probabil ar fi bine sa deschizi un cont comun din care sa alimentezi si in care sa retragi sumele din contul deschis la broker. Apoi din acel cont comun poti directiona catre contul tau sau al mamei tale, si probabil eviti astfel orice discutie ulterioara. Daca nu reusesti la o banca deschiderea unui cont comun atunci poate la un fintech ar fi o solutie mai convenabila. Stiu ca la Monese spre exemplu se poate deschide si cont comun (probabil mai intai trebuie sa fiti amandoi inregistrati individual, nu stiu exact, dar am vazut ca in app exista optiunea de a deschide si "joint account", sunt sigur ca si alte fintech-uri ofera o astfel de posibilitate. Ar trebui sa urmaresti doar sa ofere iban personalizat pe acel cont comun

#3
yndy

yndy

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,450
  • Înscris: 17.05.2010
Există cont comun în România? Adică nu cont personal cu împuterniciți.

#4
vladut01

vladut01

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,434
  • Înscris: 23.12.2015
Nu spui unde ai deschis conturile, dar nu cred cred ca e ilegal. Cea ce ai facut tu ar putea avea ceva implicatii in privinta taxelor. De exemplu in SUA sumele de bani primite cadou (ar putea fi interpretat cand tu pui bani in contul mamei tale) sunt impozitate de la un anumit nivel. In Canada eu am cont comun (joint account) cu sotia si cont de brokerage la aceasi banca separat pentru fiecare din noi alimentat din contul comun (joint account). Apoi avem conturi individuale de saving (economisire) legate cu joint account-ul. Am mutat sume de ordinul a 5 cifre prin sistemul bancar fara nicio problema sau intrebare din partea bancilor. Din cate am inteles probleme ar putea aparea daca depui sume in numerar, dar nu a fost cazul. Alte probleme ar putea apare la momentul taxelor intrucat sistemul de taxare in Canada e progresiv si teoretic fiecare din soti ar trebui sa justifice sumele provenite ca investitie initiala, dar asta e mai mult la nivel teoretic deoarece n-am auzit de nimeni care sa fi fost intrebat.

Daca nu umbli cu sume mari de cifre (6 cifre in sus) nu cred ca o sa ai probleme, dar in Canada lucrurile sunt mai relaxate si birocratia mult mai mica ca in Romania.

#5
Tudorfor

Tudorfor

    New Member

  • Grup: Candidate Members
  • Posts: 6
  • Înscris: 02.05.2020
Suntem amandoi la aceasi banca, BRD. Suma a fost una infima (200euro)

Am mai citit pe forum si am inteles de la unele persoane care voiau sa isi deschida cont comun in Romania, dar la noi nu se fac din ce am inteles. Dar sunt sigur ca asta nu ma scuteste de la conditia de a avea un joint account si ca tot nu ar fi trebuit sa depun banii aia, cat despre dovada nu as avea ce dovada sa trimit daca la noi nu exista...

Eu sunt mai curios si speriat de ce va fi in viitor, ma gandesc sa ii inchid ei acel cont care face maine fix o luna si nu i-a fost platit pana in momentul de fata niciun dividend, oricum mai mult de 5 euro profit in luna asta nu as avea si imi deschid doar eu unul la aceasi firma de brokeri fara ca ea sa depuna bani sau sa mai aiba vreun amestec, poate ma trezesc peste 5-12 luni cand in cont as avea o suma mai mare ca as avea probleme din cauza acestor 200 de euro depozitati pe contul ei.

#6
noname44

noname44

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 877
  • Înscris: 02.12.2012
Salut

stiu este un topic vechi, dar poate sa fie o informatie utila pentru cei interesati : de pe teritoriul Romaniei se pot crea conturi JOINT la : REVOLUT , BUNQ si MONESE . Este posibil  sa existe si alte banci care sa ofere acest produs si pe care nu le stiu eu .

Edited by noname44, 17 October 2023 - 07:20.


Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate